Newsy:

znalezionych: 979 na 196 stronach
« poprzednia -   5  6  7  8  9  10  11  12  13   - następna »

4. Samochodowy Wyścig Górski - Magura Małastowska 2017

Po nieco ponad miesięcznej przerwie do walki powrócili zawodnicy ścigający się w ramach Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Trzecia i czwarta runda GSMP odbyła się w dniach 23 – 25 czerwca 2017 na malowniczej trasie Magury Małastowskiej koło Gorlic. Wśród 66 zgłoszonych zawodników nie zabrakło reprezentantów BorgWarner Racing Team, czyli Karola Krupy, który powalczył za kierownicą Mitsubishi Lancera EVO IX klasy N+2000 oraz Szymona Piękosia w ósmej generacji Mitsubishi Lancera EVO klasy A+2000 a także Marcina Wilusza nr 50 z Renault Clio w barwach Revline Racing Team.
Organizowany przez Automobilklub Biecki Wyścig Górski Magura Małastowska to najmłodsza, rozgrywana dopiero po raz czwarty, eliminacja Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, wciąż udoskonalana zarówno pod względem organizacyjnym ( choć dotychczasowe oceny są bardzo wysokie) jak i przebiegu trasy. W tym ostatnim punkcie, w tegorocznej edycji, która rozegrana została pomiędzy 23 a 25 czerwca, zajdzie istotna zmiana: dotychczasową trasę wydłużono do 3610 m. W związku z tym dotychczasowy rekord trasy z 2015, należący do Andrzeja Szepieńca ( 1.38,745) przechodzi do historii.

Impreza odbyła się przy wsparciu samorządów Województwa Małopolskiego, Powiatu Gorlickiego: Starostwa Powiatowego, Miasta Gorlice, Gminy Sękowa oraz pozostałych sąsiednich gmin.
Na starcie stanęło 66 zawodników w tym dwie kobiety. W niedzielę po oficjalnym treningu zawodnicy przystąpili do oficjalnego 1 podjazdu wyścigowego, który nastąpił o godz. 13.30 30 minut po 1 podjeździe wyścigowym – 2 podjazd wyścigowy a 45 minut po 2 podjeździe wyścigowym nastąpiła ceremonia wręczania nagród.

Nowa trasa została w sposób profesjonalny przygotowana, wokół trasy wyścigu wycięto samosiejki co ułatwi obserwację imprezy przez kibiców, uzupełniono ubytki nawierzchni asfaltowej. Duża grupa kibiców zlokalizowana została w okolicy samego startu, na wprost restauracji ,,Gospoda Magurska” Inne punkty widokowe rozmieszczone były na trasie w miejscach bezpiecznych dla miłośników sportów samochodowych.
Zarówno podjazdy treningowe jak i wyścigowe odbyły się, z opóźnieniem, bez większych kłopotów, nie licząc krótkich przerw, powodowanych awariami samochodów na trasie wyścigu.

W klasyfikacji generalnej ( wyniki nieoficjalne) zwyciężył Waldemar Kluza ( czas obu podjazdów 3:30,534 min) który był szybszy od zajmującego drugie miejsce Dubaia (Mitsubishi Lancer Berg Monster + 9,757 s) i trzeciego Michała Ratajczyka ( Mitsubishi Lancer EVO IX 7 Motorsport). W grupie A zwyciężył Piotr Ostrowski Mtsubshi Lancer EVO VIII), a w N Rafał Serafinowicz ( Mitsubishi Lancer). W klasyfikacji aut historycznych bezkonkurencyjny dzisiaj był Wojciech Subocz (Porsche 911 Carrera 2) 4:15,964. Na drugim stopniu podium sklasyfikowany został Wojtek Koczeski (Subaru Legacy RS) 4:22,905. Trzecie miejsce i pierwsze w klasie C4.2 D5 zdobył Wojtek Myszkier (VW Golf GTI 16V) 4:34,364.

Zawodom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, nie zabrakło atrakcji dla kibiców. Szczęśliwi zwycięscy internetowych konkursów mieli okazję przejechać się po trasie wyścigu Fiatem 124 Abarth kierowanym przez gościa specjalnego imprezy – Karola Basza, wielokrotnego Mistrza Świata w kartingu, b. członka kartingowego zespołu Roberta Kubicy.

