Kiedy Czesi zwrócą cenny obraz z kościoła w Sękowej?ILUSTROWANY KURYER CODZIENNY nr 81 i 89 z 1937 roku pisze: Nr 81 Z Gorlic donosi Adam Wójcik: Towarzystwo Ochrony Zabytków w Gorlicach prowadzi intensywną prace, nad odbudową najcenniejszego zabytku budownictwa z XVI w., kościółka, drewnianego w Sękowej pod Gorlicami, zniszczonego w czasie wojny światowej. Obecnie Towarzystwo to przeprowadza wśród właścicieli lasów zbiórkę drzewa, potrzebnego do wewnętrznego urządzenia i odnowienia pokrycia dachu. W związku z temi pracami wysunęła się sprawa rewindykacji cennego obrazu z ołtarza głównego, zabranego przez Czechów w czasie wojny światowej. Mianowicie w czasie bitwy pod Gorlicami w roku 1915 kościółek w Sękowej znalazł się w linji okopów austrjackich, zajętych przez pułk czeski. Czesi rozebrali częściowo historyczny kościółek i zdemolowali ołtarze. Cenny zaś obraz z ołtarza zabrał czeski oficer i odesłał do swojej rodziny. Niedługo potem oficer ów dostał się do niewoli rosyjskiej. Przebywając w głębi Rosji z innym jeńcem Polakiem, nauczycielem z powiatu gorlickiego, zwierzył się mu, że posiada w swoim domu zabrany obraz z Sękowej i że po powrocie z niewoli natychmiast go zwróci do Polski.
Nauczyciel ów po powrocie z Rosji podał nazwisko owego oficera czeskiego administratorowi parafji w Sękowej, który podjął starania o odzyskanie cennego obrazu. Nr 89 Kto zna nazwisko czeskiego oficera, który zabrał obraz z kościoła w Sękowej?
W roku 1915, w czasie wojny światowej, czeski pułk, zajmujący okopy austriackie w Sękowej pod Gorlicami, zniszczył zabytkowy kościół miejscowy z XVI wieku. Jeden zaś z oficerów czeskich zabrał z głównego ołtarza kościółka w Sękowej cenny obraz i odesłał go do swojej rodziny. Będąc później w niewoli rosyjskiej, przyznał się kolegom Polakom, że obraz ten posiada, w domu rodzinnym i po powrocie z niewoli zwróci go kościołowi w Sękowej. — Ponieważ do dziś tego nie uczynił, Towarzystwo Ochrony Zabytków w Gorlicach, przeprowadzając obecnie odbudowę zabytkowego kościoła w Sękowej, prosi byłych uczestników Polaków bitwy pod Gorlicami o podanie nazwiska owego oficera czeskiego, celem, przeprowadzenia rewindykacji starego obrazu z Czechosłowacji do Polski.
| ||
Obchody 8. rocznicy śmierci bł. Jana PawłaGdy umierał Jan Paweł II, na Placu św. Piotra zgromadziły się tysiące rozmodlonych wiernych, wśród nich byłem i ja. W piątek, 1 kwietnia 2005 r. przekazano słowa umierającego Jana Pawła II: Szukałem was, teraz przybyliście do mnie i za to wam dziękuję. Papież odszedł do domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. Od lat cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Już w czasie uroczystości pogrzebowych, na Placu św. Piotra pojawili się wierni z transparentami "Santo subito" - Święty natychmiast. Został beatyfikowany pierwszego maja 2011 roku. Dziś mija 8. rocznica śmierci bł. Jana Pawła II. W całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające nauczanie i pontyfikat Papieża Polaka, który był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Jego pontyfikat wywarł ogromny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata. Według byłego osobistego sekretarza polskiego papieża kardynała Stanisława Dziwisza, proces uznania go świętym w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych toczy się bardzo sprawie i jest możliwe że nastąpi to jeszcze w tym roku. Na Placu Świętego Piotra w Watykanie, podczas ceremonii pogrzebowych Jana Pawła II w dniu 8 kwietnia 2005 r.
| ||
XX Sesja Rady Gminy Sękowa26 marca br. w GOK odbyła się XX Sesja Rady Gminy Sękowa. Porządek obrad zawierał 37 punktów, wśród których znalazły się elementy stałe, m. in.: sprawozdanie międzysesyjne Wójta Gminy Sękowa, interpelacje radnych, zapytania i wolne wnioski. Podczas Sesji zgłoszono 27 projektów uchwał, które dotyczyły różnych spraw. Z wielu wymienić można: a) uchwałę dotyczącą zmian w budżecie gminy na rok 2013; b) uchwałę w sprawie upoważnienia GZGK w Sękowej do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej; c) projekty uchwał w sprawie nieodpłatnego przejęcia mienia Skarbu Państwa na własność Gminy Sękowa w miejscowości Krzywa i Sękowa; d) projekt uchwały w sprawie rozstrzygnięcia o wyodrębnieniu w budżecie Gminy Sękowa na rok 2014 środków stanowiących fundusz sołecki.
Wśród gości XX Sesji Rady Gminy Sękowa obecni byli: Przewodnicząca Rady Gminy Maria Wyżkiewicz zakończyła XX Sesję świątecznymi życzeniami.
| ||
Wielkanoc 2013
ZOBACZ I POSłUCHAJ ŻYCZEŃ ŚWIĄTECZNYCH
| ||
Mieczysław Mrazek (1863-1938), właściciel kopalń w gminie Sękowa
Mieczysław Mrazek urodził się 12 lutego 1863 r. w Skolem (dziś miasteczko na Ukrainie w obwodzie lwowskim). Był synem Jakuba i Emilii Kulczyckiej-Lewickiej. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Skolem a później we Lwowie, zaś szkołę przemysłową ukończył w Krakowie. W 1880 r. rozpoczął pracę w przemyśle naftowym. Służbę wojskową odbył w wojsku austriackim we Lwowie. Po powrocie z wojska odbywał trzyletnią praktykę w rafinerii nafty hr. Adama Skrzyńskiego w Libuszy. Mieczysław i Felicja Mrazek mieli 8-o dzieci, 4 synów i 4 córki - Witold, Tadeusz, Stanisław i Kazimierz oraz Zofia , Stefania, Emilia i Jadwiga, z których żadne nie pracowało w przemyśle naftowym. Mieczysław Mrazek założył w Sękowej kopalnię ropy naftowej oraz Przedsiębiorstwo Poszukiwawczo - Wiertnicze i rozpoczął na własną rękę wiercenia. Po pewnym czasie przystąpił do spółki z innymi przedsiębiorcami m. in. w Sękowej i Ropicy Ruskiej. Na terenie Sękowej posiadał 4 odwierty i kilka w Ropicy Górnej. Firma ta zajmowała się poszukiwaniem ropy, węgla i wody. Dysponowała dwiema maszynami parowymi, zatrudniała 26 robotników. A oto jego teksty pieczątek stemplowych: I. Kopalnia nafty oraz Przedsiębiorstwo głębokich wierceń Mieczysława Mrazka w Ropicy Ruskiej p. Gorlice II. Przedsiębiorstwo głębokich wierceń Mieczysława Mrazka w Harklowej p. Skołyszyn (emblemat górniczy) III. Przedsiębiorstwo głębokich wierceń, Tiefbohrunternehmung, Mieczysław Mrazek, Sękowa p. Gorlice ceasuri replica Przedsiębiorstwo rozwijało się pomyślnie i dawało dochody, chociaż zasoby ropy były niewielkie. Wiercenia w tych okolicach rozpoczęły też różne spółki krajowe i zagraniczne, jednak po kilku latach przedsiębiorstwa uległy likwidacji, gdyż były nieopłacalne. Ciekawe są informacje o elektrowni w Sękowej obok domu Mrazków, zbudowanej w 1900 r. przez zagraniczne przedsiębiorstwa, z której rozprowadzano światło do wszystkich kopalni w tym rejonie. Mieczysław Mrazek, jako doświadczony już przedsiębiorca, podjął się wierceń nie tylko za ropą, ale później i dla kopalń węgla w Brzeszczach koło Oświęcimia. Dla poruszania się w terenie na większych odległościach w miejsce bryczek konnych i rowerów kupił w 1906 r. motocykl z przyczepą marki Laurent & Klement (Skoda), a w 1908 r. samochód, który był wówczas sensacją. W 1909 r. kupił nową limuzynę pięcioosobową, która służyła do I wojny światowej.
W 1903 r. nabył dom w Krakowie, gdzie umieścił dzieci pod opieką swej siostry Władysławy. W 1906 r. kupił majątek w Sokole k.Gorlic (dawną posiadłość Kapuścińskich), dokąd przeniósł się z Sękowej.
Mieczysław Mrazek i jego żona Felicja z Fedorowiczów - 1894 r.
Dzieci Felicji i Mieczysława Mrazka - Sękowa 1902 r.
****** Tadeusz Mrazek jako gefreiter (starszy szeregowy) - 1916 r.
|