Bobowianie uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości!
11 Listopada 2018 r. o godz. 12.00 tłumy bobowian, dzierżących w swych dłoniach flagi państwowe, oraz z przypiętymi do odzieży kokardami narodowymi w biało-czerwonych barwach, odśpiewali na rynku hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej w takt orkiestry dętej przy OSP Bobowa. Po odśpiewaniu kilku pieśni patriotycznych przez zgromadzonych w tym dużej ilości dzieci, odbył się przejazd klubu motocyklowego Sokół, którzy tuż po uroczystości udali się w objazd powiatu gorlickiego i nowosądeckiego. W wygłoszonej homilii ks. Marian nawiązał do słów ewangelii, odnosząc się do wielkiego poświęcenia w walce o wolność Rzeczypospolitej przeciwstawił sobie dwie postawy, pełną pychy oraz pokory. – Dziękujemy Bogu wspominając wydarzenia sprzed stu lat, za tych, którzy w wielkiej pokorze złożyli wszystko z miłości do naszej Ojczyzny. Po mszy świętej wszyscy uczestnicy obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na czele z pocztami sztandarowymi, delegacjami urzędów i instytucji, służb mundurowych oraz grup rekonstrukcyjnych udali się ulicami miasta pod pomnik Józefa Piłsudskiego i jego adiutanta gen bryg. Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. Po odegraniu i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” oraz wciągnięciu flagi na maszt, złożono wiązanki kwiatów: poseł Barbara Bartuś, burmistrz Bobowej Wacław Ligęza i wice starostaJerzy Nalepka. Następnie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej w Bobowej, pochód przeszedł ulicami miasta do Rynku. W Miejskim Centrum Kultury ,,Koronka" w sali widowiskowej wystąpił burmistrz Bobowej a następnie zobaczyliśmy piękną część artystyczną w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wilczyskach.
Po tej części nastąpiła promocja książki autorstwa Pani Barbary Kowalskiej pt. ,,Walki o niepodległość z Bobową w tle, czyli rzecz o Bobowskich Bohaterach” PS Jako Bobowianim zostałem zaproszono przez burmistrza i autorkę książki, z wielką satysfakcją uczestniczyłem w tej wspaniałej uroczystości. Książkę otrzymałem wraz z dedykacją o następującej treści: ,,Oby była przeszkodą w zapomnieniu” – kuzynowi Aleksandrowi Gucwie – Barbara Kowalska – Bobowa, 11.11.2018 r.
|
Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej
6 listopada br. o godzinie 10.40 w kwaterze Wspólnoty Brytyjskie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, odbyły się obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day) żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych. W uroczystościach na cmentarzu uczestniczyli także przedstawiciele Związków Kombatanckich, harcerze i młodzież ze szkół nosząca imię bohaterów RAF. Byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i KKSL w Krakowie. Obecny był również prof. weteran spod Monte Cassino 93 letni ppłk Wojciech Narębski, odznaczony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Podczas uroczystości na cmentarzu wspominani byli wszyscy obywatele Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej: ,,Pamiętamy także o odważnych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, którzy ramię w ramie walczyli i ginęli w imię wolności i sprawiedliwości, umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni pochodzących z państw Wspólnoty Brytyjskiej” powiedział Dominic Morgan
Po okolicznościowych przemówieniach, odbyła się także modlitwa w intencji poległych żołnierzy, przeprowadzona przez ks. kapelana.
Asystę wojskową i wartę honorową zabezpieczyły jednostki Garnizonu Kraków. W imieniu Ambasady Kanady w Polsce, którą reprezentuje Ivan Allain Attaché Obrony Kanady na obchody Dnia Pamięci został zaproszony po raz dziewiąty Aleksander Gucwa z Sękowej - Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie.
*** Dzień Pamięci Wspólnoty Brytyjskiej obchodzony jest na pamiątkę zakończenia I Wojny Światowej tj. 11 listopada. Przyjętym zwyczajem jest, że punktualnie o godzinie 11-tej tego dnia w całej Wspólnocie czczona jest pamięć poległych żołnierzy. Ten dzień nazywany jest również "Poppy Day" w związku z tradycją składania na grobach żołnierzy symbolicznych wieńców z kwiatów maku, mających upamiętnić krwawe walki na polach Flandrii w czasie I wojny światowej. Warto dodać, że Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z trzech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 500 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (22). Są tam również trzy mogiły nieznanych żołnierzy, 24 cywili i tablice upamiętniające 2 żołnierzy brytyjskich pochowanych pierwotnie na Cmentarzu Żydowskim Krolenskahta, których groby już nie istnieją. Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce. Na cmentarzu znajdują się groby lotników z bazy w Brindisi (Włochy), którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla Powstania Warszawskiego lub podczas bombardowania hitlerowskich Niemiec. Spoczywa tu m.in. siedmioosobowa załoga Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Banicy, którzy zginęli w sierpniu 1944 r.
Remembrance Day - Kraków, 06.11.2018 r. |
XX ZLOT NIEPODLEGŁOŚCI - ŁOWCZÓWEK - 4 LISTOPADA 2018 R.Główne uroczystości XX Zlotu Niepodległościowego rozpoczęły się o godz. 11.00 na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. Tradycyjnie uczestnicy obchodów wzięli udział w polowej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych Legionistów, ceremonii oficjalnej, a także pikniku historycznym z udziałem grup rekonstrukcji historycznej i wspólnym śpiewaniu pieśni legionowych. XX Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2018” został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda był uczestnikiem zarówno uroczystości w Zakliczynie, gdzie przybył około godziny 10.00, a także, wspólnie z mieszkańcami Ziemi Tarnowskiej, oddał hołd Legionistom I Brygady, na cmentarzu w Łowczówku. Najważniejszym novum tegorocznego spotkania na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku jest fakt, iż sam obiekt uzyskał nowy blask dzięki dokonanej renowacji oraz zagospodarowaniu terenu wokół cmentarza.
