Gminny Dzień Strażaka – poświęcenie wozu strażackiego w Męcinie Wielkiej.
W maju obchodzony jest dzień św. Floriana - patrona strażaków. Tegoroczne obchody Gminnego Dnia Strażaka w gminie Sękowa były wyjątkowo uroczyste, ponieważ jednostka OSP Męcina Wielka otrzymała wóz bojowy - ,,Mercedes”, który został poświęcony. „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” tymi słowami rozpoczął ks. Jan homilię, w dalszej części powiedział m.in. że wielu strażaków z narażeniem własnego życia ratuje ludzi oraz ich dobytek orologi replica italia z pożarów. Odważnie niosą pomoc podczas klęsk żywiołowych, katastrof i wypadków przypomniał zebranym o patronie strażaków świętym Florianie. Po mszy św. odbyła się wokół kościoła procesja a następnie z udziałem siedmiu jednostek OSP z gminy Sękowa i zaproszonych gości poświęcenie nowego samochodu.
Następnie jednostki OSP w szyku strażackim, przeniosły się na plac przy pobliskiej remizie. Prezes OSP w Męcinie Wielkiej druh Damian Prorok przywitał wszystkich zebranych, jednostki OSP z terenu gminy oraz zaproszonych gości. Wręczone zostały także Listy Gratulacyjne dla osób szczególnie zasłużonych dla straży pożarnej. Na koniec wszyscy obecni Druhowie i zaproszeni goście udali się do świetlicy wiejskiej na zasłużony obiad. Od portalu: Wszystkim Druhom Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Sękowa z okazji ich Święta życzę dużo wytrwałości, tyle samo przyjazdów, co wyjazdów, oraz satysfakcji płynącej z służby pożarniczej. Wszystkiego dobrego!
|
Drogą przez Siary przeszła procesja Bożego Ciała
Mszą świętą pod przewodnictwem księdza proboszcza parafii Sękowa Janusza Kurasza, rozpoczęły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. W koncelebrze mszy św. uczestniczył ks. prałat Stanisław Dziedzic i ks. wikary Arkadiusz Puzio. Tradycją w naszej parafii jest to, że wierni wychodzą z Najświętszym Sakramentem z kościołów na drogi, dróżki i ulice w różne strony parafii. W procesjach idą do czterech ołtarzy, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii. - Te procesje to nasze wyznanie wiary. Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Janusz Kurasz udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa dla parafii; odśpiewano też dziękczynny hymn "Ciebie Boga wysławiamy" i "Boże coś Polskę". Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa. *
Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.
Boże Ciało w parafii Sękowa |
Spotkanie z Władysławem Kozakiewiczem w Gorlicach i SękowejGorlickim i Sękowskim seniorom zaprezentowane zostały założenia i kierunki działań na rzecz osób po 60 roku życia. Omawiając program pod hasłem „Bądź w Olimpijskiej Formie”, Władysław Kozakiewicz, przede wszystkim na bazie własnej wiedzy i doświadczeń motywował seniorów do wykonywania ćwiczeń systematycznie, demonstrując jednocześnie sposób ich wykonywania, również w warunkach domowych. - Zważając na fakt, jak bardzo każdemu człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu potrzebny jest ruch (i to niezależnie od wieku), to z pewnością zaprezentowany przez Pana Władysława Kozakiewicza program aktywizujący osoby po 60 roku życia, jest bardzo potrzebny i wart upowszechnienia – podkreślali uczestnicy. Spotkanie w Gorlicach odbyło się w hali sportowej, prowadził znany zapaśnik Zbigniew Krasoski, Mistrza Olimpijskiego w imieniu licznie przybyłych mieszkańców przywitał burmistrz Gorlic Rafał Kukla. Odbyły się pokazy taneczne i pokazy sztuk walki, które swym występem zachwyciły wszystkich uczestniczące w spotkaniu osoby. Po tej części odbyła się prelekcja na temat zdrowia. Program przedstawił główny ambasador wybitny polski sportowiec, mistrz olimpijski Władysław Kozakiewicz, który m.in. powiedział,,Projekt realizowany jest w ramach "Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych pod nazwą "Bądź w olimpijskiej formie". Projekt ten jest wieloletnim przedsięwzięciem, którego celem jest propagowanie aktywności fizycznej wśród grupy wiekowej 60+. Projekt skierowany jest do wszystkich starszych osób w Polsce, które zainteresowane są utrzymaniem dobrej kondycji fizycznej, po jej obniżeniu spowodowanym wiekiem lub chorobą". Na zakończenie spotkania delegacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku wręczyła Wł. Kozakiewiczowi książkę o Gorlicach, Lampę Łukasiewicza i inne upominki czym Pan Władysław był mile zaskoczony. Na zakończenie odbyło się losowanie nagród, w tym punkcie ja byłem mile zaskoczony ponieważ zostałem wylosowany do odebrania cennych nagród. Były również pamiątkowe fotki. Podobny scenariusz miał miejsce orologi replica w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Sękowej za wyjątkiem grup tanecznych i sztuk walki. Na zakończenie kierownik GOPS Pan Michał Diduch podziękował Mistrzowi za udział i wrażenie jakie wywarł na grupie 50 osobowej, wręczając pamiątkową książkę i pakiet napojów energetycznych.
,,BĄDŹ W OLIMPIJSKIEJ FORMIE" |
|
100. rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami" - rekonstrukcja historyczna.
100 lat temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji w sobotę 2 maja na obiektach sportowo – rekreacyjnych w Sękowej, ponad 300 rekonstruktorów z Polski, Węgier, Słowacji, Austrii, Czech, Niemiec, Rosji, Białorusi i Ukrainy wzięła udział w rekonstrukcji epizodu bitwy pod Gorlicami z czasów Wielkiej Wojny.
Rekonstrukcja rozpoczęła się o godz. 14.oo, kilka tysięcy ludzi obserwowało ponad półtoragodzinne widowisko batalistyczne. To już piąta taka inscenizacja w Sękowej, ale pierwsza z takim rozmachem. Były więc ostrzały, wybuchy, walki konnicy, potyczki żołnierzy, eksplozje, a nawet latał Nieuport 11 – francuski dwupłatowy samolot myśliwski okresu I wojny światowej.
|