11 listopada - nasze Narodowe Święto Niepodległości.
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po 123 latach Polska Odzyskiwała Niepodległość !
Uroczyste obchody 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się w Kościele Parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej o godz. 10.30 Mszą św. za poległych w obronie Ojczyzny. Mszę celebrował ks. proboszcz Janusz Kurasz, który wygłosił homilię, zwrócił uwagę na takie słowa jak Ojczyzna i patriotyzm. Powiedział m.in. ,,Dzień 11 listopada był zawsze dla milionów Polaków dniem szczególnym ważnym, tak jak zawsze była ważna niepodległość. Dziś Ojczyzna stawia przed nami nowe wymagania. Trzeba nam ciągle modlić się i pracować na rzecz jedności i tolerancji. Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna".
Po mszy św. poczty sztandarowe PSL Siary i Zespołu Szkół w Siarach, druhowie z całej niemal gminy i grupka zebranych mieszkańców, uroczystym orszakiem przemaszerowała na miejscowy cmentarz parafialny pod figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Na czele kolumny szedł miejscowy zespół muzyczny, który odgrywał wiele patriotycznych utworów pod dyrekcją Mirosława Bogonia. Na cmentarzu ks. proboszcz odmówił modlitwę a pani wójt gminy w przemówieniu podkreśliła rolę bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do Odrodzenia Polski na mapie Europy.
Złożono hołd pokoleniom Polaków i uczcili pamięć narodowych bohaterów, składając wieniec pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego, w którym mieszczą się prochy żołnierzy z różnych pól bitewnych. Odśpiewano hymn państwowy. Uroczystość pod pomnikiem prowadził dyr. Zespołu Szkół w Sękowej Bogusław Diduch
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ
*****
O godzinie 17-tej w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej rozpoczęła się wieczornica, otworzyła pani wójt gminy. W przemówieniu powiedziała: ,,Dziś spotykamy się, aby uczcić wydarzenia, w wyniku których narodziła się Druga Rzeczpospolita. Spotykamy się, aby wspomnieć narodowych bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do odrodzenia Polski. Również wybitni patrioci z gmin powiatu gorlickiego mieli swój wkład w budowaniu historii Polski”.
Mieszkańcy Sękowej wypełnili po brzegi salę, zobaczyli program - montaż przygotowany przez GOK z udziałem młodzieży z Siar i Sękowej. Cały występ młodzieży został przyjęty z dużym zainteresowaniem, a w szczególności wzruszały piękne monologi i pieśni patriotyczne z lat 1914 - 1918, które zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Obecność mieszkańców stała się dowodem naszej pamięci o ofiarach poniesionych w walce o niepodległość naszej Ojczyzny. Wszyscy spotkali się po to, aby stać się strażnikami pamięci o naszych najlepszych i godnych najważniejszego szacunku patriotycznych tradycji. To czas zadumy i refleksji, ale też czas radości, triumfu i szczęścia. Uroczystość, na której wspólnie uczczono pamięć o walce, ofierze i poświęceniu, zakończyło wspólne spożycie grochówki z żołnierskiego kotła, a śpiewając pieśni patriotyczne przypominano sobie o historii Polski, kulturze narodowej i wielkich czynach bohaterów - Polaków walczących o niepodległość. Obchody 11 listopada to szacunek i cześć dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, o których powinni pamiętać zwłaszcza młodzi ludzie.
Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.
Remembrance Day.
8 listopada br. o godzinie 10.40 w kwaterze Wspólnoty Brytyjskie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, odbyły się obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day) żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych.
W uroczystościach uczestniczył przedstawiciel Ambasady Brytyjskiej, którą reprezentował Pułkownik (Group Captain) Simon Blake - RAF - Attaché Obrony a także Zastępca Attaché Sił Zbrojnych Kanady w Polsce, major Michael Bernardo. Uczestniczyla też delegacja Wojska Polskiego reprezentowana przez Dowódcę 8. Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków - Balice oraz żołnierze z jednostek Garnizonu Kraków.
W uroczystościach na cmentarzu uczestniczyli także przedstawiciele Związków Kombatanckich, harcerze i młodzież ze szkół nosząca imię bohaterów RAF. Byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i KKSL w Krakowie. Obecny był również Kawaler Orderu Virtuti Militari gen. bryg. pilot 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej, 101 letni Ludwik Krempa
Podczas uroczystości na cmentarzu wspominani byli wszyscy obywatele Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej: ,,Pamiętamy także o odważnych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, którzy ramię w ramie walczyli i ginęli w imię wolności i sprawiedliwości, umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni pochodzących z państw Wspólnoty Brytyjskiej” , powiedział Simon Blake
Po okolicznościowych przemówieniach, odbyła się także modlitwa w intencji poległych żołnierzy, przeprowadzona przez ks. por. Macieja Kalinowskiego, kapelana z 6 Brygady Powietrznodesantowej i Żandarmerii Wojskowej w Krakowie.
