Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   92  93  94  95  96  97  98  99  100   - następna »

MAJÓWKA HISTORYCZNA W PAŁACU W SIARACH

24 czerwca br. mija 80. rocznica śmierci Władysława Długosza – wielkiego Polaka z Ziemi Gorlickiej, senatora II RP, posła na Sejm Krajowy, posła do Rady Państwa CK Austro-Węgier, ministra dla Galicji i prezesa Krajowego Towarzystwa Naftowego, wieloletniego marszałka Rady Powiatowej w Gorlicach. Pamiętali o tym wydarzeniu słuchacze Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, którzy 10 maja br. odbyli „Majówkę” historyczną w Siarach i Sękowej. Ponad 70-cioro seniorów – z dominacją pań – pomaszerowało w marszu Nordic Walking do Pałacu Długoszów w Siarach. Piękna, wiosenna pogoda sprzyjała studentom.

Przed pałacem witał wszystkich Aleksander Gucwa – pasjonat historii, właściciel portalu sekowa. info, doskonały znawca życia, pracy i działalności społeczno-politycznej Długosza i jego rodziny. Powitał wszystkich studentów „Złotego Wieku” – wprowadzając w gawędę historyczną o pierwotnym dworze Władysława Dembowskiego, dziedzica Siar, o młodym 26 letnim mężczyźnie, Władysławie Długoszu, doskonale wykształconym w Krakowie i Pradze, który zapoznał się z córką dziedzica, przepiękną Kamilą Dembowską, zakochał i wyznał miłość, ale długo nie miał przychylności ojca Kamili. Dalsza gawęda odbywała się już w pałacu. Pan Olek prowadził po salonach, pokojach, zakamarkach. Opisywał i wyjaśniał motywy architektoniczne, płaskorzeźby, obrazy.

Trochę zmęczeni słuchacze zasiedli przy pięknie zasłanych białymi obrusami stołach, ze świecznikami, cukiernicami. Patrzyli na wyróżniający się wielkością obraz rodziny – wszystkich dzieci Kamili i Władysława Długoszów, którzy doczekali zgody Władysława Dembowskiego i stanęli na ślubnym kobiercu 6 czerwca 1896 r. Gawęda była coraz ciekawsza, bo opowiadał o życiu, losach, tajemnicach Marii, Tadeusza, Jana i Tymoteusza. Na zakończenie rektor UZW w Gorlicach Roman Dziubina, piękną polszczyzną odczytał list miłosny pisany przez Wł. Długosza w 1890 r. do Kamili Dembowskiej. Chętnie słuchano by opowieści, ale … podano do stołów. Piękne kelnerki wniosły wazy ze strogonowem, pieczywo w chlebowych koszyczkach, sztućce, filiżanki z kawą i herbatą. A wszystko w pałacowych wnętrzach. Posileni, pełni wiedzy fake louis vuitton o życiu, działalności i rodzinie Władysława Długosza, utrwaliliśmy na fotografii swoją obecność w pałacu w Siarach i spokojnym spacerem przemaszerowaliśmy do okazałego mauzoleum – grobowca Długoszów na cmentarzu parafialnym w Sękowej. Widoczny z daleka, budzi zachwyt swoją okazałością i klasyczną architekturą. W kryptach tej kaplicy stanęliśmy przy grobowcach Długoszów – Władysława, który zmarł i pochowany został 80 lat temu i Kamili, która żyła 96 lat, zmarła w 1969 roku.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ a także RELACJĘ FILMOWĄ

Gimnazjaliści z Sękowej
w Muzeum Auschwitz - Birkenau i Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

5 maja 2017 r. gimnazjaliści z klas I i II z Sękowej w ramach realizacji edukacji patriotycznej oraz zadań Programu Wychowawczego Szkoły zwiedzali Miejsce Pamięci - Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.

