Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   134  135  136  137  138  139  140  141  142   - następna »

Odnowienie i poświęcenie pomnika ofiar Thalerhofu.

Na przełęczy pomiędzy Czarnem a Jasionką (gmina Sękowa), około 20 m od drogi(szkółka nadleśnictwa) stoi obelisk poświęcony św. Maksymowi Sandowyczowi – św. Prawosławny rozstrzelany w Gorlicach w 1914 r. przez Austriaków i pochowany w Żdyni, a także wszystkim więźniom Thalerhofu, poległym za wiarę i ruski naród. Pomnik ufundowali prawosławni mieszkańcy Łemkowszczyzny w 1934 r. – 80 lat temu.

Przy pięknej pogodzie, 13 września 2014 r. odbyło się poświęcenie odnowionego pomnika pamięci św. Maksyma Sandowycza oraz ofiar Tahlerhofu.
Po odczytaniu i śpiewie liturgicznym nastąpiło poświęcenie pomnika a dokonał Jego Ekscelencja Prawosławny Biskup Gorlicki Paisjusz, przy współudziale 5 księży prawosławnych, w obecności licznie zgromadzonych wiernych z kilku parafii prawosławnych. Bp. Gorlicki zwrócił się do zebranych ze słowem, podkreślając wagę tego wydarzenia jakim jest odnowienie, poświęcenie i pamięć o ofiarach obozu w Tahlerhofie (Austria)

Podziękował wszystkim zaangażowanym w dzieło odbudowy. Słowa podziękowania padły pod adresem władz powiatowych, reprezentował wicestarosta Karol Górski
Podziekował Pani Irenie, której wręczył pamiątkową ikonę. Na zakończenie 88-letni rodowity mieszkaniec Długiego i Czarnego Pan Dymitr Sabatowicz, piękną łemkowszczyzną opowiedział historię odsłonięcia i poświęcenia pomnika w 1934 r., zakończył swoje wystąpienie wierszem, którego autorem jest sam Pan Dymitr.
Organizatorem uroczystości był Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej ,,Elpis” w Gorlicach.

PS

Talerhof ( niem. Thalerhof) to jedna z najtragiczniejszych kart w historii Łemków. W tej miejscowości leżącej nieopodal austriackiego Grazu zorganizowany został 4 września 1914 r. i trwał do końca 1917 r. obóz internowania "dla nielojalnych obywateli monarchii austro-węgierskiej". Talerhof po dzień dzisiejszy uchodzi za symbol martyrologii Rusinów. Obecnie w Muzeum PTTK w Gorlicach czynna jest wystawa przedstawiajaca m.in. losy przetrzymywanych w tym obozie, wśród których znaleźli się także mieszkańcy ziemi gorlickiej, którzy byli oskarżeni o moskalofilstwo.

Przez obóz utworzony przez władze austro-węgierskie przewinęło się w latach 1914–1916 około 14 000 osób, w tym ponad tysiąc z powiatu gorlickiego. Terror, samowola administracji obozowej, głód, trudne warunki sanitarne, epidemia tyfusu spowodowały wysoką śmiertelność wśród więźniów (zarejestrowano 1767 przypadków śmierci, w tym pomiędzy 17 stycznia a 31 marca 1915 zmarły 524 osoby). Po I wojnie światowej w Galicji w kołach moskalofilskich powstał „Kult Talerhofu” – organizowano zjazdy (w 1928 i 1934), wydawano książki i pamiętniki. Na terenie gminy Sękowa, w miejscowości Bartne i Czarne znajdują się dwa pomniki poświęcone martyrologii Rusinów - Łemków.

Z Czarnego 18 osób przebywało w więzieniu w Thalerhofie są to:
Wańko Łyka, Wańko Jan, Kytczak Teodor, Bajsa Piotr, Przysłupski Piotr, Chrywna Emil-naucz. z Gładyszowa, Bajsa Michał, Walko Łuka, Rozdzielski Józef, Bajsa Daniel, Wańko Łukasz, Szewczyk Jan, Lizak Jan, Bawolak Jan, Barna Jan, Przysłudzki Łyka, Gyba Piotr, Chowaniec Teodor-zmarł 04.03.1915 r. w wieku 38 lat.