Wszystkie informacje dotyczące wyścigu, w tym wyniki online, znaleźć można na stronie wyscigu ZOBACZ TU

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

4.WYŚCIG GÓRSKI - MAGURA MAŁASTOWSKA
Małastów, 23 - 25. 06. 2017 r.

"Świat pod Kyczerą" zawitał do Sękowej!!

W ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego ,, Świat pod Kyczerą” zespoły folklorystyczne z różnych krajów zawitały także do Sękowej. W tym roku w festiwalu uczestniczą zespoły z następujących krajów: Chin, Turcji (TUFAK Youth Club), Kostaryki ( ITOS Cultural Group Mario Vindas Schoo), Gruzji (Georgian Folk Dance Group MARULA), Czech i oczywiście z Polski.

W sobotę 24 czerwca 2017 r. koło starego kościółka w Sękowej zaprezentowały się ww. zespoły. Festiwal rozpoczął Dyrektor Festiwalu ,,Świat pod Kyczerą,, Jerzy Starzyński , Mirosława Kopystiańska Przedstawiciel Mniejszości łemkowskiej w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości oraz Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch.

Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać barwne stroje i pomysłową choreografie naszych zagranicznych artystów, budziły ogromne zainteresowanie wśród widzów. Mieliśmy okazję obejrzeć występy z regionu Czech, tak bliskie nam, ale podziwiliśmy występy z dalekiej Kostaryki, Chin, Gruzji i Turcji.

Koncert festiwalowy rozpoczął się z godzinnym opóźnieniem, ale warto było czekać, licznie zgromadzona publiczność gromko oklaskiwała artystów , przedstawiając bogatą kulturę i tradycje ludowe.
Wieczór w Sękowej był wypełniony muzyką, tańcem i śpiewem. Każdy kto przybył znalazł coś niezwykłego dla siebie, fascynującego i interesującego. Dzięki temu festiwalowi mieszkańcy mogli otrzymać niecodzienną dawkę muzyki, która łączy narody

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wystąpiły następujące zespoły:
- ITOS Cultural Group Mario Vindas School - Kostaryka
- TUFAK Youth Club - Turcja
- Georgian Folk Dance Group MARULA - Gruzja

Dodatkowo wystąpiły Zespóły z Chin, Czech i Polski

Piknik Rodzinny w Sękowej

18 czerwca 2017 r. obok starego kościółka p.w. św. Filipa i Jakuba w Sękowej odbył się Piknik Rodzinny, który rozpoczął się o godz. 15.30 Mszą św. Celebransem był ks. proboszcz Janusz Kurasz.
Po mszy św. na placu przykościelnym pojawiło się wiele rodzin z dziećmi. A wszystko to za sprawą kolejnego już Pikniku Rodzinnego, który cieszy się niezwykłą popularnością. Nie ma się czemu dziwić, gdyż jest to naprawdę wspaniałe, barwne i radosne wydarzenie a wszystko odbywało się do późnych godzin przy pięknej pogodzie.

Na początku wystąpili najmłodsi artyści z GOK w Sękowej z pokazami tanecznymi i wokalnymi, które były interesujące i bardzo pomysłowe. Licznie zebrani widzowie mogli usłyszeć znane piosenki w ciekawych, nowych aranżacjach przygotowanych według pomysłów uczących instruktorów. Wystąpił zespół tańca nowoczesnego IMPULS.

O godz. 17.30 na scenie pojawił się Chór Cantores Carvatiani z Gorlic, w koncercie usłyszeliśmy utwory rozrywkowe m.in. La cucaracha oraz utwory sakralne i pieśni łemkowskie. Chórem dyrygowała pani Anna Cisoń Podczas pikniku odbyła się loteria fantowa, która i do mnie się uśmiechnęła.!! Na uczestników Pikniku czekały stoiska oferujące liczne atrakcje, warsztaty, konkursy z nagrodami, kule wodne i pieczenie dzika.
Sąsiadujący z placem kościelnym Dom Pomocy Społecznej zorganizował wypuszczenie przez dzieci dziesiątki balonów w myśl hasła ,,Podziękowanie za życie - Balonem do nieba"
Podczas kilkugodzinnej zabawy, najmłodsi wraz z rodzicami mogli wybawić się do woli na dmuchanej zjeżdżalni i zamku do skakania oraz tory przeszkód dla klas 1-3. Wszyscy uczestnicy zabawy byli zwycięzcami i stanęli na podium! Dzieci otrzymały słodkie nagrody. Olbrzymią popularnością cieszyło się malowanie twarzy, bo każde dziecko chciało wrócić do domu piękne i kolorowe.

