Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   123  124  125  126  127  128  129  130  131   - następna »

Zanieczyszczenie powietrza szkodzi sercu - twierdzi dr Aneta Ciślak z Siar

W dniach od 29 sierpnia do 2 września pod hasłem „Środowisko i serce” odbył się kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology ) w Londynie, w którym to uczestniczyła mieszkanka Siar dr Aneta Ciślak.
Osobiście prezentowała wyniki badań zespołu naukowego na temat wpływu zanieczyszczeń na układ krążenia. Stwierdziła w wyniku badań, że zanieczyszczenie powietrza jest szkodliwe dla układu sercowo -naczyniowego zdrowych osób i może pogarszać stan pacjentów z chorobą serca.

Zespół naukowców z III Katedry i Oddziału Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zaobserwował, że zanieczyszczenie powietrza może mieć bardzo negatywny wpływ na stan pacjentów, którzy w latach 2006-2012 trafili do szpitala z powodu ostrego zespołu wieńcowego. Badaniem objęto blisko 2400 chorych.

„Stan kliniczny pacjentów ocenialiśmy na podstawie pomiarów frakcji wyrzutowej lewej komory serca, który wskazuje, jak efektywnie serce pompuje krew, pomiarów ryzyka krwawienia przy pomocy skali CRUSADE, ryzyka przyszłego zawału serca lub zgonu na podstawie skali GRACE, a także na podstawie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi i tętna” - powiedziała prezentująca wyniki badania dr Aneta Ciślak, jedna z głównych autorów pracy.
Nadmienić wypada że praca jej zespołu została sklasyfikowana jako jedna costumi cosplay z czterech najlepszych spośród nadesłanych na kongres. Wyniki badań zespołu dr Anety Ciślak opublikowały w ostatnich dniach najpoważniejsze branżowe i specjalistyczne wydawnictwa na całym świecie!

Zainteresowanych wystąpieniem dr Anety Ciślak na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Londynie zapraszam do obejrzenia poniższego materiału video.

30 sierpnia 2015 r. Konferencja prasowa Pani dr Anety Ciślak

„Oręż niezwyciężony, umocnienie niezachwiane,
zwycięstwo wiernych, chwała kapłanów".

W poniedziałek, 7 września 2015 r. w Muzeum Regionalnym Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Gorlicach o godz. 18.00 odbył się wernisaż wystawy przygotowanej przez Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej „Elpis”. Ekspozycja nosi tytuł „Oręż niezwyciężony, umocnienie niezachwiane, zwycięstwo wiernych, chwała kapłanów”.

Wernisaż otworzył Prezes Zarządu Oddziału PTTK replicas de relojes w Gorlicach Roman Trojanowicz , następnie głos zabrał Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Dziubina i Wicestarosta Jerzy Nalepka.

Ks. dr Roman Dubec, proboszcz parafii prawosławnej w Gorlicach przedstawił w sposób interesujący historię Krzyża, jego symbole i miejsce w duchowości prawosławnej.

Na zakończenie wystąpienia Prezes wręczył księdzu pamiątkowy dyplom z wyrazami uznania i szacunku oraz z podziękowaniem za zorganizowanie tej wystawy.
Zwiedzającym zaprezentowane zostały krzyże kapłańskie (tzw. ręczne i napierśne) oraz fotografie krzyży nagrobnych z łemkowskich cmentarzy.

replica watches uk Wystawa dostępna będzie do 30 października.

Do ,, Niebieskiej Eskadry" odszedł kpt. pil. Ryszard Jaworz-Dudka

W wieku 69 lat zmarł kpt. pil. Ryszard Jaworz-Dudka, pilot PLL LOT, Aeroklubu Podhalańskiego, członek Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego. Od 1962 r. latał na Żurawiach, CSS-13 (PO-2), Jak-18, Gawronach, Wilgach, AN-2. Od 1970 r. latal w PLL LOT na An-24, IŁ-18, IŁ-62, B-767. Po zakończeniu pracy w PLL LOT nadal kontynuował swoją pasję w Aeroklubie Podhalańskim. Brał udział w rekonstrukcjach historycznych, upamiętniających zrzuty zaopatrzenia dla polskiej partyzantki.

Rok temu wystartował na historycznym już samolocie RWD-5 z lotniska Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej, aby w 70 rocznicę tragicznej śmierci siedmiu polskich lotników w Krzywej - Banicy zrzucić wiązankę kwiatów, która została złożona pod pomnikiem w hołdzie poległym lotnikom.
Po raz pierwszy dane było mi spotkać Ryszarda na swojej drodze życia kilka lat wstecz, podczas rekonstrukcji historycznej na zrzutowisku ,,Wilga - 311", na Polankach koło Szczawy. To tam w przyjacielskiej rozmowie zaprosiłem go do uczestnictwa w locie z okazji 70 rocznicy zestrzelenia Halifaxa i Liberatora. Zadanie wykonał!!

Ryszard Dudka minionej nocy wykonał swój ostatni ziemski ,,start". Własnie do ,,Niebieskiej Eskadry"!
Pośród nas pozostanie już tylko w naszej pamięci....

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się dnia 02.09.2015 r. o godzinie 14.30 w Kaplicy Cmentarnej, o godz.15.00 w Bazylice Matki Boskiej w Limanowej zostanie odprawiona msza żałobna, po której zmarły spocznie na Cmentarzu Parafialnym w Limanowej.

Żegnaj Wielki Człowieku, odpoczywaj zasłużenie po trudnym i wspaniałym życiu!

Cześć Jego Pamięci.

Poniższe zdjęcia przedstawiają lot samolotu RWD-5 kpt. pilota Ryszarda z lotniska w Łososinie D. do Krzywej - Banicy z rzuceniem wiązanki kwiatów i powrót na lotnisko (zdjęcia ułożone są chronologicznie - 29.08.2014 r.)

