Newsy:

znalezionych: 1033 na 207 stronach
« poprzednia -   3  4  5  6  7  8  9  10  11   - następna »

Święto Konstytucji 3 Maja.
Msza za Ojczyznę w kościele parafialnym w Sękowej.

3 maja o godz. 10.30 w uroczystość NMP Królowej Polski, odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej. Koncelebrze przewodniczył ks. proboszcz Jacek Piróg. Homilię wygłosił ks. wikariusz Michał Piętka, który powiedział m.in. ,,Dzisiejszy dzień łączy w sobie dwie uroczystości. Święto religijne, czyli Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz święto państwowe, 227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dlatego dzisiaj modlimy się za wstawiennictwem Królowej Polski, aby owe wielkie ideały zawarte w Konstytucji 3-go Maja nie były deptane, ale by odżyły i uzdrowiły ducha naszego Narodu."

W tej podniosłej uroczystości udział wzięła jednostka OSP z Gminy Sękowa oraz młodzież szkolna z Zespołu Szkół w Siarach wystawiając poczty sztandarowe. Licznie uczestniczyli mieszkańcy Sękowej i Siar.
Na zakończenie mszy św. ks. proboszcz udzielił błogosławieństwa i w postawie stojącej zaśpiewano polską katolicką pieśń religijną ,,Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki", która była bardzo popularna po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy.

***

Dziś obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja na pamiątkę uchwalonego przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Obchody święta 3-go maja były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w kwietniu 1919 roku, po przywróceniu Polski na mapy.
Święto Konstytucji 3 Maja było też zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce. Zastąpiono je obchodami Święta 1-go Maja. W styczniu 1951 r. święto 3-go maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.

Święto zaczęło być ponownie obchodzone od roku 1981. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów oraz demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3-go Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Od 2007 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzi również Litwa, która tworzyła w 1791 roku wraz z Polską Rzeczpospolitą.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJIĘĆ

Uroczystość kościelna z okazji NMP Królowej Polski i Konstytucji 3 Maja

Posluchaj ,,Boże coś Polskę...."

Pochód pierwszomajowy przeszedł ulicami Gorlic

Około 200 osób wzięło dziś udział w pochodzie pierwszomajowym, który przeszedł ulicami Gorlic, od Domu Nauczyciela przez ulicę Świeykowskiego, 3 Maja i Legionów pod Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych, władz powiatowych i miejskich oraz organizacje młodzieżowe.

Pod pomnikiem odegrano gorlicki hejnał, Mazurka Dąbrowskiego i Ode do Radości. Głos zabrał burmistrz Gorlic Rafał Kukla, który w swoim wystąpieniu nawiązał do historii powstania Święta Pracy. 1 Maja od ponad stu lat robotnicy, związkowcy, bezrobotni przypominają rządzącym o swoich prawach. Po okolicznościowych przemówieniach złożono przed gorlickim Pomnikiem Tysiąclecia symboliczne wiązanki kwiatów.

Po przemówieniach i złożeniu kwiatów przed Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego, burmistrz Rafał Kukla zaprosił zebranych do wspólnego świętowania Dni Gorlic.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Pamiętaj, wywieś flagę!

2 maja będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe obchodzone w Polsce od 2004 roku. 3 maja świętować będziemy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zachęcam mieszkańców gminy Sękowa i nie tylko do wywieszenia na domach, balkonach i w oknach flagi narodowej. Zaakcentujmy tym sposobem nasz patriotyzm i poszanowanie naszej niepodległości, popularyzujmy wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych.

W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie Polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.

Zapraszam do wspólnego świętowania rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja

103. Rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami"
Uroczystości na cw nr 91 w Gorlicach

103 lata temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji w niedzielę 29 kwietnia o godz. 11.00 na cmentarzu wojskowym nr 91 w Gorlicach, rozpoczęły się uroczystości. Po odegraniu hymnu polskiego i węgierskiego, głos zabrał burmistrz Gorlic Rafał Kukla, który powiedział m.in. ,,wojna oznacza śmierć i często dopiero po jej zakończeniu dostrzegalne jest okrutne żniwo, które rodzi niezgoda. Ta myśl towarzyszyła modlitwie ekumenicznej, w której wzięli udział duchowni – rzymskokatoliccy, greckokatoliccy i prawosławni.

Mimo różnic poglądów, wyznania oraz odmiennych barw mundurów poległych, dziś na cmentarzu podkreślono jedność i wspólnie modlono się za osoby, które 103 lata temu oddały tu życie. Następnie odbył się Apel Poległych oraz trzykrotna salwa honorowa, po czym składano wieńce, kwiaty i zapalono znicze.

Po tej części wszyscy przemaszerowali na gorlicki Rynek, by zobaczyć w takt orkiestry wojskowej musztrę paradną w wykonaniu Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Na ,,Pańskich Polach” w Sękowej odbyła się po raz ósmy rekonstrukcja
Bitwy pod Gorlicami.

