Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   218  219  220  221  222  223  224  225  226   - następna »

Najlepsze życzenia z okazji DNIA KOBIET

W Dniu Kobiet pragnę Wam złożyć życzenia, wszystkiego najlepszego, dużo szczęścia, by w każdym dniu roku uśmiech na twarzy każdej z Was gościł tak samo często, jak w tym dniu.

życzy
właściciel tego portalu

Aleksander Gucwa

Doświadczenie, które teraz zaprocentowało

Z Anną Dobrowolską, wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa, które złożyło najlepszy wniosek spośród małych projektów, rozmawia Halina Gajda

Wasz wniosek na opracowanie projektu i wykonanie w terenie szlaku narciarskiego okazał się najlepszy. Sprawił jakieś kłopoty?

Nie, w zasadzie żadnych. Wszelkie niejasności na bieżąco wyjaśniali nam pracownicy Lokalnej Grupy Działania Beskid Gorlicki. Sam pomysł dojrzewał około roku. Mieliśmy pewne przemyślenia, koncepcje. Budowa tras narciarskich w naszym sołectwie interesowała nas od dawna, więc w zasadzie wszystko było gotowe. Członkowie wykonali większość prac -przeszli cały teren, przez który przebiegać ma trasa, sprawdzili kwestie własnościowe, uzyskali zgodę nadleśnictwa na poprowadzenie szlaków w tym miejscu. Sam wniosek powstał natomiast w tydzień.

Dlaczego akurat zajęliście się utworzeniem tras narciarstwa biegowego?

W grupie inicjatywej pracowało kilku panów, którzy lubią ten sport. Uznaliśmy, że stworzenie tras narciarskich, które łączyłyby się z tymi wokół Magury Małastowskiej czy Bartnego, jest dobrym pomysłem na promocję. Zwłaszcza, jeśli na tychże trasach znalazłyby się gospodarstwa agroturystyczne, w których turyści mogliby wypożyczyć sprzęt, przenocować, smacznie zjeść czy zostawić samochód i wyruszyć na szlak. Ze względu na to, że część tras przebiega przez tereny leśne, nie zawsze będą udostępniane. W zależności od tego, w jakich rejonach przeprowadzane będą prace np. przy wycince drzew, pewne odcinki będą musiały być zamknięte dla turystów ze względów bezpieczeństwa.

To nie jest pierwszy sukces Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa w pozyskiwaniu środków zewnętrznych...

To prawda, istniejemy od 2001 roku, wiele razy, z różnym skutkiem sięgaliśmy po środki unijne. Tym razem udało się. W tym roku planujemy wytyczenie, wyrównanie, a tam, gdzie to konieczne -oznakowanie tras. W sumie wszystkie narciarskie szlaki będą miały kilkadziesiąt kilometrów długości i dzięki temu na nartach będzie można objechać całe sołectwo. Zródło ,,Gazeta Gorlicka"

Płyty ,,Razem" i ,,Ruczaju" idą jak woda

Sękowska grupa śpiewacza Razem wraz z chórem działającym przy parafii pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej nagrały swoją pierwszą płytę ze znanymi polskimi kolędami. -Grupa śpiewacza Razem wspólnie z naszym chórem działa od trzech lat. W jej skład wchodzą dwadzieścia cztery osoby z terenu całej naszej gminy. Są to osoby nie tylko z Sękowej, ale mamy również członków grupy i chóru z Owczar, Krzywej czy Siar. Płytę nagraliśmy przy akompaniamencie muzycznego zespołu działającego przy ZSP w Sękowej - wyjaśnia Mirosław Bogoń, opiekun i kierownik grupy oraz chóru.

Historyczna płyta została nagrana w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej w specjalnie wyposażonym pomieszczeniu, które jest przygotowane do nagrań. Na płycie, która nosi nazwę „Sękowa kolęduję", znajdują się popularne polskie kolędy.

- Nagraliśmy pięćset sztuk płyt. Ponad połowa już się rozeszła. Mamy duże zapotrzebowanie na płyty. To chluba naszej gminy. Środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczymy na dalszy rozwój grupy i chóru - mówi Mirosław Bogoń. Mirosław Bogoń prowadzi jeszcze zespół Ruczaj. To łemkowski zespół dziecięco-młodzieżowy składający się z dwudziestu pięciu osób.

Członkowie zespołu pochodzą m.in. z Pętnej, Małastowa, Bodaków, Bartnego, Męciny Wielkiej, Wapiennego, Owczar i Sękowej.

W swym repertuarze zespół posiada popularne pieśni łemkowskie i ukraińskie. Dorobek artystyczny Ruczaju to m.in.: występy na Watrach Łemkowskich w Zdyni i Michałowie, Krynicy, kiermeszach w Olchowcu i Bartnem, koncerty w Krakowie, Oławie, Wrocławiu, Chojnicach, w okolicach Sanoka, kolędowe koncerty ekumeniczne w Gorlicach, jak również nagranie kolęd dla TVP 3 Kraków. Również i z tą grupą została nagrana pierwsza płyta.

