Święto Maziarzy Łosiańskich
Święto Maziarzy Łosiańskich za nami. 23 sierpnia 2015 r. przy pięknej słonecznej i ciepłej pogodzie pojawiło się w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu około 1000 osób z pobliskich miejscowości.
Można było skosztować kuchni łemkowskiej, podziwiać kiermasz rzemiosła i rękodzieła ludowego. Czynne były warsztaty, które prezentowały: Tą niezwykłą imprezę plenerową zorganizowało Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oddział Zagroda Maziarska w Łosiu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Ropie.
Święto Maziarzy Łosiańskich, Łosie, 23.08.2015 r.
|
PARAFIALNE DOŻYNKI 2015Parafialne dożynki odbyły się 15 sierpnia 2015 r. podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej. Uroczystości kościelne związane są w tym dniu ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ks. Proboszcz Janusz Kurasz w swojej homilii powiedział m.in. że obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. W Kościele uroczystość obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba. W tym dniu święci się kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi. Jest to najstarsze święto maryjne, jednak dopiero w 1950 r. papież Pius XII uczynił wniebowzięcie Maryi oficjalnym dogmatem wiary katolickiej. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Na zakończenie uroczystości ks. Proboszcz Janusz Kurasz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za trzy wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszyscy zgromadzeni parafianie zaśpiewali Bogu hymn dziękczynienia Magnificat za wszelkie dobro, które przez Jej wstawiennictwo spływa na każdego z nas i całą naszą parafię.
Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez KGW w Siarach, Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej. Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej. Pod koniec mszy zostały poświęcone a następnie odbyła się procesja wokół kościoła.
|
IX Gminne Dożynki Sękowa 2015 - podziękowania za dary ziemi
Sierpień to czas dorocznych festynów i dożynek. Niemal każda gmina w Polsce dziękuje wówczas Bogu za doroczne plony i zbiory. Dożynkom często towarzyszą różne festyny i zabawy, tak było 15 sierpnia br. w Sękowej.
Po południu o godz. 16.00 na obiektach sportowych rozpoczęły się IX Dożynki Gminne. Gospodarz uroczystości wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Starostowie Dożynek przekazali Pani Wójt chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która wspólnie z przedstawicielem Starostwa podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Następnie wiceprzewodniczący Rady Powiatu Karol Tenerowicz i ks. proboszcz złożyli rolnikom serdeczne życzenia.
Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania. Występy rozpoczął kabaret z Ropicy Górnej a następnie wystąpiły dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej, zespół folklorystyczny „Beskidy” z Dominikowic oraz
wystąpił chór VOSKRESINNIA z Ukrainy (Iwano Frankiwsk - Stanisławów)
Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami. O godzinie 20-tej przystąpiono do losowania głównych nagród m.in. zamrażarki, lodówki, pralki automatycznej, telewizora. Sobotnie obchody dożynkowe zakończyły się o północy. Mimo ze pogoda w tym dniu nie rozpieszczała przybyłych, było bardzo gorąco i duszno to i tak tegoroczne uroczystości można zaliczyć do bardzo, bardzo udanych!
|
15 sierpnia - ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO |
Koncert Kameralny w Sękowej |