Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   132  133  134  135  136  137  138  139  140   - następna »

70. Rocznica Akcji ,,Burza”. Patriotycznie w Dąbrach

19 października 2014 r. w miejscowości Rzepiennik Strzyżewski w przysiółku Dąbry, w pow. tarnowskim, odbyła się uroczystość z okazji 70. Rocznicy Akcji ,,Burza” i tragicznej śmierci oddziału REGINA II, Batalionu ,,Barbara” 16 Pułku Armii Krajowej.
Przy pięknej słonecznej pogodzie, na cmentarzu wojskowym, wśród 18 mogił poległych partyzantów w dniu 17.10.1944 r. w walce z hitlerowskim najeźdźcą o wolność ojczyzny, odprawiona została Msza Św. Uczestniczyli kombatanci, władze wojewódzkie, powiatowe i samorządowe, harcerze, uczniowie, oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy z różnych miejscowości m.in. delegacja z Sękowej, która oddała hołd poległym partyzantom.

W przemówieniu okolicznościowym głos zabrał jeden z ostatnich żołnierzy Batalionu ,,Barbara” płk. dr Jerzy Pertkiewicz, który odczytał list od Prezydenta Tarnowa.
Przeprowadzono Apel Poległych, podczas czytania nazwisk poległych partyzantów, harcerze trzymający wartę przy grobie składali symboliczną różę.

Po uroczystościach na cmentarzu, odbył się przemarsz pod pomnik partyzantów, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów.
Podniosła atmosfera oraz obecność świadków i uczestników tych wydarzeń na pewno na długo zapadnie w sercach i pamięci młodych ludzi, którzy swoją obecnością na uroczystości dali świadectwo przywiązania do takich wartości, jak Bóg, Honor i Ojczyzna

PS

W lecie 1944 r. na terenie Ziemi Tarnowskiej działał batalion partyzancki ,,Barbara” 16 pp A.K. W skład batalionu wchodziła 3 komp. Regina. Po bitwie pod Jamna 25.09.1944 r. została podzielona na dwa samodzielne oddzialy. Odział ,,Regina 2” dowodzony przez por. Z. Bosowskiego ps. ,,Kajetan” został o świcie 17.10.1944 r. zdradziecko osaczony w stodole na Dąbrach. W bitwie poległo 18 żołnierzy a 9 zginęło w w obozie w Gross – Rosen.

70. Rocznica Akcji ,,Burza” Patriotycznie w Dąbrach - 19.10.2014 r.

Wieczór poezji Jerzego Harasymowicza w Bartnem

19 października 2014 r. w cerkwi greckokatolickiej p.w. śśw. Kosmy i Damiana w Bartnem, odbył się wieczór poezji Jerzego Harasymowicza. Wiersze recytował Przemysław Sejmicki – aktor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w opracowaniu muzycznym Bogusława Diducha i Wiesława Lewka, znanych artystów w naszym środowisku.
Do cerkwi - muzeum przybyli liczni koneserzy poezji Jerzego Harasymowicza, którzy wysłuchali recytacje i muzykę następujących utworów: W Lesie Listopadowym, Bartne, Łabowa, Tylicz, Pozwólcie Słowikom na koncert oraz List

PS

Jerzy Harasymowicz-Broniuszyc urodził się 24 lipca 1933 r. w Puławach. Był bardzo popularnym polskim poetą.
Tworzył i mieszkał w Krakowie, założył tu grupę literacką "Muszyna"(1957-1963), był współzałożycielem grupy "Barbarus.
Debiutował tomikiem Cuda(1956). Opublikował kilkadziesiąt zbiorów, zyskując znaczną popularność np. Wieża melancholi(1958), Mit o świętym Jerzym(1959).Barokowe czasy(1979), Wiersze miłosne(1979)

Wiele miejsca poświęcił przyrodzie karpackiej oraz kulturze łemkowsiej i ruskiej, folklorowi prowincji, malowniczym miasteczkom, kulturze średniowiecza i baroku, baśniowym postaciom i zdarzeniom.
Uznany przez krytykę za twórcę, który przyczynił się do odnowienia poezji polskiej po 1956r.
Zmarł 21 sierpnia 1999 w Krakowie. Jego prochy rozsypano nad bieszczadzkimi połoninami, a symboliczny grób stanowi pomnik marvel disfraces w kształcie bramy na Przełęczy Wyżnej. W Krakowie, na bramie Cmentarza Salwatorskiego znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Poecie.

