Newsy:

znalezionych: 1150 na 230 stronach
« poprzednia -   5  6  7  8  9  10  11  12  13   - następna »

Narodowe Czytanie – Sękowa 2019

Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. To już jej 8. edycja, a w naszej gminie odbyła się po raz pierwszy. Organizatorem był GOK w Sękowej, prowadziła dyr. GOK Pani Iwona Tumidajewicz oraz Małgorzata Mentel.
Tegoroczną lekturą była nowela Elizy Orzeszkowej ,,Dobra pani”, czytane w otwartej sobocie kościółka p.w. św. Filipa i Jakuba w Sękowej, 9 września 2018 r. w godz. od 17.00 do 18.30.
W czytaniu wzięli udział: Zofia Rowińska – sekretarz UG w Sękowej, Elżbieta Zielińska - poseł, Jadwiga Wójtowicz – Radna Województwa Małopolskiego, Maria Gubała- Starosta Gorlicki, Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa, ks. wikary Bartłomiej Ołyniec- parafia Sękowa, Marek Ludwin – Radny Rady Powiatu, Bogusław Moroń – Przew. Rady Gminy Sękowa, Bożena Bernasiewicz – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sękowej oraz Renata Karwat – Dyr. SP w Siarach.

Zaprezentowane fragmenty ,,Dobrej pani” pozwoliły prześledzić najważniejsze etapy życia głównego bohatera - Eweliny Krzyckiej. Przekaz tekstu został wzbogacony przez dobiegającą w tle muzykę filmową wykonaną przez panaMirosława Bogonia. Na zakończenie pani Wójt wszystkim podziękowała, wyrażając nadzieję na spotkanie w następnym roku.
Celem tej corocznej ogólnopolskiej akcji jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Osobiście dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w czytaniu podczas tej pięknej akcji a także tym, którzy przyszli posłuchać lektury tegorocznego Narodowego Czytania. Ktoś powiedział, że akcja ma na celu zachęcić młodych do czytania, ale w jaki sposób, kiedy podczas czytania było tylko parę osób 50+. Czytać będą ci, którzy czytają. Wolałabym żeby zachęcać tych, którzy tego nie robią!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Uroczystość otwarcia nowego roku szkolnego i boiska wielofunkcyjnego

Dzień 2 września 2019 roku na długo zapisze się na kartach historii Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej oraz w pamięci jej uczniów, nauczycieli, jak i mieszkańców Sękowej.
Tego dnia nastąpiła inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020 oraz uroczysta inauguracja otwarcia boiska wielofunkcyjnego. Zgromadzeni na placu odśpiewali hymn państwowy.
Wszystkich zebranych powitała Dyrektor szkoły Pani Bożena Bernasiewicz. W swoim krótkim przemówieniu wyraziła radość i satysfakcję z faktu, że uczniowie i mieszkańcy Sękowej będą mogli korzystać z boiska wielofunkcyjnego. Dzięki zaangażowaniu Pani Wójt możemy się cieszyć z tak pięknego boiska sportowego. Słowa podziękowania skierowała także do Rady Gminy, która zawsze ze zrozumieniem i przychylnością patrzy na potrzeby naszej szkoły. Głos zabrała Pani wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch oraz Przew. Rady Gminy Bogusław Moroń.
Chwilę później ks. Jacek Piróg, proboszcz parafii p.w. Św. Józefa w Sękowej poświęcił boisko.

Po części artystycznej głos zabrali zaproszeni goście, gratulując szkole otwarcia boiska, podkreślali rolę i znaczenie oddanej do użytku inwestycji nie tylko dla rozwoju kultury fizycznej i sportu, ale także poprawy jakości życia całej lokalnej społeczności. Wójt w trakcie wygłoszonego przemówienia podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do powstania tego boiska i życzyła wszystkim dużo radości z korzystania z tego pięknego obiektu.

Nauczycielka wf Justyna Szarowicz powiedziała: ,,Cieszymy się z nowego boiska i mamy nadzieję, że nie tylko uatrakcyjni ono lekcje wychowania fizycznego, ale także podniesie edukacyjną i wychowawczą rolę sportu w codziennym życiu uczniów i mieszkańców wsi.”

