Newsy:

znalezionych: 1146 na 230 stronach
« poprzednia -   7  8  9  10  11  12  13  14  15   - następna »

,,MUZYKA ZAKLĘTA W DREWNIE" w cerkwi greckokatolickiej w Owczarach

Już od 13 lat w scenerii Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce odbywa się niezwykły Festiwal.
Małopolska Organizacja Turystyczna była organizatorem Festiwalu z cyklu ,,Muzyka Zaklęta w Drewnie” Koncert odbył się 14 lipca 2019 r. o godz. 17.00 w zabytkowej cerkwi greckokatolickiej p.w. Opieki Bogarodzicy (UNESCO) w Owczarach. Jej wnętrze nie tylko było wypełnione po brzegi koneserami muzyki klasycznej, ale wypełniło się dźwiękami gitary za sprawą jednej z najbardziej utalentowanych młodych polskich gitarzystek klasycznych - Wiktorii Szubelak, która wystąpiła z koncertem edukacyjnym „CHOPINspired”.

Sceneria XVII wiecznej świątyni wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO nastraja do tego by zasłuchać się w pięknej muzyce i wspaniałym instrumencie, a nade wszystko by ukoić zmysły poprzez kontakt z niezwykłą artystką.
Wiktoria Szubelak jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych polskich gitarzystek klasycznych. Debiutowała w wieku szesnastu lat w polskiej edycji Konkursu Euro wizji dla Młodych Muzyków, występując w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

Artystka koncertowała w Europie oraz w Ameryce Południowej. Wystąpiła z orkiestrą Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Rzeszowskiej, Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica", Filharmonii Kaliskiej oraz Orkiestrą Teatro Regional del Maule w Chile. Występowała m.in. na Festiwalach w Urugwaju, Chile, Limie, Boliwii, we Francji oraz w Irlandii Północnej.

CHOPINspired, to projekt wyjątkowy pokazujący olbrzymi wpływ muzyki Fryderyka Chopina zarówno na kompozytorów polskich (nie ukrywających swej głębokiej fascynacji muzyką ludową oraz dorobkiem chopinowskim, takich jak Karol Szymanowski, czy Aleksander Tansman), jak i zagranicznych (w tym z tak dalekich kręgów kulturowych, jak Ameryka Południowa. W projekcie znalazły się również kompozycje samego Fryderyka Chopina, a całość okraszona jest opowieścią o samym kompozytorze, utworach i inspiracjach, które towarzyszyły kompozytorom podczas tworzenia.

***

Cerkiew parafialną greckokatolicką Opieki Bogarodzicy w Owczarach zbudowano w 1653 r. Cerkiew wielokrotnie była odnawiana, a ostatni gruntowny remont miał miejsce w latach 80. XX w. Przywrócono wtedy gontowe pokrycie ścian i dachów namiotowych, a całość działań konserwatorskich została wyróżniona międzynarodową nagrodą organizacji Europa Nostra. Wnętrze pokrywa polichromia z 1938 r. Na kompletne wyposażenie cerkiewne składają się: barokowy ikonostas z XVIII w., w nawie dwa barokowe ołtarze boczne – po stronie północnej z ikoną Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XIX w.), po południowej z dużą ikoną Św. Mikołaja (pocz. XVIII w.). Obiekt w 2013r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Więcej informacji znajdziesz tu - kliknij

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Dzieje się w Krzywej…..

Z początkiem roku 2019 urodził się pomysł na łemkowskie muzykowanie w Chyży Hani. Moim marzeniem oprócz regionalnej kuchni dla gości, było stworzenie przystani, gdzie muzyka i tradycyjne dźwięki regionu będą miały swoje ważne miejsce. Stało się. ŁemkoGranie 13.07.2019 pod chyżą było wyjątkowym popołudniem. Zagrali i zatańczyli Lemkiwskij Pertenyk ¬ działający przy Zjednoczeniu Łemków zespół folklorystyczny z Gładyszowa (kierownik: Wiktoria Hojsak i choreografia Oksana Bajos). Zarówno dzieci jak i młodzież prezentowały naprawdę wysoki poziom artystyczny.

Zagościł zespół Burjan, ze swymi melodiami inspirowanymi ukraińską, łemkowską, ale również żydowską kulturą.
Przybył niepowtarzalny chór pieśni tradycyjnych Zoria z Uścia Gorlickiego, kultywujący muzykę biesiadną między innymi z terenów Pogórza i Łemkowszczyzny. Można było posłuchać również rosyjskich romansów na dwie gitary, w wykonaniu Agnieszki Słowik Kwiatkowskiej i Ryszarda Krawczyńskiego (goście i artyści z Bieszczad). Artystka malarka, dla której Bieszczady stały się miejscem do życia i tworzenia to dusza niepowtarzalna. Ryszard Krawczyński, gitarzysta wielkiego formatu, przybyły z północnej Polski w dzikie Bieszczady, gra i uczy młodzież jak strunami opisać świat. Duet planuje wydanie wspólnej płyty, co bardzo nas cieszy, bo tak czułych dźwięków można słuchać bez końca.