- W zespole mam dwie grupy. Młodszą od klasy trzeciej szkoły podstawowej do klasy pierwszej gimnazjum i starszą od klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej. Cała grupa działa w ramach Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach. Zespół założyła Krystyna Dziubyna siedem lat temu, później ja zacząłem prowadzić grupę. Od sześciu lat gramy razem z Serenczą - mówi Mirosław Bogoń.

Zespół nagrał płytę z kolędami polskimi i łemkowskimi pod tytułem „Kolady". Nagrano pięćset płyt.
- Płyty idą jak woda, praktycznie już niewiele zostało. Myślimy już o kolejnej płycie, tym razem z repertuarem świeckim. Cały czas koncertujemy. Dużo nam pomaga Tomek Kubala z MDK Gorlice oraz Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Sękowa - wyjaśnia. Wiele ciepłych słów o obydwu zespołach i chórze słyszymy od wójt gminy Sękowa. - Gdyby nie Mirek Bogoń nie byłoby tych zespołów. On poświęca praktycznie cały czas zespołom. Również jego żona, a nawet mały Jasio jest zaangażowany w występy - mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. Źródło ,,Gazeta Gorlicka"

Mają stroje, będą promować gminę

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sękowej zakończono realizację projektu „Integracja społeczności lokalnej poprzez reaktywację ginących zawodów". Środki na projekt pozyskało Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Sękowa.

Pozyskano blisko 50 tysięcy złotych z przeznaczeniem na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży oraz promocję rzemiosła i kultury ludowej. Projekt był współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny i trwał od 30 lipca 2008 do 30 stycznia 2010 roku.

- W ramach projektu prowadzono zajęcia warsztatowe dla czterdziestu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sękowej. Zajęcia realizowano w dwóch kierunkach - kamieniarstwa, gdzie uczestniczyło 14 uczniów, oraz zajęć z tańca i śpiewu, w których uczestniczyło 26 uczniów - informuje Bogusław Diduch, dyrektor ZSP w Sękowej.

Zajęcia dla uczniów prowadził kamieniarz Tomasz Bernasiński z Siar oraz Kazimierz Haluch i Mirosław Bogoń z tańca i śpiewu.

W szkole po realizacji projektu pozostały narzędzia oraz stroje ludowe dla zespołu zawiązanego dla potrzeb projektu.
- W ramach tego projektu został zawiązany zespół i będzie on nadal funkcjonował jako grupa folklorystyczna Sękowianie. Grupą będą się opiekować Kazimierz Haluch i Mirosław Bogoń. Zajęcia z tej tematyki będą nadal kontynuowane dla uczestników programu oraz dla innych chętnych uczniów. Ważne jest to, że jest efekt programu w postaci grupy, która nadal pozostaje w szkole i będzie promowała naszą gminę - uzupełnia dyrektor szkoły.

Ważną kwestią do rozwiązania której przyczynił się projekt, było zagospodarowanie czasu dzieci przez zajęcia edukacyjne i artystyczne wzmacniające więzi z regionem, a także promocja kultury i lokalnego rzemiosła. Żródło ,,Gazeta Gorlicka"

Odnowią centrum w Sękowej i Siarach

Na wiosnę gmina Sękowa rusza z realizacją proj ektów związanych z odnową centrum wsi Siary i Sękowej. Inwestycje będą wykonywane z funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. - W ramach projektu odnowa centrum Sękowej planujemy wykonać parkingi, oświetlenie, chodniki. Zmodernizowana zostanie też droga w centrum Sękowej oraz teren wokół Domu Ludowego. Koszt projektu wyniesie około miliona złotych. Z pracami ruszymy wczesną wiosną - wyjaśnia Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

W tym samym czasie ruszą też prace zwiane z odnową centrum Siar. Gmina jest już po przetargu. Będą wykonane nowe chodniki, oświetlenie oraz estetyzacja centrum wioski. Koszt projektu wynosi około 550 tysięcy złotych. W trakcie jest przetarg na projekt na utworzenie Gminnego Systemu Informacji Turystycznej w Siarach. System będzie jednocześnie częścią składową Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej.

- W najbliższym czasie ogłosimy również przetarg na wodociągi w Sękowej. Będzie to jedna z największych naszych inwestycji. Jej koszty to prawie siedem milionów złotych. Natomiast ze środków pozyskanych z Funduszu Spójności będziemy wykonywać kanalizację wsi Małastów. Dużą popularnością cieszy się projekt, którego celem będzie powołanie do życia klubu seniora. Na początku marca ruszymy z jego realizacją - mówi Małgorzata Małuch.

Półtora miliona ma również gmina Sękowa z Funduszu Spójności Związku Gmin Ziemi Gorlickiej na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Koszt całej inwestycji to 2,5 min złotych. Swój wygląd zmienią Dom Ludowy w Sękowej i Siarach, remiza w Owczarach, świetlica w Męcinie Małej i Wielkiej, w Bartnem oraz Ropicy Górnej, a także Ośrodek Zdrowia w Sękowej.

Gminę czeka w tym roku wiele inwestycji, część z nich ruszy w najbliższym czasie, niektóre projekty czekają jeszcze na rozstrzygnięcie. Zródło; ,,Gazeta Gorlicka"

Odnowi± centrum w Sękowej i Siarach