Poświęcenie odnowionego pomnika ofiar Thalerhofu w Czarnem

Spotkanie z członkami ZNP w Gorlicach

W dniu 11 września 2014 r. odbyło się spotkanie emerytowanych nauczycieli, członków Sekcji Emerytów i Rencistów przy Oddziale ZNP w Gorlicach. Głównym tematem spotkania była prelekcja Pana Aleksandra Gucwy - emerytowanego nauczyciela Zespołu Szkolno - Przedszlonego w Sękowej oraz Przew. Komitetu Uroczystości 70 rocznicy zestrzelenia samolotów Liberatora i Halifaxa w Olszynach i Banicy.

Kol. A.Gucwa przedstawił szczegóły swych wieloletnich starań i działań związanych z upamiętnieniem tego historycznego wydarzenia w celu ustalenia faktów oraz uczczenia pamięci poległych lotników i ich żyjących rodzin. Opowieść o tragicznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej poparta była bogatym materiałem archiwalnym, w dużej mierze pochodzącym z prywatnych zbiorów rodzin poległych lotników.
Dopełnieniem prelekcji będzie wyjazd do Krzywej pod pomnik poległych polskich lotników, którzy zginęli w sierpniu w 1944 r.

Na zakończenie prelekcji Pan Aleksander Gucwa otrzymał od Zarządu Sekcji Emerytów i Rencistów w Gorlicach piękne wydanie albumowe pt. ,,Piękna Ziemia Gorlicka" z dedykacja następującej treści:,,Dla Kol. Aleksandra Gucwy z wyrazami wielkiego szacunku i uznania za odkrycie prawdy o lotnikach w Banicy (1944r.) Książkę wręczyła Pani Prezes Sekcji Emerytów, Krystyna Czocher w obecności Wandy Zachariasz i Marii Jagody.
Dwie pierwsze wymienione Panie były w latach 1973 - 1984 dyr. kol. Aleksandra w Siarach i w Sękowej. Pani Krystyna Czocher do lat 90-tych pracowała na stanowisku Inspektora Oświaty i Wychowania w Gminie Sękowa.

Bałkany w Beskidzie

W dniach od 5 do 7 września 2014 r. miłośnicy i sympatycy rumuńskiego auta DACIA - Drumbun spotkali się w Beskidzie Niskim na kolejnej imprezie.
Wyjazd z Krakowa nastąpił w piątek 5 września w godzinach popołudniowych . Wieczorem wszyscy uczestnicy zameldowali się w Bacówce w Bartnem . Po kolacji rumuńskiej, przyszła pora na tradycyjne ognisko, które zakończyło się grubo po północy.
Na drugi dzień po śniadaniu wyruszyliśmy na zorganizowany rajd samochodowy po Beskidzie Niskim.
Komandor rajdu Pan Michał Sowa na sygnał Drum bun” czyli "szerokiej drogi! wyruszyliśmy pięknymi Daciami i jedną starą ,,Warszawą” To rumuńskie pozdrowienie często słyszałem tego dnia.

Pierwszym postojem była Banica – pomnik siedmiu polskich lotników, którzy zginęli 70 lat temu. Aleksander Gucwa – Opiekun Miejsc Pamięci Narodowych przedstawił uczestnikom zlotu historię zestrzelenia załogi z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Przez Krzywą, Jasionkę dotarliśmy do Czarnego, tu zaś uczennicy zlotu dowiedzieli się o pochówku żołnierzy Wermachtu, którzy zginęli pod koniec II wojny światowej, zobaczyli cmentarz wojenny z I wojny światowej oraz stary łemkowski wiejski cmentarz. Przystankiem docelowym była Ożenna w gminie Krempna, pow. Jasło. Tu na włościach Michała przy rytmach bałkańskiej muzyki, kosztować można było miejscowe potrawy przygotowane przez Adama – sołtysa wsi Ożenna. Był grill oraz przeróżne przysmaki rumuńskie i trunki na czele z Alexandrionem i dzielnym Ursusem!! Odbyły się rówież spacery po okolicy, zachwycając się piękną przyrodą u progu jesieni.