Publiczność dała się uwieść artystom, a pogoda pomogła, tworząc niezapomniane tło sobotniego koncertu.
Niech ludzie, poszukujący nowych, ciekawych doznań podczas beskidzkich wędrówek, dowiedzą się, że jest takie miejsce w Beskidzie Niskim, gdzie muzyka przyciąga… jak magnes.
Zapraszam z całego serca,

Anna Dobrowolska

Chyża Hani, Krzywa

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Ślązacy- Łemkom - II folkowa zabawa taneczna w Bartnem

W piątek 12 lipca 2019 r. o godz. 17-tej w centrum niekoronowanej stolicy łemkowszczyzny w Bartnem, przy pięknej pogodzie, odbyła się po raz drugi folkowa zabawa taneczna. Miejscem zabawy był plac obok świetlicy wiejskiej. Punktualnie o godz. 17.00 sołtys Bartnego Pan Adam Kuziak w towarzystwie organizatora z Siemianowic Śląskich przywitali licznie przybyłych gości i dokonali otwarcia II Fokowej Zabawy Tanecznej. Głos zabrała wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch oraz Przew. Rady Gminy Bogusław Moroń.

Na samym początku wystąpiły dzieci z Bartnego i Bodaków zrzeszone w zespole łemkowskim ,,SERENCZA” prowadzone przez miejscowego nauczyciela. Zespół ten wykonał kilka piosenek folkowych, zbierając od publiczności liczne brawa. Następnie wystąpił zespół ze Śląska, który grał i śpiewał a zgromadzona publiczność na placu tańczyła i bawiła się do późnych godzin wieczornych. Do Bartnego zjechało wiele rodzin pracowników i sympatyków SAMODZIELNEGO PUBLICZNEGO ZAKŁADU TERAPII UZALEŻNIEŃ I WSPÓŁUZALEŻNIENIA W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH!
Na drugi dzień goście zwiedzali Bartne i Beskid Niski. Do zobaczenia za rok!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

,,ŚWIAT POD KYCZERĄ" zawitał do Sękowej

W ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego ,, Świat pod Kyczerą” zespoły folklorystyczne z różnych krajów zawitały także do Sękowej. Scenę, na której odbył się koncert ustawiono obok drewnianego kościoła filialnego pod wezwaniem św. Filipa i św. Jakuba, znajdującego się wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
W tym roku w festiwalu uczestniczą zespoły z następujących krajów: z Hiszpanii – Kraj Basków, Ukrainy, Albanii, Serbii i oczywiście z Polski.
W piątek 12 lipca 2019 r. o godz. 18.00 Dyrektor Festiwalu ,,Świat pod Kyczerą,, Jerzy Starzyński, Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch oraz dyr. miejscowego GOK pani Iwona Tumidajewicz. przywitali licznie zgromadzonych gości rozpoczynając festiwal. Dyr. Starzyński przed każdym występem wiele opowiadał zarówno o gościach ze świata, jak i samej idei festiwalu. Powiedział m.in. że festiwal propaguje różnorodność kultur, uczy jedności, tolerancji oraz szacunku do drugiego człowieka, bez względu na jego narodowość. Pokazuje, że istnieje tak mała mniejszość etniczna jaką są Łemkowie.

Festiwal rozpoczął i zakończył łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera" skupia młodzież łemkowską z terenu Legnicy i okolic a głównym celem jest m.in. propagowanie kultury łemkowskiej, przełamywanie stereotypów i prowadzić edukację wielokulturową.
Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać barwne stroje i pomysłową choreografie naszych zagranicznych artystów, budziły ogromne zainteresowanie wśród widzów. Mieliśmy okazję obejrzeć wspaniale występy z regionu Serbiii i Ukrainy, tak bliskie nam, ale podziwialiśmy występy z Albanii czy z Kraju Basków - Hiszpania.

Licznie zgromadzona publiczność gromko oklaskiwała artystów, przedstawiając bogatą kulturę i tradycje ludowe.
Wieczór w Sękowej był wypełniony muzyką, tańcem i śpiewem. Każdy kto przybył znalazł coś niezwykłego dla siebie, fascynującego i interesującego. Dzięki temu festiwalowi mieszkańcy mogli otrzymać niecodzienną dawkę muzyki, która łączy narody.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

,,Skrzypek na dachu’’ na deskach sceny w Stadninie Koni Huculskich w Regietowie.

