Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   72  73  74  75  76  77  78  79  80   - następna »

W Sękowej obchodzono Złote i Diamentowe Gody.

Od Mszy św. w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej, koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Jacka Piroga , proboszcza Sękowej i ks. Jana Adamczyka , proboszcza Męciny Wielkiej, rozpoczęły się uroczystości związane z 50 i 60 leciem pożycia małżeńskiego, czyli ZŁOTE I DIAMENTOWE GODY.

14 par małżeńskich z terenu gminy Sękowa otrzymało nadane przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę - medale Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość miała bogatą oprawę, godną rangi wydarzenia. Złote i Diamentowe Gody odbyły się w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej, od poczęstunku obiadem.
Honory gospodarza uroczystości pełniła Iwona Tumidajewicz , dyr. GOK w Sękowej, która była m.in. autorką wspanialej dekoracji. Powitała dostojnych jubilatów, towarzyszące im rodziny, księży oraz władze samorządowe.

Głos zabrała wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, powiedziała m.in. ,, Te odznaczenia, które za chwilę otrzymacie, to specjalne podziękowania dla Was od całego społeczeństwa za to, że stworzyliście rodzinę i nienagannie przeżyliście ze sobą 50 lat. Ten medal to symbol wierności i lojalności. Złote Gody, obchodzi dzisiaj 14 par, lecz w gronie naszych jubilatów są również pary z dłuższym stażem małżeńskim, mianowicie 3 pary obchodzą Diamentowe Gody tj. 60 lat pożycia małżeńskiego. Na zakończenie powiedziała… ,,złote i diamentowe gody" to piękny przykład wzajemnego zrozumienia, wspierania się w trudnych chwilach oraz wspólnego przeżywania radości, wszystkim jubilatom życzę dużo zdrowia, miłości, cierpliwości i kolejnych pięknych rocznic wspólnego życia.

Po odśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat" podniosłą chwilę uczczono wznosząc toast symboliczną lampką szampana. Piękne życzenia i gratulacje dla szanownych jubilatów popłynęły także od zaproszonych gości - Przew. Rady Gminy Sękowa Maria Wyżkiewicz, Sekretarz Gminy Zofia Rowińska oraz kier. GOPS Michał Diduch.

Małgorzata Małuch - z asystą Marią Wyżkiewicz, Zofią Rowińską, Michałem Diduchem i Iwoną Tumidajewicz - wręczyła nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej medale Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

50 LAT – ZŁOTE GODY

Otrzymali: Bodak Zofia i Roman, Burkot Maria i Władysław, Klimek Irena i Stanisław, Niemiec Irena i Józef, Płoszaj Maria i Czesław, Potok Helena i Stanisław, Prorok Halina i Tadeusz, Przybycień Salomea i Czesław, Rachel Maria i Józef, Rybczyk Wanda i Kazimierz, Szarowicz Zofia i Jerzy, Tenerowicz Irena i Roman, Wasylczak Maria i Roman i Więcek Halina i Zdzisław

60 LAT – DIAMENTOWE GODY

Obchodzili: Brach Józefa i Boleslaw, Deć Cecylia i Stanislaw oraz Stępień Felicja i Tadeusz
Wśród jubilatów była także para Zachariasz Wanda i Kazimierz , skończyła 62 rok pożycia małżeńskiego.

Podczas wręczenia medali, były także, dyplomy, legitymacje, czerwone róże, upominki i moc życzeń – tak właśnie 17 par z terenu gminy Sękowa świętowały w tym roku złote i diamentowe gody.
Po oficjalnych uroczystościach i koncercie pani Agaty i pana Kazimierza , przy słodkim poczęstunku nadszedł czas na rozmowę, w czasie której małżonkowie chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami na temat udanego pożycia małżeńskiego. Opowiadali o swoim szczęściu, radościach i smutkach, a także o sukcesach oraz porażkach, jakie przeżyli w czasie 50 lat związku małżeńskiego. Zdradzili też sekret na długie i szczęśliwe wspólne życie. - Trzeba wzajemnie się szanować i mieć do siebie zaufanie. Wspólne życie to przede wszystkim także kompromisy – zgodnie mówili Halina i Zdzisław, którzy świętowali złote gody.