Przy pięknej pogodzie o godz. 6.00 rano wyruszył autokar 40 gimnazjalistami i czwórką opiekunów w kierunku Oświęcimia. Celem tej wycieczki było poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce jak również kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, oraz poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej.
Podczas jazdy emerytowany nauczyciel pan Aleksander Gucwa zapoznał skrótowo z historią obozu, te pierwsze wiadomości zostały utrwalone i poszerzone przez miejscową panią przewodnik, która przez ponad 3 godz. na terenie największego hitlerowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu, Auschwitz i Birkenau przekazała i pokazała okrutną historię zagłady ludności. Tu naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których wymordowali ponad milion europejskiej ludności w tym ponad 900 tyś Żydów. Na terenie tego obozu zachowały się miejsca pełne ludzkich popiołów i najwięcej pozostałości poobozowych kompleksu Auschwitz. Ogrom obszaru, prymitywne baraki więźniarskie, ruiny innych obiektów lub pozostałości po nich, kilometry obozowego ogrodzenia i dróg w pełni oddają to czego nie da się wyrazić słowami - bezmiar upodlenia, okrucieństwa i nieludzkiej zbrodni oraz specyficzną obozową architekturę, która podporządkowana była jednemu celowi - zagładzie ludzi. Wizyta w Muzeum była lekcją człowieczeństwa, lekcją przeprowadzoną z dbałością o wrażliwość młodych ludzi, ale bez nadmiernego łagodzenia strasznej prawdy.

Młodzież nasza była bardzo zdyscyplinowana, zainteresowana tymi wydarzeniami i pochwalona przez panią przewodnik na zakończenie tej niecodziennej lekcji historii. To przez takie lekcje młodzież próbuje znaleźć przyczyny rodzenia się nienawiści i pogardy, a także na własne oczy mogła zobaczyć miejsce, masowego mordu i upadku cywilizacyjnego. Dlatego działania edukacyjne w tych miejscach pamięci mają szczególnie ważne znaczenie, gdyż wiedza i wrażliwość dopiero u tej młodzieży się kształtuje.

***

Auschwitz - Birkenau, zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, działających w latach 1940 - 1945 na terenie dzisiejszego Oświęcimia i okolic. Miejsce upamiętniające mord na ludziach tam osadzonych. Szacuje się, że liczba uwiezionych wynosiła około 1,3 mln osób, zabitych natomiast 1,1 mln. Nazwy Auschwitz i Birkenau to niemieckie odpowiedniki polskich: Oświęcim i Brzezinka. Jest to jedyny obóz koncentracyjny, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Po zwiedzeniu obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu przyjechaliśmy do Tarnowskich Gór. Tu zwiedziliśmy zabytkową Kopalnie Srebra, jest to jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni rud srebronośnych oraz sztolni ,,Czarnego Pstrąga”
Po zjechaniu windą na głębokość 40 m z przewodnikiem ,w kaskach ochronnych przeszliśmy ponad 1700 m. W czasie niezwykłej wędrówki zobaczyliśmy pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. Blisko 300 metrowy fragment trasy pokonaliśmy łodzią, śpiewając wraz przewodnikiem i słuchając jego śląskich kawałów. W budynku nadszybia Kopalni Srebra znajduje się multimedialna wystawa na której można zapoznać się z historią, geologią, technikami wydobycia i odwadniania tarnogórskich podziemi. Wędrując z przewodnikiem zobaczyliśmy dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do wydobywania urobku, a nawet górniczą przenośną toaletę.
Tuż przy budynku kopalni znajduje się Skansen Maszyn Parowych To bogata kolekcja maszyn parowych używanych w dawnym przemyśle. Znajdują się tu takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe.
Program wycieczki dobiegł końca, wszystko zostało przy pięknej pogodzie zrealizowane, jeszcze tylko po drodze Mc Donalds i przed godz. 22.00 spotkanie z rodzicami na parkingu szkolnym!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

4 MAJA - DZIEŃ ŚW. FLORIANA - ŚWIĘTO STRAŻAKA

Jak co roku strażacy - zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych, obchodzą w maju swoje święto. Międzynarodowy Dzień Strażaka w większości krajów europejskich, obchodzony jest tradycyjnie od ponad 150 lat, jest to święto obchodzone 4 maja w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. W Polsce oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP.

