Newsy:

znalezionych: 1428 na 286 stronach
« poprzednia -   147  148  149  150  151  152  153  154  155   - następna »

Wizytacja kanoniczna ks. Biskupa Jana Wątroby w parafii Małastów.

W dniu 3 czerwca 2014 r. przybył do Parafii Małastów ks. Biskup Jan Wątroba, Pasterz Diecezji Rzeszowskiej z wizytacją kanoniczną. Zgodnie z tradycją Kościoła, co pięć lat odbywa się kanoniczna wizytacja parafii w całym dekanacie, którą przeprowadza ks. Biskup. W skład dekanatu przeważnie wchodzi 10 parafii ( od greckiego deka – znaczy dziesięć). Parafia Małastów należy do dekanatu Gorlickiego. Na czele dekanatu stoi ks. Dziekan Stanisław Ruszel , który rezyduje w parafii Narodzenia Matki Bożej w Gorlicach , Bazylice Mniejszej. Zadaniem dziekana jest troska o życie duchowe i materialne w powierzonym mu dekanacie, towarzyszył ks. Biskupowi w tej wizytacji. Na wizytację parafia przygotowała się duchowo przez modlitwę, uczestnictwo we Mszy św., spowiedź , Nowennę do Ducha św. Róże Różańcowe nieustannie modliły się w tej intencji, chorzy również odmawiali modlitwę w intencji ks. Biskupa i jego spotkania ze wspólnotą parafialną. Młodzież , która przyjęła Sakrament Bierzmowania przez szereg dni uczestniczyła w modlitewnym i praktycznym przygotowaniu do Bierzmowania. Ks. Biskup przybył do parafii jako następca apostołów , by spotkać się z wiernymi i umocnić wiarę. W czasie jego odwiedzin wierni przeżywali wspólnie celebracje Eucharystii w Ropicy Górnej i Małastowie, gdzie ks. Biskup udzielił 18 młodym kandydatom z III klasy Gimnazjum Sakramentu Bierzmowania oraz nabożeństwa : w Bodakach – modlitwę Anioł Pański, za Zmarłych i Nabożeństwo do Serca Pana Jezusa w Pętnej. Chór Greckokatolicki zaśpiewał tzw.”Moleben” ku czci Matki Bożej.

Ks. Biskup odwiedził także Przedszkole „Promyczek” w Ropicy G. gdzie dzieci przygotowane przez Panie Wychowawczynie przedstawiły program religijno-patriotyczny dla Ks. Biskupa i zaproszonych Gości oraz szkołę w Bodakach gdzie również dzieci występowały przed Ks. Biskupem śpiewając i recytując wiersze w językach: polskim , angielskim i łemkowskim. Spotkania w Przedszkolu w Ropicy Górnej i szkole w Bodakach zakończyły się wspólną herbatą i ciastkiem. Ponadto ks. Biskup spotkał się w Małastowie z grupami parafialnymi : Radą Parafialną, Różami ,scholami, Caritas Parafialną, Ministrantami, Strażakami i Leśnikami. Było to ważne wydarzenie dla Parafii Małastów. Wizytacja parafii odbywa się według określonego obrzędu. W Ropicy Górnej i Małastowie nastąpiło uroczyste powitanie ks. Biskupa przez przedstawicieli parafii i księdza proboszcza Adama Prącika. Przy bramie kościoła ks. Proboszcz wraz z asystą liturgiczną, przedstawicielami parafii i wiernymi oczekiwał na przyjazd ks. Biskupa. W Ropicy Górnej przed pięknie wykonaną bramą powitalną, przed ogrodzeniem kościoła z napisem ;”Witaj nam Arcypasterzu” , a w Małastowie przed drzwiami głównymi kościoła nad którymi witał ks. Biskupa podobny napis na banerze jak w Ropicy. W Małastowie ks. Biskup wyszedł z plebanii przed drzwi główne kościoła w asyście ks. Dziekana Stanisława Ruszla i swojego sekretarza ks. Łukasza Hendzla. Następnie ks. proboszcz podał ks. Biskupowi kropidło oraz krzyż do ucałowania , a przedstawiciele parafii : chleb i sól. Po tym ze śpiewem wyruszyła procesja do kościoła. Po dojściu do ołtarza odmówiono modlitwy i nastąpiło oficjalne powitanie ks. Biskupa przez: w Ropicy G. Panią Sołtys Katarzynę Tokarz wraz z mężem, a w Małastowie przez Panią sołtys Marię Bogoń z wnuczkami. Natomiast w Bodakach i Pętnej gdzie ks. Biskup uczestniczył w nabożeństwach, przedstawiciele tych części parafii , po nabożeństwach podziękowali ks. Biskupowi za odwiedzenie świątyń ,wiernych ,wspólną modlitwę wręczając wiązankę kwiatów. W Bodakach Pani sołtys Zofia Kozak , w Pętnej – Pani Smereczniak i Pan Bogdan Bajus , śpiewając Ks. Biskupowi „mnochaja lita „(łemkowskie 100 lat).Po powitaniu w Ropicy ks. Biskup odprawiŁ Mszę św. w intencji wszystkich parafian ,a po Mszy św. pojechał bryczką do Przedszkola „Promyczek” by tam spotkać się z dziećmi i nauczycielami oraz Panią Dyrektor. Na to spotkanie przybyła też Pani wójt Małgorzata Małuch, która na zakończenie wręczyła Biskupowi obraz kościółka pod wezwaniem św. Filipa i Jakuba w Sękowej. Następnie ks. Biskup odwiedził szkołę w Bodakach gdzie również spotkał się z dziećmi ,nauczycielami i księżmi.