***

Boisko zostało zmodernizowane w okresie wakacji i dostosowane do oczekiwań uczniów i rodziców.
Powstało na miejscu starego, asfaltowego i mocno sfatygowanego boiska. Obecnie jest to obiekt o poliuretanowej nawierzchni. Na obiekcie znajduje się wielofunkcyjne boisko, na którym można grać w piłkę ręczną w piłkę nożną, w koszykówkę, siatkówkę a także w inne gry zespołowe. Boisko jest ogrodzone piłko-chwytami, a wzdłuż niego znajduje się bieżnia lekkoatletyczna i skocznia w dal. W ramach projektu boisko zostało wyposażone w oświetlenie fotowoltaiczne. Zakupiono także namiot pneumatyczny, w którym będą mogły być prowadzone rozgrywki i sporty walki oraz wyposażenie niezbędne do prowadzenia spotkań integracyjnych i zawodów sportowych.

Realizowany projekt jest wynikiem konsultacji społecznych prowadzonych podczas sporządzania Gminnego Programu Rewitalizacji. Adaptacja boiska przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sękowej na ogólnodostępny park kulturalno-sportowy była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z „Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2014-2020”.
Całkowita wartość zrealizowanego projektu to ponad 500 tyś zł na ten cel gmina Sękowa pozyskała dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które wynosi ponad 427 tys zł

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

W 680. urodziny Bobowej odnowiono dwa kościoły.


7 września 2019 r. Bobowa obchodziła 680. rocznicę lokacji miasta i 10. rocznicę odzyskania praw miejskich oraz przywrócenia patronatu św. Zofii nad miastem. Z tej to okazji o godz. 14.00 w nowo odnowionej kolegiacie p.w. Wszystkich Świętych, biskup tarnowski Andrzej Jeż koncelebrował Mszę św. dziękczynną wraz z 30 duchownymi z parafii Bobowa oraz z innymi, którzy zostali zaproszeni na uroczystości. Ks. biskup wygłosił homilię i pobłogosławił odnowiony kościół parafialny. Na zakończenie uroczystości kościelnych ks. dr Marian Chełmecki, proboszcz bobowskiej parafii dziękował wszystkim, którzy w różnoraki sposób wspierali przedsięwzięcie. Przypomniał, że w zaledwie dwa lata, udało się kompleksowo wyremontować obie świątynie: gotycki kościół p.w. św. Zofii z drugiej połowy XV w oraz kolegiatę. Jak mówił, parafialna społeczność podjęła się naprawdę trudnego wyzwania, które udało się doprowadzić do szczęśliwego końca.

Po Mszy św. setki mieszkańców gminy i nie tylko przemaszerowali przez miasto do hali widowiskowo-sportowej przy SP w Bobowej, tam na placu przyszkolnym wypuszczono i poszybowało w niebo 300 gołębi obwieszczając światu ten piękny jubileusz. Następnie w hali sportowej odbył się koncert kapeli Szabasówka a po nim przyszedł czas na część oficjalną: powitanie gości, okolicznościowe wystąpienia i wręczenie jubileuszowych medali. W tym zacnym gronie byłem i ja, Burmistrz Miasta Bobowa Pan Wacław Ligęza wręczył mi osobiście piękny pamiątkowy medal, z którego byłem bardzo dumny i wzruszony. Mimo że od 46 lat mieszkam na drugim końcu powiatu gorlickiego w pięknej Sękowej, to wciąż jestem z moim miasteczkiem bardzo związany. Były tez prezentacje artystyczne Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej, prezentacja filmu o Bobowej i koncert szkoły Muzycznej.

Na hali sportowej od paru już dni trwa dwudziesty festiwal koronki klockowej, na który przyjechały koronczarki między innymi ze Słowacji, Czech, Włoch, Chorwacji, Francji i Hiszpanii.

Na zakończenie uroczystości wjechały dwa potężne torty, które zostały symbolicznie pokrojone przez pana Burmistrza i ks. proboszcza, wszyscy obecni, którzy jeszcze byli na hali a minęła już piąta godzina uroczystości mogli się poczęstować tym wspaniałym smakołykiem!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

W 75. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników Halifaxa w Krzywej-Banicy


W piątek 30 sierpnia 2019r. w Krzywej – Banicy przy pięknej pogodzie odbyła się uroczystość związana z 75. rocznicą zestrzelenia polskiej załogi z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, bombowca Halifax w sierpniu 1944 roku, który niósł pomoc walczącej Warszawie. Samolot zestrzelono 28 sierpnia w rejonie Banicy/Krzywej w gminie Sękowa, pow. Gorlice.

