Pożegnanie Lata w Męcinie Wielkiej !
Niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Wakacje już za nami, a teraz przyszła pora na rozstanie z najcieplejszą porą roku. Pożegnanie Lata , choć do kalendarzowego zakończenia lata pozostało jeszcze 2 tyg. to impreza była pełna wrażeń i zabawy!
Dobrej muzyki oraz smacznego jedzenia tego dnia w Męcinie Wielkiej nie brakowało a dla najmłodszych wielka dmuchana zjeżdżalnia, wata cukrowa, popcorn i bańki mydlane. Mimo już chłodnych wieczorów zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
|
Uczciliśmy pamięć lotników poległych w misji niesienia pomocy ...W sobotę 1 września 2018 r. w Krzywej – Banicy przy pięknej pogodzie odbyła się po raz dziesiąty od odsłonięcia pomnika, uroczystość patriotyczno - religijna związana z 74. rocznicą zestrzelenia polskiej załogi lotniczej z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, bombowca Halifax, który w sierpniu 1944 roku, niósł pomoc walczącej Warszawie. Samolot zestrzelono w miejscowości Banica dziś Krzywa w gminie Sękowa. Śmierć poniosło wówczas 7 polskich lotników. W lecącym samolocie Halifax w nocy z 27/28 sierpnia 1944 r. zginęli: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko, sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ozga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.
Uroczystość 74.rocznicy zestrzelenia polskiej załogi Halifax i 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej, rozpoczęto w postawie stojącej od wysłuchania hymnu lotników. Po słowach wstępnych i przywitaniu przybyłych gości oraz pocztów sztandarowych przez pana Aleksandra Gucwę, rozpoczęła się o godz. 17-tej uroczystość, odśpiewaniem popularnej pieśni maryjnej ,,Z dawna Polski Tyś Królową”. Następnie Mszę Św. w intencji lotników i wszystkich tych co zginęli podczas II wojny światowej, koncelebrowało dwóch księży. Ks. proboszcz Piotr Roman z Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Gładyszowie oraz ks. proboszcz Jan Adamczyk z parafii p.w. śś Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej. Po mszy św. Aleksander Gucwa nawiązał do tragicznej śmierci polskich lotników, zaapelował do kultywowania pamięci o polskich lotnikach i podziękował wszystkim, którzy utrwalają w naszej narodowej tożsamości pamięć o wydarzeniach tamtych dni, po czym przeprowadził apel poległych a następnie złożono kwiaty przez przedstawicieli Rodzin lotników:
w imieniu Rodziny Widackich złożył prof. Jan Widacki oraz Kazimierz Widacki. Ponadto wiązanki kwiatów złożyli:
Ppłk pil. Krystian Lebda – dca 12 Es. Lot. z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków – Balice Złożyli także:
Wójt gminy Pleśna – Ryszard Stankowski
Na zakończenie Aleksander Gucwa odczytał wiersz ,,Modlitwa w intencji lotników”. Pełny tekst wiersza zamieszczam poniżej.
Na uroczystość przybyła z Krakowa bardzo liczna Rodzina dowódcy tej załogi ppor. Kazimierza Widackiego na czele z prof. mecenasem Janem Widackim i jego kuzynem Kazimierzem Widackim.
O rocznicy pamiętała też córka mjr Franciszka Omylaka z Australii Frances Gates z Rodziną i wnuk mjr. Michał Omylak z Rodziną z Wrocławia, przysłali piękne wiązanki kwiatów i znicze.
Gdy chodziłeś, Panie, po ziemi, część I część II
|
Wyczekiwany most i droga
21 czerwca 2018 r. po wielu, wielu latach przystąpiono do budowy mostu na rzece Sękówka na granicy Bodaków z Ropica Górną w przysiółku Dragaszów. Most budowany jest w ciągu drogi powiatowej nr 1490 k Ropica Górna - Bartne, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem zaplanowanych prac. Na placu budowy, dziś kładzie się już przęsła mostowe.
Oprócz mostu wyremontowana zostanie droga powiatowa Ropica Górna - Bartne na długości 1,4 km. |
XII Gminne Dożynki Sękowa 2018
|
Dożynki parafialne – Sękowa 2018
„ Bądź pozdrowiona ziemio rodząca,
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zawsze w naszej parafii przeżywamy dożynki parafialne, które są podziękowaniem Panu Bogu za plony już zebrane i te, które zostaną dopiero zebrane. I tak było i tym razem.
Parafialne dożynki odbyły się 15 sierpnia 2018 r. podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej. Uroczystości kościelne związane są w tym dniu ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na zakończenie uroczystości ks. wikariusz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za cztery wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Pod koniec mszy zostały poświęcone. Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez: Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej, KGW w Siarach, Grupa 50+ z Siar. Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej.
|