O g.12.00 odmówił Anioł Pański w świątyni w Bodakach w breitling replica intencji wszystkich Zmarłych oraz uczestniczył w nabożeństwie do Serca Pana Jezusa.

O godz.15.00 ks. Biskup uczestniczył w nabożeństwie tzw. ”Moleben” w cerkwii gr. kat. w Pętnej, a o g. 16.00 w Małastowie spotkał się z grupami parafialnymi. O g. 17.00 w Małastowie odprawił Mszę św. w intencji parafian , młodzieży , wygłosił homilę i udzielił młodzieży sakramentu Bierzmowania. Po modlitwie komunijnej młodzież podziękowała ks. Biskupowi za udzielenie Bierzmowania, a ks. Proboszcz za wizytację. Ostatnim wydarzeniem tego dnia było spotkanie po Mszy św. w Małastowie , na plebanii ks. Biskupa z księżmi z dekanatu.

Porządek wizytacji kanonicznej ks. Biskupa w parafii Małastów w dniu 3 czerwca 2014 r.

9.00- Powitanie Ks.Biskupa w Ropicy Górnej(filia) i Msza św.
10.30 - Wizyta Ks.Biskupa w Przedszkolu ”Promyczek” w Ropicy Górnej
11.30 - Wizyta Ks. Biskupa w Szkole Podstawowej w Bodakach
12.00 - Anioł Pański z Ks. Biskupem w kościele św. Dymitra w Bodakach w intencji Zmarłych oraz Litania do Serca Pana Jezusa
12.30 - Obiad w Małastowie
14.30 – wizyta u chorej Władysławy Szarek w Małastowie(propozycja)
15.00 - „Moleben”- modlitwa do Matki Bożej w języku cerkiewnym w cerkwii greckokatolickiej w Pętnej.
16.00 - Spotkanie grup parafialnych (Schole, Róże Różańcowe, Rada Parafialna, Caritas, Strażacy, Leśnicy, Ministranci i Lektorzy) z Ks. Biskupem
17.00 - Powitanie Ks.Biskupa oraz Msza św. pod przewodnictwem Ks.Biskupa z udzieleniem młodzieży(18 osób) Sakramentu Bierzmowania w kościele pw.NMP Wniebowziętej w Małastowie.

Zobacz również tu

Wizytacja Kanoniczna - Parafia Małastów - Ropica G - Bodaki

Wizytacja Kanoniczna - Parafia Małastów - Pętna - Bierzmowanie

DZIEŃ DZIECKA W SIARACH

Dnia 31 maja 2014 r. odbył się Dzień Dziecka organizowany w ramach projektu ,,Dni aktywności ruchowej”. Inicjatorem zabawy był Pan Bogdan Roman, który czuwał nad realizacją i przebiegiem wszystkich zajęć. Główni organizatorzy to: Uczniowski Klub Sportowy ,,Junior Siary” oraz Zespół Szkół w Siarach, a także: Wójt Gminy Sękowa, GOK w Sękowej i Rada Sołecka w Siarach.

Zabawa miała miejsce na terenie Sport Parku i Zespołu Szkół w Siarach. O godz. 14.00 gości przywitała Pani Wójt Małgorzata Małuch, a następnie przemówił Sołtys wsi Sękowa Pan Zygmunt Markowicz.

