GORLICOM VICTORIA! W 100. rocznicę Bitwy Gorlickiej
W uroczystym otwarciu wystawy, 27 kwietnia, wśród licznie przybyłych Gości byli m.in. Barbara Bartuś Poseł na Sejm RP, Wicestarosta Powiatu Gorlickiego Jerzy Nalepka, Zastępca Burmistrza Gorlic Janusz Fugiel oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Roman Dziubina. Otwarcie wystawy poprowadził Prezes PTTK w Gorlicach Roman Trojanowicz Do tego, aby jakaś miejscowość, miasto lub wieś, zapisały się na kartach światowej historii konieczne jest by działała w nim wybitna postać lub na jej ziemiach miało miejsce przełomowe wydarzenie, wykraczające daleko swoim znaczeniem poza dany region. Gorlice miały w swych dziejach wybitną postać. Był nią niewątpliwie Ignacy Łukasiewicz. Z jego osobą kojarzony jest początek rozwoju przemysłu naftowego i dobrobyt ziemi Gorlickiej. Gorlice miały też wydarzenie, które choć wiąże się z ogromem zniszczenia i śmiercią rozsławiło nasze miasto i na trwałe wpisało jego nazwę na karty historii. Mowa tu oczywiście o Bitwie i Operacji Gorlickiej. Temu właśnie zagadnieniu poświęcona została nowa wystawa czasowa przygotowana w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach. Ze zbiorów członków Stowarzyszenia Historycznego "Bitwa pod Gorlicami 1915" zaprezentowana została ekspozycja zawierająca m.in. bogaty zbiór medali i odznaczeń, elementy umundurowania i uzbrojenia – w tym ciężki karabin maszynowy, oraz dokumenty o przebiegu służby wojskowej z czasu I wojny światowej. Specjalne miejsce na ekspozycji zajmują także kwestie związane z odbudową regionu, z problemami z jakimi borykała się ludność po przejściu frontu, po 2 maja 1915 r. Ciekawostką na wystawie jest rękopis dotąd niepublikowanego pamiętnika opisującego Bitwę Gorlicką oraz rebusy - szyfrowana korespondencja wysyłana z frontu przez ojca żołnierza, Mieczysława Wyrobka, do dzieci mieszkających w Gorlicach. Tekst: Katarzyna Liana
|
Międzynarodowa Konferencja Naukowa. Odsłonięcie popiersia Franciszka Janika
Wydarzenia w Szymbarku są częścią projektu „Lotnictwo w operacji gorlickiej” finansowanego przez Województwo Małopolskie. Realizowany jest on w ramach Małopolskiego Programu Obchodów „100-lecie I wojny światowej” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. O godzinie 10.00 rozpoczęła się I część międzynarodowej konferencji. Otworzyła ją dr hab. Jolanta Kamińska-Kwak prof. UR - dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Po niej głos zabrał dr hab. Andrzej Olejko prof. UR – opiekun merytoryczny konferencji, a następnie mgr Katarzyna Zielińska - kurator wystawy z krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego. Po tych wstąpieniach przemówił Starosta Gorlicki, Karol Górski. Kolejnym punktem tej konferencji były referaty wygłoszone przez dr Zbigniewa Palskiego („Bitwa gorlicka 1915 r. i jej znaczenie - stan badań po 100 latach”), dr hab. Jerzego Grzybowskiego („Materiałowe planowanie wojenne Rosji i możliwości mobilizacyjne jej przemysłu. Kryzys zaopatrzenia armii rosyjskiej (1914–1915)” ). Dr Gerhard Artl z Wiednia wystąpił z referatem pt. „Die Luftaufklärung vor Beginn des Durchbruchs bei Gorlice" - tłumaczenie ,,Rozpoznanie lotnicze przed rozpoczęciem przełomu pod Gorlicami" Z kolei prof. Andrij Haruk reprezentujący Lwów przedstawił temat: „Technika lotnicza rosyjskiego lotnictwa nad Galicją 1914-1915 r”. Ostatni referat wygłosił dr