Oddali się Bogu i Ojczyźnie wierząc, że ich trud i śmierć nie pójdą na marne…
Dąbry, przysiółek w Rzepienniku Strzyżewskim raz w roku gromadzi mieszkańców, zaproszonych gości, młodzież oraz rodziny poległych żołnierzy oddziału „Regina II” batalionu A.K. „Barbara”, którzy 79 lat temu, dokładnie w tym miejscu, w wyniku zasadzki oddali swe życie w obronie ojczyzny. Przy padającym deszczu obchody rozpoczęły się o godz. 11.00 mszą polową w intencji poległych. Msza św. była koncelebrowana przez księdza proboszcza Piotra Witeckiego i księdza Zbigniewa Guzy modlili się za poległych na polu walki, ale także za Polskę i Polaków. Apel poległych odczytał Zygmunt Pertkiewicz.
Następnie licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, oddając hołd tragicznie zmarłym partyzantom. Na obficie zbroczonym krwią pobojowisku, w miejscu gdzie stała stodoła, wznosi się drewniany krzyż i duży, kamienny obelisk, ufundowany przez X Tarnowską Drużynę Harcerek im. Partyzantów oddziału ”Regina II”. Na obelisku widnieje napis: „Miejsce uświęcone krwią żołnierzy Armii Krajowej oddziału ”Regina II”, poległym w walce o wolność Ojczyzny 17.X.1944 r”.
prodaja stanova pik smrtovnice avaz blumen horoskop kalkulator online knjige cvijece |
Wspaniała zabawa i integracja na Senioriadzie w Sękowej
W sobotę 21 października w Sękowej odbyła się kolejna edycja Senioriady. W tym roku motywem przewodnim były klimaty żeglarskie, które zaowocowały wyjątkowymi strojami uczestniczących w wydarzeniu seniorów i seniorek. W marynarskie klimaty wczuły się głównie seniorki, które przygotowały na tę okazję naprawdę niezłe stylizacje, chociaż oczywiście nie zabrakło również Panów. Stylizacje jednak zdecydowanie zdominowały kobiety, nie zabrakło stroju kapitana czy też majtka. Uwagę na siebie zwracała również stylizacja piratki. Jury konkursu, w którym znalazła się wójt gminy Małgorzata Małuch po trudnej analizie uznała, że na nagrodę zasługują wszyscy uczestnicy, którzy zostali nagrodzeni voucherami do restauracji Gospoda Magurska. Jak podkreślano, w całym konkursie nie chodziło o wygraną, a przede wszystkim o dobrą wspólną zabawę, pokazanie, że lata emerytury mogą być radosne i wesołe, a także fakt, że zawsze trzeba mieć do siebie dystans. Wydarzenie na konkursach się nie zakończyło. Po ocenie stylizacji przyszedł czas na kolejną porcję śmiechu, a tą w świetnym stylu zaprezentował kabaret JURKI. Trójka aktorów kabaretowych znanych chociażby z telewizji zaprezentowała kilka skeczy występując bezpośrednio przed publiką - rezygnując ze sceny postanowili wystąpić na trawie bezpośrednio przed namiotem wypełnionym sękowskimi seniorami.
Na koniec wydarzenia przyszedł czas na występ muzycznej gwiazdy tego wieczoru - zespół Brathanki!
|
,,W trosce o pamięć poległych" czyli VIII akcja sprzątania cmentarzy wojennych
W dniach od 5 do 7 października 2023 r. z inicjatywy Pana Jacka Witasa Prezesa Koła nr 8 Klubu Górskiego ,,Orły" przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, odbyło się sprzątanie cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej na terenie powiatu gorlickiego, tarnowskiego i jasielskiego. Około 500 wolontariuszy pracowało na 96 cmentarzach w tym 20 osobowa grupa z Koła Nr 8 Klub Górski ,,Orły” przy Komendzie Stołecznej w Warszawie.