Wieczorem ruszyliśmy w drogę powrotną przez Lipną, Zdynię i Gładyszów do Bartnego, tam na nas czekał już pieczony baran. Pogoda dopisała, więc przy ognisku bawiono się bardzo, bardzo długo.

Na trzeci dzień po śniadaniu, osoby mające dobrą kondycję odbyły wyciczkę pieszą na Magurę Wątkowską. Po południu uczestnicy zlotu wyruszyli do Krakowa, by w godzinach wieczornych zameldować się u swoich Rodzin.

PS

Od Bartego do Ożennej (22 km) przebiegły dwie nasze dzielne uczestniczki zlotu i były pare minut po naszym przyjeżdzie – Brawo, Brawo!!. Nazwisk specjalnie nie podaję, aby nie było zainteresowania ze strony polskich klubów sportowych, gdyż obie Panie są mózgiem w Drumbun :)

,

100 - lecie obozu w Talerhofie

W dniu 1. września w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach odbył się wernisaż, poświęcony tragedii ludności Łemkowskiej na terenie obozu internowania w Talerhofie. (Austria) Wernisaż otworzył Prezes PTTK w Gorlicach Roman Trojanowicz a następnie historię obozu w Talerhofie przedstawił ks. Roman Dubec, proboszcz parafii prawosławnej w Gorlicach oraz Dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Kultury Prawosławnej w Gorlicach.

Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze w Gorlicach, Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach oraz Autor wystawy Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej ,,ELPIS” w Gorlicach, zapraszają do obejrzenia ekspozycji TALERHOF 1914 – 1917 . Ekspozycja będzie prezentowana w sali wystaw zmiennych Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach. Wystawa będzie dostępna od 2. września do 31. października 2014 r. ul. Wąska 7 – 9, Tel. 18 35 226 15

Talerhof ( niem. Thalerhof) to jedna z najtragiczniejszych kart w historii Łemków. W tej miejscowości leżącej nieopodal austriackiego Grazu zorganizowany został 4 września 1914 r. i trwał do końca 1917 r. obóz internowania "dla nielojalnych obywateli monarchii austro-węgierskiej". Talerhof po dzień dzisiejszy uchodzi za symbol martyrologii Rusinów. Wystawa przedstawia m.in. losy przetrzymywanych w tym obozie, wśród których znaleźli się także mieszkańcy ziemi gorlickiej, którzy byli oskarżeni o moskalofilstwo.
Przez obóz utworzony przez władze austro-węgierskie przewinęło się w latach 1914–1916 około 14 000 osób, w tym ponad tysiąc z powiatu gorlickiego. Terror, samowola administracji obozowej, głód, trudne warunki sanitarne, epidemia tyfusu spowodowały wysoką śmiertelność wśród więźniów (zarejestrowano 1767 przypadków śmierci, w tym pomiędzy 17 stycznia a 31 marca 1915 zmarły 524 osoby). Po I wojnie światowej w Galicji w kołach moskalofilskich powstał „Kult Talerhofu” – organizowano zjazdy (w 1928 i 1934), wydawano książki i pamiętniki. Na terenie gminy Sękowa, w miejscowości Bartne i Czarne znajdują się dwa pomniki poświęcone martyrologii Rusinów - Łemków.

Pomnik ofiar Talerhofu w Bartnem i Czarnem - gmina Sękowa

Obóz w Talerhof - widok ogólny - 1917 r.

