Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   145  146  147  148  149  150  151  152  153   - następna »

W Szczawie uczcili pamięć mjr pilota Antoniego Tomiczka

,

W sobotę 28 grudnia 2013 r. o godzinie 10.00, w piękny, słoneczny dzień, przy temperaturze powyżej 10 stopni, zwiedzaniem Muzeum 1 PSP AK w Szczawie, rozpoczęły się uroczystości związane z rekonstrukcją historyczną upamiętniającą ostatni zrzut dla Armii Krajowej. 69 lat temu mjr pilot Antoni Tomiczek, lecąc bombowcem nad Gorcami, zrzucił zaopatrzenie dla żołnierzy Armii Krajowej. To była ostatnia akcja zmarłego niedawno najstarszego polskiego pilota.
Na miejsce rekonstrukcji poprowadził kustosz muzeum - p. Józef Rusnak, po godzinnym przejściu byliśmy na miejscu zrzutu, na Polankach nad Szczawą.

Pasjonaci lotnictwa, AK i okoliczni mieszkańcy uczcili to wydarzenie, doceniając wysiłek zbrojny lotnictwa polskiego w okresie II wojny światowej oraz żołnierzy AK. ,,Pomysł uroczystości zrodził się w Krakowskim Oddziale Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP jeszcze za życia mjr. Antoniego Tomiczka. To dzisiejsze spotkanie na polanie w Szczawie będzie poświęcone jego pamięci" - powiedział obecny na uroczystości ppłk. pilot w st. spoczynku Benedykt Siemaszko, prezes KO SSLW

Na Polankach Szczawskich wzięły udział grupy rekonstrukcji historycznej m.in. 1 PSP AK z Nowego Targu oraz cztery załogi samolotowe, które kilkakrotnie przeleciały nad zrzutowiskiem. Przy tak pięknej pogodzie wszystko to wyglądało wspaniale a dla dzieci i młodzieży była to wspaniała lekcja patriotyzmu. Po niej pyszną grochówkę serwowały panie z Zespołu Szkół w Szczawie przy współpracy z Wójtem Gminy Kamienica dr Władysławem Sadowskim. Następnie w kościółku partyzanckim zaprezentowana została wystawa i film poświęcona śp majorowi pilotowi Antoniemu Tomiczkowi.

Wszystkim za wszelką pomoc tj. grupom rekonstrukcyjnym, zaprzyjaźnionym stowarzyszeniom, kustoszom muzeum, Zespołowi Szkół w Szczawie, OSP w Szczawie, w imieniu organizatorów na zakończenie podziękował mjr rez. pil. Stefan Glądys – Vice Prezes SSLW RP. Wręczył również certyfikaty a na zakończenie przed kościółkiem partyzantów wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Impreza została zorganizowana w sposób perfekcyjny przez Krakowski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i środowisko pasjonatów historii lotnictwa. Słowa uznania i podziękowania kieruję pod adresem mjr pil. Stefana Glądysa, ppłk. pil. Szczepana Kurpisza oraz ppłk. pilota Benedykta Siemaszko.

PS

Na uroczystość rekonstrukcji został zaproszony i wziął udział Aleksander Gucwa i Kazimierz Sacha – Sękowa – Gorlice, który zaprosił zebranych na 70 rocznicę zestrzelenia Halifaxa i Liberatora do Banicy - Krzywej

Zobacz film - kliknij

Oddział 1 PSP AK w oczekiwaniu na zrzuty na polanie koło Szczawy.

Lotnicy Halifaxa z Banicy (Krzywa) mają własne stelle

Zobacz także TU ***************** Źródło:Dziennik Polski z 27 grudnia 2013 r.

Kolędnicy wystartowali!!

Kolędnicy jak widzimy na fotce to przebierańcy, którzy w okresie bożonarodzeniowym chodzą od domu do domu, śpiewają kolędy i składają życzenia pomyślności w Nowym Roku. Zwyczaj ten od wieków w Sękowej i okolicach obchodzony był od Wigilii do Trzech Króli. Dziś wieczorem tj. w pierwszym dniu Świąt Bożego Narodzenia, przybyła trójka młodych kolędników do naszego domu.

Grupa kolędnicza nosiła maszkary, którymi dla żartu straszono widzów. Najbardziej popularną był turoń, osadzony na kiju, z ruchomą, kłapiącą paszczą; ten rodzaj kolędowania nosił nazwę chodzenia z Turoniem, tradycja ta pomału juz zanika.

Popularne również były pochody z gwiazdą, wykonaną z kolorowego papieru, podświetloną od środka, przymocowaną ruchomo do drzewca. Kolędnik ją trzymający nazywany był gwiazdorem.

Chodzili też szopkarze z szopką i kukiełkami, odgrywający przedstawienia o narodzinach Jezusa w Betlejem, jak również Herody, zespoły odgrywające je "na żywo". W biblijną opowieść przyjścia Jezusa na bolsos de imitacion świat wplatano ludowe wątki i tradycje.

Charakterystycznymi postaciami w grupach kolędniczych byli: pasterze, Trzej Królowie, Dziad, Baba (za postacie kobiece przebierali się również chłopcy), Żyd, Cyganka, muzykanci. Życzenia składano wierszem albo kolędą, płatano przy tym figle, recytowano zabawne rymowanki, całemu widowisku towarzyszyła atmosfera ogólnej wesołości.