Z tej to okazji ks. proboszcz Janusz Kurasz z parafii p.w. św. Józefa w Sękowej, odprawił Mszę św. w cerkwi – kościele p.w. Opieki Bogarodzicy w Owczarach. Ks. proboszcz podczas Słowa Bożego powiedział m.in. dzisiejsza Eucharystia odprawiona jest w intencji wszystkich strażaków. Święto to jest przede wszystkim okazją do uczczenia trudu replica uhren deutschland kaufen i poświęcenia - strażacy codziennie ryzykują zdrowie i życie niosąc pomoc podczas pożarów ale również wypadków drogowych czy powodzi. Nierzadko płacą za to najwyższą cenę. Ich postawa stanowi przykład godny naśladowania przez wszystkich.
Z okazji Dnia Strażaka wszystkim strażakom składam najlepsze życzenia! Serdeczne podziękowania druhnom i druhom Ochotniczej Straży Pożarnej z Sękowej, Siar i Owczar za działalność ratowniczą i bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi. Życzę Wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech św. Florian ma Was w swojej opiece – powiedział proboszcz ks. Janusz Kurasz. Wcześniej przedstawił sylwetkę św. Floriana. (poniżej)

Po Mszy św. wszyscy druhowie z trzech jednostek OSP z Sękowej, Siar i Owczar spotkali się w remizie OSP Owczary. Podczas poczęstunku pani wójt gminy Małgorzata Małuch z okazji Dnia Strażaka złożyła podziękowania i życzenia: ,,Życzę wszystkim druhom dużo zdrowia, pomyślności, wytrwałości, męstwa i satysfakcji z wykonywania zawodu obdarzonego tak wielkim zaufaniem społecznym. Składam Wam wyrazy uznania za trud i ryzyko jakie podejmujecie chaussures adidas yeezy boost 450 pas cher w ochronie życia i mienia ludzkiego. Być strażakiem to wciąż niezwykłe wyzwanie. To zaszczyt i obowiązek. To bezinteresowna służba innym, ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności. Życzę spełnienia planów i zamierzeń, wszelkiej pomyślności osobistej oraz zadowolenia z wypełnianych obowiązków. Niech podejmowane przez Was działania przyniosą wiele satysfakcji i będą inspiracją do dalszej humanitarnej służby ludziom, w myśl strażackiej dewizy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – powiedziała wójt M. Małuch

Kim był Święty Florian?

To postać znana w okresie krwawych prześladowań chrześcijan. Co prawda nie był strażakiem, ale legendy wokół jego osoby spowodowały, że stał się patronem osób, które wykonują niebezpieczne zawody, związane z ogniem. Pochodził z Austrii i był mężnym żołnierzem, który za swoją chrześcijańską wiarę i pomoc współwyznawcom, zginął śmiercią męczeńską najpierw replique montre aaa potwornie skatowany i wrzucony do rzeki Enns. Około tysiąca lat po tym, do Krakowa przybyły szczątki Św Floriana. Między innymi uważa się, że jego relikwie ocaliły krakowski kościół na Kleparzu przed spaleniem podczas wielkiego pożaru miasta.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Cerkiew w Owczarach

Święto Konstytucji 3 Maja.
Msza za Ojczyznę w kościele parafialnym w Sękowej.

3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski, odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, celebrowana przez ks. proboszcza Janusza Kurasza
Homilię wygłosił ks. wikariusz Michał Piętka, który powiedział m.in. ,,Dzisiejszy dzień łączy w sobie dwie uroczystości. Święto religijne, czyli Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz święto państwowe, 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dlatego dzisiaj modlimy się za wstawiennictwem Królowej Polski, aby owe wielkie ideały zawarte w Konstytucji 3-go Maja nie były deptane, ale by odżyły i uzdrowiły ducha naszego Narodu."

W tej podniosłej uroczystości udział wzięła jednostka OSP z Gminy Sękowa, PSL Siary oraz młodzież szkolna z Zespołu Szkół w Siarach wystawiając poczty sztandarowe. Licznie uczestniczyli mieszkańcy Sękowej i Siar.
Na zakończenie mszy św. w postawie stojącej odśpiewano katolicką pieśń patriotyczną ,,Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki"

Posłuchaj ,,Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki"

***

Dziś obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja na pamiątkę uchwalonego przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Obchody święta 3-go maja były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w kwietniu 1919 roku, po przywróceniu Polski na mapy.
Święto Konstytucji 3 Maja było też zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce. Zastąpiono je obchodami Święta 1-go Maja. W styczniu 1951 r. święto 3-go maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.

