Newsy:

znalezionych: 1059 na 212 stronach
« poprzednia -   7  8  9  10  11  12  13  14  15   - następna »

X Jubileuszowy Piknik Rodzinny w Gładyszowie

W 3 czerwca 2018 r. przy Szkole Podstawowej im. Aleksandry Wisłockiej w Gładyszowie, odbyła się z okazji Dnia Dziecka integracyjna impreza dla dzieci i ich rodziców pn. ,,PIKNIK RODZINNY”
Już po raz dziesiąty dyrektor i Grono Pedagogiczne wspólnie z Radą Rodziców były organizatorami Pikniku Rodzinnego przeznaczonego nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców i wszystkich mieszkańców wioski. Dopisała wspaniała pogoda i frekwencja.

Licznie przybyły dzieci, rodzice ich znajomi oraz byli uczniowie szkoły. W ramach pikniku można było zobaczyć park rozrywki, który zapewniał ściankę wspinaczkowa, eurobangi, kule wodne, basen z kulkami i zjeżdzalnię. W ogródku przedszkolaka było malowanie twarzy i tworzenie fryzury z warkoczykiem, odbyły się zawody łucznicze, przejazd bryczką , jazda konna, pokazy ratownictwa OSP Gładyszów. Licznie zebrana publiczność mogła zobaczyć lokalne występy młodych artystów oraz piękne układy gimnastyczne wykonaniu uczniów ze SP w Gładyszowie pod kierunkiem naucz. wf Jana Wojtaszka.
Były również gry i zabawy dla dzieci oraz stoisko z domowym ciastem i grill z kiełbaskami przygotowany przez rodziców. Wszystkie dzieci otrzymały również paczki z okazji Dnia Dziecka.

W budynku szkolnym zorganizowana była wystawa przyrodnicza Nadleśnictwa Łosie a na sali gimn. wystawa ekspozycji z okresu II wojny światowej oraz specjalna wystawa poświecona zestrzeleniu polskiej załogi lotniczej lecącej z pomocą materiałowa dla Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 r. Odbyła się projekcja filmu ,,7 wspanialych, czyli historia Halifaxa z Banicy”, zwiazana z projektem historycznym realizowanym przez uczniów kl VII. W pikniku uczestniczył Aleksander Gucwa, pasjonat Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, inicjator budowy pomnika polskich lotników w Banicy.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Dzień Strażaka i Piknik Rodzinny w Sękowej

3 czerwca 2018 r. o godz. 14.00 na obiektach ,,Orlika” w Sękowej druhowie z gminy Sękowa, z lekkim poślizgiem obchodzili swoje święto – Dzień Strażaka, które było połączone z Piknikiem Rodzinnym.
Przy wspaniałej pogodzie i frekwencji rozpoczęły się pierwsze konkurencje. Strażacy zmagali się w przeciąganiu liny - walczyli o beczkę piwa. Bezapelacyjne zwycięstwo przypadło druhom z OSP Męcina Wielka. Dzieciaki w tym czasie przygotowywały smakołyki na grillu a na uboczu piekł się dzik! Na scenie wystąpiła utalentowana sękowska młodzież, gospodynie kusiły pierogami a dzieci pod czujnym okiem Kevina Aistona znanego prezentera telewizyjnego, który wystąpił między innymi w talk-show Europa da się lubić, wspólnie kucharzyli.
Przygotowali szaszłyki - owocowe i eksperymentalne, bo z mięsa, kiełbasy i truskawek.

O godziny 18-tej wystąpił zespół country, bawiono i słuchano wspanialej muzyki jeszcze przez dwie godziny.
Było uroczyście, jak na Dzień Strażaka przystało, ale i rodzinnie – jak to zazwyczaj jest w Sękowej.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘC

Matka Boża, maj i przydrożne kapliczki

,,Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone.
Chwalcie cieniste gaiki, źródła i kręte strumyki”….

Miesiąc maj w polskiej tradycji od wieków poświęcony był Matce Boskiej. Jako najpiękniejszy z miesięcy został wybrany na czczenie chwały Maryi, co jest wyrazem żywej wiary i miłości ludzi do Matki Bożej.
Sześć lat temu Akcja Katolicka w Sękowej postanowiła podtrzymać piękną tradycję odprawiania ,,Majówki” przy kapliczce w Siarach, która jak wspominają starsi mieszkańcy została wybudowana jako wotum dziękczynienia za ocalenie i szczęśliwy powrót z I wojny światowej. Codziennie o godz. 19.30 przez cały miesiąc maj przy kapliczce gromadzili się członkowie Akcji Katolickiej, starsi i młodsi okoliczni mieszkańcy, aby poprzez odśpiewanie Litanii Loretańskiej, odmówienie różańca w intencji pogłębienia wiary, nadziei i miłości oraz odśpiewanie pięknych pieśni maryjnych oddać cześć Matce Bożej.

Urokliwe miejsce przy zachodzącym słońcu, śpiew ptaków, w dole szum rzeki powodują, że tutaj szczególnie można powierzyć Maryi wszystkie swoje radości i smutki, a także wrócić pamięcią do naszych przodków, którzy walczyli o niepodległość ojczyzny.
Nie zapomnijmy o naszych pięknych tradycjach modlitewnych, o przodkach którzy budowali tę kapliczkę, przy której także kształtowało się życie religijne.
Nie bójmy się wyjść razem z sąsiadami, aby tutaj dać wyraz naszej wiary. Dbajmy o to miejsce i ożywiajmy je.

