Newsy:

znalezionych: 1019 na 204 stronach
« poprzednia -   3  4  5  6  7  8  9  10  11   - następna »

PASCHA NA ŁEMKOWSZCZYŹNIE 2018

Pascha - tak nazywana jest Wielkanoc przez prawosławnych i grekokatolików.
Zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim, święto to obchodzi się nieco później niż u katolików, choć czasami obchodzone jest razem.
Jest to dzień radosny, związany z początkiem wiosny, który mieszkańcy na ogół spędzają z rodziną. Ścisły post obowiązuje w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W Wielki Piątek w cerkwiach czytane są fragmenty Pisma Świętego przedstawiające Mękę Pańską.

W sobotę, podobnie jak w Kościele katolickim, następuje poświęcenie pokarmów. Prawosławni święcą jajka - symbol życia, a także wielkanocne baby i paschę, czyli potrawę z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odbywają się nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni. Wówczas wierni obchodzą cerkiew trzymając w rękach świece. Msza trwa kilka godzin.

Niedziela powinna zacząć się od radosnego bicia dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Należy wtedy złożyć bliskim życzenia z okazji Wielkanocy - trzykrotnie całując w policzek -słowami: "Christos Woskres" (z języka cerkiewno-słowiańskiego - Chrystus Zmartwychwstał), na co odpowiada się "Woistinu Woskres" (Zaprawdę Zmartwychwstał). Wierni obdarowują się wówczas kolorowymi pisankami, a także innymi drobnymi prezentami, mającymi sprzyjać szczęściu.

Według Prawosławnych dobry gospodarz na Wielkanoc ma zadbać o to, aby stół prezentował się uroczyście, a jedzenie było smaczne. Dawniej w dniu Paschy podawało się pieczone jagnię, szynkę lub cielęcinę. Obecnie rodzaj potraw ma już mniejsze znaczenie, choć nadal nie przygotowuje się przy tym święcie dań z ryb. Wszystkie serwowane potrawy muszą kojarzyć się z urodzajem.

W Poniedziałek Wielkanocny w Cerkwi odbywa się obrzęd przygotowania krzyżma. Olej ten składa się około 50 olejków i wonnych ziół. Proces przygotowania krzyżma trwa trzy dni. Przeprowadza się go tylko w czasie Wielkiego Tygodnia. Krzyżmo jest potem używane do namaszczenia podczas chrztu i konsekracji ołtarzy.

Na terenie gminy Sękowa ponad tysiąc mieszkańców jest wyznania prawosławnego i greckokatolickiego. Dla łemków jest to najważniejsze święto w roku, bardzo pięknie śpiewają ,,Święto świąt i uroczystość uroczystości"

PS

Христос Воскрес! "Світло в темряві світить, і темря ва не обгорнула його, щоб повірили всі, що Він - Світло правдиве яке просвітлює кожну людину, що приходить на світ" Ів. (1,5,7 і 9)
Веселого, Здорового і Щасливого Празника Пасхи цілому світу бажаєт - Alexander Gucwa

Chrystus Zmartwychwstał "Światłość w ciemności świeci, i ciemność nie pochłonęła go, aby wszyscy uwierzyli, że On jest Światłością prawdziwą, jaka oświeca każdego człowieka, który przychodzi na świat"
Wesołych, Zdrowych i Szczęśliwych Świąt Wielkanocnych całemu światu życzy Alexander Gucwa.

WIELKANOC 2018

Najlepsze życzenia

Niech radość Wielkiej Nocy napełni Wasze serca nadzieją i obfitością łask od Chrystusa Zmartwychwstałego.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składam najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, smacznego jajka i mokrego dyngusa.

Prywatna wycieczka do Warszawy

W sobotę 24 marca w godzinach porannych wyjechaliśmy do Warszawy. Ja po paru latach nieobecności byłem pozytywnie zaskoczony zmianami jakie dokonują się w stolicy. Pierwszym punktem wycieczki było odwiedzenie cmentarza na Służewcu przy ul. Wałbrzyskiej oraz w Pyrach, gdzie pochowani są moi bliscy krewni ze strony żony.

W godzinach po południowych zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, które wywarło na mnie wielkie wrażenie. Na powierzchni ponad 3000 m kw. zostało pokazanych blisko 1000 eksponatów oraz 1500 fotografii i filmów. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność uczestników powstania warszawskiego na tle okupacyjnej grozy aż po powojenny terror i losy Powstańców w PRL. Za pomocą obrazów i dźwięków przedstawiono historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy. Jedną z niewątpliwych atrakcji Muzeum jest też replika samolotu bombowego Liberator B-24J. Sercem Muzeum jest stalowy Monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku. Na dziedzińcu Muzeum znajduje się Mur Pamięci, na którym wyryto ponad 12 000 nazwisk poległych Powstańców, wśród nich również załogi lotnicze, które niosły pomoc materiałową dla Powstańców Warszawy. Tu znajdują się nazwiska załóg lotniczych Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Banicy.

Na drugi dzień a była to niedziela Palmowa uczestniczyłem we mszy św. w Kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach, potem zwiedzanie starych Powązek a następnie po 2 km dotarłem do Cmentarza Wojskowego na Powązkach, gdzie spoczywa mój wuj (brat mamy) Stanisław Kowalski, który zginął w obronie Warszawy 25 września 1939 r. Następnie odwiedziłem groby znajdujące się w Alei Zasłużonych.