Święto zaczęło być ponownie obchodzone od roku 1981. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów oraz demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3-go Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Od 2007 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzi również Litwa, która tworzyła w 1791 roku wraz z Polską Rzeczpospolitą.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

KONSTYTUCJA 3 MAJA

Obraz Jana Matejki pt. Konstytucja 3 Maja 1791, w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie. Obraz powstał 100 lat później.

Nocka na nocki z sukcesem – nocki wyleciały!

Impreza rozpoczęła się zgodnie z planem. W niedzielę 30 kwietnia 2017 r. o godz. 19:00, proboszcz parafii w Małastowie - ks. Adam Prącik, rozpoczął spotkanie od przedstawienia historii kościoła. Potem nadszedł czas na tematy nietoperzowe. Piotr Firlej z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” opowiedział o Krainie Podkowca i prowadzonych remontach w ramach projektu LIFE Podkowiec+, prezentując przy tym obiekty wyremontowane na pobliskich terenach tj. w rejonie Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego w tym m.in. cerkwie w Blechnarce i Koniecznej, kościoły (dawne cerkwie) w Bereście, Dubnem i Leluchowie. O nietoperzach Beskidu Niskiego opowiedział związany z PTPP „pro Natura” chiropterolog, gorliczanin - Wojciech Gubała. Po krótkiej przerwie uczestnicy spotkania zgromadzili się pod wieżą kościelną, gdzie oczekiwano na wyloty nocków dużych, a Wojciech Gubała odpowiadał na liczne pytania uczestników. Pomimo niskiej temperatury i wschodzącego księżyca, kilka nocków wyleciało spod dachu świątyni.

Zainteresowanie wydarzeniem było bardzo duże. Cieszy udział w spotkaniu wielu rodzin z małymi dziećmi. Pomimo niesprzyjającej aury w świątyni ciężko było znaleźć wolne miejsce. Wśród uczestników spotkania byli turyści z Warszawy, Rzeszowa, Płocka, Gdańska, Jasła, Krakowa jak również mieszkańcy Gorlic, Szymbarku, Sękowej i Małastowa. Organizatorami wydarzenia były: Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" w ramach Projektu LIFE Podkowiec+ LIFE12 NAT/PL/000060, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małastowie, Urząd Gminy Sękowa.

Przypomnijmy kościół Wniebowzięcia NMP w Małastowie, wybudowany został na początku XIX w., jako cerkiew greckokatolicka. Obecnie służy jako kościół rzymsko-katolicki. Malowniczo położony nad potokiem, wśród przewyższających miejscowość o 300-400 m gór, udziela gościny nockom dużym. Nietoperze te nazwę zawdzięczają swoim rozmiarom; wraz z borowcem wielkim należą do największych spośród krajowych gatunków nietoperzy (jeśli nie liczyć stwierdzonego raz, czy dwa borowca olbrzymiego). Naprawdę są jednak niewielkie, ważą do 40 gramów, to jest tyle, co wróbel domowy. Nietoperze mają inną niż ptaki budowę skrzydeł, dlatego w locie wydają się większe, niż naprawdę. Kościół w Małastowie dzięki nockom dużym jest ważnym stanowiskiem na mapie sieci Natura 2000 Ostoje Nietoperzy Powiatu Gorlickiego. Dzięki ich obecności możliwe było sfinansowanie remontu dachu. Koszt remontu wyniósł 680 tyś. złotych. Prace, ze względu na bezpieczeństwo objętych ochroną zwierząt, prowadzono pod nieobecność nietoperzy (w okresie zimowym).

Informacje na temat Krainy Podkowca i projektu LIFE Podkowiec+ zamieszczane są na stronie www.podkowiecplus.pl www.fb.com/podkowiec www.fb.com/KrainaPodkowca

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

omega replica https://www.omegareplica.me