Na zakończenie pikniku o godz. 19.00 odbył się koncert zespołu ,,Full Power Spirit” to polska grupa muzyczna wpisująca się w nurt muzyki chrześcijańskiej, tworzący głównie w stylu hip-hop.
Piknik został organizowany przez Urząd Gminy w Sękowej, Parafię p.w. św. Józefa w Sękowej i GOK w Sękowej. Pogoda dopisała, więc wszyscy goście mogli wesoło i aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy za rok!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Boże Ciało 2017 - Jezus jednoczy

Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza Janusza Kurasza proboszcza parafii Sękowa p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP, rozpoczęły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. W koncelebrze mszy św. uczestniczył ks. wikary Michał Piętka . Tradycją w naszej parafii jest to, że wierni wychodzą z Najświętszym Sakramentem z kościołów na drogi, dróżki i ulice w różne strony parafii. W procesjach idą do czterech ołtarzy, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Udział w procesji to nasze wyznanie wiary.

Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej. Podczas wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu przez samego Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, która odbyła się w przeddzień Jego śmierci. Powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. . Eucharystia wpływa na nasze życie, na patrzenie w naszą przyszłość, napełnia nas nadzieją, nową pozytywną perspektywą przyszłości.Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika

Po mszy św. uformowała się procesja. Prowadzony przez strażaków ksiądz niósł pod baldachimem monstrancję. Stąpał po obsypanej kwiatami drodze przez licznie zgromadzone dzieci, które od początku do ostatniego ołtarza sypały kwiaty. Wokół unosił się zapach kadzidła i rozlegał się dźwięk dzwonków. Idący w procesji wierni zatrzymywali się przy czterech, polowych ołtarzach. Miejsca te przyozdobione były zielonymi gałązkami, brzozami i kwiatami, udekorowane były też ulice i domy, wokół których przeszła procesja. Uroczysty pochód zatrzymywał się przy każdym z polowych ołtarzy, by w ten sposób publicznie wyznać i zamanifestować swoją wiarę. Tam odśpiewywany jest odpowiedni fragment Ewangelii. Liczba ołtarzy nie jest przypadkowa – symbolizują one cztery strony świata, cztery żywioły oraz cztery Ewangelie. Wierni idą w procesji do czterech ołtarzy, w tym roku ostatni czwarty ołtarz był przy zabudowaniach pana Zygmunta Markowicza - sołtysa Sękowej.

Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Janusz Kurasz udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa dla parafii; odśpiewano też dziękczynny hymn "Ciebie Boga wysławiamy". Podziękował wszystkim służbom i mieszkańcom, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego święta. Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa (Sękowa, Siary i Owczary)

*

Boże Ciało, a w pełnej nazwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to święto ruchome i jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Przypadają na 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada ono 15 maja. Boże Ciało zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. W Polsce zwyczajowo wtedy procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. Choć świadomość cudu przemiany chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, to trzeba było czekać stulecia zanim zaczęto je kultywować.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Z Beskidu Niskiego nad Morze Bałtyckie - ZIELONA SZKOŁA

Motto: ...aby ludzie poznanie swoje czerpali nie tylko z książek, ale z nieba i z ziemi, z dębów i buków...”

Prowadząc zajęcia z dziećmi w młodszym wieku szkolnym, trudno opierać się tylko na tym, co dają lekcje w klasie. W okresie kiedy, dziecko ma ogromne potrzeby i możliwości poznawcze, jest ciekawe otaczającego świata, trzeba mu to umożliwić i wyjść ze sztywnych miejsc pracy, jakimi są klasa i ławka szkolna.

Najlepszą okazją do poznania tego, co nas otacza, uczenia się życia wśród innych, są wyjazdy połączone z nauką. Jest to trudna forma pracy, ale dająca najwięcej możliwości rozwijania aktywności poznawczej i twórczej ekspresji uczniów. Zdobyte w ten sposób umiejętności, sprawności i wiedza są bardziej trwałe i efektywne.

