Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   132  133  134  135  136  137  138  139  140   - następna »

WIELKI POST - MODLITWA W RADOŚCI - wieczór poezji religijnej w Bartnem

Serdecznie zapraszamy na wieczór poezji religijnej costumi cosplay w zabytkowym wnętrzu cerkwi greckokatolickiej w Bartnem. W programie: wiersze znanych poetów, przeplatane muzyką i śpiewem oraz gorącą herbatą z bartniańskim miodem.

Recytują:

- ks. Mirosław Cidyło - proboszcz Parafii Prawosławnej w Bartnem.
- ks. Grzegorz Nazar– proboszcz Parafii Greckokatolickiej w Gorlicach.
- ks. Krzysztof Migacz z Parafii Rzymskokatolickiej w Szymbarku.

DZIEŃ KOBIET 2015

Szanowne Panie !

Mieszkanki Gminy Sękowa oraz wszystkie Panie zaglądające na mój portal !

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet w dniu 8 marca, składam Miłym Paniom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z siebie, radości życiowej i aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet, życzę Wam ......wspaniałe niepowtarzalne Panie.

Z wyrazami szacunku i poważania

Właściciel tego portalu

Aleksander Gucwa

,,Bitwa pod Gorlicami” na starych pocztówkach z kolekcji Leszka Wojtasiewicza

LESZEK WOJTASIEWICZ – urodzony w 1954 roku, gorliczanin obecnie zamieszkały w Krakowie, ekonomista, pasjonat tematyki związanej z Ziemią Gorlicką. Choć od wielu lat pasjonuje się kolekcją starych pocztówek i nie tylko, to dopiero teraz zdecydował się pokazać swoje prace szerszemu gronu widzów. ,,Bitwa pod Gorlicami na starej pocztówce ze zbioru Leszka Wojtasiewicza” to tytuł najnowszej wystawy gorlickiego kolekcjonera. Wystawa zorganizowana została z okazji 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej i ,,Bitwy pod Gorlicami”. Inauguracja wystawy odbyła się 23 lutego 2015 r. w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach, przy wypełnionej po brzegi publiczności.

Otwarcia wystawy dokonał prezes PTTK Pan Roman Trojanowicz, następnie głos zabrał Pan Leszek, powiedział m.in. ,, moja wystawa prezentuje około 300 oryginalnych pocztówek ukazujących epizody z życia żołnierzy przed i po bitwie, pododdziały wojskowe, zniszczone Gorlice oraz cmentarze wojenne”. Jest to już 10 wystawa na terenie Gorlic a piąta zorganizowana w muzeum. Ostatnia wystawa ,,Banknoty kolonialne” kolekcjoner Leszek Wojtasiewicz zorganizował 4 lipca 2013 r. którą podziwiałem w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. S. Gabryela w Gorlicach.

Ekspozycja będzie prezentowana w sali wystaw zmiennych Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach i będzie czynna do 24 kwietnia 2015 r. (Gorlice, ul. Wąska 7-9)

Zobacz galerię zdjęć

Wystawa starych pocztówek L. Wojtasiewicza

XIII Memoriał w skoku wzwyż

UKS ,,Maraton” Sękowa był organizatorem XIII Międzynarodowego Memoriału w skoku wzwyż im. Władysława Tokarza. Zawody odbyły się w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej w dniu 13 lutego 2015 r. Na starcie stanęło 74 zawodników z sześciu klubów – Bardejów (Słowacja), SKS Kusy Kraków, Kobylanka, Lipinki, Siary i gospodarz Sękowa.
Zawody rozegrano w trzech kategoriach wiekowych plus zawodnicy poza konkursem. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

Klasa IV i młodsi

Dz. – startowało 9 zaw.

I m Klisiewicz Wiktoria – Sękowa - 114 cm
II m Bysiek Anna – Sękowa - 105 cm
III m Belczyk Urszula – Lipinki 105 cm

Chł. – startowało 8 zaw.

I m Hadvab Simon – Bardejów – 114 cm
II m Draenovsky Jonas – Bardejów – 114 cm
III m Staniszewski Miłosz – Lipinki – 110 cm

Klasa V – VI

Dz. – startowało 17 zaw.

I m Pełka Patrycja – SKS Kusy Kraków – 130 cm
II m Rogulska Maria – Kobylanka – 130 cm
III m Nalepa Paulina - SKS Kusy Kraków – 130 cm

Chł. – startowało 12 zaw.

I m Konieczny Filip – Siary – 150 cm
II m Zieleń Michał – Kobylanka – 130 cm
III m Wierzbicki Szymon – Siary – 125 cm

Gimn. kl I – II

Dz. - startowało 6 zaw.

I m Tarsa Natalia – Sękowa – 155 cm
II m Durlak Ewa – Sękowa – 150 cm
III m Godyń Natalia - SKS Kusy Kraków – 140 cm

Chł. – startowało 10 zaw.

I m Herstek Marek – Bardejów – 170 cm
II m Dulęba Kamil - SKS Kusy Kraków – 160 cm
III m Hajduk Jakub – Sękowa – 150 cm

Poza konkursem wystąpiło 12 zawodników
w tym 3 zawodniczki.

Rzecz o Jakubie II Mikrucie

Jakub II Mikruta (Mykrutha). Urodził się 23 stycznia 1867 r. w Siarach Nadole pod nr. domu 11. Był siódmym w kolejności dzieckiem w dziewięcioosobowej rodzinie Józefa Mikruty i Katarzyny z Godkowiczów. Zmarł 29 października 1938 r. w wieku 72 lat. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Sękowej, po sąsiedzku w pobliżu mauzoleum senatora Władysława Długosza.
Jakie posiadał wykształcenie, dokładnie nie wiadomo...
....Umiejętność czytania i pisania, dobra znajomość języka niemieckiego. Opinia sąsiadów - był człowiekiem bardzo mądrym i sprawiedliwym oraz to, że posiadał szereg opanowanych do perfekcji, umiejętności pozwalających utrzymać liczną rodzinę, uprawnia do przypuszczenia, że posiadał wykształcenie, co najmniej na poziomie średnim. Był właścicielem sporego gospodarstwa rolnego w Siarach, a jego areał rolny, graniczył na pewnym odcinku, z areałem najpierw ziemianina i naftowca Władysława Dębowskiego, a następnie Władysława Długosza.

W latach 1908 do I wojny światowej, na niektórych zachowanych dokumentach, wskazuje, że jeszcze do 1921 r. pełnił funkcję Naczelnika Gminy Siary (również jak mawiano wójta)

Ciąg dalszy w oryginalnym dokumencie - kliknij na poniższy link!

Zobacz - Rzecz o Jakubie II Mikrucie