Od autora

Wyrażam szacunek i podziw dla wytrwałości i niezłomności par małżeńskich, które pomimo wielu przeciwności losu dotykających życia, doczekały tak pięknego jubileuszu jakim są Złote, a tym bardziej Diamentowe Gody. Dzisiejsi jubilaci są przykładem, że prawdziwe zgodne i dobre małżeństwo to takie, które przetrwa wszystkie życiowe zawieruchy, w oparciu o wzajemne zrozumienie, tolerancję i szacunek. Jak podkreślali sami jubilaci, tyle lat wspólnego życia nie zawsze jest łatwe, ale miłość, szacunek i chęć naprawiania, a nie wymiany związku pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile. Obym i ja wraz z małżonką dożył tak pięknego jubileuszu - jeszcze tylko 5 lat :) !!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij

Grill, muzyka, tańce... czyli Aktywny Senior

17 września o godz. 16.00 na sękowskim ,,Orliku” odbyło się spotkanie seniorów z Gminy Sękowa. Organizatorem tego spotkania była wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, GOPS Sękowa - Michał Diduch i GOK Sękowa - Iwona Tumidajewicz
W poniedziałkowe popołudnie seniorzy spotkali się m.in. przy grillu, gdzie każdy mógł porozmawiać, odkrywając wspólne pasje, a przy tym skosztować przepyszną kiełbaskę z grilla, wypić kawę lub herbatkę z pysznymi słodkościami. Oprócz grillowania były zabawy taneczne, śpiewy i przyśpiewki, które uświetniała muzyka serwowana przez Mirosława Bogonia i Kazimierza Halucha.
W godzinach wieczornych odbył się koncert oraz wspólne śpiewanie z Mirosławem Witkowskim, który swoją charyzmą porwał wszystkich do zabawy.
Seniorzy mieszkający na terenie gminy Sękowa już od dobrych kilku lat biorą aktywny udział w życiu gminy. Wydarzenie cieszyło się dużą frekwencją, a przybyli seniorzy bawili się do późnych godzin nocnych, Ci najbardziej aktywni!!

Dzięki spotkaniu seniorzy mogli miło i wesoło spędzić czas w atmosferze dobrej zabawy. Mam nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników imprezy i z pewnością jeszcze nie raz zostanie powtórzony a frekwencja na nim będzie jeszcze lepsza.

SĘKOWA - Aktywny Senior - galeria zdjęć - kliknij

Uroczystości poświęcone edukacji patriotycznej w Olszynach

W miniony poniedziałek 17 września 2018 r. w Olszynach pod pomnikiem siedmiu polskich lotników, odbyła się wspaniała uroczystość patriotyczna związana z 79. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę. Połączona została z wybuchem II wojny światowej oraz z 74. rocznicą zestrzelenia Polskiej załogi lotniczej lecącej z pomocą materiałową dla Powstania Warszawskiego.
1 i 17 września to dwie czarne plamy na mapie roku stulecia odzyskania niepodległości. Przypominają, że Polska została rozdarta na sześć lat pomiędzy naszych dwóch wielkich wrogów, hitlerowskie Niemcy i Związek Sowiecki.

Młodzież szkolna od klasy czwartej do III kl. gimn. przemaszerowała w zwartym szyku od szkoły pod pomnik lotników, pod opieką swoich wychowawców. Całość prowadzili miejscowi druhowie z OSP
Obchody rozpoczęły się od wysłuchania hymnu narodowego, po czym prowadząca uroczystość powitała wszystkich przybyłych gości i licznie przybyłą młodzież szkolną. Głos zabrał dyr. szkoły Stanisław Kozioł przedstawił w zarysie historię wybuchu II wojny światowej. Podczas wystąpienia przypomniał o 79. rocznicy dotyczącej otoczenia pamięcią i oddania hołdu ofiarom replica uhren deutschland kaufen sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku. Następnie jeden z druhów odczytał Apel Pamięci, po czym ks. kapelan ppor. Albert Adamczyk odmówił modlitwę w intencji wszystkich poległych podczas II wojny światowej.