„Zielone szkoły” dla wielu dzieci są jedyną formą wypoczynku poza domem rodzinnym, a dla wszystkich stanowią okazję do poznania tego, co nas otacza, uczenia się życia w grupie, odkrywania nowych pasji. Dają one ogromne możliwości także nam, nauczycielom. Stwarzają sposobność lepszego poznawania potrzeb i możliwości swoich uczniów.

Wspólne spędzenie 7 dni bardziej integruje zespół klasowy, wyzwala samodzielność, samodyscyplinę i odpowiedzialność. Często pozwala zaistnieć tym uczniom, którzy mają trudności w szkole.

***

W dniach od 30.05 do 06.06. 2017 r. 52 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sękowej uczestniczyło w „Zielonej Szkole” w Łebie nad Morzem Bałtyckim. Nasz wyjazd był możliwy dzięki ofiarności rodziców uczniów, nauczycieli i dyr. szkoły.
Uczestnicy „Zielonej Szkoły” zebrali się o godzinie 22.00 na parkingu pod szkołą. Przy pożegnaniu nie obyło się oczywiście bez łez, bo większość uczestników po raz pierwszy w swoim życiu opuszczała swoich ukochanych rodziców i dom rodzinny. Otuchy dodał nam Pan dyrektor, który również serdecznie nas pożegnał i życzył szczęśliwej podróży. Po wzruszających pożegnaniach wyruszyliśmy na północ Polski – po przejechaniu prawie 800 km dotarliśmy do Łeby w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim na Wybrzeżu Słowińskim. Noc minęła bardzo szybko i od godzin wczesno porannych mogliśmy podziwiać przepiękne widoki naszej ojczyzny. O godzinie 10.15 dojechaliśmy na miejsce. Po złożeniu naszych bagaży poszliśmy na powitanie z Morzem Bałtyckim, celem m.in. rozprostowania kości po 12 godzinnej jeździe. Przejście nad morze z ośrodka nie trwała długo. Odległość bowiem wynosi 200 m i przejście tam zajmuje tylko 5 minut. Z daleka słychać śpiew wzburzonych fal morskich, szumiące drzewa, pisk mew i szelest piasku na plaży pod stopami ludzi. Widoki są przepiękne. Na pewno długo pozostaną w naszych wspomnieniach. Ale z powodu silnego wiatru wkrótce wróciliśmy do naszego ośrodka CHEMAR 2, gdzie nastąpiło zakwaterowanie w domkach i apartamentach. Zjedliśmy ciepły posiłek i po godzinnym odpoczynku zwiedzaliśmy nasze miasteczko.

Po pierwszym dniu pełnym wrażeń o godz. 7.15 nastąpiła pobudka dla niektórych była nieprzyjemną koniecznością. Ale wstać trzeba było, gdyż o godzinie 9.00, zaraz po śniadaniu udaliśmy się naszym autokarem do Gdańska, zapoznaliśmy się z historią Westerplatte a potem spotkanie z naszą sympatyczną przewodniczką panią Martą, która opowiedziała i pokazała nam wybrzeże na Motławą, Stary Żuraw, Bazylikę Mariacką z wieżą widokową na którą wspięliśmy się po ponad 400 schodkach i z zapartym tchem oglądaliśmy przepiękną panoramę Gdańska

Zobaczyliśmy także Zieloną Bramę, Fontannę Neptuna, Złotą Bramę, Dwór Artusa a na ulicy Długiej wszystkie dzieci z okazji Dnia Dziecka otrzymały lody.

W następnym dniu po śniadaniu przy pięknej pogodzie poszliśmy na plażę, tu poprzez kamery na żywo zainstalowane na hotelu Neptun pozdrawialiśmy naszych rodziców i znajomych a na ulicy Nadbrzeżnej zrobiliśmy zakupy. Po obiedzie pojechaliśmy do Parku Rekreacyjno – Edukacyjnego Sea Park w Sarbsku, jest pierwszym parkiem związanym z tematyką mórz i oceanów, oraz historią i kulturą Pomorza w Polsce. W parku znajduje się fokarium, byliśmy świadkami treningu 4 gatunków fok: foki szare, pospolite, kotiki i uchatki kalifornijskie. Byliśmy w oceanarium prehistorycznym na projekcji filmu w technologii 4D oraz w muzeum marynistycznym. Ten wesoły dzień zakończyła dyskoteka.

