Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   165  166  167  168  169  170  171  172  173   - następna »

VII Spotkanie Noworoczne 2013

4 lutego 2013 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Sękowej, odbyło się tradycyjne VII Spotkanie Noworoczne organizowane przez Wójta Gminy Sękowa Małgorzatę Małuch oraz Przewodniczącą Rady Gminy Sękowa – Marią Wyżkiewicz. Na spotkanie przybyli m.in. marszałek woj. młp. Stanisław Sorys, Mirosław Wędrychowicz - starosta gorlicki, radni, sołtysi, księża oraz liczna rzesza przedstawicieli administracji, biznesu, organizacji pozarządowych oraz liczna rzesza mieszkańców gminy
Pani wójt przywitała wszystkich zebranych i zaprosiła do obejrzenia prezentacji multimedialnej przygotowanej na tą okazję a ukazującą ubiegłoroczne osiągnięcia w gminie Sękowa. Z prezentacji mogliśmy dowiedzieć się między innymi o tym, że w roku 2012 – wykonano wiele prac na terenie naszej gminy. W swoim wystąpieniu Pani Wójt podsumowała dokonania i plany w działalności inwestycyjnej gminy, sukcesy działalności oświatowej, plany komunikacji i dowozów dzieci i mieszkańców, działalności kulturalnej i świetlicowej, działalności sportowej, działalności organizacji pozarządowych, służby zdrowia.
Wójt Gminy złożyła podziękowania za pracę i działalność na rzecz społeczności sękowskiej.
Po prezentacji głos zabrali zaproszeni goście, którzy w kilku słowach pogratulowali gospodarzom gminy ubiegłorocznych osiągnięć, życząc im dalszych sukcesów.

Pani Wójt, wspólnie z Przew. Rady Gminy wyrózniła kilka osób.

Następnie Dyr. Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej Bogusław Diduch, który tradycyjnie już wystąpił w roli konferansjera poprosił o wystąpienie grupę spiewaczą ,,Razem" z Sękowej pod dyrekcją Mirosława Bogonia
Na zakonczenie spotkania noworocznego wystapiło trio muzyczne.

Spotkania tego typu organizowane od 7 lat tradycyjnie w pierwszych miesiącach Nowego Roku mają na celu przedstawienie działań związanych z rozwojem Gminy Sękowa w roku minionym. Gospodarze przygotowali poczęstunek – ciasta własnego wypieku, pięknie udekorowali stoły i salę.

W dalszej części spotkania zebrani spędzili swój czas na wspólnych rozmowach, dzieląc się przy okazji swoimi doświadczeniami i planami na przyszłe lata.

VII Spotkanie Noworoczne - 04.02.2013

14 medali na III Otwartych Mistrzostwach Lipinek w skoku wzwyż!

Nauczyciele wf SP w Lipinkach Tomasz Świerzowski i Anna Wojna zorganizowali III Otwarte Mistrzostwa Lipinek w skoku wzwyż. W zawodach tych uczestniczyło aż 104 zawodników w tym 38 dz. z siedmiu SP, gimnazjalych i podgimnazjalnych. Brała też udział 26 osobowa reprezentacja UKS ,,Maraton" Sękowa, która zaprezentowała się bardzo dobrze, nasi zawodnicy zdobyli 14 medali, w tym 5 złotych, 4 srebrne i 5 brązowych!

Zwycięscami zostali: Krupa Karolina 110 cm - kl.IV, Tarsa Natalia 140 cm - kl.VI (rekord zawodów), Tumidajewicz Izabela 130 cm - młodziczka, Rompała Rafał 105 cm kl.IV i Chwałyk Damian 180 cm - junior.
Srebrne medale zdobyli: Nowak Aleksandra 105 cm - kl.IV, Rachel Patrycja 125 cm - kl.V, Horbal Aleksander 145 cm - młodzik, Tumidajewicz Patryk 160 cm - jun. mł.
Brązowe medale wywalczyli: Ewa Durlak 120 cm - kl.VI, Dziubak Ewelina 125 cm - młodziczka, Krasoski Adrian 135 cm - kl.VI, Myszkowski Błażej 140 cm - młodzik i Chwałyk Jarosław 160 cm - jun. mł

Nowy rekord mistrzostw z bardzo ładnym wynikiem ustanowiła nasza replica louis vuitton belts zawodniczka Natalia Tarsa uczennica klasy szóstej, pokonując poprzeczkę na wysokości 140 cm.