Prezes Akcji Katolickiej - Janusz Bryg

PS

Kapliczka została zbudowana nad skarpą wznoszącą się nad potokiem Siarka. Podstawa ma kształt kwadratu o boku 2,95 m x 2,95 m. Zbudowana z kamieni, zewnątrz i wewnątrz pokryto ściany tynkiem. Grubość ścian wynosi około 60 centymetrów. Strop wewnętrzny wykonano z desek. Wysokość wewnątrz ok. 2 m. Dach trójpołaciowy, kryty gontem. Gontem pokryty został też wydatny okap, od frontu kalenicę dachu zwieńcza metalowy łaciński krzyżyk. Całość około 3 m wysokości. Drzwi drewniane, z boku małe okienko o wymiarach 43 cm x 30 cm, lekko rozszerzające się do środka. Nad otworem wejściowym płytka wnęka, w której obrazek z Chrystusem. Wewnątrz na małym ołtarzu krzyż drewniany z postacią Ukrzyżowanego, wykonany przez ludowego artystę. Kapliczka została odnowiona w 2010 r. i znajduje sie na liście zabytków kultury.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Uroczystości Bożego Ciała w Siarach - Granice

Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza Jacka Piroga proboszcza parafii Sękowa p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP, rozpoczęły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. W koncelebrze mszy św. uczestniczył ks. wikary Michał Piętka . Tradycją w naszej parafii jest to, że wierni wychodzą z Najświętszym Sakramentem z kościołów na drogi, dróżki i ulice w różne strony parafii. W procesjach idą do czterech ołtarzy, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Udział w procesji to nasze wyznanie wiary.

Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00 obok domu Państwa Ewy i Sławomira Bolków w Siarach w przysiółku Granice. Podczas wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu przez samego Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, która odbyła się w przeddzień Jego śmierci. Powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Eucharystia wpływa na nasze życie, na patrzenie w naszą przyszłość, napełnia nas nadzieją, nową pozytywną perspektywą przyszłości. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika.

Po mszy św. uformowała się procesja. Prowadzony przez strażaków, ksiądz niósł pod baldachimem monstrancję. Stąpał po obsypanej kwiatami drodze przez licznie zgromadzone dzieci, które od początku do ostatniego ołtarza sypały kwiaty.
Wokół unosił się zapach kadzidła i rozlegał się dźwięk dzwonków. Idący w procesji wierni zatrzymywali się przy czterech, polowych ołtarzach. Miejsca te przyozdobione były zielonymi gałązkami, brzozami i kwiatami, udekorowane były też drogi i domy, wokół których przeszła procesja. Uroczysty pochód zatrzymywał się przy każdym z polowych ołtarzy, by w ten sposób publicznie wyznać i zamanifestować swoją wiarę. Tam odśpiewywany jest odpowiedni fragment Ewangelii. Liczba ołtarzy nie jest przypadkowa – symbolizują one cztery strony świata, cztery żywioły oraz cztery Ewangelie. Wierni idą w procesji do czterech ołtarzy, ostatni był po przejsciu 1,5 km

Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Jacek Piróg udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa dla parafii; odśpiewano też dziękczynny hymn "Ciebie Boga wysławiamy". Podziękował wszystkim służbom i mieszkańcom, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego święta. Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa (Sękowa, Siary i Owczary) a także mieszkańcy Ropicy Polskiej i Gorlic.

*

Boże Ciało, a w pełnej nazwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to święto ruchome i jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Przypadają na 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada ono 31 maja. Boże Ciało zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. W Polsce zwyczajowo wtedy procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. Choć świadomość cudu przemiany chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, to trzeba było czekać stulecia zanim zaczęto je kultywować.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Prezydenci Polski i Słowenii odsłonili pomnik w Gorlicach.

23 maja 2018 r. na Górze Cmentarnej w Gorlicach, gdzie znajduje się cmentarz wojenny nr 91 z I wojny światowej, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika (obelisk) upamiętniającego Słoweńców poległych podczas I wojny światowej.
Po odegraniu hymnów państwowych przez Orkiestrę Wojskową z Rzeszowa, Prezydent Polski Andrzej Duda oraz Prezydent Słowenii Borut Pahor, wspólnie złożyli wieńce przy pomniku upamiętniającym żołnierzy słoweńskich spoczywających na gorlickim cmentarzu i wygłosili krótkie okolicznościowe przemówienia. Tutaj przed ponad stu laty, w tej wielkiej bitwie także polegli Polacy i Słoweńcy. Ani my Polacy, ani Słoweńcy nie mieli własnego państwa. Walczyliśmy ramię w ramię, ale w ramach obcej nam armii – austro-węgierskiej. W tamtych latach jedno i drugie społeczeństwo miało swoich bohaterów – powiedział A. Duda. Obydwaj prezydenci podkreślali jak wielką wartością dla wszystkich jest pokój.

Prezydentom asystowali żołnierze z kompanii reprezentacyjnej garnizonu krakowskiego. Uczestniczył szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, przedstawiciele Ministerstwa Obrony oraz parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy Gorlic.
2,5 tonowy głaz przywieziony ze Słowenii, ustawiony został po prawej stronie, tuż za bramą główną cmentarza. Ma on formę prostego głazu z granitu, na którym wyryto zarys słoweńskich gór. Jest też inskrypcja w języku polskim i słoweńskim: "Pamięci Słoweńskich Żołnierzy 1914-1918 - Wdzięczna Ojczyzna, Republika Słowenii, 2018".

Więcej informacji znajdziesz tu - kliknij

*** Szkoda tylko że żadna z grup rekonstrukcji historycznej z Gorlic nie wzięła udziału!!