W sobotę 3 czerwca pojechaliśmy na cały dzień do Gdyni, zwiedzamy Akwarium Gdyńskie – to niezwykłe miejsce w centrum miasta. Można tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu.
Na wybrzeżu zwiedzamy Dar Młodzieży, Dar Pomorza i niszczyciel ORP ,,Błyskawica” O godz. 14.30 odpływamy statkiem ,,Smile” do Sopotu, spacer po molo, pamiątkowe fotki i odjeżdżamy do największego w Polsce Ogrodu Zoologicznego w Oliwie. Wracamy na późną obiadokolację.

W niedzielę pada, do południa pan Kuba nasz sympatyczny kierowca podrzucił dzieci na nabożeństwo do nowego kościoła parafialnego p.w. św. Jakuba Apostoła w Łebie. Po obiedzie najmłodsze dzieci wyjeżdżają do kina w Lęborku na Smerfy – poszukiwacze zaginionej wioski – 3D
Pozostali odbywają zajęcia sportowe, plastyczne i oglądają transmisję Ligi Światowej w piłce siatkowej Polska – Iran

Kolejny dzień zaczął się spacerem po Łebie, zakupy, na poczcie wysyłamy pocztówki a dla odważnych osób labirynt, największy w Polsce. Wszyscy nasi uczestnicy zaliczyli ten naturalny labirynt z platformami widokowymi i 5 bazami w ciągu niespełna pół godziny. BRAWO!!

Po obiedzie ostatnią atrakcją Zielonej Szkoły były ruchome wydmy i Słowiński Park Narodowy. Autokarem dojeżdżamy do Rąbki a stamtąd statkiem po Jeziorze Łebskim dopływamy do Muzeum Wyrzutni Rakiet, przewodniczka opowiada nam historię tego tajnego niemieckiego poligonu doświadczalnego w latach 1940 – 45, po kwadransie docieramy do wydm, u fotografa w plenerze pustynnym robimy pamiątkowe zdjęcie i docieramy do morza, zabawy, fotki i powrót na parking meleksami.

Po tak wyczerpującym dniu czekał nas miły wieczór przy ognisku. Było pieczenie kiełbasek, śpiewy i konkurs wiedzy przyrodniczo – geograficznej. Tu wymienialiśmy wrażenia z tygodniowego pobytu. Mimo zmęczenia humory wszystkim dopisywały i nikomu nie zabrakło uśmiechu na twarzy.

Wtorek – 6 czerwca, czyli dzień pożegnania, po śniadaniu pakowanie bagaży, następnie udaliśmy się na plażę, aby pożegnać się z morzem, szumem jego fal i śpiewem mew. Zbieraliśmy muszle, które będą przypominały nam pobyt w Łebie.
A potem już pożegnanie z kierowniczką ośrodka, złożenie podziękowań pracownikom i długi powrót do domu.
Po wizycie nad morzem pozostają wspomnienia i żal, że czas upływa tak szybko. Może za rok znowu będziemy oddychać świeżym, morskim powietrzem, słuchać szumu morskich fal i poczujemy złocisty piach pod stopami. Wracamy do domu. Jednak w naszej pamięci pozostają wspomnienia, niezapomniane wrażenia, no i oczywiście nowi przyjaciele, z którymi będziemy wspominać ”Zieloną Szkołę”.

Z kronikarskiego obowiązku chciałem serdecznie podziękować kadrze wychowawczej pani: Annie, Renacie i Gabrieli, które tworzyły wspaniały zespół kompetentnych, kreatywnych, empatycznych osób, którym zależało, aby nasi uczniowie bezpiecznie, miło i pożytecznie spędzili czas na „Zielonej Szkole”. Dziękuję również panu Robertowi i Kubie,, którzy czuwali podczas opieki nad ich bezpieczeństwem. Jako kierownik Zielonej Szkoły jestem osobiście usatysfakcjonowany, zaplanowany program został zrealizowany, pogoda dopisała, wrażeń co nie miara, wróciliśmy cali i zdrowi z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas drogi, pobytu i powrotu na „Zielonej Szkole”. Jestem bardzo dumny z naszych uczniów, którzy podczas pobytu w Łebie spisali się na medal!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z ZIELONEJ SZKOŁY

Zobacz film z Zielonej Szkoły - Łeba 2017