Egzekucja w Talerhof. Powieszeni Roman Berezowskyj ks. greckokatolicki, Łew Kobylanśkyj urzędnik i Pantelejmon Żabiak chłop

Uczcili pamięć lotników poległych w misji niesienia pomocy powstańczej Warszawie

W piątek 29 sierpnia 2014 r. w Krzywej – Banicy przy pięknej pogodzie odbyły się uroczystości związane z 70. rocznicą zestrzelenia dwóch polskich załóg z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, bombowców Liberatora i Halifaxa w sierpniu 1944 roku, które niosły pomoc walczącej Warszawie. Samoloty zestrzelono w rejonie Banicy w gminie Sękowa oraz w Olszynach w gminie Rzepiennik Strzyżewski.

Śmierć poniosło wówczas 14 polskich lotników. W Halifaxie w nocy z 27/28 sierpnia 1944 w rejonie Krzywej – Banicy zginęli: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ozga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk. Natomiast w Olszynach w Liberatorze 17 sierpnia 1944 roku zginęli:kpt. pilot Zygmunt Pluta, sierżant pilot Brunon Malejka, por. nawigator Tadeusz Jencka, kapral radiooperator Józef Dudziak, plut. bombard. Bernard Wichrowski, plut. mech. Jan Marecki i plut. strz. Jan Florkowski.
Na uroczystość przybył przedstawiciel Prezydenta RP, MON, Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, harcerze, leśnicy, księża, kombatanci, przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej, władze Małopolski, lokalnych samorządów, mieszkańcy gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, a przede wszystkim rodziny poległych lotników. Wśród najważniejszych gości był przedstawiciel Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Waldemar Strzałkowski,ekspert w Gabinecie Prezydenta, Krzysztof Sikora, radca generalny Koordynator w Ministerstwie Obrony Narodowej, pułkownik dr David Houghton, Attache Obrony, z ramienia Królewskich Sił Powietrznych, Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie, Jerzy Miller - wojewoda Małopolski oraz Stanisław Sorys - Marszałek Woj. Młp.

Tuż przed rozpoczęciem mszy świętej w intencji poległych lotników polskich załóg bombowców Liberator i Halifax, rodzinom poległych lotników wręczono pośmiertne nominacje na wyższe stopnie wojskowe. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski – Zwierzchnik Sił Zbrojnych, mianował pośmiertnie na stopień podporucznika dziewięciu polskich lotników poległych w trakcie misji niesienia pomocy powstańczej Warszawie. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej akty mianowania wręczył Rodzinom poległych podoficerów przedstawiciel Prezydenta RP Waldemar Strzałkowski.
Pierwszy stopień oficerski podporucznika otrzymali: plut.Bernard Wichrowski, plut. Jan Florkowski, kpr. Józef Dudziak, sierż. Brunon Malejka, plut. Jan Marecki, sierż. Wilhelm Balcarek, sierż. Jan Ozga, sierż. Józef Skorczyk, plut. pil. Izydor Konderak.
Minister Obrony Narodowej awansował pośmiertnie do stopnia majora: kpt. pil. Zygmunta Plutę, kpt. nawig. Franciszka Omylaka, do stopnia kapitana: por. Tadeusza Jenckę, do stopnia porucznika: ppor. pil. Kazimierza Widackiego, ppor. Konstantego Dunina-Horkawicza oraz ppor. Tadeusza Mroczko. Nominacje wręczał Radca Generalny - Koordynator MON Krzysztof Sikora
Po awansach, prezes gorlickich kombatantów kpt Tadeusz Tenerowicz odznaczył Aleksandra Gucwę,przew. komitetu uroczystości Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym, nadanym przez Zarzad Główny RPib. Więźniów Politycznych.
Następnie odbyła się Msza Św. w intencji poległych załóg lotniczych, koncelebrowana przez siedmiu księży pod przwodnictwem proboszcza parafii Gładyszów ks. Artura Wesołowskiego. Homilię wygłosił 86 letni o.Dominik kapelan lotników z Krakowa.