Zawodnicy do szóstego miejsca otrzymali pamiątkowe dyplomy, pierwsza trójka pamiątkowe medale a Natalka za ustanowienie nowego rekordu mistrzostw otrzymała pamiątkowy puchar.
Wszyscy zawodnicy zostali zaproszeni przez Prezesa UKS ,,Maraton" Sękowa Aleksandra Gucwę na XI Międzynarodowy Memoriał im. Wł. Tokarza w skoku wzwyż, który odbędzie się 20 lutego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Sękowej, zaś reprezentacja UKS ,,Maraton" Sękowa będzie jeszcze uczestniczyć 8 lutego w XXI Memoriale im. Stefana Stanislaya w Preszowie na Słowacji.

III Mistrzostwa Lipinek w skoku wzwyż - 01.02.2013 r.

Dom Ludowy w Siarach

Dom ludowy w Siarach stanął na gruncie gminnym, zbudowany przez posła Długosza wedle planów inżyniera Halickiego ze Lwowa. Jest to budynek piętrowy, mieszczący w sobie wszystkie instytucje wiejskie, służące do użytku publicznego. Najwięcej miejsca zajmuje sala na zebrania i teatry, licząca wszerz 9 metrów, wzdłuż 10 metrów, nie licząc stałej sceny. Sala ta może pomieścić z wyż 400 osób. Do niej przylega obszerna weranda 10 m. dł. 4 m. sz., oszklona cała, przeznaczona na Czytelnię.

Po drugiej stronie są dwie ubikacje na sklep Kółka rolniczego i restaurację. Na piętrze nad niemi jest lokal Kasy Raiffeisena i kancelarja gminna, a po drugiej stronie dwie izby na mieszkanie sklepikarza. Wszystko urządzone zostanie tak, aby było wzorem wygody i praktyczności, by także i inne gminy nauczyły się stąd, jak ma wyglądać np. urządzenie sklepu Kółka rolniczego, lub kancelarji gminnej, by w niej niczego nie brakło, a wszystko było praktyczne. Poświęcenie tego wzorowego Domu ludowego odbędzie się na wiosnę. Poseł Długosz tym pięknym czynem zasłużył się znowu wobec ludu, który tak pragnąłby widzieć szczęśliwym i zadowolonym.

Żródło: Przyjaciel Ludu nr 51 z 18 grudnia 1910 roku(pisownia oryginalna)

PS

Budynek Domu Ludowego w Siarach został wybudowany w 1910 r. sfinansowany w całości przez posła - senatora Władysława Długosza
W 2012 r. został wyremontowany, obecnie mieści się w nim m.in. sklep spożywczy, zakład fryzjerski, straż pożarna oraz centrum informacji turystycznej.

Dom Ludowy w Siarach - zdjęcia pochodzą z listopada 2006 r.

Podsumowanie projektu dla seniorów.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej odbyło się podsumowanie działalności Ośrodka Wsparcia dla osób starszych i młodzieży, który działał w 2012 roku. Ośrodek prowadzony był przez Stowarzyszenie Dobrej Woli w Sękowej w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sękowej.

Prezentację zrealizowanych działań w ramach Ośrodka przedstawił kierownik GOPS w Sękowej Michał Diduch W spotkaniu udział wzięli uczestnicy zajęć, członkinie Stowarzyszenia Dobrej Woli oraz Pani Wójt Małgorzata Małuch, która zainicjowała powstanie Ośrodka w 2012 roku.

