Newsy:

znalezionych: 1428 na 286 stronach
« poprzednia -   135  136  137  138  139  140  141  142  143   - następna »

WIELKANOC 2015

Z okazji Świąt Zmartwychwstania pragnę Wam życzyć,
aby ten czas był czasem przemiany serc.
Aby udział w tych Tajemnicach ożywiał wiarę, dawał nadzieję i umacniał miłość.
Życzę Wam, aby Zmartwychwstanie dokonało się w Waszych sercach
i aby dokonywało się każdego dnia.

Życzy administrator portalu sekowa.info

Alexander Gucwa

75. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Dziś 3 kwietnia w dniu Męki Pańskiej o godz. 12.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczystość centralna poświęcona 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W uroczystościach, która odbyła się w asyście Kompanii Reprezentacyjnej WP, wziął udział Prezydent RP Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz najwyższe władze państwowe. W ceremonii wzięły udział rodziny ofiar Zbrodni Katyńskiej, kombatanci, harcerze i młodzież. Podobne uroczystości odbędą się 9 kwietnia cosplay demon slayer w Bykowni (Kijów)

Wiosną 1940 roku z rozkazu władz ZSRR zabito strzałem w tył głowy blisko 22 tysiące polskich obywateli przetrzymywanych w radzieckich obozach i więzieniach. Wśród pomordowanych było ponad 14 tysięcy oficerów wojska i policji. Dziś mija 75 lat, od kiedy NKWD rozpoczęło zabijanie polskich oficerów w Katyniu.

Jedną z ofiar mordu NKWD był mój sąsiad z Bobowej mjr. art. Feliks Wróbel, który był dowódcą samodzielnego III dywizjonu 19 Pułku Artylerii Lekkiej, wchodziła w skład 38 Dywizji Piechoty Rezerwowej Armii ,,Prusy".
Mjr. Wróbel wziął udział w walkach z Sowietami na wschodzie.
Ranny w bitwie pod Księżym Mostem dostał się do niewoli sowieckiej. Wywieziony został do obozu w Kozielsku, z którego uciekł w październiku 1939 r. W listopadzie ponownie aresztowany przez NKWD zostaje przewieziony do więzienia we Lwowie. Został zamordowany i pochowany w Bykowni, dzisiaj Kijów - Ukraina. Jego nazwisko figuruje na tzw. ukraińskiej liście katyńskiej.

Powyższe zdjęcie majora zostało wykonane podczas pełnienia służby w 7 DAK w Poznaniu. Na kieszeni munduru widoczna odznaka pamiątkowa 7 DAK II RP. Powyżej odznaki znajdują się odznaczenia, od lewej: Krzyż Niepodległości, Krzyż Walecznych, Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918 - 1921, oraz Medal Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości. Więcej wiadomości znajdziesz TU- kliknij

PS

Zdjęcie: Katyń, Rosja, 1943 r. Ekshumacja zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 r. PAP Archiwum

Na Warszawskiej Cytadeli trwają ostatnie prace przy budowie nowej siedziby Muzeum Katyńskiego. Będzie ono dokumentować sowiecką zbrodnię popełnioną 75 lat temu na 22 tys. Polaków. Muzeum zostanie otwarte 17 września – w rocznicę.

100 rocznica ,,Bitwy Sękowskiej"

W tym roku 2 maja przypada 100 rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami”, jest określana także jako Małe Verdun. Walki pozycyjne pod Gorlicami trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915 r. W dniach od 2-5 maja 1915 r. pod Gorlicami został przerwany front rosyjski.
Aby przypomnieć mieszkańcom te wydarzenia w dniu 11 marca o godz. 18-tej w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej odbyło się spotkanie, które zostało poświęcone tzw ,,Bitwie Sękowskiej” w marcu 1915 r. Spotkanie otworzył dyr. Zespołu Szkół w Sękowej Bogusław Diduch, przywitał zebranych z Gorlic i Sękowej, przedstawił program.