Śmierć poniosło wówczas 7 polskich lotników, zginęli: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ozga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, harcerze, leśnicy, księża, kombatanci, Wielka Loża Narodowa Polski, Drum Bun - Kraków, przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej, władze małopolski, lokalnych samorządów, mieszkańcy gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, a przede wszystkim rodziny poległych lotników.
O godz. 16.00 rozpoczęła się Msza Św. w intencji poległych załóg lotniczych, koncelebrowana przez siedmiu księży pod przewodnictwem proboszcza parafii Gładyszów ks. Piotra Romana. Homilię wygłosił 91 letni o. Dominik duszpasterz lotników polskich z Krakowa. Mszę św. koncelebrowali: 1.ks. proboszcz Piotr Roman - Parafia p.w. Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Gładyszowie (gospodarz), 2. Ojciec Dominik Orczykowski - Zakon Braci Mniejszych Kapucynów z prowincji krakowskiej - Duszpasterz Lotników Polskich, 3. ks. proboszcz Dariusz Nawalaniec – Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynach, 4. ks. proboszcz Piotr Kaczmar -Parafia Greckokatolicka p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łosiu, 5. ks. proboszcz Adam Prącik –Parafia p.w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Małastowie, 6. ks. proboszcz Jan Adamczyk – Parafia p.w. śś. Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej, 7. ks. wikary Bartłomiej Ołyniec - Parafia p.w. Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej.

Po mszy św. zabrała głos pani wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch a następnie Aleksander Gucwa, przew. uroczystości, który nawiązał do tragicznej śmierci polskiej załogi, odczytał list nadesłany przez płk Dominika Morgana – Brytyjski Attache Obrony w Polsce. Wspólnie z panią wójt złożył życzenia i wręczono wiązankę kwiatów o. Dominikowi z okazji 65 rocznicy święceń kapłańskich i 55 lecia pierwszego lotu z krośnieńskiego lotniska.

Następnie Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie płk. pilot Stanisław Wojdyła wręczył nagrody i medale wdzięczności (medal 100 lecia powstania lotnictwa polskiego) w uznaniu zasług dla kultywowania pamięci o Polskich Lotnikach: wójt Małgorzata Małuch, córka mjr Franciszka Omylaka z Sydney (Australia) Frances Gates – medal, - Tomasz Sikorski – medal za to że m.in. dzięki jego wysiłkom – kilkadziesiąt lat po II Wojnie Światowej – prawidłowo zidentyfikowano załogę i miejsce jej katastrofy, lokalizowane wcześniej nad Adriatykiem,Ted Maryniak – krewny por. bomb. Władysława Kozioła pochowany na cmentarzu wojennym w Belgradzie i Kazimierz Sacha za kultywowanie pamięci o Polskich Lotnikach w Banicy/Krzywej i Łysej Górze.

Za kultywowanie tradycji lotniczych seniorzy lotnictwa uhonorowali statuetką NIKE pana Aleksandra Gucwę, pomysłodawcę i twórcę pomnika siedmiu lotników polskich. Statuetkę wręczył wice prezes SSLW RP w Krakowie płk pil. Stefan Glądys.
Po wręczeniu nagród płk pil. Stanisław Wojdyła, przeprowadził apel poległych , po czym poszczególne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem lotników.
W uroczystości pod pomnikiem uczestniczyli wszyscy członkowie SSLW RP z powiatu gorlickiego: Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran.
Wartę przy pomniku wystawili harcerze z 12 Drużyny Starszoharcerskiej ,,ŻRÓDŁO” z Uścia Gorlickiego oraz harcerze z Hufca Gorlice – opiekunem 17 harcerzy był dh phm. Janusz Baniak

Poczty sztandarowe wystawili:

1. Państwowa Policja w Gorlicach
2. Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie
3. Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa w Krakowie
4. Komenda Hufca ZHP w Gorlicach
5. OSP Sękowa
6. SP im. Władysława Długosza w Siarach

Dziękuję serdecznie przybyłym mediom a w szczególności Panu Maciejowi Trybusowi z Regionalnej Telewizji Gorlickiej, który co roku jest z nami jako wolontariusz! Dziękuję telewizji Gorlice.tv i wszystkim fotoreporterom.