W programie znalazły się następujące zajęcia:

- zdrowe gotowanie
- nauka tańca nowoczesnego
- kurs Nordic Walking
- gra w golfa
- gry zręcznościowe z piłką
- ćwiczenia na siłowni
- malowanie twarzy
- konkurs plastyczny
- pokaz namiotów i sprzętu turystycznego
- degustacja nowatorskich potraw
- wielkie ognisko
- wykłady na temat Pierwszej Pomocy Medycznej
- pogadanki o zdrowym odżywianiu

Motywem przewodnim tego dnia było ,,zdrowe odżywianie”, dlatego też dzieci mogły obserwować jak przyrządzić zupę jarzynową i barszcz ukraiński oraz skosztować sok ze świeżych owoców robionych na miejscu. Mali goście, pod nadzorem wychowawców ze Szkoły w Siarach, przygotowywali ,,wiosenne kanapki” z mnóstwem warzyw, czy też tworzyli barwną kompozycję w postaci sałatki owocowej.

Opieką medyczną otoczyła nas Pani Monika Piecuch, która prowadziła wykłady o Pierwszej Pomocy, mierzyła ciśnienie, sprawdzała poziom cukru i prezentowała wiele innych czynności lekarskich. Na szczęście, w trakcie zabaw nikt nie potrzebował pomocy medycznej i były to wyłącznie pokazy doszkalające rodziców jak zachowywać się w trakcie zagrożenia.

Dzień Dziecka zamykało wielkie wspólne ognisko, w którego płomieniach podgrzano wcześniej przygotowane zupy i dokonano konsumpcji. Wszyscy zasiedli w dużym kręgu, śpiewając przy dźwiękach gitary Pana Mirosława Bogonia. Jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia tym Najmłodszym, by Wasz uśmiech nigdy nie znikał, bo nie ma nic piękniejszego na tym świecie od ciepła, którym możemy obdarzyć drugiego człowieka.

XXVIII sesja Rady Gminy Sękowa oraz Dzień Samorządu Terytorialnego

XXVIII sesja Rady Gminy Sękowa, odbyła się 29 maja br. w GOK w Sękowej. Sesja składała się z dwóch części: roboczej i uroczystej. Porządek obrad w części roboczej zawierał 23 punkty, z czego 7 to punkty stałe, zaś pozostałe 16 to projekty uchwał; a wśród nich najistotniejsza to uchwała w sprawie absolutorium dla wójta z tytułu wykonania budżetu Gminy Sękowa za rok 2013. Radni sprawozdanie z wykonania budżetu za miniony rok rozpatrywali na dwóch komisjach budżetowych. Ponadto Pani Wójt Małgorzata Małuch przedstawiła to sprawozdanie za pomocą środków audio - wideo na sesji. Główny Księgowy Pan Tomasz Apola przedstawił pozytywną opinie RIO do sprawozdania budżetowego, Przewodnicząca Rady Gminy Maria Wyżkiewicz przedstawiła wydaną przez RIO pozytywną opinię w sprawie wniosku Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy. W oparciu o wyżej wymienione dokumenty radni jednogłośnie udzielili Wójtowi Gminy Pani Małgorzacie Małuch absolutorium z tytułu wykonania budżetu za miniony rok. Takie głosowanie odzwierciedla fakt, że Wójt Gminy zgodnie z prawem wydała publiczne środki finansowe. Spośród pozostałych uchwał dotyczących różnych dziedzin życia w naszej gminie, warto zwrócić uwagę na projekt uchwały dotyczący przejęcia zadania od Województwa Małopolskiego pn. ‘‘Budowa chodnika w obrębie skrzyżowania DW Tarnów – Konieczna z DP Sękowa – Rozdziele w m. Sękowa o długości około 150 mb”.W punktach: interpelacje, wolne wnioski i sprawy różne; radni i sołtysi przedstawiali problemy, z którymi borykają się ich sołectwa. A są to drogi, przepusty, szkody powodziowe i wiele innych.

Część uroczysta Sesji związana była z Dniem Samorządu Terytorialnego, który corocznie przypada 27 maja i upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej w pełni demokratyczne, wolne wybory do rad gmin i miast.
Na tą część sesji zostali oprócz Radnych, zaproszeni pracownicy Urzędu Gminy, Jednostek Organizacyjnych, sołtysi oraz wyróżniający się w 2013 r. mieszkańcy Gminy Sękowa. Wśród zaproszonych gości byli między innymi, młodzi mieszkańcy, którzy zdobyli laury w zawodach, konkursach i olimpiadach na szczeblu krajowym.