Apel policji w sprawie zabójstwa mieszkańca Sękowej w Niemczech

W Niemczech, w wyniku postrzału, zginął Ryszard Fudala mieszkaniec Sękowej. Mężczyzna podróżował na zachód często w celach zarobkowych, zajmował się handlem samochodami i sprowadzaniem ich na zamówienie do Polski.
We wtorek 7 października po południu kierowca polskiego TIR-a na placu postojowym przy autostradzie 44 w Diemelstadt odnalazł samochód Polaka, a w nim zastrzelonego mężczyznę.
Na ciele mężczyzny były rany postrzałowe, które były przyczyną zgonu. Prawdopodobnie mężczyzna stał się ofiarą rabusiów: w jego samochodzie nie znaleziono dokumentów ani pieniędzy, które miały zostać wykorzystane na zakup kolejnych aut.
Dochodzenie w tej sprawie prowadzi niemiecka policja we współpracy imitazioni borse firmate z prokuraturą w Kassel.

Drodzy Czytelnicy, na prośbę Rodziny zamordowanego zwracamy się do Was z gorącym apelem. Wysiłki policji nie przynoszą na razie skutku, stąd też wielka prośba do Was o pomoc: czytajcie, udostępniajcie. Niech ta wiadomość dotrze za pośrednictwem gorliczan nad zachodnią granice i do Polaków w Niemczech. Źródło: Halo Gorlice

14 października - DZIEŃ NAUCZYCIELA - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

"WYKSZTAŁCENIE TO DOBRO, KTÓREGO NIC NIE JEST W STANIE NAS POZBAWIĆ"

Rajd pieszy do Rezerwatu Skalnego ,,KORNUTY”

W czwartek 9 października 2014 r. uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej z klasy VI-tej wraz z wychowawczynią Gabrielą Kołotyło oraz opiekunem a zarazem przewodnikiem Aleksandrem Gucwą, wzięły udział w rajdzie pieszym do Rezerwatu Skalnego ,,KORNUTY”. Rezerwat ten położny jest na terenie Beskidu Niskiego w paśmie Magury Wątkowskiej. Rano z parkingu szkolnego o godz. 8.00, 28 uczestników wyjechało autokarem do Bartnego. Szlakiem żółtym docieramy do szlaku zielonego na Magurze Wątkowskiej (830 m n.p.m.), stamtąd po 20 min. jesteśmy na skałkach Rezerwatu ,,Kornuty”. Kilka fotek i wracamy z powrotem na szlak zielony przy silnym wietrze i mgle.

Po następnych 2 godz. przez Ferdel (648 m ) docieramy do Ośrodka Wczasowego w Wapiennem. Tu korzystając z pięknej pogody rozpaliliśmy ognisko, potem było pieczenie kiełbasek i innych smakołyków, a następnie gry i zabawy. Przez miło spędzony czas na świeżym powietrzu, obcując z przyrodą, realizowaliśmy szkolny program promujący zdrowie. Szum potoków górskich oraz śpiew ptaków towarzyszył nam podczas wypoczynku. Naładowani pozytywną energią ruszyliśmy w drogę powrotną, tu Wapiennem czekał na nas szkolny autokar. Dzieciaki świetnie dawały sobie radę, a rześkie jesienne powietrze dodawało otuchy. Szczęśliwie wróciliśmy do szkoły, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.