103 lata temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji 29 kwietnia 2018 r. odbyła się po raz ósmy z rzędu kolejna już rekonstrukcja epizodu Bitwy pod Gorlicami z czasów Wielkiej Wojny. Po raz pierwszy rekonstrukcja odbyła się na wzgórzu, w miejscu autentycznej bitwy sprzed 103 lat.
Rozpoczęła się o godz. 15.00 wspólną modlitwą, którą poprowadzili księża: ks. Jacek Piróg, proboszcz z Sękowej, ks. Grzegorz Nazar, proboszcz greckokatolickiej parafii w Rozdzielu i Mirosław Cidyło, proboszcz prawosławnej parafii w Bartnem. Przybyłych gości powitała gospodarz Gminy Sękowa wójt Małgorzata Małuch oraz prowadzący Ryszard Rządło

Następnie około 10 tysięcy osób obserwowało ponad półtoragodzinne widowisko batalistyczne. Wojska pruskie i austriackie atakowały wzgórze, na którym stacjonowały z kolei wojska carskie. Na wzgórzu były dwie linie okopów wojsk rosyjskich, był lazaret i sztab dowódczy. Huk armat, wystrzały z karabinów, walki konnicy, potyczki żołnierzy, eksplozje, swąd spalonego prochu. Nad polem bitwy latały dwa rosyjskie samoloty Nieport 11 i 17, wszystko to odbyło się przy pięknej sprzyjającej pogodzie.

W rekonstrukcji uczestniczyło około 150 rekonstruktorów z 20 grup z całej Polski a także z Rosji - Kaliningrad, Ukrainy, Czech i Słowacji. (GRH “Gorlice 1915”, Fordy T, SRH Wrzesień 39 sekcja I – wojenna, GRH 69 Riazański Pułk Piechoty, Dzika Dywizja, GRH Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów - Rzeszów, Stowarzyszenie Historyczne im. 7 pułku Lansjerów Nadwiślańskich z Halinowa, SH LIR 32, GRH Strzelcy Mszczonów, KVH Karpaty Snina - Słowacja, GRH IR 155 pp, GRH II Brygada Legionów Polskich, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Artyleria, 114 Nowotorski Pułk Piechoty z Kaliningradu, 14 Pułk Strzelców Syberyjskich Przasnysz, Projekt Alpenrot, SHR Marienburg (IR 152), Stowarzyszenie Historyczne Pionierzy 40 pp “Dzieci Lwowskich”, (21 Muromski Pułk Piechoty) i GRH 56 pp Wadowice

Podczas I wojny światowej w 1915 roku na ziemi gorlickiej rozegrała się bitwa o przełomowym znaczeniu. Walki pozycyjne trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915. Front rosyjski między Wisłą a Karpatami został przerwany, a w ciągu następnych tygodni wyzwolono większość Galicji łącznie ze Lwowem.

Bitwa Gorlicka, w której wojska austro-węgierskie i niemieckie pokonały armię rosyjską, jest uważana za jedną z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej.

Komentatorem widowiska był prof. nzw. dr hab. Andrzej Olejko.

Po rekonstrukcji odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieżowych zespołów lokalnych. Ponadto można było przyjrzeć się życiu obozowemu – zajrzeć do sztabu, lazaretu, okopów i oczywiście poszukać łusek po wystrzelonych nabojach, a także skosztować wojskowego chleba ze smalcem.
Rekonstrukcja przygotowywana została w ramach projektu transgranicznego „Historia znana i nieznana – pamiątki I wojny światowej polsko- słowackiego pogranicza”.

Tegoroczna rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami była niezwykła z kilku powodów inna niż wszystkie dotychczasowe. To nie tylko z faktu nowego miejsca czy wspomnienie z historycznego wydarzenia sprzed 103 lat, ale dla nas Polaków to wielka rocznica 100 lecia odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI.

…. ale z obowiązku kronikarskiego muszę jeszcze odnotować akcję jaka towarzyszyła przy tej wspaniałej rekonstrukcji, wspaniała akcja charytatywna na rzecz zdrowia i życia mojego ucznia 44-latka – Jacka Krupy z Sękowej. Rok temu mężczyzna zaraził się bakterią listerii. W kilka tygodni stał się niemal całkowicie zdany na innych. Teraz walczy o choćby minimalną sprawność.
Do grupy dobrych serc dołączyły gospodynie z sołectw gminy. Za drobny datek można było skosztować domowych ciast, chleba i innych przysmaków. Katarzyna Tokarz, sołtyska z Ropicy Górnej specjalnie z myślą o akcji dla Jacka przygotowała swój słynny napitek. W tym roku namawiała: skosztuj trunku i kup placka za zdrowie Jacka! Po rekonstrukcji odbyła się także licytacja obrazów. Jeden z nich namalowała Karolina, córka pana Jacka. Pod młotek poszły też grafika i płaskorzeźba. Z tej licytacji i do puszek uzbierano 15.108.84 zł. W imieniu Rodziny Jacka - dziękujemy!

NFZ nie finansuje już niestety leczenia Jacka, rodzina płaci za nie, a krakowski szpital był jedyną placówką, która zdecydowała się przyjąć Jacka i podjąć się jego leczenia i rehabilitacji. Trzymaj się Jacku!! Wracaj do Sękowej!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

VIII rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami"