Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   161  162  163  164  165  166  167  168  169   - następna »

Chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą Wielkanoc.

Zmartwychwstanie Chrystusa dokonało się wczesnym porankiem w niedzielę, trzy dni po jego śmierci. Dlatego też istnieje bardzo stary zwyczaj, który przypomina nam, że w sobotni wieczór kończy się Wielki Post, a uroczystości Wielkanocne rozpoczynają się o północy lub o świcie. Uroczystości wielkanocne rozpoczynają się procesją wokół cerkwi pod akompaniament dzwonów kościelnych. Procesja jest symbolem kobiet, które przyniosły mirrę do grobu Pana w niedzielny poranek. Po procesji, przed zamkniętymi drzwiami cerkwi, jak przed zamkniętym grobem Bożym, rozpoczyna się Wielkanocna Jutrznia. Tu po raz pierwszy słyszymy radosne:
„Chrystus powstał z martwych, śmiercią śmierć podeptał, a będącym w grobach życie darował” („Христоc воскрес із мертвих смертю смерть подолав і тим, що в гробах життя дарував”)
Ksiądz otwiera krzyżem drzwi do cerkwi, na znak otwarcia drzwi do nieba, poprzez zmartwychwstanie Chrystusa.

Pascha - bo tak nazywana jest Wielkanoc przez prawosławnych i grekokatolików - wypada w tym roku bardzo późno, bo dopiero 5 maja. Zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim, święto to obchodzi się nieco później niż u katolików, choć czasami obchodzone jest razem. Jest to dzień radosny, związany z początkiem wiosny, który mieszkańcy na ogół spędzają z rodziną. Ścisły post obowiązuje w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W Wielki Piątek w cerkwiach czytane są fragmenty Pisma Świętego przedstawiające Mękę Pańską.

W sobotę, podobnie jak w Kościele katolickim, następuje poświęcenie pokarmów. Prawosławni święcą jajka - symbol życia, a także wielkanocne baby i paschę, czyli potrawę z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odbywają się nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni. Wówczas wierni obchodzą cerkiew trzymając w rękach świece. Msza trwa kilka godzin.

Niedziela powinna zacząć się od radosnego bicia dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Należy wtedy złożyć bliskim życzenia z okazji Wielkanocy - trzykrotnie całując w policzek -słowami: "Christos woskresie" (z języka cerkiewno-słowiańskiego - Chrystus zmartwychwstał), na co odpowiada się "Woistinu woskresie" (Zaprawdę zmartwychwstał). Wierni obdarowują się wówczas kolorowymi pisankami, a także innymi drobnymi prezentami, mającymi sprzyjać szczęściu.

Według Prawosławnych dobry gospodarz na Wielkanoc ma zadbać o to, aby stół prezentował się uroczyście, a jedzenie było smaczne. Dawniej w dniu Paschy podawało się pieczone jagnię, szynkę lub cielęcinę. Obecnie rodzaj potraw ma już mniejsze znaczenie, choć nadal nie przygotowuje się przy tym święcie dań z ryb. Wszystkie serwowane potrawy muszą kojarzyć się z urodzajem. W Poniedziałek Wielkanocny w Cerkwi odbywa się obrzęd przygotowania krzyżma. Olej ten składa się około 50 olejków i wonnych ziół. Proces przygotowania krzyżma trwa trzy dni. Przeprowadza się go tylko w czasie Wielkiego Tygodnia. Krzyżmo jest potem używane do namaszczenia podczas chrztu i konsekracji ołtarzy.

Na terenie gminy Sękowa ponad tysiąc mieszkańców jest wyznania prawosławnego i greckokatolickiego. Dla łemków jest to najważniejsze święto w roku, ,,Święto świąt i uroczystość uroczystości"

PS

Chrystus Zmartwychwstał "Światłość w ciemności świeci, i ciemność nie pochłonęła go, aby wszyscy uwierzyli, że On jest Światłością prawdziwą, jaka oświeca każdego człowieka, który przychodzi na świat" Wesołych, Zdrowych i Szczęśliwych świąt Wielkanocnych całemu światu życzy Alexander Gucwa.