Zbigniew Moszumański. Bohaterem jego był „Franciszek Janik - zapomniana gwiazda polskiego sportu balonowego”. Panel ten poprowadził Zdzisław Tohl. Kolejnym punktem dzisiejszych wydarzeń była uroczystość odsłonięcia pomnika wspomnianego w referacie prof. Franciszka Janika. Pochodzący z Mszaki lotnik, konstruktor i miłośnik lotów balonowych nie tylko doczekał się swojego pomnika na placu przed budynkiem Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego przy ulicy 11 Listopada 43, ale także jego imieniem nazwano salę audiowizualną w tutejszej placówce. W tym doniosłym wydarzeniu wzięli udział uczestnicy konferencji, przedstawiciele władz miasta, starostwa, poczty sztandarowe oraz młodzież CKRiU. W godzinach od 16 do 19 odbyła się II części konferencji. Tym razem prowadzącym panel był mgr Krzysztof Michalik. Swoje referaty zaprezentowali: prof. Andrij Kozyckyj z Lwowa („Lotnictwo rosyjskie nad Galicją 1914-1915 i w bitwie gorlickiej”), dr hab. Andrzej Olejko prof. UR - Rzeszów („ Lotnictwo austro-węgierskiej Monarchii w przełamaniu gorlickim 1915 r.”). Z Pragi przybył dr Michal Plavec z referatem „Austro-węgierska poczta lotnicza Wiedeń-Kraków-Proskurów-Kijów-Wiedeń - pierwsza na świecie pocztowa linia lotnicza 1918 r.”, z Gdańska dr Maciej Bakun („ Lotnictwo niemieckie na Froncie Wschodnim w okresie 1914-1915”). Ostanim referującym był dr Krzysztof Mroczkowski z Muzeum Lotnictwa Polskiego Kraków i jego praca „Pomiędzy propagandą a rzeczywistością - Wielka Wojna w Galicji w oparciu o doniesienia prasowe i pamiętniki”.
Po zakończonej konferencji miało miejsce otwarcie dwóch okolicznościowych wystaw: replika klockor sverige w oficynie dworskiej zaprezentowano ekspozycję muzealną ze zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zatytułowaną „100 rocznica Bitwy Gorlickiej - udział lotnictwa w przełamaniu frontu”.
Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. ,,Lotnictwo w operacji gorlickiej 1915" . Odsłonięcie popiersia Franciszka Janika |
Rekonstrukcja historyczna w Stebniku na Słowacji.
Do dziś część historyków uważa, że było to zdradzieckie posunięcie czeskich żołnierzy, których w następstwie cesarz ukarał hańbiącym rozwiązaniem pułku. Inni zaś dopatrują się w tym fakcie dramatu żołnierzy, otoczonych przez mających przewagę Rosjan, pozbawionych zaopatrzenia i z ostatnimi nabojami w ładownicach. Miała to więc być kapitulacja resztki obrońców. Przed rekonstrukcją można było zwiedzić obóz wojskowy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, spróbować posiłków kuchni polowej oraz posłuchać pieśni wojskowych z okresu Wielkiej Wojny a na koniec imprezy można było zrobić pamiątkowe fotki z żołnierzami armii austro - węgierskiej i rosyjskiej a także postrzelać z czego ja osobiście skorzystałem!
|
Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. ,,Lotnictwo w operacji gorlickiej 1915" |
100-lecie bitwy pod gorlicami – programJuż wkrótce w Gorlicach, Sękowej i Łużnej podczas majowego weekendu będzie można poznać historię największego starcia zbrojnego I wojny światowej na froncie wschodnim. Okrągła rocznica bitwy gorlickiej to okazja do odwiedzenia miejsc związanych z bitwą i udziału orologi replica italia w wydarzeniach / imprezach, które pozwolą poczuć atmosferę minionej epoki. Poniżej przedstawiam główne punkty programu 100-lecie bitwy gorlickiej, możesz również klinąć na banerek z boku.
|