Po tej części głos zabrał emerytowany nauczyciel z Sękowej, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, Koło w Gorlicach pan Aleksander Gucwa, który przedstawił historię zestrzelenia polskiej załogi lotniczej z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, która z 17/18 sierpnia 1944 r. leciała z Brindisi (Włochy) bombowcem Liberator EW-275 GR-R na pomoc Powstaniu Warszawskiemu. Zaapelował do młodzieży o kontynuowanie pamięci o tych lotnikach. Podziękował pani Alfredzie Mężyk za troskliwą opiekę nad pomnikiem od wybudowania tj. od 1969 r. ZOBACZ TU
Następnie swoje umiejętności wokalne zaprezentowali uczniowie, zaśpiewali kilka pieśni patriotycznych oraz wiersze patriotyczne. Występ uczniów wypadł interesująco i został bardzo dobrze przyjęty przez zgromadzonych.
Na zakończenie głos zabrał Richard Mille replica wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski Marek Karaś, który w sposób serdeczny podziękował wszystkim za kultywowanie pamięci historycznej.
Po zakończonej uroczystości uczniowie przemaszerowali do szkoły.

Przy pięknej słonecznej pogodzie dzień 17 września w szkole w Olszynach był wyjątkowo udany. Połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Mam nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.
Serdecznie dziękuję za wspaniale przygotowaną uroczystość, wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w organizację tej pięknej uroczystości, która na długo będzie przez wszystkich zapamiętana.

OLSZYNY - uroczystości rocznicowe - galeria zdjęć - kliknij

„Dążyliście do starcia, a znaleźliście pokój” - poświęcenie cmentarza nr 44 w Długiem

Na terenie Gminy Sękowa znów patriotycznie! W sobotę, w pochmurny i dżdżysty dzień 15 września 2018 r. odbyła się uroczystość poświęcenia remontowanego cmentarza wojennego nr 44 w Długiem.
Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania zaproszonych przybyłych licznie gości z Austriackiego Czarnego Krzyża (niem. Österreichisches Schwarzes Kreuz) które zajmuje się utrzymaniem, budową oraz opieką nad cmentarzami wojskowymi z okresu I wojny światowej.

Obok krzyża centralnego austriacy wystawili posterunek z pocztami sztandarowymi. Po odegraniu hymnów państwowych Rzeczpospolitej Polski, Republiki Austrii i Rosji głos zabrała wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch , która m.in. powiedziała ,, To są miejsca, które chcemy ocalić od zapomnienia, bo jeśli mówimy o przyszłości, to patrzymy w przeszłość, pamiętając o naszej historii” - … w pierwszej wojnie światowej walczyli przeciwko sobie przedstawiciele wielu różnych narodowości. Cmentarze takie jak ten w Długiem w symboliczny sposób połączyły ich losy – dodaje wójt gminy.

Głos zabrali także Konsul Honorowy Republiki Austrii Andrzej Tombiński oraz przedstawiciele Czarnego Krzyża z Grazu.
Niecodzienny i nader podniosły charakter modlitwy ekumenicznej dodały nadto czytanie modlitwy przez księży kościoła rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego. Po wspólnym nabożeństwie prowadzący uroczystość Andrzej Orchel poprosił księży o dokonanie poświęcenia cmentarza. Po poświęceniu cmentarza nr 44 odśpiewano ROTĘ.

W ostatnim punkcie programu - dla upamiętnienia uroczystości – przedstawiciele władz samorządowych, Czarnego Krzyża, konsul Rosji w Krakowie, służby mundurowe, przedstawiciel władz oświatowych złożyli wieńce i wiązanki przed krzyżem na terenie cmentarza. Wieniec oraz znicze złożyła delegacja Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, Koło w Gorlicach w osobie: Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran. Po złożeniu wieńców i kwiatów odegrano Marsz I Brygady.

Po komendzie na rozformowanie pocztów sztandarowych i odegraniu "Warszawianki" uczestnicy udali się do ,,Gospody Magurskiej” (Małastów – Pętna) na zasłużony obiad. Tu wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch z rąk Prezesa Austriackiego Czarnego Krzyża otrzymała Złoty Krzyż Honorowy.