WIEŃCE I WIĄZANKI KWIATÓW ZŁOŻYLI:

1. Wieniec złożyli członkowie Rodzin Lotniczych:
- rodzina naw. mjr Franciszka Omylaka
• Grażyna Omylak - córka z Poznania
• Frances i Derek Gates – córka z mężem z Sydney - Australia
• Michał Omylak z rodziną – wnuk z Wrocławia
• Andrzej Ratajczak – krewny z Poznania ( wieniec składała Małgorzata Omylak)
• Kazimierz i Anna Widacka z Krakowa – krewni dowódcy załogi por. Kazimierza Widackiego
• Elżbieta Malicka z Warszawy – siostrzenica por. bombardiera Konstantego Dunina – Horkawicza
• Ted Maryniak z USA - – krewny por. bomb. Władysława Kozioła

2. Zapalony znicz złożyła Dyrektor Joanna FLORKIEWICZ – KAMIENIARCZYK z Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego w Krakowie
3. Wiązankę kwiatów złożyli przedstawiciele Biura Edukacji Narodowej IPN - Warszawa - Pan Tomasz Sikorski i Artur Kolęda
4. Wieniec w imieniu Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, Oddział w Krakowie składali: wiceprezes płk pil. Stefan Glądys, płk pil. Benedykt Siemaszko, mjr pil. Andrzej Stukus
5. Wiązankę w imieniu Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa składał prezes por. Leszek Mańkowski oraz Krystyna Mańkowska i Halina Glądys
6. Wiązankę w imieniu społeczności Ziemi Gorlickiej składał Pan Roman Dziubina zastępca Przew. Rady Powiatu Gorlickiego
7. Wiązankę w imieniu mieszkańców Gorlic składał Pan Robert Ryndak - Przew. Rady Miasta oraz Aleksander Augustyn - Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Gorlicach wraz z kombatantami: Dymitr Sabatowicz, Bolesław Jagoda i Czesław Stępień
8.Wiązankę kwiatów złożyło Nadleśnictwo Gorlice - Leśnictwo Wołowiec - leśniczy Jerzy Jucha i podleśniczy Krzysztof Ziemba
9. Wieniec w imieniu mieszkańców Gminy Sękowa składała Pani Małgorzata Małuch wójt Gminy, Pan Bogusław Moroń Przewodniczący Rady Gminy Sękowa oraz Radna Krystyna Prokop
10. Wiązankę złożył burmistrz Bobowej pan Wacław Ligęza
11. Wiązankę złożył wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski pan Marek Karaś
12 Wiązankę złożył wice wójt gminy Pleśna pan Ryszard Stankowski
13.Wieniec od mieszkańców wsi Krzywa składała sołtys Pani Izabela Floryan, radna Maria Połeć oraz Bożena Kicwak
14. Wiązankę kwiatów złożyła Wielka Loża Narodowa Polski – Honorowy Wielki Mistrz Prof. Tadeusz Cegielski i były Wielki Mistrz Aleksander Kalinowski
15. Wiązankę składał por. Józef Gucwa Stowarzyszenie Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu
16. Wiązankę złożyła delegacja DRUM BUN z Krakowa zrzeszająca miłośników rumuńskiej motoryzacji pod przewodnictwem pana Michała Sowy
17. Wiązankę złożył pan Franciszek Myśliwiec mieszkaniec Uścia Gorlickiego
18. Wiązankę złożyła młodzież SP w Gładyszowie
19. Wiązankę złożyli przedstawiciele organizacji ,,Narodowe Gorlice" - Artur Wójcio i Mateusz Bryg

Po złożeniu kwiatów organizator zaprosił wszystkich na lotniczą grochówkę.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - CZĘŚĆ I*****ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - CZĘŚĆ II