71. rocznica zestrzelenia polskich załóg lotniczych.

W sobotę 29 sierpnia 2015 r. w Krzywej – Banicy przy pięknej pogodzie odbyły się po raz siódmy uroczystości patriotyczno - religijne związane z 71. rocznicą zestrzelenia dwóch polskich załóg z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, bombowców Liberatora i Halifaxa w sierpniu 1944 roku, które niosły pomoc walczącej Warszawie. Samoloty zestrzelono w rejonie Banicy w gminie Sękowa oraz w Olszynach w gminie Rzepiennik Strzyżewski.

Śmierć poniosło wówczas 14 polskich lotników. W Halifaxie ysl tasche türkei w nocy z 27/28 sierpnia 1944 w rejonie Krzywej – Banicy zginęli: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ozga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.
Natomiast w Olszynach 17 sierpnia 1944 roku lecąc Liberatorem zginęła załoga w składzie: kpt. pilot Zygmunt Pluta, sierżant pilot Brunon Malejka, por. nawigator Tadeusz Jencka, kapral radiooperator Józef Dudziak, plut. bombard. Bernard Wichrowski, plut. mech. Jan Marecki i plut. strz. Jan Florkowski .

Na uroczystość przybył z Poznania przedstawiciel Rodziny nawigatora mjr Franciszka Omylaka, Pan Andrzej Ratajczak a z dalekiej Australii z miejscowosci Sydney piekną wiązankę kwiatów przysłala córka mjr Frances Gates. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17-tej Mszą Św. w intencji poległych lotników, którą poprowadził ks. proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Gładyszowie Artur Wesołowski. Wygłosił homilię przepełnioną wartościami patriotycznymi.

Po mszy św. głos zabrał Aleksander Gucwa, współorganizator uroczystości, który nawiązał do tragicznej śmierci polskich lotników, zaapelował do kultywowanie pamięci o polskich lotnikach i podziękował wszystkim, którzy utrwalają w naszej narodowej tożsamości pamięć o wydarzeniach tamtych dni.
Na zakończenie uroczystości Aleksander Gucwa odczytał historyczną modlitwę lotniczą, napisaną ręką jednego z tych, którzy walczyli w imię Boga, Honoru i Ojczyzny. Po modlitwie odśpiewano polską, katolicką pieśń religijną ,, Boże, coś Polskę..."
Złożono kwiaty i wiązanki przez mieszkańców Krzywej, Nadleśnictwa Gorlice, Narodowe Gorlice i osoby indywidualne. Na uroczystość przybyli kombatanci, mieszkańcy Krzywej, okolicznych miejscowości a także i mieszkańcy Gorlic. Wartę honorowa przy pomniku pełnili druhowie z OSP Małastów.
Szkoda tylko że w dzisiejszej uroczystości nikt samorządowców nie uczestniczył.

Zobacz także tu:

71 rocznica zestrzelenia Halifaxa w Banicy - Krzywej - część I i II

Foto: A. Gucwa - część I * D. Duran - część II i film

Replica Handbags www.loveasie.com

28 sierpnia
ŚWIĘTO LOTNICTWA POLSKIEGO

Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego składam najlepsze życzenia całej polskiej lotniczej rodzinie – żołnierzom, funkcjonariuszom służb państwowych, pracownikom linii lotniczych, aeroklubów, instytucji i ośrodków naukowo-badawczych, szkolnictwa i przemysłu oraz rezerwistom, kombatantom i seniorom lotnictwa.
Dziękuję za ogromny wysiłek jaki wkładacie w sumienną służbę i pracę.
Wasze zaangażowanie i rzetelne podejście do obowiązków służbowych sprawia godne profesjonalne reprezentowanie polskich skrzydeł. Jesteście bardzo dobrze wyszkoleni, dzięki czemu rozwija się polskie lotnictwo, kontynuując jego bogate tradycje. Życzę wszystkim Państwu zdrowia, pomyślności w życiu osobistym i zawodowym, satysfakcji z osiągnięć służbowych i spełnienia marzeń.
Zgodnie z lotniczą tradycją życzę także tyle samo lądowań co i startów.

Z lotniczym pozdrowieniem właściciel portalu www.sekowa.info Alexander Gucwa Moschino Outlet

Z historii Święta Lotnictwa Polskiego

Od 1993 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej, 28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego, ponieważ tego dnia obchodzona jest rocznica zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 r. (Challenge International des Avions de Tourisme) w Berlinie. Polacy startowali na samolocie RWD-6, którego współkonstruktorem był inż. Wigura. Wydarzenie to było pierwszym tak wielkim sukcesem polskiego lotnictwa sportowego. Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego.

Po raz pierwszy w Polsce Święto Lotnictwa było obchodzone 5 listopada 1932 r – w 14 rocznice pierwszego lotu bojowego por. pil. Stefana Bastyra i por. Janusza Beauraina nad Lwowem na samolocie z polskimi biało-czerwonymi znakami. Od 1932 postanowiono obchodzić Święto lotnictwa w tym samym dniu co Święto Niepodległości -11 listopada. Stało się tak na skutek decyzji podjętej przez Józefa Piłsudskiego.

Kolejna zmiana daty nastąpiła 22 sierpnia 1945 roku. Wówczas Naczelny Dowódca WP rozkazem nr 189 ogłosił, iż Dzień Lotnictwa Polskiego obchodzony będzie 1 września.
Minister Obrony Narodowej rozkazem nr 28 zaledwie pięć lat później zmienił datę na 23 sierpnia, kiedy to przypada rocznica walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944.roku.