Po raz dziesiąty na terenie Stadniny Koni Huculskich w Regietowie, odbył się spektakl operowy – musical ,, Skrzypek na dachu” W poprzednich latach można było podziwiać następujące spektakle operowe/operetkowe: „Skrzypek na dachu”, „Księżniczka Czardasza”, „Napój Miłosny”, „Straszny Dwór”, „Halka”, „Baron cygański”, „Trawiata”, „Wesoła Wdówka” oraz ,,Rigoletto”. W Regietowie już po raz drugi artyści przyjechali ze Skrzypkiem – zadebiutowali w 2010 roku.

Plenerowe widowisko słowno - muzyczne rozpoczęło się o godz. 21.00 i trwało z jedną przerwą 20 min. do północy. Zagrali artyści teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Na długo zanim artyści weszli na scenę, do stadniny przybywały tłumy. Magnesem dla nich była nie tylko historia Tewjego Mleczarza i jego dorastających córek, które chcą wyjść za mąż z miłości, nawet za cenę nieposzanowania tradycji, ale przede wszystkim obsada i ciepła gwiaździsta noc! Liczba gości przekroczyła chyba oczekiwania organizatorów, szacuję na ponad 1000 widzów!! Jest to na tyle niecodzienne wydarzenie że tego typu widowiska na terenie Beskidu Niskiego nie odbywają się często. W tę lipcową noc do Regietowa przyjeżdża liczna widownia, aby podziwiać artystów scen operowych.

Publiczność jak zwykle była wspaniała, reagowała spontanicznie, co raz rozlegały się oklaski, najbardziej gromkie, gdy jeden z artystów nawiązał w swojej kwestii właśnie do Regietowa.

Na scenie pojawiły się znane postacie, rolę Tewjego wcielił się doskonale znany regietowskiej publiczności Robert Dymowski, wystąpił Ryszard Morka, Bogusława Dziel- Wawrowska, Natalia Skipor (Cejtel) i inni. Zagrała Warszawska Orkiestra „Impressione”. W widowisku zaprezentowały się też miejscowe konie jako "aktorzy" .....bez nich przecież nic nie może się w stadninie odbywać !

Musical „Skrzypek na dachu” jest scenicznym fenomenem pełnym muzyki, śpiewu i ... żydowskiego humoru. Przed operą ok. godz. 19 odbyły się pokazy konne a o godz. 20 już na scenie odbyła się krótka uroczystość związana z Jubileuszem X-lecia Stowarzyszenia Hucuł, działającego przy stadninie. Obecnie Prezesem Stowarzyszenia jest pani Czesława Siuta, która otrzymała odznaczenia, nagrody i listy gratulacyjne.

Skrzypek to właściwie musical. Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej, gdzie obok siebie żyją dwie społeczności – żydowska i rosyjska. Tutaj wraz z rodziną żyje Żyd Tewje. Tewje jest mleczarzem, ale także myślicielem kultywującym nauki przodków. Jego specyficzne podejście do życia wynika tak z doświadczenia, jak i starannego pielęgnowania tradycji. Tewje kocha swoją żonę Golde oraz pięć dorastających córek ( w musicalu wystąpiło trzy) Powinnością głowy rodziny jest jak najlepsze wydanie córek za mąż. Pomoc w tym niełatwym zadaniu zaoferuje miejscowa swatka, doświadczona Jente. Szybko okazuje się, że szczęście córek i plany Tewjego wobec każdej z nich to często dwie różne rzeczy. Dodatkowo nadchodzą ciężkie czasy dla społeczności żydowskiej. W Rosji carskiej narasta niechęć wobec Żydów. Tewje i jego bliscy przeżyją dramatyczne chwile i wyjeżdżają…

Podczas pożegnania artystów z publicznością, sam Robert Dymowski zapowiedział że w roku przyszłym zobaczymy "Cyrulika sewilskiego".

Od autora

"Bardzo czekałem na ten wieczór, jestem zachwycony przygotowaniem i wykonaniem całej opery. Warto było zobaczyć stroje, grę aktorów, taniec, śpiew i wspaniała orkiestra. Samo widowisko było ciekawe i zabawne. Kreacje pań były natomiast przewspaniałe. Atmosfera była wspaniała a organizacja imprezy bardzo profesjonalna. Dziękuję i proszę o więcej takich widowisk.” Do zobaczenia !!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