Po mszy św. nastąpiły okolicznościowe przemówienia, jako pierwszy głos zabrał Aleksander Gucwa, który nawiązał do tragicznej śmierci dwóch polskich załóg, złożył życzenia i wręczył wiazankę kwiatów o. Dominikowi z okazji 60 rocznicy świeceń kapłańskich i 50 lecia pierwszego lotu z krośnieńskiego lotniska. Poprosił aby minutą ciszy uczcić pamięć poległych żołnierzy podczas II wojny światowej i zmarłego parę godzin wczesniej 76 letniego Michał Omylaka, syna mjr. naw. Franciszka Omylaka.

Głos zabrał pułkownik dr David Houghton, Attache Obrony, z ramienia Królewskich Sił Powietrznych przy Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie, który powiedział - ,,zawsze będziemy pamiętać o tym, że 70 lat temu polscy lotnicy walczyli ramię w ramię z brytyjskimi żołnierzami przeciwko nazizmowi. Ta tradycja jest żywa i dzisiaj, kiedy polscy i brytyjscy żołnierze razem pełnią misje pokojowe w Iraku i Afganistanie"
Nastepnie głos zabrał gen. dyw. pilot w stanie spoczynki Czesław Mikrut - wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, który m.in. powiedział ,,wyrażamy uznanie za kultywowanie pamięci o polskich lotnikach...wyrazamy wdzięczność wszystkim, którzy utrwalają w naszej narodowej tożsamości pamięć o wydarzeniach tamtych dni i przyczynili się do zorganizowania tego przedsięwzięcia. Głos zabrał jeszcze płk pilot Benedykt Siemaszko - prezes SSLW RP w Krakowie oraz Zofia Rowińska - sekretarz Urzędu Gminy w Sękowej.
Szczególnie wzruszającym momentem był przelot samolotów historycznych: Jak-12 i RWD-5, pilotowanych przez lotników z Łososiny Dolnej, z których zrzucono wiązankę kwiatów złożoną pod pomnikiem w hołdzie poległym.

Po wystąpieniach oficer SG w Nowym Sączu, przeprowadził apel poległych , po czym poszczególne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem lotników.
O godz. 15.00 w swietlicy Ropicy Górnej, odbył się wykład dr hab. Andrzeja Olejki prof.UR na temat zestrzelenia obu załóg, po czym nastapiło spotkanie z rodzinami lotników załóg Liberatora i Halifaxa

Uroczystość uświetniła Orkiestra Straży Granicznej wraz z kompanią honorową z Nowego Sącza. Wartę przy pomniku oraz wojskową asystę honorową wystawili żołnierze Sił Powietrznych z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.

Zobacz relację filmową oraz wywiad - kliknij znaczek tu

WIEŃCE I WIĄZANKI KWIATÓW ZŁOŻYLI:

1. Wieniec złożył Przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Ekspert w Gabinecie Prezydenta Pan Waldemar Strzałkowski, asystuje Pan kpt.SG Ryszard Konicki z Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu

2. Wieniec złożył Pan Krzysztof Sikora Radca Generalny Koordynator w Ministerstwie Obrony Narodowej, asystuje zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Nowym Sączu, Pan mjr Henryk Kiełbasa

3. Wieniec złożyli członkowie Rodzin Liberatora - 5 Rodzin

4. Wieniec złożyli członkowie Rodzin Halifaxa (6 Rodzin) oraz pułkownik dr David Houghton, Attache Obrony, z ramienia Królewskich Sił Powietrznych, Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie.

5. Wiazankę złożył Wojewoda Małopolski Jerzy Miller

6.Wiązankę w imieniu samorządu Województwa Małopolskiego składał Pan Stanisław Sorys - członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

7. Wieniec składał radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, sędzia Trybunału Stanu Paweł Śliwa.

8. Wiązankę w imieniu społeczności Ziemi Gorlickiej składał Pan Mirosław Wędrychowicz Starosta Gorlicki.

9.Wieniec składał płk SG Mieczysław Kurek Komendant Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu.

