XIII Otwarte Mistrzostwa Lipinek w skoku wzwyż dobiegły końca.
06 lutego 2024 r. o godz. 9.30 w hali sportowej, dyr. SP w Lipinkach Mika Małgorzata oraz nauczyciel wf Tomasz Świerzowski dokonali otwarcia XIII Otwartych Mistrzostw Lipinek w skoku wzwyż. Pan Tomasz oraz naucz. wf Anna Wojna byli organizatorami kolejnych mistrzostw.
Zawody rozegrano w 3 kategoriach wiekowych, w których to uczestniczyło ponad 80 zawodników z sześciu szkół: SP Lipinki, Sękowa, Kobylanka, Pagorzyna, Kryg i SP nr 6 z Gorlic.
W Mistrzostwach brała udział 15 osobowa reprezentacja UKS ,,Maraton" Sękowa, która zaprezentowała się bardzo dobrze, zawodnicy zdobyli 6 medali w tym 3 złote – Marcelina Szarowicz 115 cm – IV kl, Aurelia Wojnarowicz 125 cm – kl VI i Wiktor Szarek 155 cm – VI kl – rekord mistrzostw.
Srebrny medal zdobyła Marta Bodak 120 cm – VI kl oraz zawodniczka czwartej klasy Natalka Madej 110 cm
Medal brązowy wywalczyła Gabriela Dworak 120 z VI kl, przegrywając z dwoma koleżankami klasowymi.
Opiekunami naszych zawodników była Justyna i Fabian Szarowicze.
Zawodnicy za trzy pierwsze miejsca otrzymali pamiątkowe medale, nasz zawodnik Wiktor Szarek w kategorii dzieci starszych (V-VI kl) ustanowił rekord mistrzostw przechodząc poprzeczkę na wysokości 155 cm i za ten wyczyn otrzymał sportową koszulkę!
Zawody odbyły się w nietypowej atmosferze, było słodko, kalorycznie, a jednocześnie aktywnie z okazji zbliżającego się Tłustego Czwartku! Każdy zawodnik i nie tylko otrzymał od organizatorów tradycyjnego pączka!
Z punktu kronikarskiego należy odnotować wzorową organizację zawodów!!
W dniu 28 grudnia 2023 roku, w wieku 87 lat zmarł Prof. dr hab. Aleksander Guterch , wybitny geofizyk, wieloletni pracownik Instytutu Geofizyki PAN.
Prof. Aleksander Guterch był przez prawie całe zawodowe życie związany z naszym Instytutem, gdzie rozpoczął pracę w 1963 r. Przez ponad 40 lat kierował najpierw Samodzielną Pracownią Głębokich Struktur, a następnie Zakładem Sejsmicznych Badań Litosfery.
Był wybitnym geofizykiem, zajmującym się strukturą skorupy ziemskiej i górnego płaszcza Ziemi, „ojcem” sejsmicznych badań litosfery na terenie Polski. Był też pionierem tego typu badań w rejonach polarnych oraz w wielu krajach Europy. Zorganizował wiele ekspedycji geofizycznych do Arktyki we współpracy międzynarodowej oraz pięć ekspedycji geodynamicznych do Antarktyki Zachodniej. Był także organizatorem i kierownikiem szeregu eksperymentów sejsmicznych zrealizowanych na obszarze Polski i krajów sąsiednich, a także kierownikiem i współorganizatorem wielkich międzynarodowych eksperymentów sejsmicznych na obszarze Europy Centralnej i Południowej (od Bałtyku po Adriatyk).
Wyniki działalności naukowej prof. Gutercha zostały zaprezentowane w ponad 250 publikacjach, głównie w czasopismach oraz monografiach międzynarodowych, a także krajowych. Prace te są wysoko cenione przez społeczność naukową zajmującą się „twardą Ziemią”, o czym świadczy duża liczba cytowań.
Profesor był kierownikiem wielu projektów i programów naukowych w kraju. Był członkiem rzeczywistym PAN, członkiem Academia Europaea, wieloletnim Prezesem i członkiem honorowym Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, członkiem korespondentem PAU, członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Geofizycznego, członkiem honorowym Węgierskiego Towarzystwa Geofizyków, a także członkiem wielu krajowych i międzynarodowych Komitetów Naukowych, Stowarzyszeń i Zespołów Specjalistycznych. Był również laureatem wielu nagród i wyróżnień, a także posiadaczem kilku odznaczeń państwowych, m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (1973), Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski (1998) oraz odznaki honorowej Bene Merito (2015). W 2018 r. podczas uroczystości 65-lecia Instytutu wręczono Mu medal im. Prof. Adama Dziewońskiego. Posiadał Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Sękowa (2013)
Aleksander Guterch prócz osiągnięć na polu nauki miał też znaczące dokonania na polu propagowania i utrwalania tradycji polskiej barwy i broni.
W osobie Profesora tracimy nie tylko wspaniałego naukowca, ale także mentora wielu pokoleń geofizyków oraz życzliwego kolegę.
Cześć Jego pamięci!
Źródło: IG PAN
Życzenia na Boże Narodzenie 2023 - BÓG SIĘ RODZI DLA CIEBIE
ZŁOTE GODY, CZYLI JUBILEUSZ 50-LECIA POŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO
Każdy jubileusz jest okazją do świętowania, ale Złote Gody to rocznica niezwykła, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku. To właśnie ta piękna okazja była powodem uroczystości, jaka odbyła się w czwartek, 29 listopada 2023 r., w kościele parafialnym w Sękowej i w restauracji ,,Gospoda Magurska” w Małastowie.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 14-tej od Mszy św. w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej, koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Jacka Piroga , proboszcza Sękowej, ks. Adama Prącika proboszcza parafii Małastów i ks. Jana Adamczyka , proboszcza Męciny Wielkiej.