ZOBACZ FILM TV REGIONALNEJ GORLICE ***** ZOBACZ FILM GORLICE.Tv

część I

część II i ostatnia

Uczcili pamięć lotników poległych w misji niesienia pomocy powstańczej Warszawie

W piękny słoneczny dzień 18 sierpnia 2019 r. w Olszynach, gmina Rzepiennik Strzyżewski, pow. Tarnów, odbyła się uroczystość patriotyczno - religijna z okazji 75 rocznicy zestrzelenia polskiej załogi lotniczej lecącej z pomocą materiałową dla Powstania Warszawskiego.
Śmierć poniosło wówczas 7 polskich lotników. W lecącym Liberatorze w nocy z 16/17 sierpnia 1944 w Olszynach zginęli: kpt. pilot Zygmunt Pluta, sierżant pilot Brunon Malejka, por. nawigator Tadeusz Jencka, kapral radiooperator Józef Dudziak, plut. bombard. Bernard Wichrowski, plut. mech. Jan Marecki i plut. strz. Jan Florkowski.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16.00 mszą św. w intencji poległych 7 polskich lotników, w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynach, koncelebrowana przez czterech księży, homilię wygłosił ks. Dariusz Nawalaniec – proboszcz parafii Olszyny. Po zakończonej mszy licznie zebrani mieszkańcy Olszyn udali się w kolumnie marszowej pod pomnik poległych siedmiu polskich lotników z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Podczas przemarszu przygrywała młodzieżowa orkiestra dęta OSP z Rzepiennika Strzyżewskiego. Po odegraniu hymnu państwowego został przeprowadzony Apel Poległych, przez płk pil. Stanisława Wojdyłę ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie. Następnie młodzież wraz z nauczycielami przedstawiła program słowno – muzyczny. Szczególnie wzruszającym momentem był przelot samolotu Jak-12 M pilotowanych przez lotników z Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej, wykonał siedem symbolicznych rund. Aeroklub ufundował wiązankę kwiatów, która złożona została pod pomnikiem w hołdzie poległym.

Następnie głos zabrał wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski Pan Marek Karaś a po nim Przew. Społecznego Komitetu Uroczystości Pan Aleksander Gucwa, który powiedział m.in. ,,w 75 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego i śmierci dwóch polskich załóg Liberatora z Olszyn i Halifxa z Banicy "trzeba stawać na baczność przed weteranami, którzy w tamtym czasie zdawali egzamin z miłości do ojczyzny i zdali go w sposób heroiczny". "Chwała bohaterom! Chwała niezłomnym obrońcom wolności i godności polskiego narodu"
Podziękował za przybycie rodzinom lotniczym: Pani Elżbiecie i Piotrowi Van de Ven z Holandii z rodziny bombardiera Bernarda Wichrowskiego oraz Państwu Piotrowi, Edycie i Wojciechowi Malaikom przybyłym z Rzepina w województwie lubuskim.

Następnie złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem lotników przez: rodziny lotników, wójta gminy, kombatantów, radnych, młodzież szkolna i ….ministrantów. Piękną wiązankę kwiatów złożył Jack Orchel, syn polskiego lotnika na Zachodzie, lekarza por. naw. z 18 OTU Eugeniusza Orchela, pochodzącego z Gorlic. Kwiaty złożył w imieniu Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii. Parę dni wcześniej wieniec wykonany z czerwonych maków złożył syn Brunona Malaiki – Chris Mackey z Anglii.

Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem, odbyła się krótka modlitwa przeprowadzona przez księdza proboszcza Dariusza Nawalańca, po czym nastąpiło przejście do biblioteki OSP, w której otwarto wystawę poświęconą tragedii załogi Liberatora. Podczas poczęstunku i przy ,,małej czarnej", Prezes SSLW RP w Krakowie Stanisław Wojdyła wręczył dla rodziny Van de Ven i dla pana wójta książki ,,100 lat lotnictwa wojskowego w Małopolsce 1918 - 2018", natomiast wójt wręczył rodzinie Brunona Malaiki książki o regionie Polski Południowej.
ZOBACZ FILMIK - ZOBACZ TAKŻE TU

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Po 70 latach odnaleziono tabliczkę znamionową z silnika Liberatora, który został zestrzelony 17.08.1944 r. w Olszynach.
Zobacz szczegóły TU - kliknij