Po oficjalnych uroczystościach nastąpiła ceremonia złożenia wieńców przez przedstawiciela Ambasady Brytyjskiej, Pułkownika (Group Captain) Simona Blake, przedstawiciela Ambasady Kanadyjskiej, żołnierzy Wojska Polskiego, Związki Kombatanckie oraz harcerzy i młodzież szkolną. Wśród gości byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, reprezentował: Honorowy Prezes gen. bryg. pilot 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej, 101 letni Ludwik Krempa, Prezes płk pil. Stanisław Wojdyła, Vice Prezes ppłk. pil. Stefan Glądys oraz członek zarządu ppłk pil. Szczepan Kurpisz
Asystę wojskową i wartę honorową zabezpieczyły jednostki Garnizonu Kraków.
Po zakończeniu ceremonii uczestnicy udali się do Muzeum Lotnictwa Polskiego na wspólny posiłek i spotkanie towarzyskie.
***
Dzień Pamięci Wspólnoty Brytyjskiej obchodzony jest na pamiątkę zakończenia I Wojny Światowej tj. 11 listopada. Przyjętym zwyczajem jest, że punktualnie o godzinie 11-tej tego dnia w całej Wspólnocie czczona jest pamięć poległych żołnierzy. Ten dzień nazywany jest również "Poppy Day" w związku z tradycją składania na grobach żołnierzy symbolicznych wieńców z kwiatów maku, mających upamiętnić krwawe walki na polach Flandrii w czasie I wojny światowej.
Warto dodać, że Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z trzech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 500 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (22). Są tam również trzy mogiły nieznanych żołnierzy, 24 cywili i tablice upamiętniające 2 żołnierzy brytyjskich pochowanych pierwotnie na Cmentarzu Żydowskim Krolenskahta, których groby już nie istnieją. Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce.
Na cmentarzu znajdują się groby lotników z bazy w Brindisi (Włochy), którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla Powstania Warszawskiego lub podczas bombardowania hitlerowskich Niemiec. Spoczywa tu m.in. siedmioosobowa załoga Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Banicy, którzy zginęli w sierpniu 1944 r.
W imieniu Ambasadorów Krajów Wspólnoty Brytyjskiej Pana Płk Simona Blake i Ambasady Kanadyjskiej na obchody Dnia Pamięci został zaproszony po raz ósmy Aleksander Gucwa z Sękowej - Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, który takimi słowami podzielił się z zebranymi: "Jestem zaszczycony swoją obecnością na Cmentarzu Wojennym w Krakowie podczas obchodów Dnia Pamięci. Żołnierze alianccy, którzy polegli w walkach II Wojny Światowej, ramię w ramię z żołnierzami polskimi walczyli i ginęli w imię wolności oraz sprawiedliwości. Moja obecność tu, pokazuje mój szacunek i cześć dla wszystkich tych, którzy walczyli i oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć w pokoju i cieszyć się wolnością”.
W uroczystościach w Krakowie uczestniczył również Pan Kazimierz Sacha i Dariusz Duran z Komitetu na rzecz pamięci narodowej.
Symbol czerwonego maku pochodzi z wiersza pt. „Na polach Flandrii” napisanego w czasie I wojny światowej przez wojskowego lekarza, podpułkownika Johna McCrae, w reakcji na śmierć bliskiego przyjaciela. Porównanie kwitnących maków do krwi poległych często pojawiało się w relacjach żołnierzy walczących w 1916 roku nad Sommą. Występuje ono także w polskiej pieśni wojskowej z 1944 roku „Czerwone maki na Monte Cassino”. Wiersz „Na polach Flandrii” (oryginał powyżej) jest przypominany w krajach anglosaskich z okazji Dnia Pamięci. Symbolem tego dnia są czerwone maki (ang. Poppy Day) wpinane w klapy marynarek.
Remembrance Day - Kraków, 08.11.2016 r.
Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.
Narodowe Święto Niepodległości.
Wywieś flagę Państwową Rzeczypospolitej Polskiej!
Za parę dni będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości, które jest najlepszą okazją do zamanifestowania swoich patriotycznych uczuć.
Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, obchodzonym co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą borse firmate imitazioni perfette z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono, ustawą Sejmu IX kadencji (jeszcze PRL), 21 lutego 1989 roku (w trakcie obrad Okrągłego Stołu).
W tym roku przypada 98 rocznica Święta Niepodległości.
Apel do wszystkich mieszkańców, aby na naszych domach licznie zawisły flagi państwowe.
„Ojczyzna”
Ojczyzna moja – to ta ziemia droga,
Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga,
Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła
W polskiej mnie mowie pacierza uczyła.
Ojczyzna moja – to wioski i miasta,
Wśród pól lechickich sadzone od Piasta;
To rzeki, lasy, kwietne niwy, łąki,
Gdzie pieśń nadziei śpiewają skowronki.