Po krótkiej przerwie obiadowej, zwiedzałem Stare Miasto zwane Starówka, dotarłem do Placu Zamkowego, przy którym stoi Zamek Królewski oraz kolumna Zygmunta III i pałac Pod Blachą. W drodze powrotnej zwiedziłem Bazylikę Archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej oraz zespół murów miejskich z barbakanem.

Następnym przystankiem był parking pod Pałacem Kultury i Nauki, skąd udałem się pieszo na ulicę Nowogrodzką przy której znajduje się Teatr Muzyczny Roma. To tu o godz. 17-tej byłem jednym z uczestników premierowego spektaklu ,,PILOCI”

„PILOCI” to musical inspirowany wydarzeniami historycznymi z lat 30. i 40. ubiegłego wieku, przede wszystkim związanymi z Bitwą o Anglię. To także pełna emocji opowieść o miłości brutalnie przerwanej przez II wojnę światową, o wielkim uczuciu łączącym Jana, młodego polskiego lotnika i Ninę, warszawską aktorkę kabaretową i piosenkarkę. Obraz pilotów walczących w Bitwie o Anglię na przemian przeplatał się z losami tych, którzy zostali i walczyli o wolność i własne życie w Warszawie.

Na musical Piloci czekałem ze szczególnym zainteresowaniem. Niesamowite wrażenie robi główny punkt programu, szczególnie dla miłośników lotnictwa, czyli samolot Hurricane, który w jednym akcie pięknie prezentuje się widzom na scenie. Ogromnym atutem tego spektaklu jest choreografia. Dynamiczne widowisko szczególnie zachwycające w scenach zbiorowych. Scenografia, stroje, efekty specjalne, taniec i śpiew, wszystko uzupełniało się i współgrało ze sobą w imponujący sposób. Jestem pełen podziwu dla wszystkich, którzy stworzyli ten musical. Ich ciężką pracę i zaangażowanie widać w każdej sekundzie spektaklu. Jest to obowiązkowa lektura nie tylko dla miłośników lotnictwa, ale dla wszystkich, którym los młodych ludzi w Polsce podczas II wojny światowej nie był obojętny. Spektakl Piloci to triumf i wiktoria polskiego teatru muzycznego. Polecam każdemu – koniecznie zobaczcie!!

O godz. 20.30 żegnam Warszawę a około pierwszej po północy witałem Sękową pod wrażeniem i nie zapomnianych chwil z ostatnich dwóch dni!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ŁEMKOWSKO - POGÓRZAŃSKI JARMARK WIELKANOCNY.

Zagroda Maziarska w Łosiu, serdecznie zaprasza 18 marca (niedziela), na kolejną edycję Łemkowsko - Pogórzańskiego Jarmarku Wielkanocnego, który wyjątkowo w tym roku, odbędzie się w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.

W programie:

11.30. – 16.00 kiermasz rzemiosła i rękodzieła
12.00 – 15.00 warsztaty wielkanocne dla dzieci i dorosłych: pogórzańskie palmy, łemkowskie pisanki i inne.
13.00 – Turniej bicia jaj – „wybitka” i inne zabawy wielkanocne
13.30 – „Polowanie na jajka” – 800 jajek do zebrania do własnego koszyczka (dzieci do 12 lat).

Wstęp 1 zł.

ZAPRASZAMY!

X ogólnopolski konkurs historyczny pt. "Póki nie jest za późno"

10 marca 2018 r. pod pomnikiem siedmiu polskich lotników w Banicy/Krzywej, pow. Gorlice, przygotowywano materiały do X konkursu ogólnopolskiego pt. "Póki nie jest za późno". Odbywa się on pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem jest Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu. Jego ideą jest rozbudzenie zainteresowania historią i współczesnym stanem miejsc, obiektów oraz znaków pamięci na terenie Polski, i miejsc autentycznych wydarzeń historycznych, nieupamiętnionych dotychczas w trwały, materialny sposób. Konkurs ma także popularyzować losy świadków historii bezpośrednio związanych z tymi miejscami. Konkurs ten stwarza uczniom możliwość poszukiwania i badania różnorodnych źródeł historycznych oraz przedstawiania ich w interesującej i twórczej formie.

Do konkursu przystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Aleksandry Wisłockiej w Gładyszowie, pod kierownictwem pani dyr. Krystyny Michalak i naucz. historii Anny Branas. W zespole autorskim uczestniczyła: Justyna Michalak, Tomasz Bolech, Piotr Rotko - uczniowie klasy VII. Jako świadek tych wydarzeń uczestniczył 92 letni pan Dymitr Sabatowicz. Koordynatorem zajęć pod pomnikiem był pan Aleksander Gucwa – pasjonat Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Mam nadzieję że przekazane informacje o tragicznej śmierci siedmiu polskich lotników w sierpniu 1944 r. zaowocują i uzupełnią wiedzę młodzieży o tych Bohaterach oraz wspomogą wysiłki pedagogów w kształtowaniu postaw obywatelskich i patriotycznych.