Działalność Ośrodka obejmowała różnorodne formy spędzania wolnego czasu tj.:

• Zajęcia kulinarne

• Zajęcia informatyczne

• Zajęcia rękodzielnicze

• Zajęcia śpiewacze

• Zajęcia z zakresu języka angielskiego

• Wycieczkę krajoznawczą

Wycieczka krajoznawcza była zorganizowana w Pieniny, wszyscy uczestnicy brali udział w spływie flisackimi łodziami Przełomem Dunajcu od Sromowców do Krościenka.

Podsumowanie projektu - 2013-01-16 - Sękowa

Jasełka po góralsku w Męcinie Wielkiej

Na zaproszenie pani sołtys Zofii Prorok z Męciny Wielkiej, przyjechał Góralski Zespół ,,Siumni" z Chochołowa, który przedstawił jasełka góralskie. Zespół "SIUMNI" tańczy i śpiewa prezentując folklor Skalnego Podhala. Pomysłodawcą tej imprezy była pani Zdzisława Belczyk wraz ze swoją córką Edytą Bzdyk - Bator. Podczas występu młodzi górale zatańczyli, zaspiewali i zagrali dla licznie zgromadzonych mieszkańców zbierając rzęsiste brawa. Zespół prowadzi Dyr. szkoły pan Stanisław Chowaniec oraz Teresa Pilch. Na zakończenie godzinnego przedstawienia jasełkowego, wspólnie zaśpiewano kolędy, także i te góralskie. Złożono życzenia noworoczne a na szczęście w tym 2013 r. posypano owsem. Młodzi artyści otrzymali od mieszkańców oraz Urzędu Gminy w Sękowej noworoczne paczki ze słodyczami oraz hojne datki. W tej pięknej uroczystości uczestniczyła pani wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Zofia Rowinska - Sekretarz Gminy oraz Przew. Rady Gminy Maria Wyżkiewicz a także radny Andrzej Ślimak. Całość imprezy zorganizowała pani sołtys wraz z radą sołecką i nie tylko. Piękne zaproszenia przygotowała pani Aneta Haluch
Impreza była zorganizowana z okazji kończącego się okresu bożonarodzeniowego jak również z okazji ,,Dnia Babci i Dziadka" Po zakończonych góralskich jasełkach pani sołtys podziękowała za przyjazd i za tak wspaniały występ, zapraszając na przyszły rok. Po chwili wszyscy udali się na zasłużony gorący posiłek.

Siumni w Męcinie Wielkiej - kliknij

disfraces cosplay baratos

Góralski Zespół "SIUMNI" z Chochołowa

Góralski zespół "SIUMNI" z Chochołowa działa przy Oddziale Związku Podhalan w Chochołowie oraz przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie. Nazwa zespołu pochodzi od słow: „siumny", który w gwarze górali Skalnego Podhala oznacza paradny, ładny, dorodnv oraz „siumnie", tzn. pięknie, ładnie.

Zespół działa z przerwami od 1976 roku, kiedy to Władysław Gromada prowadził zespół młodzieżowy. Od 1995 roku działa zespół dziecięcy prowadzony wówczas przez Panią Helenę Guńka pod nazwą "Mali Chochołowianie". W 2002 roku za sprawą owczesnego kierownika Pani Anieli Michniak zespół wraca do dawnej nazwy "SIUMNI".

Zespół "SIUMNI" tańczy i śpiewa prezentując folklor Skalnego Podhala. Jego członkami są przede wszystkim dzieci uczące się w miejscowej szkole podstawowej oraz w gimnazjum. Na występach zespół wspomaga również młodzież szkół średnich oraz studenci.

Członkowie zespołu biorą udział w przeglądach i konkursach zespołów regionalnych organizowanych na terenie Podhala, zdobywając tam nagrody i wyróżnienia, m.in na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, Przednówku, w Polanach, w Kościelisku oraz na terenie gminy Czarny Dunajec tj. Przeziyracce Młodych Tonecników i Spiywoków Góralskich, Muzykowaniu na Duchową Nutę.

Obecnie instruktorami i opiekunami zespołu „SIUMNI" są Stanisław Chowaniec oraz Teresa Pilch.

Zespół "SIUMNI" z Chochołowa tańczy i śpiewa prezentując folklor Skalnego Podhala