Historia cmentarza

Cmentarz wojenny nr 44 w Długiem znajduje się na obszarze dawnej łemkowskiej wsi, w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa. Projektował Duszan Jurkowicz . Zajmuje powierzchnię około 286 m². Założony jest na planie zbliżonym do prostokąta. Głównym elementem cmentarza jest wysoki drewniany krzyż z belek. Układ grobów jest rzędowy i symetryczny. Mogiły są obramowane kamieniami. Nagrobki mają formę drewnianych krzyży łacińskich i prawosławnych z dwuspadowym daszkiem. Cmentarz pod koniec XX w uległ zniszczeniu.

W 1998 r. został poddany renowacji, podczas której zmniejszono jego pierwotne wymiary. Nie wykonano także tabliczek nagrobnych choć 21 żołnierzy jest zidentyfikowanych z imienia i nazwiska, w tym co ciekawe aż 5 żołnierzy rosyjskich. Z żerdzi drewnianych oznaczono pierwotne jego wymiary - 22.50 x 14.80. Zachowały się także 3 słupki HV (Heeres Vermesung) wyznaczające granice działki.

W 5 grobach zbiorowych i 8 pojedynczych pochowano 37 żołnierzy z armii austro-węgierskiej głównie z I.R. 27 i 208 z rosyjskiej poległych w czasie walk od stycznia do kwietnia 1915 r.

Cmentarz na przełomie lat 2017/2018 był bardzo zaniedbany, krzyż centralny złamany w październiku 2014 r. uszkadzając mur kamienny. Na dodatek prowizoryczne żerdzie które wyznaczały oryginalny obrys cmentarza uległy zniszczeniu, na mogiłach widoczne ślady odchodów zwierzęcych. Cmentarz zarośnięty tarniną, bramka wejściowa zdewastowana. Od trzeciej dekady sierpnia 2018 r. cmentarz jest odnawiany wg. pierwotnych planów, prace przebiegają intensywnie, końcem października będzie miał przywrócony historyczny wygląd.

Więcej informacji znajdziesz tu:ZOBACZ TAKŻE TU

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z POŚWIĘCENIA CMENTARZA WOJENNEGO NR 44 W DŁUGIEM - część I - kliknij - fot. A. Gucwa

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z POŚWIĘCENIA CMENTARZA WOJENNEGO NR 44 W DŁUGIEM - część II - kliknij - fot. M. Załęski

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z POŚWIĘCENIA CMENTARZA WOJENNEGO NR 44 W DŁUGIEM - część III - kliknij - fot. D. Duran

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z POŚWIĘCENIA CMENTARZA WOJENNEGO NR 44 W DŁUGIEM - część IV - kliknij - fot. K. Stec

Konwent wyborczy wójta Gminy Sękowa Małgorzaty Małuch

12 września 2018 r. o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej, przy wypełnionej po brzegi sali odbył się oficjalny konwent wyborczy obecnego wójta Gminy Sękowa Małgorzaty Małuch Udział w konwencie wzięli również zaproszeni goście: Starosta gorlicki Karol Górski oraz Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz a zarazem Prezes Małopolskiego Ruchu Samorządowego Ziemi Gorlickiej. Tym razem zwolennicy wójta chcą powalczyć zarówno o gminę jak i o powiat.

Spotkanie otworzył i poprowadził wiceprzewodniczący Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń. Obrady rozpoczęły się od zabrania głosu przez starostę gorlickiego a następnie przez burmistrza. Następnie wójt gminy Małgorzata Małuch złożyła sprawozdanie z mijającej kadencji. Zabrała głos Przew. Rady Gminy Sękowa Maria Wyżkiewicz, która podziękowała wszystkim za kilkuletnią współpracę a szczególnie pani wójt składając na jej ręce bukiet pięknych kwiatów. Pani wójt zadeklarowała że z ramienia MRS-u ubiegać się będzie o kolejną kadencję gospodarza gminy Sękowa.
Następnie nastąpiła prezentacja kandydatów do Rady Powiatu i Rady Gminy.

Wybory już jesienią 2018 roku - 21 października i 4 listopada. Ujawniają się kandydaci, już teraz wygląda na to, że mieszkańcy będą mieli wybór. Oby był rozważny i służący rozwojowi gminy i powiatu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