W zamian za życzenia, przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia, gospodarze obdarowywali przebierańców świątecznymi smakołykami lub wykupywali się drobnymi datkami.

Obchód kolędniczy był wyczekiwanym wydarzeniem, pominięcie domu uważane było za zły znak i tak jest do dzisiejszego dnia, choć z tymi przebierańcami bywa już różnie. Chłopcy i dziewczęta trzymać tradycje naszych ojców!!

Monitoring w centrum Sękowej

Na budynku Szkoły Podstawowej w Sękowej, od strony drogi wojewódzkiej, w grudniu 2013 r. zamontowano kamerę mającą na celu poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i turystów na terenie naszej gminy a także zapobieganie kradzieżom w ramach transgranicznego projektu pn. „Budowa systemu monitoringu bezpieczeństwa drogowego i środowiskowego w turystycznym obszarze nadgranicznym powiatu gorlickiego i kraju preszowskiego”.
Powiat gorlicki i preszowski to tereny o bardzo zbliżonych parametrach środowiskowych, kulturowych i gospodarczych, cenne przyrodniczo, z ogromną liczbą zabytków, świadczących o wielokulturowości. Ponieważ poziom rozwoju gospodarczego obu obszarów jest niewystarczający, w 2004 r. podjęto współpracę między Województwem Małopolskim, Powiatem Gorlickim i Krajem Preszowskim, której celem były działania na rzecz wspólnego pozyskiwania środków UE dla rozwoju gospodarczego terenów przygranicznych, a w konsekwencji podniesienia standardu życia mieszkańców po obu stronach granicy. Wraz z rozwojem sieci drogowej rozwijać się powinny systemy bezpieczeństwa i informacji. Dlatego też Powiat Gorlicki i Kraj (Powiat) Preszowski podjęły decyzję o budowie wspólnego systemu monitoringu wizyjnego, który ma być zlokalizowany na głównych ciągach drogowych i rzekach po obu stronach granicy. Będzie on uzupełniony kamerami mobilnymi. Dzięki temu projektowi powiat gorlicki wzbogacił się o pięć ultradźwiękowych stacji monitoringu poziomu wody w rzekach, ( jedna z nich znajduje się w Sękowej, druga zaś w Ropicy Górnej na rzece Sękówka) 5 stacjonarnych stacji monitorujące ruch drogowy, ( w tym jedna w Sękowej) 2 kamery mobilne, które zainstalowane będą na pojazdach Policji i Straży Pożarnej oraz serwer komputerowy wraz z oprogramowaniem.

Obraz z kamer dostarczany jest do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorlicach, policji, straży pożarnej oraz do SUCPSK w Preszowie i policji. Stały nadzór (24 godziny na dobę) pozwoli na szybką reakcję służb specjalistycznych i ratunkowych w razie wypadków drogowych, zwiększonego natężenia ruchu lub zagrożeń ekologicznych. Umieszczenie stacji pomiarowych na rzekach pozwoli również na ciągły monitoring stanu wód i szybką reakcję w stanach powodziowych. Stworzona strona internetowa, na której potencjalni turyści będą mogli obserwować stan dróg i pogody przed podjęciem decyzji o wyjeździe. Obraz z kamer będzie opatrzony tekstem informacyjnym, w tym również z promocją atrakcji turystycznych. Jest to kolejny element praktycznej promocji turystycznej obszaru transgranicznego.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

ZOBACZ OBRAZ Z 13 KAMER MONITORINGU - Klimkówka, Ropa, Sękowa, Uście Gorlickie i Wysowa - kliknij

Spotkanie wigilijne Stowarzyszenia ,,Dobra Wola"

Stowarzyszenie ,,Dobrej Woli" którego Prezesem jest Anna Durlak zorganizowało w dniu 21 grudnia 2013 r. w GOK w Sękowej spotkanie wigilijne i świąteczne dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej oraz osób samotnych i starszych z terenu naszej gminy.
W spotkaniu uczestniczyła Pani Wójt Małgorzata Małuch, Sekretarz Gminy Zofia Rowińska, Przew. Rady Gminy Maria Wyżkiewicz, kierownik GOPS Michał Diduch, Ks. proboszcz Janusz Kurasz, Ks. wikary Arkadiusz Puzio i Przew. Akcji Katolickiej Janusz Bryg.

Gości spotkania powitała Pani Prezes, która podziękowała wszystkim za liczny udział w spotkaniu oraz życzyła wesołych, pogodnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Do życzeń przyłączyli się wszyscy zaproszeni goście. Po odmówionych modlitwach i poświęceniu opłatków przez ks. proboszcza, zebrani na sali połamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia świąteczne a następnie członkowie stowarzyszenia poczęstowali wszystkich przygotowanymi potrawami wigilijnymi.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze, gromadząc się przy wigilijnym stole nie mogło zabraknąć „ducha kolęd”.
Uczestnicy spotkania wysłuchali kolęd w wykonaniu zespołu młodzieżowego ze Szkoły z Siar pod kierunkiem Pani Małgorzaty Markowicz

Opłatek Stowarzyszenia Dobra Wola