Ojczyzna moja – to praojców sława,
Szczerbiec Chrobrego, cecorska buława,
To duch rycerski, szlachetny a męski,
To nasze wielkie zwycięstwa i klęski.
Ojczyzna moja – to te ciche pola,
Które od wieków zdeptała niewola,
To te kurhany, te smętne mogiły -
Co jej swobody obrońców przykryły.
Ojczyzna moja – to ten duch narodu,
Co żyje cudem wśród głodu i chłodu,
To ta nadzieja, co się w sercach kwieci,
Pracą u ojców, a piosnką u dzieci!
Napisała Maria Konopnicka
Na cmentarzu wojennym nr 77 w Ropicy Górnej stanął nowy krzyż.
Cmentarz wojenny nr 77 w Ropicy Ruskiej dziś Górnej - gmina Sękowa , pow. Gorlice, Młp. jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu III Gorlice.
Cmentarz znajduje się na zboczu wzgórza we wschodniej części wsi. Zbudowany jest na planie nieregularnego wieloboku i otoczony murem. Do cmentarza od głównej drogi 977 prowadzi dróżka wysypana żwirem po 15 min jesteśmy na miejscu. Do środka cmentarza prowadzą schody oraz żelazna furtka wejściowa. Głównym elementem relojes replicas cmentarza jest krzyż łaciński, wykonany z drewna modrzewiowego o wysokości 5 i pół metra z daszkiem blaszanym ząbkowanym, stojący w murze przodem do cmentarza, charakterystyczny dla projektanta Hansa Mayra Na skrzyżowaniu ramion znajduje się data – 1915. Oryginalny krzyż wykonany 100 lat temu praktycznie nie istniał przez ostatnie pół wieku.
Dopiero dziś tj. 5 listopada 2016 r. na tej nekropolii ponownie stanął krzyż! Po raz kolejny brawa dla opiekunów tego cmentarza - policyjnego Klubu Górskiego "Orły" PTTK Oddział Mazowsze Koło nr 8 z Warszawy na czele z panem Jackiem oraz dla grupki mieszkańców wsi z panią sołtys Kasią i jej mężem na czele.
Występuje tutaj 7 rodzajów nagrobków:
– duże żeliwne krzyże ze stylizowanym mieczem i krzyżem maltańskim nałożonym na osie ramion,
– duży żeliwny krzyż z mieczem na osiach ramion i krzyżem maltańskim na skrzyżowaniu ramion,
– duże żeliwne krzyże lotaryńskie z wieńcem dębowym i datą „1914” w ramce u podstawy
– małe żeliwne krzyże lotaryńskie z wieńcem dębowym na niskim, betonowym cokole,
– żeliwne krzyże z okrągłą tarczą na skrzyżowaniu ramion,
– małe i średnie betonowe stele, zakończone trójkątnie, z żeliwną tablicą imienną.
Na cmentarzu w 39 grobach zbiorowych i 10 pojedynczych pochowano 407 żołnierzy, w tym 214 żołnierzy armii austriackiej ( 18, 21, 6, 7, i 98 pułk piechoty) 31 niemieckiej (13 i 22 rezerwowy pułk piechoty bawarskiej, spoczywają też polegli z 160 p.p.) i 162 rosyjskiej. Z pośród 407 żołnierzy, 182 jest zidentyfikowanych, polegli w okresie od marca do maja 1915 r.
W dniach od 5-6 listopada 2016 roku w Domu Zdrojowym w Wapiennem odbyło się dwudniowe szkolenie kandydatów i przewodników beskidzkich z województwa małopolskiego i podkarpackiego. Przyjechali przewodnicy między innymi z Zakopanego, Rabki, Muszyny, Piwnicznej, Tarnowa, Brzeska, Piwnicznej, Nowego Sącza, Limanowej, Krynicy, Tuchowa i Rzeszowa.
Prelegentami byli:
- Zenon Wojtas - Magurski Park Narodowy „Duże drapieżniki Beskidu Niskiego”
- Aleksander Gucwa - „Katastrofa lotnicza w Banicy-Krzywej”
- Krzysztof Garduła - Zwiedzanie i historia rodziny, pałacu i ogrodu Długoszów
- Piotr Firlej - Podkowiec i Kraina Podkowca - Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” działanie promocyjne w ramach projektu Life Podkowiec+
- Wojciech Gubała, " Nietoperze w Beskidzie Niskim "
Drugi dzień to wycieczka w Kornuty i Jaskini Mrocznej, pasmo Magury Wątkowskiej i Bartnego.
Zakończeniem szkolenia było spotkanie z proboszczem parafii prawosławnej w Bartnem z ks. Mirosławem Cidyło, który oprowadził po miejscowych zabytkach – cerkiew prawosławna i greckokatolicka (muzeum)
Organizatorem szkolenia był Punkt Informacji Turystycznej w Sękowej - Janusz Lewek i
Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” - Piotr Firlej z Tuchowa