Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   93  94  95  96  97  98  99  100  101   - następna »

102 Rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami"
Uroczystości na cw nr 91 w Gorlicach

102 lata temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji w niedzielę 30 kwietnia w samo południe na cmentarzu wojskowym nr 91 replicas de relojes w Gorlicach, rozpoczęły się uroczystości. Po odegraniu hymnu polskiego, austriackiego i węgierskiego, głos zabrał burmistrz Gorlic Rafał Kukla, który powiedział m.in. ,,wojna oznacza śmierć i często dopiero po jej zakończeniu dostrzegalne jest okrutne żniwo, które rodzi niezgoda. Ta myśl towarzyszyła modlitwie ekumenicznej, w której wzięli udział duchowni – rzymskokatoliccy, greckokatoliccy i prawosławni. Mimo różnic poglądów, wyznania oraz odmiennych barw mundurów poległych, dziś na cmentarzu podkreślono jedność i wspólnie modlono się za osoby, które 102 lata temu oddały tu życie. Następnie odbył się Apel Poległych oraz trzykrotna salwa honorowa, po czym składano wieńce, kwiaty i zapalono znicze.

Po tej części wszyscy przemaszerowali na gorlicki Rynek, by zobaczyć w takt orkiestry wojskowej musztrę paradną w wykonaniu Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

102 rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami" - rekonstrukcja historyczna w Sękowej.

102 lata temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji 30 kwietnia na obiektach sportowo – rekreacyjnych w Sękowej, odbyła się po raz siódmy z rzędu kolejna już rekonstrukcja epizodu Bitwy pod Gorlicami z czasów Wielkiej Wojny. W rekonstrukcji uczestniczyło około 150 rekonstruktorów z 15 grup z całej Polski a także z Niemiec - Berlin, Rosji - Kaliningrad, Ukrainy i Słowacji.
Podczas I wojny światowej w 1915 roku na ziemi gorlickiej rozegrała się bitwa repliche orologi o przełomowym znaczeniu. Walki pozycyjne trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915. Front rosyjski między Wisłą a Karpatami został przerwany, a w ciągu następnych tygodni wyzwolono większość Galicji łącznie ze Lwowem.

Rekonstrukcja rozpoczęła się o godz. 16.oo, kilka tysięcy osób obserwowało ponad półtoragodzinne widowisko batalistyczne. Huk armat, wystrzały z karabinów, walki konnicy, potyczki żołnierzy, eksplozje, swąd spalonego prochu, krzyk kobiet i dzieci. Nad polem bitwy latały dwa rosyjskie samoloty Nieport 11 i 17, wszystko to przy pięknej sprzyjającej pogodzie.
Bitwa Gorlicka, w której wojska austro-węgierskie i niemieckie pokonały armię rosyjską, jest uważana za jedną z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej.

Komentatorem widowiska był dr hab. Andrzej Olejko.

Po rekonstrukcji odbył się koncert pieśni patriotycznych wykonaniu: Szalowski Zespół Wokalny oraz zespół regionalny. Ponadto można było skorzystać z degustacji potraw kuchni wojskowej, zobaczyć życie obozowe jak również stoiska regionalne.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Pamiętaj, wywieś flagę!

2 maja będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe obchodzone w Polsce od 2004 roku. 3 maja świętować będziemy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja a 30 kwietnia 102 rocznicę ,,Bitwy pod Gorlicami"

Zachęcam mieszkańców gminy Sękowa i nie tylko do wywieszenia na domach, balkonach i w oknach flagi narodowej. Zaakcentujmy tym sposobem nasz patriotyzm i poszanowanie naszej niepodległości, popularyzujmy wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych.

W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie Polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.

Zapraszam do wspólnego świętowania rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 102 rocznicy ,,Bitwy pod Gorlicami" szczegółowy program znajdziesz tu

Cmentarz wojenny nr 123 Łużna - Pustki nominowany do Znaku Dziedzictwa Europejskiego

Na cmentarzu wojennym nr 123 - Łużna-Pustki z czasów I wojny światowej znajduje się 46 grobów zbiorowych i 829 pojedynczych, pochowanych jest tu: 912 żołnierzy armii austro-węgierskiej (blisko połowa z nich to Polacy), 65 żołnierzy armii niemieckiej, i 227 żołnierzy armii rosyjskiej.
Cmentarz wojenny nr 123 założony w latach 1915/1918 na wzgórzu Pustki powstał w miejscu jednej z największych bitew pierwszej wojny światowej na froncie wschodnim pomiędzy armią austro-węgierską i niemiecką oraz armią rosyjską. Bitwa pod Gorlicami jest również nazywana Małym Verdun. Cmentarz jest miejscem ostatniego spoczynku żołnierzy, którzy walczyli po stronie tych trzech sił zbrojnych i którzy pochodzili z terenów, które dziś są częścią Austrii, Węgier, Niemiec, Polski, Ukrainy, Rosji i Słowenii, oraz z innych środowisk religijnych i kulturowych.