,,Mimo że na tym cmentarzu nie znałem żadnego z pochowanych tutaj żołnierzy a spoczywa tu 37 żołnierzy trzech cesarzy (19 żołnierzy rosyjskich, 14 niemieckich i 4 austrowęgierskich), to należy im się szacunek. Warto brać udział w takiej akcji, gdyż jest to zarazem nasz wspólny obowiązek" – powiedział Aleksander Gucwa - Opiekun Miejsc Pamięci Narodowych z Sękowej, w wywiadzie TV pracujący wraz z małżonką na cmentarzu wojennym nr 79 w Sękowej, nr 84 w Bednarce i nr 85 w Rozdzielu. Na tym ostatnim cmentarzu pracowała drużyna harcerska KryLinki działająca przy Szkole Podstawowej w Lipinkach oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Wójtowej, pod opieką Eweliny i Krzysztofa Deda VIII akcja sprzątania cmentarzy w pełni udana. W akcję zapoczątkowaną przez policyjny klub turystyczny, co roku włącza się więcej osób i organizacji – harcerze, leśnicy, strażacy, funkcjonariusze SG, studenci, grupy szkolne, turyści z innych kół, myśliwi, członkowie grup rekonstrukcyjno-historycznych, a także żołnierze WOT-u. Podczas prac pogoda sprzyjała.
7 października 2023 r. o godz. 17.00 w Pałacu w Siarach, nastąpiło podsumowanie tej szlachetnej trzydniowej akcji. Prowadzący spotkanie Michał Diduch powitał zaproszonych gości, po czym trio uczennic z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej zaśpiewało zebranym pieśni patriotyczne z okresu WW a dr Marcin Czarnowicz przedstawił prace archeologiczne na cmentarzach z I wojny światowej na terenie Bieszczad.
prodaja stanova pik smrtovnice avaz blumen horoskop kalkulator online knjige cvijece |
Podsumowanie projektu ,, Artyści Życia II”
02 października 2023 roku na sali gimnastycznej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Sękowej odbyło się podsumowanie projektu ,, Artyści Życia II”. Projekt ten realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Wartość projektu ogółem wynosiła prawie 2, 5 mln złotych.
Wychowankowie uczestniczyli także w dogoterapi oraz w zajęciach i konkursach profilaktycznych.
prodaja stanova pik smrtovnice avaz blumen horoskop kalkulator online knjige cvijece |
VI Zjazd Mieszkańców wsi Bednarka 30.09-01.10.2023 r.
prodaja stanova
pik
smrtovnice avaz
blumen
horoskop
kalkulator online
knjige
cvijece
VI Zjazd Mieszkańców wsi Bednarka (Боднаркa) oraz Piknik Rodzinny obchodzono przez dwa dni - 30.09-01.10.2023 i zorganizowany był przez Zjednoczenie Łemków i Wójta Gminy w Lipinki. Następnie ŁEMKOWSKI KERMESZ rozpoczął się o godz. 10.00 w cerkwi p.w. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Bednarce. Służbę Bożą poprowadził arcybiskup metropolita archieparchii przemysko-warszawskiej Eugeniusz Popowicz w asyście 8 księży. W służbie bożej uczestniczyli wierni przybyli z Legnicy, z Bednarki i okolic oraz zaproszeni goście.
Po Mszy św. w procesji przeszliśmy na miejscowy cmentarz wiejski, gdzie przy grobie księża i zgromadzeni odmówili modlitwę za zmarłych. Wszyscy uczestnicy Kermeszu (odpust) zostali zaproszeni przez organizatorów na wspaniały obiad. Po obiedzie zespół folklorystyczny "Łemkowski Perstenyk" z Gorlic, zaśpiewał hymn łemkowski, po czym wystąpiły następujące zespoły: W drugim dniu o godzinie 12.00 odbyła się Msza św. odprawiona przez ks. Grzegorza Pacana a po mszy obok cerkwi na pamiątkę VI Zjazdu Mieszkańców Bednarki wykonano pamiątkowe zdjęcia, po czym udaliśmy się pod wyremontowany i odnowiony przez bednarczan, przydrożny kamienny krzyż z 1903 r. Złożono zapalone znicze, odmówiono modlitwę i został poświęcony przez księdza Grzegorza. Wykonano pamiątkowe zdjęcie.
W pikniku uczestniczył Wójt Gminy Lipinki Czesław Rakoczy oraz przedstawiciele Zjednoczenia Łemków.
|