Newsy:

znalezionych: 1106 na 222 stronach
« poprzednia -   5  6  7  8  9  10  11  12  13   - następna »

Dzień Kobiet po Góralsku w Sękowej

W piątek 8 marca 2019 r. o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej w Sękowej, odbył się tradycyjny Gminny Dzień Kobiet, który w tym roku należał do wyjątkowych. Wszystko za sprawą koncertu wokalistki zespołu Małgorzaty Łacniak i ,,Kapeli Górole”. Wokalistka zaprezentowała głównie piosenki góralskie. Przed koncertem Dyrektor GOK Iwona Tumidajewicz oraz Przewodniczący Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń z okazji ich święta złożyli życzenia a każda z pań otrzymała żółtego tulipana jako wyraz szacunku dla płci pięknej. Wśród zaproszonych kobiet była m.in. Radna Sejmiku Wojewódzkiego Jadwiga Wójtowicz, Wójt Gminy Małgorzata Małuch oraz Sekretarz Gminy Zofia Rowińska.

Imprezę uświetnił zespół „Kapela Górole” , który bawił ponad 100 zebranych pań a że panie były w tym dniu słodkie, było też i na słodko. ,,Kapela Górole” wystąpił w następującym składzie: - Małgorzata Łacniak – wokal, Krzysztof Jurgowian – instrumenty klawiszowe, Artur Malik - instrumenty perkusyjne, Krzysztof Nakon Nakończy - gitara basowa, Michał Kozłowski - gitara elektryczna. Wybór zespołu okazał się tym razem bardzo trafny.

Wystąpił także rodzimy zespół ,,Razem” oraz duet Mirosław Witkowski i Mirosław Bogoń. Przeprowadzono akcję charytatywną do puszek kwestarskich na rzecz 4 letniej Antosi Kluk (operacja w Szwajcarii i rehabilitacja).

PS

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto ustanowione w 1910 r. dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 r. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wówczas 129 kobiet!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Na Face Book powstała nowa grupa!

Szanowni Państwo, Szanowni Grupowicze

Z dniem 1 marca 2019 r. na face booku - fb założyłem grupę o nazwie czy tytule ,,SEKOWA I OKOLICE NA STARYCH FOTOGRAFIACH” Pod tym linkiem wstawiamy zdjęcia wraz z opisem zgodnie z założonym celem i regulaminem administratora -kliknij Ze strony startowej www.sekowa.info możemy również wejść bezpośrednio do grupy. W ten sposób stworzymy naszą ,,Małą Ojczyznę’’, ale zanim cokolwiek zaczniesz robić w tej grupie – zapoznaj się z jej regulaminem. Uszanuj wolę administratora grupy. Kulturalne zachowanie również jest elementem Twojego wizerunku. Wspólnie starajmy się o to, by grupa funkcjonowała w najlepszy sposób z możliwych, dostarczam jej niezbędnych informacji. Pamiętaj o tym !
Poniżej zamieszczam obowiązujący regulamin grupy, z którym każdy grupowicz powinien się zaznajomić.

REGULAMIN GRUPY:

1. Do każdego zamieszczonego zdjęcia dołączamy krótki opis, który pozwoli Nam wszystkim poznać lub pogłębić posiadaną już wiedzę na temat naszej ,,Małej Ojczyzny". Bezwzględnie wymagana nazwa miejscowości. Jeżeli Grupowicz zamieszcza kilka zdjęć, to te kilka fotek musi być podpisane. W przeciwnym wypadku takie posty będą blokowane lub usunięte .

2. Przedstawiamy zdjęcia z prywatnych zbiorów, a nie linki z internetu. Jeżeli Grupowicz nie posiada swoich zdjęć, a koniecznie chce zamieścić, wystarczy samodzielnie przygotować post z opisem. ( trochę inwencji twórczej, a nie kopiuj wklej). Linki internetowe będą usuwane. 3. Przy zamieszczanych zdjęciach, ale nie wykonanych przez Nas, tzn; zaczerpniętych z innych źródeł, należy podać ich autora lub źródło ich pochodzenia.

4. Zdjęcia nie związane zupełnie z Grupą będą natychmiast usuwane bez uprzedniego informowania autora.

5. W tej Grupie NIC nie reklamujemy (również blogów i grup), od reklamowania są inne strony. Grupowicz zamieszczający reklamy, będzie natychmiast blokowany (lub usunięty z grupy)

6. Nieodpowiednie słownictwo będzie karane usunięciem autora z grupy.

POWODZENIA!!

DZIEŃ KOBIET 2019

XVII Memoriał im. Władysława Tokarza w skoku wzwyż.

UKS ,,Maraton” Sękowa był organizatorem XVII Memoriału w skoku wzwyż im. Władysława Tokarza. Zawody odbyły się w dniu 19 lutego 2019 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Sękowej. Po skokach najmłodszej grupy (kl IV i młodsi) nastąpiło otwarcia zawodów. Prezes UKS ,,Maraton” Sękowa Justyna Szarowicz przywitała zaproszonych gości i kluby uczestniczące w memoriale. Następnie głos zabrała dyrektor Szkoły Podstawowej w Sękowej Bożena Bernasiewicz, otwierając zawody. Głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń. Na zawodach obecna była córka Władysława Tokarza pani Joanna Hyziak, która otrzymała bukiet kwiatów od naucz wf Fabiana Szarowicza.

Na starcie stanęło 74 zawodników z pięciu szkół: Kobylanka, Lipinki, Pagorzyna, Siary i gospodarz Sękowa. Wielkie gratulacje dla zwycięzców oraz uznanie dla wszystkich startujących dziewczynek i chłopców za udział i osiągnięte wyniki. Zawody rozegrano w czterech kategoriach wiekowych. Zawodnicy za trzy pierwsze miejsca otrzymali pamiatkowe medale a do szóstego miejsca dyplomy. Zawodnicy UKS ..Maraton" Sękowa zdobyli 10 medali w tym 3 złote.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ*** Komunikat z zawodów - kliknij

Gorlice: Mosty i Przęsła Starosty rozdane po raz 18!

W piątek 15. lutego 2019 r. w Dworze Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, odbyła się po raz 18 uroczystość, podczas której rozdane zostały tegoroczne Nagrody Mosty Starosty oraz Nagroda Przęsła.
Zebranych gości powitał Zdzisław Tohl - Dyrektor Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach, zaś spotkanie prowadził Daniel Markowicz - naczelnik Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego. Uroczysta gala odbyła się pod przewodnictwem Starosty Gorlickiego pani Marii Gubały. Wieczór uświetnił krótki koncert fortepianowy, podczas którego naucz. Szkoły Muzycznej z Bobowej zagrała utwory Beethovena i Rachmaninowa.

Wręczenie statuetek poprzedziło uroczyste przedstawienie członków kapituły konkursu oraz krótki film prezentujący postacie osób nominowanych do nagrody.
Laureatką nagrody głównej statuetki Mosty Starosty 2019 została Anna Buchmann, z urodzenia gorliczanka a obecnie mieszkanka Szwajcarii, dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Przęsło otrzymali twórcy radia lem.fm, pierwszego na świecie radia łemkowskiego.
Podczas uroczystości zostali uhonorowani działacze i twórcy kultury z terenu powiatu gorlickiego. Wyróżnienia otrzymali: Józef Gucwa, Marek Berdychowski, Oskar Cenkier oraz Igor i Wiesław Czerwieniowie.

Podziękowania, gratulacje i życzenia laureatom przekazała pani Starosta Gorlicki Maria Gubała, pani poseł Barbara Bartuś oraz Jadwiga Wójtowicz Radna Województwa Małopolskiego.

PS

JÓZEF GUCWA

Nominowany przez dyrektora Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Bobowej

W zgłoszeniu czytamy m.in.: Z zamiłowania kolekcjoner zabytkowych pojazdów na dwóch i czterech kołach. Z powodzeniem prezentuje swoje zbiory w Krakowie, Bobowej i Nowym Sączu. W 2006 r. wicemistrz a w 2007 mistrz Polski w kategorii „Motocykle do 1945", członek Głównej Podkomisji Pojazdów Zabytkowych przy Polskim Związku Motorowym. Zafascynowany judaistyką, jest posiadaczem bardzo dużej kolekcji historycznych przedmiotów. O każdym z kilkuset zgromadzonych eksponatów może opowiadać godzinami. Swoją wiedzą dzieli się podczas organizowanych co roku Dni Bobowej z Kulturą Żydowską. Jest czynnym członkiem grupy rekonstrukcji historycznej Pierwszego Pułku Strzelców Podhalańskich z siedziba w Łabowej. Bierze udział w rekonstrukcjach grup działających na terenie Nowego Sącza, Nowego Targu, Gorlic i Bochni. W jego posiadaniu są przedmioty i mundury wojskowe z różnych okresów historycznych, które prezentuje podczas wystaw związanych z I i II wojną światową, współorganizuje i koordynuje rekonstrukcję stanu wojennego na terenie Bobowej, często bierze udział w szkolnych lekcjach historii na terenie gminy Bobowa.

W 2012 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a w 2017 roku Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wyróżnienie za umiejętną animację lokalnych wydarzeń kulturalnych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