Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   102  103  104  105  106  107  108  109  110   - następna »

Koncert w kościele p.w. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej

W dniu 24 lipca 2016 r. po mszy św. popołudniowej o godz. 17.00 w kościele p.w. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej, mieliśmy zaszczyt i wielką przyjemność wysłuchać koncertu muzyki klasycznej z cyklu „Muzyka zaklęta w drewnie”. Koncert został zorganizowany przez Małopolską Organizację Turystyczną i gospodarza obiektu księdza proboszcza Janusza Kurasza.
Zebranych powitał ksiądz Janusz Kurasz i podziękował MOT za wielkie wyróżnienie, jakim było wybranie Sękowej jako miejsca tak wspaniałego koncertu. Współpraca parafii w Sękowej i MOT trwa już od kilku lat. Dzięki temu w wybranych dniach turyści mogą kościół zwiedzać.
Następnie głos zabrał prezes MOT pan Leszek Zegzda, zapraszając do zwiedzania obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej i udziału w kolejnych koncertach festiwalowych.

Podczas koncertu wystąpiła jedna z najlepszych polskich klawesynistek Profesor Elżbieta Stefańska. Wraz z nią wystąpiła Mariko Kato (drugi klawesyn) oraz Tomasz Potaczek (flet). Zabytkowy kościółek był wypełniony po brzegi, była to prawdziwa gratka dla miłośników muzyki klasycznej.

Kościół p.w. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej - jest jednym z najcenniejszych kościołów drewnianych Małopolski, zabytku wyjątkowego w skali świata – wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Kościół wzniesiono w 1520 r. z ręcznie ciosanych bierwion modrzewiowych, a w XVIII w. dostawiono wieżę i rozłożyste soboty. Ogromne wrażenie robi zwłaszcza bryła kościoła. Niezwykle wysoki, pokryty gontem dach wraz z dachami na podcieniach sprawia wrażenie, że spływa do samej ziemi. Trudno szukać podobnej świątyni. Nic dziwnego, że kościołem zachwycali się artyści – malował go m.in. Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Włodzimierz Tetmajer i Teodor Axentowicz.

Świątynia w Sękowej to jeden z ponad 70 zabytków udostępnionych do zwiedzania na Otwartym Szlaku Architektury Drewnianej. Do końca września od czwartku do niedzieli przewodnicy czekają na turystów i chętnie dzielą się opowieściami o historii obiektów i skrywanych przez nich tajemnicach.

Elżbieta Stefańska – znana polska klawesynistka, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu, laureatka licznych nagród. Koncertuje na całym świecie, uczestniczy w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach jako solistka i kameralistka.
W repertuarze Elżbiety Stefańskiej znajdują się dzieła muzyki solowej i kameralnej epoki renesansu, baroku, klasycznej, jak również XX-wiecznej, w tym także muzyki kompozytorów polskich dawnych i współczesnych.

Mariko Kato – urodziła się na Hokkaido w Japonii. Studia pianistyczne odbyła w School of Music w UOZU w Japonii u Prof. Jiro Yamamoto i w tym czasie została laureatką konkursów pianistycznych w Japonii. Koncertuje na fortepianie i klawesynie, również w duecie ze swoją Profesor – Elżbietą Stefańską w Polsce, Francji, na Ukrainie i w Japonii.

Tomasz Potaczek – w 2009 roku ukończył z wyróżnieniem studia w krakowskiej Akademii Muzycznej. Od początku swoich studiów uczestniczył w licznych kursach muzyki dawnej.
Jako traversista jest współzałożycielem zespołu muzyki dawnej Estravaganza. Współpracuje ponadto z kapelą dworską Consortium Sedinum, Capellą Cracoviensis, Filharmonią Krakowską, a także zespołami muzyki dawnej Ensamble Barocum, Risonanza, Intrada.

Koncert składał się z solo i duetów od epoki baroku do klasycyzmu.

Koncert w kościele p.w. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej

Zapraszamy do darmowej szkoły „Centrum Kształcenia Torus” w Gorlicach

Dlaczego warto zapisać się do nas? Bo na dobrze wykształconym absolwencie pozna się każdy pracodawca. Bo zostaniemy Twoim partnerem w kształtowaniu kariery zawodowej.
Obecnie wiele osób poszukując pracy lub też szukając nowej, lepiej płatnej pracy, zadaje sobie często pytanie, w jakim kierunku należy iść? Jaka branża daje największe szanse na zatrudnienie i jaki kierunek należy wybrać, aby w przyszłości godnie zarabiać? Szkoły Centrum Kształcenia Torus starają się odpowiedzieć na te pytania, analizując cały czas lokalny rynek pracy. Dlatego w naszej ofercie znajdziecie Państwo tylko przyszłościowe i atrakcyjne kierunki, po których istnieje duża szansa na zdobycie zatrudnienia. Są to m.in.: technik BHP, technik administracji, technik usług kosmetycznych, florysta i wiele innych. Bogata oferta specjalizacji sprawia, że każdy może wybrać coś dla siebie, a fakt, że nasze szkoły są w pełni bezpłatne i do zapisu nie jest wymagana matura, oznacza, że każdy może stać się naszym słuchaczem.