Христос Воскрес! "Світло в темряві світить, і темря ва не обгорнула його, щоб повірили всі, що Він - Світло правдиве яке просвітлює кожну людину, що приходить на світ" Ів. (1,5,7 і 9) Веселого, Здорового і Щасливого Празника Пасхи цілому світу бажає - Alexander Gucwa

Jedna z uczennic tak opisuje zeszłoroczne święta paschalne.

Święta mijają rodzinnie, właśnie wstałam od stołu ;) Nocą było piękne paschalne nabożeństwo- zaczęło się o 23:30, później o 24 bardzo uroczysta procesja wokół Cerkwi, kapłani ubrani już w białe szaty (dotąd przez cały okres Wielkiego Postu mieli czarne lub ciemne)Po trzech okrążeniach Cerkwi zabrzmiało radosne Christos Woskresie. Kapłan krzyżem otworzył drzwi i później już w Cerkwi bardzo radośnie, ludzie pozdrawiają się, kapłani zwracają się do wiernych Christos Woskresie na co ludzie odpowiadają woistinnu woskresie, czyli coś w stylu naprawdę zmartwychwstał. Kiedy otworzyły się Carskie Wrota Cerkwi o 24 tak przez cały tydzień zostaną otwarte (normalnie podczas Św.Liturgii kilka razy wrota się otwiera i zamyka. Tydzień paschalny jest bardzo radosny, kiedy ktoś umrze w tym czasie od razu idzie do nieba, do raju, w tym czasie nie można się smucić ani martwić.

Zobacz i wysłuchaj życzeń J.E. Najprzewielebniejszego Biskupa Gorlickiego Paisjusza

Piknik Historyczny na Słowacji - VYRAVA

Wojskowy Klub Historii na Słowacji, organizuje 20 kwietnia (sobota) 2013 r. w miejscowości VYRAVA, powiat Medzilaborce, Piknik Historyczny dla uczczenia bitwy jaka rozegrała się w czasie I wojny światowej.

Na program składają się nie tylko walki z czasów I wojny światowej, ale również towarzyszące im wystawy i prezentacje z różnych klubów i stowarzyszeń zajmujących się historią wojskowości.

Głównym celem organizatorów jest prezentacja ciekawych walk z pierwszej wojny światowej, oparte na podstawie dokumentów archiwalnych. Z terenu Polski wystąpi pięć grup rekonstrukcji historycznej, na piknik organizatorzy zapraszają fanów z Polski.

Ks. Paweł Szuflat proboszcz z Małastowa

Katarzyna Maria Kullmann "Ksiądz Paweł Szuflat"

Paweł Szuflat był księdzem greckokatolickim. Ukończył Ukraińskie Gimnazjum Męskie w Przemyślu. W czasie I Wojny Światowej został zmobilizowany do armii austrio-węgierskiej. Po zwolnieniu z wojska zdał maturę i wstąpił do Greckokatolickiego Seminarium Duchownego w Przemyślu, kończąc je w 1925 r. Wyświęcony został dnia 26.VI.1926 r. przez bp. Jozafata Kocyłowskiego, a po święceniach został najpierw administratorem klockor kopior w Jasielu (pow. Rymanów) w 1926 r. i następnie w Bednarce (pow. Gorlice, gm. Lipinki) w latach 1926-1933. Potem od 1933 do 1934 roku administrował również Klimkówkę (pow. Gorlice, gm. Ropa). Od 1934 r. Paweł Szuflat został proboszczem w Małastowie (pow. Gorlice, gm. Sękowa) i sprawował tam posługę do 1947 roku.

Przeczytaj artykuł Katarzyny Marii Kullmann: ,,KSIĄDZ PAWEŁ SZUFLAT." - kliknij

III Piknik Historyczny w Sękowej

III Piknik Historyczny pod nazwą ,,Historia znana i nieznana" odbędzie się 2 maja 2013 r. w Sękowej, z okazji 98 rocznicy Bitwy pod Gorlicami. W trakcie imprezy odbędzie się inscenizacja historyczna nawiązująca do fragmentów Bitwy Pod Gorlicami z 2 maja 1915 roku. W inscenizacji weźmie udział ponad 200 rekonstruktorów w mundurach historycznych armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej.

Operacja Gorlicka jest jedną z największych, a zarazem najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej. Wpłynęła ona w znaczny sposób na losy wojny, a w dalszej konsekwencji także na możliwość odrodzenia się Państwa Polskiego.

