Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   156  157  158  159  160  161  162  163  164   - następna »

Święto Konstytucji 3 maja. Msza za Ojczyznę w kościele parafialnym w Sękowej

W piątek 3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski, odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, koncelebrowana przez ks. proboszcza Janusza Kurasza i ks. prałata Stanisława Dziedzica. Homilię wygłosił ks. proboszcz, przypomniał w niej o podwójnym wymiarze dzisiejszego święta - religijnym i patriotycznym. Uroczystość związana jest w tym roku z 222. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. W wygłoszonej homilii. pojawiło się bardzo dużo wątków patriotycznych, m.in. piękną polszczyzną wyrecytował wiersz Władysława Bełzy ,,Katechizm polskiego dziecka", który w tym szczególnym dniu zamieszczam w całości:

– Kto ty jesteś?
– Polak mały.
– Jaki znak twój?
– Orzeł biały.
– Gdzie ty mieszkasz?
– Między swemi.
– W jakim kraju?
– W polskiej ziemi.
– Czem ta ziemia?
– Mą ojczyzną.
– Czem zdobyta?
– Krwią i blizną.
– Czy ją kochasz?
– Kocham szczerze.
– A w co wierzysz?
– W Polskę wierzę.
– Coś ty dla niej?
– Wdzięczne dziecię.
– Coś jej winien?
– Oddać życie.

Po zakończonej patriotycznej homilii, zadałem sobie pytanie – " Jakiego patriotyzmu nasza ojczyzna oczekuje od nas ?"

W tej podniosłej uroczystości udział wzięły jednostki OSP z Sękowej i z Siar oraz młodzież szkolna z Siar wystawiając poczet sztandarowy. Licznie uczestniczyli mieszkańcy oraz lokalne władze.
Na zakończenie mszy zaśpiewano katolicką pieśń religijną pochodzącą z 1816 roku: ,,Boże! Coś Polskę przez tak liczne wieki"....

Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.

4 maja 2013 r. w dniu patrona strażaków św. Floriana w kościele parafialnym w Sękowej J.E.Ks. Bp Edward Białogłowski udzielił Sakramentu Bierzmowania 125 uczniom klas trzecich szkół gimnazjalnych z parafii Sękowa, Małastów, Męcina Wielka, Smerekowiec i Kobylanka. Uroczysta koncelebrowana Msza Św. pod przewodnictwem ks. biskupa i 12 kapłanów rozpoczęła się o godz. 11.30. Przybyli kapłani z okolicznych parafii oraz świadkowie i rodziny bierzmowanych. Zebraliśmy się w wieczerniku w Sękowej,...istotą tego sakramentu jest przekazanie Ducha Świętego, umocnienie wiary oraz uzdolnienie do świadczenia o niej oraz jej obrony. Jednoczy ściślej z Jezusem Chrystusem. Katolika włącza w misję ewangelizacyjną Kościoła Katolickiego. Bierzmowanie jest dopełnieniem i umocnieniem tego, co zostało zapoczątkowane chrztem, czyli nowego życia, "z wody i Ducha" powiedział w homilii Bp Białogłowski.

Udzielanie Ducha Świętego przez umacniające nałożenie ręki i namaszczenie krzyżmem (oliwa zmieszana z balsamem) czoła bierzmowanego wydobywa z przemiany, jaka dokonała się w indywidualnym życiu człowieka przez chrzest.
Kościół jako wspólnota potrzebuje koniecznie sakramentu bierzmowania, gdyż dojrzałe spełnienie jego zbawczej misji możliwe jest tylko na drodze osiągnięcia dojrzałości wspólnotowej przez jego członków.

Bierzmowanie - Sękowa, 04.05.2013 r.

Bracie Polaku. Wywieś polską flagę narodową!

Zapraszam do wywieszenia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na czas 1 MAJA, Dnia Flagi RP i Narodowego Święta 3 Maja.
Jest już nas coraz więcej - to ładna tradycja patriotyczna.