Cmentarz wojenny nr 123 jest miejscem pamięci odzwierciedlającym ideę ekumenizmu, zapewniając jednakowe traktowanie wszystkim poległym bez względu na ich przynależność religijną lub etniczną i fakt, po której stronie walczyli. Cmentarz ten znalazł się wśród dziewięciu obiektów, które Komisja Europejska decyzją z 2 lutego 2016 roku wyróżniła Znakiem Dziedzictwa Europejskiego (ZDE)
Uroczyste wręczenie plakiety Znak Dziedzictwa Europejskiego dla cmentarza w Łużnej, którą odebrali Wojewoda Małopolski Józef Pilch i Wójt Gminy Łużna Kazimierz Krok, odbyło się podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, które miały miejsce w Brukseli w dniach 12-15 kwietnia 2016 roku.
W Polsce obok cmentarza w Łużnej to prestiżowe wyróżnienie otrzymały: Konstytucja 3 Maja, Stocznia Gdańska oraz zabytki miasta Lublina związane z ideą Unii Lubelskiej, co czyni Polskę liderem wśród państwa Unii Europejskiej w tym względzie z uwagi na fakt, iż na całym świecie jest 29 wyróżnionych obiektów .

Oficjalne uroczystości związane z nadaniem Znaku Dziedzictwa Europejskiego Cmentarzowi Wojennemu Nr 123 Łużna-Pustki, odbyły się 21 kwietnia 2017 r. z udziałem wojewody małopolskiego Józefa Pilcha, wojska, samorządowców, reprezentantów krajów uczestniczących w walkach na Froncie Wschodnim I Wojny Światowej oraz wielu innych gości honorowych, dzieci i młodzieży.

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą nadanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego, odsłonięcia dokonał na cmentarzu Wojewoda Małopolski Józef Pilch i wójt gminy Łużna Kazimierz Krok, który powiedział:,, Znak Dziedzictwa Europejskiego jest przyznawany obiektom, które odegrały znaczącą rolę w kulturze i historii Europy oraz w tworzeniu Unii Europejskiej. Podkreślił, że cmentarz na wzgórzu Pustki jest ekumenicznym miejscem pamięci, gdzie polegli są traktowani jednakowo, niezależnie od tego, w jakiej armii służyli i jakiego byli pochodzenia etnicznego i religijnego. „Europa zaczyna się właśnie tutaj”.
Następnie wojewoda małopolski Józef Pilch podkreślił, że powstanie cmentarza nr 123 było efektem największych zmagań wojennych toczących się na froncie wschodnim I wojny światowej, gdzie w 1915 r. w wielkiej bitwie pod Gorlicami starły się wojska Austro-Węgier i Niemiec z wojskami rosyjskimi.„Cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki stał się symbolem tragicznych doświadczeń I wojny światowej, cierpienia, okrucieństwa i nieuzasadnionego dążenia do imperializmu. Spoczywają tu żołnierze wszystkich armii, równi wobec śmierci. Niech spoczywają w pokoju” - podkreślił wojewoda.

W trakcie uroczystości asystę honorową wystawił Garnizon Kraków. Modlitwę ekumeniczną w intencji żołnierzy, którzy zginęli w czasie bitwy o wzgórze Pustki odmówili duchowni wyznania katolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego. Odbył się apel poległych i oddano salwę honorową.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Portal www.sekowa.info dziękuje za świąteczne życzenia.

Przez cały Wielki Tydzień , portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Pocztą TP (kartki świąteczne) przesłali:
( w kolejności otrzymania)

Rodzina Wichrowskich i Karasińskich z Warszawy
Kazimierz Sacha - Gorlice
Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia
Janina i Stansław Fikus - Gliwice
Tadeusz i Marzena Mroczko – Wałcz
Paweł Kukurowski - Wrocław
Zbigniew Ożga - Wrocław
Ben Wennemuller - Holandia
Michał Omylak z Rodziną - Wrocław
Grażyna i Jacek Krukowie - Kraków

Drogą mailową, tel. i sms przesłali: ( w kolejności otrzymania)

Krystyna i Janusz Reinfuss - Kraków
Frances & Derek – Sydney (Australia)
Krystyna i Krzysztof Sikora - Warszawa
Zhanna i Andrzej Orchel – Gorlice
Roman Trojanowicz – Gorlice
Tammy Morris - USA
Rafał Kukla - Gorlice
Aleksander Wietrzyk z Rodziną - Biesna
Elżbieta i Marcin Gibała - Opole
Wanda i Jerzy Dudek – Gorlice
Dyr. i pracownicy Muzeum "Dwory Karwacjanów i Gładyszów" - Gorlice
SSLW RP - Kraków
MIK – Paulina Kasprzycka- Kraków
Janusz Oraczewski - Kraków
Adam Motyka - Kąclowa
Orlico Sport – Katarzyna Wolna - Swarzędz
Irena i Kazimierz Sterkowicz - Gorlice
Halina i Stefan Glądys - Kraków
Kazimierz Karasiński - Kraków
Barbara Bartuś (Poseł) - Lipinki
Joanna Podstołowicz - Hojdak - Sękowa
Katarzyna Kullman - Warszawa
Ewa i Piotr Mrazek – Warszawa
Portal ,, Niebieska Eskadra" - Polska
GRH 1PSP AK - Limanowa
Krystyna i Stanisław Wojdyła – Kraków
Tomasz Sikorski z Rodziną- Warszawa
Adam Gamon - Ropica Górna
Mariusz Esmantowicz - Gorlice
Ryszard Burda - Gorlice
Jerzy i Teresa Kuck - Kraków
Barbara i Roman Dziubinowie
Sławomir Duran - Jasło
Paweł Śliwa – Warszawa
Maria Ziętek - Wieliczka
Szymon Serwatka z Rodziną - Kraków
Zofia i Stanisław Gruszkowscy - Gorlice
Jerzy Dziedziak - Gorlice

Za wszystkie życzenia świąteczne
serdecznie dziękuję.