Wiemy również, że najtrudniej „przebić” się na rynku pracy osobom, które nie posiadają choćby średniego wykształcenia. Dlatego nasza szkoła oferuje Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych. Posiadając maturę w kieszeni zdecydowanie łatwiej szukać pracy, albo zacząć zdobywać nowe kwalifikacje zawodowe.
Informujemy również, że wszystkie zajęcia w naszym Centrum odbywają się w systemie zaocznym co 2 tygodnie w soboty i niedziele. Wszystkie oferowane kierunki są całkowicie bezpłatne, przy zapisie nie podpisuje się również żadnych umów, dzięki czemu nasza oferta jest zdecydowanie bezkonkurencyjna względem pozostałych szkół.

Aby wejść w szeregi naszych słuchaczy wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a następnie przyjdziesz do sekretariatu, przynosząc ze sobą:
• dowód osobisty;
• świadectwo ukończenia szkoły (gimnazjum, liceum, szkoła zawodowa);
• trzy zdjęcia legitymacyjne.
Wszystkich chętnych chcących się zapisać zapraszamy na naszą stronę internetową www.szkola-torus.pl oraz do naszego sekretariatu mieszczącego się w Gorlicach przy ul.3 maja 9, tel. 18 4000366.

Gorlice - Sokół - bezdotykowa myjnia już działa!!

Firma Auto Sokół zaprasza na nowo otwartą bezdotykową myjnie samochodową, czynną 24 godzin.
Myjnia zlokalizowana jest przy ulicy Dukielskiej ,,Sokół" na przeciwko Delikatesów Centrum.
Zastosowanie nowoczesnych środków do mycia, sprawi ze będziecie Państwo zadowoleni z efektów mycia swoich samochodów.
Myjnia wyposażona jest w cztery programy:

1. Mycie zasadnicze
2. Spłukiwanie
3. Super wosk
4. Super spłukiwanie/ nabłyszczanie relojes replicas

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!!

Od portalu:

Myjnia bezdotykowa ma wiele zalet: doskonale wymywa sól i błoto z zakamarków podwozia i karoserii, ułatwia szybkie spłukanie żrących środków do mycia kół. Jest bezpieczna, o ile zachowujemy imitacion rolex odpowiedni dystans lancy od mytych elementów i uważamy na delikatne części (np. chłodnicę – niewiele trzeba, by silnym strumieniem wody pozaginać blaszki), części z plastiku i wyglądające na chromowane, które obecnie w 99 proc. przypadków są powleczone srebrzystą folią.

Przez Gorlice przejechał 73. TOUR DE POLOGNE

Nowy Sącz to jedyne miasto, które gości peleton 73. Tour de Pologne przez dwa dni. Fantastyczną atmosferę jednego z najpiękniejszych miast Małopolski kolarze poznali już wczoraj, tu znajdowala sie meta III etapu. Dziś z sądeckiego Rynku wyruszył tour na trasę czwartego etapu (218 km) do Rzeszowa. Czwarty etap rozpoczął się od minuty ciszy dla upamiętnienia ofiar tragicznych wydarzeń w Nicei. O godz. 12.50 nastąpił start honorowy a po pokonaniu 9,2 km start ostry.

Pagórkowaty odcinek prowadzi przez malownicze fragmenty Małopolski i Podkarpacia. Na trasie znajdują się górskie premie w Zaklikówce, Gminie Lubenia oraz Jasiennikach, około 18.40 będą finiszować na mecie w Rzeszowie. Zaraz po starcie oderwala się grupka kolarzy, w Gorlicach siódemka śmiałków miała juz około 7 min przewagi, byli to: Adam Stachowiak (Verva Activejet), Jarosław Marycz (CCC Sprandi), Szymon Rekita (Polska), Igor Bojew (Gazprom), Alessandro Tonelli (Bardiani), Alessandro de Marchi (BMC) i Jens Keukeleire (Orica)

POWODZENIA!!

Synagoga Beszt w Gorlicach wyburzona.

Synagoga Beszt w Gorlicach znajduje się przy ulicy Strażackiej i Krzywej została zbudowana po koniec XIX wieku z inicjatywy jednej z grup chasydzkich w mieście. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi. Po zakończeniu wojny budynek stał się własnością miasta i został zaadaptowany na remizę strażacką. Od ponad 15 lat stał opuszczony i popadał w ruinę. Remont był nieopłacalny, budynek nie był zabytkiem, został sprzedany w 2012 r. prywatnemu inwestorowi. W jego miejscu w 2018 roku ma zostać otwarty obiekt handlowo-usługowy.

Pierwotnie synagoga miała charakter eklektyczny. Złożona była z dwóch członów: kwadratowej, jednoprzestrzennej Sali męskiej oraz parterowego skrzydła bocznego przy ul. Strażackiej. Bryła i wystrój elewacji została całkowicie przekształcona w związku z adaptacją budynku na remizę. W sobotę 9 lipca 2016 r. przystąpiono do wyburzenia dawnej synagogi w Gorlicach.

Żydowska Gmina Wyznaniowa ma żal do obecnych władz miasta, że sprzedała synagogę. "Jest nam przykro, że ostatni symbol gorlickich Żydów znika z pejzażu miasta. Poprzedni burmistrz obiecał nam, że po remoncie budynek będzie nadal służył mieszkańcom i powstanie tam sala pamięci poświęcona gorlickim Żydom. To przykre. Kiedyś Żydzi stanowili pokaźny procent mieszkańców Gorlic. Nagle zostaje tylko cmentarz. Zaczynamy o tym zapominać. Stało się jak się stało, ale to nie jest w porządku" – mówi Tadeusz Jakubowicz, prezes Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie.

Rozbiórka synagogi Gorlickiej - 13.07.2016 r.

ZOBACZ: Rozbiórka synagogi Gorlickiej - 13.07.2016 r.