Wojska rosyjskie weszły do Galicji już w sierpniu 1914 roku. Ich pochód został zatrzymany dopiero po listopadowej bitwie pod Krakowem i grudniowej pod Limanową. Ostatecznie front zastygł w połowie stycznia 1915 roku. Wtedy też rozpoczęła się tzw. wojna pozycyjna. Wojska carskie, a naprzeciw nich austro- węgierskie utknęły na kilka miesięcy w okopach i rozbudowywały silnie linie swych umocnień polowych. Dla Austriaków sytuacja stawała się coraz bardziej krytyczna. Zdawali sobie sprawę z tego, że sami nie są w stanie pokonać Rosjan. W połowie kwietnia 1915 roku został zatwierdzony przez dowództwo austriackie plan bitwy. O pomoc w działaniach zostały poproszone Niemcy.

Kpr. Zbigniew Szostak – żołnierz i nauczyciel

Zbigniew Szostak urodził się 13 lutego 1921 r. w Jaśle, dziś woj. Podkarpackie. Pochodził z rodziny robotniczej, ojciec pracował jako robotnik PKP. Szkołę podstawową ukończył w Jaśle a następnie uczęszczał do Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, które ukończył tuż przed wybuchem wojny. W czasie działań wojennych 1939 r. ewakuowany został na Podole a stamtąd udał się do Rumunii.
W Rumunii przebywał w obozie internowanych w Târgu Jiu cztery miesiące. Po tym okresie wyjechał do tworzącej się we Francji Armii Polskiej.
Tam brał udział w kampanii francusko – niemieckiej od maja do czerwca 1940 r. Po kapitulacji Francji dostał się do niewoli niemieckiej i przebywał w obozie jenieckim w Perl nad Mozelą ( przy trójstyku Niemcy-Luksemburg-Francja.) przebywał tam do marca 1945 r.

Po wyzwoleniu obozu przez armię amerykańską, powraca do Francji. Tam ponownie wstępuje do służby czynnej i wyjeżdża w kwietniu 1945 r. do Włoch, do II Korpusu Wojska Polskiego generała Władysława Andersa. Został przydzielony do 2 Dywizji Pancernej.
Po zakończeniu działań wojennych pełnił służbę wartowniczą przy magazynach, ważnych obiektach wojskowych i obozach jenieckich na terenie Włoch. Początkowo stacjonował w Neapolu a potem w Matelico (środkowe Włochy). W wolnym czasie zwiedzał zabytkowe miasta m.in. był w Pompei

Jednak dni 2 Korpusu Polskiego były już policzone. We wrześniu 1946 roku jego dywizja opuściła Włochy, kierując się na Wyspy Brytyjskie, gdzie czekała je demobilizacja. Kpr. Zbigniew Szostak nie widząc swojej przyszłości w Wielkiej Brytanii, zdecydował się na powrót do ojczyzny. Była to jedyna szansa na spotkanie z rodziną i zobaczenie rodzinnych stron po prawie ośmiu latach tułaczki. Powrócił do rodziców w maju 1947 roku.

W tym samym roku wyjechał do Głogówka i tam uczęszczał do Liceum Pedagogicznego. Po ukończeniu Liceum w 1949 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w powiecie Lublinieckim, woj. Katowickim.
W 1958 r. zawarł związek małżeński i przeniósł się do powiatu Gorlickiego. Zatrudniony został w Szkole Podstawowej w Małastowie, przez wiele lat pełnił funkcję kierownika szkoły.
W szkole tej pracował do lat 80-tych ubiegłego wieku, przechodząc na zasłużoną emeryturę.

Przez całe swoje powojenne życie był emocjonalnie związany ze szkołą, której poświęcił się całkowicie jako nauczyciel i wychowawca. Był bez reszty oddany młodzieży, której przekazywał swoją wiedzę i swój szacunek dla niej. Młodzież darzyła go niezwykłym zaufaniem i sympatią. Szkole poświęcił większość czasu swojego życia. Zmarł 30 kwietnia 1993 r. i pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Małastowie.

30 kwietnia br. mija 20 rocznica śmierci.

Absolwenci Liceum Pedagogicznego w Głogówku w maju 1949 r. W przedostatnim rzędzie siódmy od lewej strony stoi Zbigniew Szostak.