Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   127  128  129  130  131  132  133  134  135   - następna »

Gminny Dzień Strażaka – poświęcenie wozu strażackiego w Męcinie Wielkiej.

W maju obchodzony jest dzień św. Floriana - patrona strażaków. Tegoroczne obchody Gminnego Dnia Strażaka w gminie Sękowa były wyjątkowo uroczyste, ponieważ jednostka OSP Męcina Wielka otrzymała wóz bojowy - ,,Mercedes”, który został poświęcony.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji strażaków i ich rodzin. Podczas nabożeństwa modlono się o zdrowie i opatrzność boską dla strażaków. Mszę odprawiono w kościele p.w. św. św. Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej, przez księdza proboszcza Jana Adamczyka.

„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” tymi słowami rozpoczął ks. Jan homilię, w dalszej części powiedział m.in. że wielu strażaków z narażeniem własnego życia ratuje ludzi oraz ich dobytek orologi replica italia z pożarów. Odważnie niosą pomoc podczas klęsk żywiołowych, katastrof i wypadków przypomniał zebranym o patronie strażaków świętym Florianie. Po mszy św. odbyła się wokół kościoła procesja a następnie z udziałem siedmiu jednostek OSP z gminy Sękowa i zaproszonych gości poświęcenie nowego samochodu.

Następnie jednostki OSP w szyku strażackim, przeniosły się na plac przy pobliskiej remizie. Prezes OSP w Męcinie Wielkiej druh Damian Prorok przywitał wszystkich zebranych, jednostki OSP z terenu gminy oraz zaproszonych gości.
W tym dniu do Męciny Wielkiej zawitało wielu znamienitych gości, m.in. Starosta Gorlicki Karol Górski, mł. Bryg. Dariusz Surmacz – KP PSP, Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach Krzysztof Kosiba, wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch oraz Przew. Rady Gminy Sękowa Maria Wyżkiewicz.
Po okolicznościowych przemówieniach przedstawiciele władz powiatowych odznaczyli zasłużonych strażaków złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami za Zasługi dla Pożarnictwa. Ponadto wyróżnieni druhowie otrzymali odznaki „Strażak Wzorowy”. Pani wójt podziękowała miejscowym Druhom Ochotniczej Straży Pożarnej za pełną poświęcenia służbę strażacką, podziękowała za zorganizowanie tej uroczystości oraz wyraziła słowa uznania za zaangażowanie jakie wkłada jednostka w unowocześnianie i dosprzętowianie.

Wręczone zostały także Listy Gratulacyjne dla osób szczególnie zasłużonych dla straży pożarnej. Na koniec wszyscy obecni Druhowie i zaproszeni goście udali się do świetlicy wiejskiej na zasłużony obiad.

Od portalu:

Wszystkim Druhom Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Sękowa z okazji ich Święta życzę dużo wytrwałości, tyle samo przyjazdów, co wyjazdów, oraz satysfakcji płynącej z służby pożarniczej. Wszystkiego dobrego!

Drogą przez Siary przeszła procesja Bożego Ciała

Mszą świętą pod przewodnictwem księdza proboszcza parafii Sękowa Janusza Kurasza, rozpoczęły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. W koncelebrze mszy św. uczestniczył ks. prałat Stanisław Dziedzic i ks. wikary Arkadiusz Puzio. Tradycją w naszej parafii jest to, że wierni wychodzą z Najświętszym Sakramentem z kościołów na drogi, dróżki i ulice w różne strony parafii. W procesjach idą do czterech ołtarzy, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii. - Te procesje to nasze wyznanie wiary.
Msza św. polowa rozpoczęła się o godz. 10.00 w Siarach na pięknie położonej amfiteatralnej posesji Pana Zygmunta Rybczyka 55 (Zimeb). Podczas wygłoszonej homilii ks. wikary nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika.
Po mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy ustawionych wzdłuż drogi w kierunku ,,szlabantu”. Licznie zgromadzone dzieci od początku do ostatniego ołtarza sypały kwiaty.
replicas hublot Procesja zatrzymywała się kolejno przy ołtarzach, przy których czytane były związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech ewangelii. Ostatni czwarty ołtarz znajdował się na rozstajach dróg, gdzie 15 lat temu postawiono Milenijną pamiątkę, potężną rzeźbę Chrystusa z napisem ,,Jezu Ufam Tobie".

Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Janusz Kurasz udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa dla parafii; odśpiewano też dziękczynny hymn "Ciebie Boga wysławiamy" i "Boże coś Polskę". Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa.

*

Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.
replicas relojes españa W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.