10. Wieniec w imieniu Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Gorlicach składali: wiceprzewodniczący Zarządu Pan Kazimierz Żegleń, członek Zarządu Pan Jacek Sokołowski i radny Rady Powiatu Gorlickiego Pan Jan Przybylski

11. Wieniec w imieniu Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, Oddział w Krakowie składali: wiceprezes Zarządu Głównego Pan gen.dyw.pil. w stanie spoczynku Czesław Mikrut, prezes oddziału krakowskiego płk.pil. Benedykt Siemaszko, wiceprezes mjr pil. Stefan Glądys i członek Zarządu ppłk pil. Szczepan Kurpisz.

12. Wiązankę w imieniu Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa składał prezes Pan por. Leszek Mańkowski.

13. Wieniec od Zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Sękowej składał: radny Rady Powiatu Gorlickiego Pan Karol Tenerowicz, radni Rady Gminy Sękowa panowie Józef Łużyński i Stanisław Myszkowski oraz sołys Siar Edward Skuba.

14. Wiązankę w imieniu mieszkańców Gorlic składał Pan Witold Kochan burmistrz Gorlic.

15.Wieniec składał Pan Jerzy Gadzina Nadleśniczy Nadleśnictwa Gorlice

16. Wieniec w imieniu mieszkańców Gminy Sękowa składała Pani Zofia Rowińska sekretarz Gminy oraz Pan Kazimierz Tenerowicz zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Sekowa.

17.Wiązankę w imieniu klubu Seniorów Związku Harcerstwa Polskiego z Gorlic złożyli druhowie harcmistrzowie Franciszek Janeczek i Lucjan Stępień.

18.Wieniec od mieszkańców wsi Krzywa składała sołtys Pani Elżbieta Jawor.

19. Wiązankę składało Stowarzyszenie Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhalańskich z Łabowej z prezesem ppor. Zbigniewem Ciekańskim na czele.

20. Wiązankę zrzuconą z samolotu przez pilotów z Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej złożyli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej.

21. Wiązankę złożyli przedstawiciele organizacji ,,Narodowe Gorlice"

Gość RTVG - Aleksander Gucwa***** Zobacz relację filmową***** wywiad - kliknij znaczek tu

Krzywa - Banica - 70 rocznica zestrzelenia Halifaxa i Liberatora - część I

Krzywa - Banica - 70 rocznica zestrzelenia Halifaxa i Liberatora - część II

Krzywa - Banica - 70 rocznica zestrzelenia Halifaxa i Liberatora - część III - 176 zdjęć

Krzywa - Banica - 70 rocznica zestrzelenia Halifaxa i Liberatora - część IV - 192 zdjęcia

70 rocznica zestrzelenia Halifaxa i Liberatora - Krzywa - Banica, zdjęcia lotnicze - Beskid Sądecki i Niski część V - 186 zdjęć

Akt nominacyjny Tadeusza Jencki na stopień kapitana

Akta nominacyjne na stopień podporucznika Jana Mareckiego i Józefa Skorczyka.

PROGRAM UROCZYSTO¦CI PATRIOTYCZNO - RELIGIJNYCH:
11.00 - Msza w. w intencji poległych lotników polskich załóg bombowców Liberator i Halifax
pod pomnikiem w Krzywej - Banicy
12.00 - Przemówienia okolicznociowe, złożenie wieńców pod pomnikiem, przelot samolotów
12.45 - Zakończenie uroczystoci przy pomniku
13.30 - Obiad
14.30 - Konferencja naukowa powięcona
zestrzeleniu załóg bombowców:
- dr hab. Andrzej Olejko prof. UR
- mgr inż. Tomasz Sikorski - Warszawa
15.30 - Spotkanie z Rodzinami lotników załóg
Liberatora i Halifaxa

Po 70 latach odnaleziono tabliczkę znamionow± z silnika Liberatora, który został zestrzelony 17.08.1944 r. w Olszynach.
Zobacz szczegóły TU - kliknij