Pan Andrzej Piecuch z Gorlic, autor publikacji ,,Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim” omówił sytuację operacyjno – strategiczną w marcu 1915 r. nawiązał też do wydarzeń z 2 maja 1915 r. a następnie przy pomocy środków audiowizualnych pokazał cmentarze wojenne w okręgach I – IV

Po tej prelekcji, miejscowy regionalista Pan Aleksander Gucwa omówił udział sękowian na frontach w I wojnie światowej a także przedstawił i pokazał dokument tzw szterbild zawiadamiający rodzinę i najbliższych o śmierci żołnierza na przykładzie 20 letniego strzelca Leopolda Wörle z Vils (Austria – Tyrol). Służył w 3 Tyrolskim Pułku Strzelców Cesarskich w 1 kompani polowej, która broniła dostępu Rosjan do doliny Sękowej. Zginął 18 marca 1915 r. w Sękowej. Spoczywa na cmentarzu wojennym nr 80 w Sękowej w zbiorowej mogile nr 101 wraz z 9 innymi towarzyszami broni.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotograficzna, można było zobaczyć nekropolie wojenne, zbiory dokumentów i zdjęcia z pól bitewnych.

Ja zaś na wystawie pokazałem zniszczenia wojenne w okolicy naszej miejscowości, jak również żołnierzy wywodzących się z Sękowej, którzy walczyli na różnych frontach Europy.
Przesiąknięta krwią Sękowska ziemia po raz kolejny będzie organizatorem w dniu 2 maja 2015 r. największego w kraju z okresu I-wojny, międzynarodowego widowiska batalistycznego. Walczyć będą grupy rekonstrukcyjne z Polski, Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier. Zobacz relację filmową

100-lecie bitwy sękowskiej

Łemkowsko - Pogórzanski Jarmark Wielkanocny

W PROGRAMIE:
11.00 warsztaty palm, malowanie pisanek
13.00 Polowanie na jajka – 800 jajek do zebrania do własnego koszyczka replica watches uk (dzieci do 12 lat)
14.00 Turniej bicia jaj – wybitka i inne zabawy
15.00 Występ chóru Cantores Carvatiani (cerkiew pw. Narodzenia NMP w Łosiu)

Kiermasz rzemiosła i rękodzieła ludowego
wędrowni sprzedawcy jarmarkowych różności
łemkowska świaczenyna i pogórzańska święconka
domowy ogródek czyli wielkanocne malowanie
replicas de relojes
tradycyjne zabawy wielkanocne
„Malowane, dekorowane, zdobione” – wystawa prac dzieci szkoły w Łosiu
kufry pełne pisanek - wystawa (z kolekcji Heleny Januś i innych zbiorów)
II złaz wielkanocny: Szymbark – Zagroda Maziarska (organizator: Wiejski Dom Kultury i Turystyki w Klimkówce)

Wstęp wolny

Obchody Dnia Kobiet w Sękowej

8 marca 2015 r. Gminny Ośrodek Kultury w Sękowej, jak co roku, był organizatorem spotkania z okazji Dnia Kobiet. W tym roku po raz pierwszy odbył się w nowo wybudowanej sali OSP w Sękowej
Obchodzony od ponad wieku Międzynarodowy Dzień Kobiet na dobre zagościł w kalendarzu dni świątecznych Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej.

Na spotkanie przybyło około 70 pań, które w tym szczególnym dla nich dniu mogły w miłej i przyjemnej atmosferze spędzić czas. Wice przew. Rady Gminy Sękowa oraz sołtys Sękowej złożyli życzenia zebranym Paniom m.in. życzyli wszystkiego najlepszego, dużo szczęścia, spełnienia wszystkich marzeń. Następnie sołtys Zygmunt Markowicz nawiązał do tradycji spotkań z okazji Dnia Kobiet. Stwierdził, że ta forma zyskała powszechną akceptację i będzie kontynuowana.

Spotkanie umilił zespół wokalny GOK w Sękowej, dając wspaniały występ, tematycznie związany z kobietami. który został przyjęty gromkimi brawami. Młodzi artyści wykonali znane i lubiane utwory, wciągając zebranych do wspólnego śpiewania. Pan Zygmunt przeplatał zespół wokalny anegdotami oraz opowieściami o sławnych kobietach.

Na Panie czekał także słodki poczęstunek oraz kwiaty, które osobiście wręczali obecni na uroczystości panowie.

Dzień Kobiet 2015