Po raz dziesiąty obchodzimy Dzień Flagi Narodowej. Ustanowione w 2004 roku święto ma charakter edukacyjny i służy propagowaniu polskich symboli narodowych.

Obchodzone jest między świętami: 1 maja – dawniej Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja.
W tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.

Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Mimo że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem państwowym, 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Flaga jako symbol narodowy zajmuje szczególne miejsce w naszej tradycji i kulturze. Wyraża i podkreśla naszą tożsamość, wartości, pamięć o tych, którym zawdzięczamy wolną Rzeczpospolitą.
Flaga towarzyszyła i towarzyszy nam w chwilach szczególnych dla całego Narodu. Była świadkiem odradzania się Państwa Polskiego w 1918 roku. Towarzyszyła naszym żołnierzom na frontach II Wojny Światowej. Witaliśmy nią i żegnaliśmy największego wśród Polaków Papieża Jana Pawła II.

Nie bójmy się jednak okazywać naszej polskości na co dzień! Nie wstydźmy się wywieszać flagi podczas Świąt Narodowych, przy domu czy przy spotkaniach i uroczystościach lokalnych!

Pokażmy innym, że jesteśmy Polakami!!!

Bracie Polaku. Wywieś polską flagę narodową.
Tylko polską. I bądź dumny!

Od administratora strony:

- Od kilku lat wywieszam flagę w dniach 1-3 Maja i 11 listopada. To bardzo dobry zwyczaj. Mogę wtedy pokazać, że jestem dumny z bycia Polakiem.
- Fajnie by było, gdyby chociaż dwa razy patek philippe replica w roku na każdym domu powiewały biało - czerwone barwy. Święto Konstytucji 3 maja to naprawdę świetna okazja do manifestowania swojego patriotyzmu.

Chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą Wielkanoc.

Zmartwychwstanie Chrystusa dokonało się wczesnym porankiem w niedzielę, trzy dni po jego śmierci. Dlatego też istnieje bardzo stary zwyczaj, który przypomina nam, że w sobotni wieczór kończy się Wielki Post, a uroczystości Wielkanocne rozpoczynają się o północy lub o świcie. Uroczystości wielkanocne rozpoczynają się procesją wokół cerkwi pod akompaniament dzwonów kościelnych. Procesja jest symbolem kobiet, które przyniosły mirrę do grobu Pana w niedzielny poranek. Po procesji, przed zamkniętymi drzwiami cerkwi, jak przed zamkniętym grobem Bożym, rozpoczyna się Wielkanocna Jutrznia. Tu po raz pierwszy słyszymy radosne:
„Chrystus powstał z martwych, śmiercią śmierć podeptał, a będącym w grobach życie darował” („Христоc воскрес із мертвих смертю смерть подолав і тим, що в гробах життя дарував”)
Ksiądz otwiera krzyżem drzwi do cerkwi, na znak otwarcia drzwi do nieba, poprzez zmartwychwstanie Chrystusa.

Pascha - bo tak nazywana jest Wielkanoc przez prawosławnych i grekokatolików - wypada w tym roku bardzo późno, bo dopiero 5 maja. Zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim, święto to obchodzi się nieco później niż u katolików, choć czasami obchodzone jest razem. Jest to dzień radosny, związany z początkiem wiosny, który mieszkańcy na ogół spędzają z rodziną. Ścisły post obowiązuje w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W Wielki Piątek w cerkwiach czytane są fragmenty Pisma Świętego przedstawiające Mękę Pańską.

W sobotę, podobnie jak w Kościele katolickim, następuje poświęcenie pokarmów. Prawosławni święcą jajka - symbol życia, a także wielkanocne baby i paschę, czyli potrawę z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odbywają się nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni. Wówczas wierni obchodzą cerkiew trzymając w rękach świece. Msza trwa kilka godzin.