Spośród pracowników samorządowych Pani Bożena Apola i Pani Maria Czajka zostały przez Panią Wójt odznaczone Medalami Złotymi za długoletnią służbę, nadanymi przez Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego .
Wszyscy wyróżniający się mieszkańcy otrzymali pisemne gratulacje, kwiaty i drobne upominki. Po zakończonej części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na skromny poczęstunek i rozmowy przy stole.

XXVIII sesja Rady Gminy Sękowa

Dzień Samorządu Terytorialnego

KONCERT AKADEMICKIEGO CHÓRU KAMERALNEGO Z UKRAINY W BARTNEM

KONCERT AKADEMICKIEGO CHÓRU KAMERALNEGO IM. D. BORTNIAŃSKIEGO Z CZERNICHOWA NA UKRAINIE, wystąpi 28 maja (środa)o godz.18.00 w cerkwi greckokatolickiej pw. św. Kosmy i Damiana w Bartnem. Wstęp: 15 zł.

„BORTNIAŃSKI W BARTNEM” – to wyjątkowy koncert w niezwykłym miejscu. W niewielkiej łemkowskiej wsi Bartne, wystąpi światowej sławy chór z Ukrainy. Bartne (łem. Бортнe) - niegdyś największy ośrodek kamieniarski Łemkowszczyzny, to miejsce z którego wywodzi się nazwisko i łemkowscy przodkowie patrona ukraińskiego chóru - Dymitra Bortniańskiego (1751-1825) - jednego z największych kompozytorów muzyki cerkiewnej.

Akademicki Chór Kameralny im. Dymitra Bortniańskiego – zrzesza najlepszych absolwentów szkół muzycznych i konserwatoriów Ukrainy. Chór istnieje od 1996 roku. Jego założycielem i pierwszym dyrygentem był Lubomir Bodnaruk (1938-2009). Od roku 2010 dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest Ivan Bohdanov. Chór jest laureatem wielu międzynarodowych festiwali i konkursów. W 2004 roku brał udział w uroczystości wstąpienia Polski do UE w Gliwicach, wykonując spektakl „Carmina Burana" Carla Orffa. W 2008 roku na mocy decyzji Ministra Kultury Ukrainy chór otrzymał nazwę „Akademicki", co jest uznaniem dla szczególnych zasług artystycznych. W repertuarze chóru znajduje się muzyka klasyczna, cerkiewna oraz ukraińska muzyka ludowa. Specjalnością chóru są wykonania dzieł D. Bortniańskiego.
W 2012 roku Chór wydał płytę 35 koncertów chóralnych Bortniańskiego, nagraną z udziałem solistów Kijowskiej Opery Narodowej i Narodowego Ukraińskiego Chóru DUMKA. Reżyser dźwięku, Andrzej Mokrycki, odpowiedzialny za realizację płyty był nominowany do nagrody GRAMMY.

ZOBACZ RÓWNIEŻ TU

Pomnik Dymitra Bortniańskiego koło cerkwi w Bartnem

Na terenie powiatu gorlickiego w wyborach zwycięża PiS przed PO

Na terenie powiatu gorlickiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 44,53% głosów. Najwięcej głosów zebrała Barbara Bartuś z PiS, na którą postawiło 5404 mieszkańców powiatu gorlickiego. Platforma Obywatelska uzyskała 16,03% głosów, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro –13,87%, Nowa Prawica Janusza Korwina-Mikke zdobyła 6,70% głosów, Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy osiągnęła wynik 6,02%.
Progu wyborczego na Ziemi Gorlickiej nie przekroczyły partie, Polskie Stronnictwo Ludowe –4,78%, Polska Razem Jarosława Gowina – 4,27%. Ruch Narodowy – 1,76%, Europa Plus Twój Ruch – 1,62%, Demokracja Bezpośrednia – 0,42%.

Frekwencja w gorlickich komisjach obwodowych w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 23,56%. Najwyższy procent głosujących zarejestrowano w gminie Ropa 29,4%, w mieście Gorlice do urn pofatygowało się 26,1% wyborców, a w gminie Bobowa 25,64%, gmina Moszczenica tylko 18,87%. Żródło: http://www.halogorlice.pl/

Jak głosowano w Gminie Sękowa

Frekwencja w gminie - 22%

1. Męcina Wielka - 23%
2. Sękowa - 25%
3. Siary - 21%
4. Ropica Górna - 19%
5. Bodaki - 16%
6. Krzywa - 18%

Zobacz także TU