Jest to trwały ślad, jaki będzie świadectwem obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę w Powiecie Tarnowskim. Organizatorami obchodów byli: Poseł Na Sejm RP Michał Wojtkiewicz, Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, Burmistrz Tuchowa Adam Drogoś oraz Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik. NIECO FAKTÓW Na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku w 20 grobach zbiorowych i 275 pojedynczych pochowano 513 żołnierzy poległych głównie w grudniu 1914 r. w bitwie pod Łowczówkiem oraz w pierwszych dniach maja 1915 r. Pochowano tu 272 żołnierzy austro-węgierskich w tym Polacy - 80 żołnierzy z 1 i 5 pułku piechoty I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem ppłk Kazimierza Sosnkowskiego. Spoczywają tu także żołnierze rosyjscy w liczbie 241 poległych. Więcej informacji znajdziesz tu: kliknij
|
ŚWIĘTO ZMARŁYCH - to będzie też kiedyś Twoje święto!
1 listopad to dzień, w którym powinno się o wszystkich tych, co odeszli pamiętać. Odwiedzamy cmentarze na których pochowani są nasi najbliżsi (Rodzina i nasi znajomi) ale odwiedzamy też miejsca, gdzie spoczywają również Ci, którzy spoczywają z dala od swoich Rodzin lub tych Rodzin już nie mają. Niewielu zapewne odwiedzi ich groby.... Na terenie Beskidu Niskiego spoczywają dziesiątki tysięcy żołnierzy czasów I i II Wojny Światowej. Na setkach cmentarzy, w mogiłach pojedynczych i zbiorowych, leżą obok siebie polegli armii niemieckiej, rosyjskiej i austro - węgierskiej: Niemcy, Austriacy, Włosi, Czesi, Polacy, Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Serbowie, Chorwaci, i przedstawiciele wielu innych narodowości. Również w szeregach Armii Czerwonej, Czechosłowackiej, Polskiej i Niemieckiej walczyli żołnierze pochodzący z różnych stron. Walczyli i ginęli tutaj.
Cmentarz poległych żołnierzy w latach 1939 -1945 znajduje się w Gorlicach, który jest już ogólnodostępny (wejście od ul. W. Pola - były teren rafinerii) Spoczywają również w Beskidzkiej ziemi partyzanci z oddziałów Polskich, słowackich, łemkowskich i sowieckich, walczących z okupantem hitlerowskim. Wreszcie groby ofiar zamordowanych przez faszystów niemieckich i ukraińskich. Spoczywają oni na cmentarzach parafialnych i wojskowych z I wojny światowej.
Idąc dalej zaplanowanej wędrówki dostrzegamy w krajobrazie stare, zdziczałe sady, poskręcane jabłonie, regularne, prostokątne zagłębienia w ziemi, niekiedy z resztkami bierwion. Zauważymy też pozostałości po domach, kamienne, często już zawalone piwnice, studnie czy też wyniosłe cerkwiska z resztkami posadzki, porosłe drzewami i krzewami, niekiedy ze śladami podmurówki. Na każdym kroku dostrzegamy kamienne krzyże i kapliczki przy zarosłych dziś drogach, które też witają i żegnają tych, którzy wędrują i odwiedzają ziemie naszych przodków.
|
74. rocznica rozformowania Batalionu ,,Barbara" 16 pp. AKNa granicy Rychwałdu i Lichwina, gmina Pleśna, pow. Tarnów odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę rozformowania I Batalionu "Barbara" 16 pp. Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej (23.10.1944 r.). Uczczono również pamięć zabitego 4.08.1944 r. Władysława Białasa ps. "Boruta" oraz Władysława Pluty ps. "Sęk zamordowanego skrytobójczo 29.06.1946 r. przez bojówkę Służby Bezpieczeństwa. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, apelu pamięci i złożeniu wiązanek kwiatów, zgromadzeni na uroczystości udali się na mszę św. do miejscowego kościoła parafialnego w Lichwinie. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Zbigniew Wolak. Następnie dalsza część uroczystości odbyła się w remizie OSP, gdzie wspominano replicas de relojes audemars piguet o zmarłych w tym roku ks. Piotra Gajdę i płk dr hm. Jerzego Pertkiewicza. Wójt Gminy Józef Knapik podziękował wszystkim przybyłym gościom. Wyróżnieniem szczególnym była obecność przedstawicieli Stowarzyszenia Sybiraków, więźniów okresu stalinizmu, rodzin żołnierzy, Przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Tarnów i Koło Pleśna. Na uroczystości byli: kapelan ŚZŻAK ks. Zbigniew Guzy. Obecny był również Marszałek Województwa Małopolskiego P. Stanisław Sorys, który był inicjatorem tych corocznych już wydarzeń. Sylwetkę ks. Piotra Gajdy przybliżyła Pani Elżbieta Zięba. Podziękował za obecność radnym: Przewodniczący Rady Gminy Janusz Jarząb, Wieprzewodniczaca Anna Wadas, Wiesław Małopolski, Tadeusz Malec, radny elekt Jacek Gawełczyk i Bogdan Ozga i dyrektorom szkół: Agnieszka Stasik, Marzena Sukiennik, Marzena Misaczek. Byli też przedstawiciele SP z Pławnej na czele z Państwem Marią i Stanisławem Pater. Obecny był również świadek zamordowania Władysława Pluty, P. Mieczysław Cetera i dokumentalista cmentarzy wojennych i uroczystości P. Aleksander Gucwa.
|