Boże Ciało w parafii Sękowa

Spotkanie z Władysławem Kozakiewiczem w Gorlicach i Sękowej

Gorlickim i Sękowskim seniorom zaprezentowane zostały założenia i kierunki działań na rzecz osób po 60 roku życia. Omawiając program pod hasłem „Bądź w Olimpijskiej Formie”, Władysław Kozakiewicz, przede wszystkim na bazie własnej wiedzy i doświadczeń motywował seniorów do wykonywania ćwiczeń systematycznie, demonstrując jednocześnie sposób ich wykonywania, również w warunkach domowych.

- Zważając na fakt, jak bardzo każdemu człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu potrzebny jest ruch (i to niezależnie od wieku), to z pewnością zaprezentowany przez Pana Władysława Kozakiewicza program aktywizujący osoby po 60 roku życia, jest bardzo potrzebny i wart upowszechnienia – podkreślali uczestnicy.

Spotkanie w Gorlicach odbyło się w hali sportowej, prowadził znany zapaśnik Zbigniew Krasoski, Mistrza Olimpijskiego w imieniu licznie przybyłych mieszkańców przywitał burmistrz Gorlic Rafał Kukla. Odbyły się pokazy taneczne i pokazy sztuk walki, które swym występem zachwyciły wszystkich uczestniczące w spotkaniu osoby.

Po tej części odbyła się prelekcja na temat zdrowia. Program przedstawił główny ambasador wybitny polski sportowiec, mistrz olimpijski Władysław Kozakiewicz, który m.in. powiedział,,Projekt realizowany jest w ramach "Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych pod nazwą "Bądź w olimpijskiej formie". Projekt ten jest wieloletnim przedsięwzięciem, którego celem jest propagowanie aktywności fizycznej wśród grupy wiekowej 60+. Projekt skierowany jest do wszystkich starszych osób w Polsce, które zainteresowane są utrzymaniem dobrej kondycji fizycznej, po jej obniżeniu spowodowanym wiekiem lub chorobą".

Na zakończenie spotkania delegacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku wręczyła Wł. Kozakiewiczowi książkę o Gorlicach, Lampę Łukasiewicza i inne upominki czym Pan Władysław był mile zaskoczony. Na zakończenie odbyło się losowanie nagród, w tym punkcie ja byłem mile zaskoczony ponieważ zostałem wylosowany do odebrania cennych nagród. Były również pamiątkowe fotki.

Podobny scenariusz miał miejsce orologi replica w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Sękowej za wyjątkiem grup tanecznych i sztuk walki. Na zakończenie kierownik GOPS Pan Michał Diduch podziękował Mistrzowi za udział i wrażenie jakie wywarł na grupie 50 osobowej, wręczając pamiątkową książkę i pakiet napojów energetycznych.

Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Wł. Kozakiewicza certyfikaty za uczestnictwo w spotkaniu w ramach Programu
,,BĄDŹ W OLIMPIJSKIEJ FORMIE"

WYBORY PREZYDENCKIE 2015

ZOBACZ jak głosowano w powiecie gorlickim

100. rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami" - rekonstrukcja historyczna.

100 lat temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji w sobotę 2 maja na obiektach sportowo – rekreacyjnych w Sękowej, ponad 300 rekonstruktorów z Polski, Węgier, Słowacji, Austrii, Czech, Niemiec, Rosji, Białorusi i Ukrainy wzięła udział w rekonstrukcji epizodu bitwy pod Gorlicami z czasów Wielkiej Wojny.
Podczas I wojny światowej w 1915 roku na ziemi gorlickiej rozegrała się bitwa o przełomowym znaczeniu. Walki pozycyjne trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915. Front rosyjski między Wisłą a Karpatami został przerwany, a w ciągu następnych tygodni wyzwolono większość Galicji łącznie ze Lwowem.

Rekonstrukcja rozpoczęła się o godz. 14.oo, kilka tysięcy ludzi obserwowało ponad półtoragodzinne widowisko batalistyczne. To już piąta taka inscenizacja w Sękowej, ale pierwsza z takim rozmachem. Były więc ostrzały, wybuchy, walki konnicy, potyczki żołnierzy, eksplozje, a nawet latał Nieuport 11 – francuski dwupłatowy samolot myśliwski okresu I wojny światowej.
Bitwa gorlicka, w której wojska austro-węgierskie i niemieckie pokonały armię rosyjską, jest uważana za jedną z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej.
Organizatorem tego widowiska batalistycznego była Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915”
Po rekonstrukcji na cmentarzu wojennym nr 123 w Łużnej - Pustkach, odbyły się „Uroczystości Państwowe z okazji 100 rocznicy Bitwy pod Gorlicami”

V rekonstrukcja epizodu ,,Bitwy pod Gorlicami”- Sękowa, 2 maja 2015 r.