Po mszy św. wszyscy udali się do restauracji ,,Gospoda Magurska” w Małastowie. Uroczystość miała bogatą oprawę, godną rangi wydarzenia.
Uroczystość poprowadziła Pani Iwona Tumidajewicz, dyr. GOK w Sękowej, były okolicznościowe przemówienia Pani wójt gminy Sękowa Małgorzaty Małuch, Przew. Rady Gminy Sękowa Pana Bogusława Moronia i Sekretarza Gminy Pana Michała Diducha.
Podczas uroczystości, wręczone zostały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w dowód społecznego uznania dla trwałości małżeństw z terenu gminy Sękowa. Prawdziwe, zgodne i dobre małżeństwo to takie, które przetrwa wszystkie życiowe problemy i bolączki, by po latach zyskać wzajemne zrozumienie, tolerancję oraz wzajemny szacunek. Złote Gody to niezwykłe wydarzenie nie tylko dla Jubilatów, ale również dla ich rodzin oraz przyjaciół, to 50 lat nieprzerwanego, harmonijnego pożycia małżeńskiego.
Uroczystego aktu dekoracji dokonała Wójt Gminy Sękowa – Małgorzata Małuch, w asyście Sekretarza Gminy i Przew. Rady Gminy Sękowa. Włodarze pod adresem dostojnych Jubilatów skierowali słowa uznania i podziękowania za godne i długie pożycie małżeńskie oraz za piękny przykład dla młodego pokolenia. Oprócz medali Jubilaci otrzymali pamiątkowe listy gratulacyjne, kwiaty i okolicznościowe upominki. Nie zabrakło również tortu oraz symbolicznego toastu.
Oprawę artystyczną zapewniły utalentowane dzieci z GOK w Sękowej, które pod opieką Pana Kazimierza Halucha wykonały utwory dla jubilatów.
Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie odznaczeni zostali Państwo:
1. Barbara i Ryszard Dopierała - Sękowa
2. Krystyna i Edward Pels – Męcina Mała
3. Irena i Jan Tenerowicz – Sękowa
4. Kazimiera i Stanisław Wal – Owczary
Na uroczystość Złotych Godów zostały zaproszone pary małżeńskie z gminy Sękowa, które miały już 60 i więcej lat pożycia małżeńskiego. Takich par było pięc a rekordzistami pod tym względem, była para Wanda orologi replica italia i Kazimierz Zachariaszowie z Sękowej, którzy obchodzili 67 rocznicę pożycia małżeńskiego. Wszyscy otrzymali dyplomy gratulacyjne i czerwoną różę – symbol życia.
W imieniu swoim (będę przeżywał taką uroczystość w przyszlym roku) wszystkim parom składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania. Gratuluję tak długiego, zgodnego i szczęśliwego pożycia małżeńskiego i życzę długich lat w zdrowiu, wzajemnej miłości i do miłego spotkania w roku przyszłym.
XVII edycja Małopolskiego Plebiscytu “Poza Stereotypem – Seniorka i Senior Roku”
W samo południe 23 listopada 2023 r. w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie już po raz XVII nagrodzeni i wyróżnieni zostali wyjątkowi seniorzy, którzy pomimo wieku angażują się w sprawy lokalne, wyróżniają się na tle innych i mogą stanowić wzór do naśladowania, także dla młodego pokolenia, a swoim zaangażowaniem udowadniają, że są osobami poza stereotypem.
Podczas uroczystej Gali Plebiscytu „Poza Stereotypem – Seniorka i Senior Roku”, poznaliśmy Laureatów i Wyróżnionych tego niezwykłego konkursu.
Wyróżnionych zostało siedem Seniorek w tym I wyróżnienie przypadło Pani Rozalii Kulasik z Jazowska w gm. Łącko, zaś w kategorii Senior wyróżniono pięciu Panów w tym I wyróżnienie przypadło Panu Aleksandrowi Gucwie z Sękowej. Wszyscy wyróżnieni otrzymali pamiątkowe grawertony, bon upominkowy – wejściówka na termy Gorący Potok w Szaflarach, czerwoną różyczkę...oraz prawo zabrania głosu!
Prowadząca Galę powiedziała: Pan Aleksander Gucwa z Sękowej - Pasjonuje się sportem, fotografią i historią lokalną. Doprowadził do powstania pomnika poświęconego katastrofie lotniczej w Banicy-Krzywej. Napisał książkę o dwóch katastrofach lotniczych i rokrocznie pod pomnikiem lotników prowadzi lekcje patriotyczne dla młodzieży. Pełni rolę lokalnego opiekuna historii Gminy Sękowa i jej mieszkańców. Z niezwykłym zaangażowaniem dokumentuje fakty historyczne, a wiedzę o nich przekazuje młodemu pokoleniu.
Na zakończenie tej części laureatom; Pani Paulinie Tomczyk z Łuczyc w gminie Kocmyrzów-Luborzyca i Panu Stefanowi Jucha z Krakowa wręczone zostały statuetki wykonane przez prof. dr hab. Krzysztofa Nitscha.
Po tej części oficjalnej odbył się piękny koncert ,,Jesień z Kiepurą”. Uroczysta Gala zgromadziła ponad 700 uczestników, jest jedną z wielu inicjatyw skierowanych do Małopolskich Seniorów.
Kolejne edycje plebiscytu udowadniają, że w Małopolsce nie brakuje seniorów aktywnych i zaangażowanych w życie społeczności lokalnych, działających w różnych organizacjach pozarządowych.