Niedziela powinna zacząć się od radosnego bicia dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Należy wtedy złożyć bliskim życzenia z okazji Wielkanocy - trzykrotnie całując w policzek -słowami: "Christos woskresie" (z języka cerkiewno-słowiańskiego - Chrystus zmartwychwstał), na co odpowiada się "Woistinu woskresie" (Zaprawdę zmartwychwstał). Wierni obdarowują się wówczas kolorowymi pisankami, a także innymi drobnymi prezentami, mającymi sprzyjać szczęściu.

Według Prawosławnych dobry gospodarz na Wielkanoc ma zadbać o to, aby stół prezentował się uroczyście, a jedzenie było smaczne. Dawniej w dniu Paschy podawało się pieczone jagnię, szynkę lub cielęcinę. Obecnie rodzaj potraw ma już mniejsze znaczenie, choć nadal nie przygotowuje się przy tym święcie dań z ryb. Wszystkie serwowane potrawy muszą kojarzyć się z urodzajem. W Poniedziałek Wielkanocny w Cerkwi odbywa się obrzęd przygotowania krzyżma. Olej ten składa się około 50 olejków i wonnych ziół. Proces przygotowania krzyżma trwa trzy dni. Przeprowadza się go tylko w czasie Wielkiego Tygodnia. Krzyżmo jest potem używane do namaszczenia podczas chrztu i konsekracji ołtarzy.

Na terenie gminy Sękowa ponad tysiąc mieszkańców jest wyznania prawosławnego i greckokatolickiego. Dla łemków jest to najważniejsze święto w roku, ,,Święto świąt i uroczystość uroczystości"

PS

Chrystus Zmartwychwstał "Światłość w ciemności świeci, i ciemność nie pochłonęła go, aby wszyscy uwierzyli, że On jest Światłością prawdziwą, jaka oświeca każdego człowieka, który przychodzi na świat" Wesołych, Zdrowych i Szczęśliwych świąt Wielkanocnych całemu światu życzy Alexander Gucwa.

Христос Воскрес! "Світло в темряві світить, і темря ва не обгорнула його, щоб повірили всі, що Він - Світло правдиве яке просвітлює кожну людину, що приходить на світ" Ів. (1,5,7 і 9) Веселого, Здорового і Щасливого Празника Пасхи цілому світу бажає - Alexander Gucwa

Jedna z uczennic tak opisuje zeszłoroczne święta paschalne.

Święta mijają rodzinnie, właśnie wstałam od stołu ;) Nocą było piękne paschalne nabożeństwo- zaczęło się o 23:30, później o 24 bardzo uroczysta procesja wokół Cerkwi, kapłani ubrani już w białe szaty (dotąd przez cały okres Wielkiego Postu mieli czarne lub ciemne)Po trzech okrążeniach Cerkwi zabrzmiało radosne Christos Woskresie. Kapłan krzyżem otworzył drzwi i później już w Cerkwi bardzo radośnie, ludzie pozdrawiają się, kapłani zwracają się do wiernych Christos Woskresie na co ludzie odpowiadają woistinnu woskresie, czyli coś w stylu naprawdę zmartwychwstał. Kiedy otworzyły się Carskie Wrota Cerkwi o 24 tak przez cały tydzień zostaną otwarte (normalnie podczas Św.Liturgii kilka razy wrota się otwiera i zamyka. Tydzień paschalny jest bardzo radosny, kiedy ktoś umrze w tym czasie od razu idzie do nieba, do raju, w tym czasie nie można się smucić ani martwić.

Zobacz i wysłuchaj życzeń J.E. Najprzewielebniejszego Biskupa Gorlickiego Paisjusza

Piknik Historyczny na Słowacji - VYRAVA

Wojskowy Klub Historii na Słowacji, organizuje 20 kwietnia (sobota) 2013 r. w miejscowości VYRAVA, powiat Medzilaborce, Piknik Historyczny dla uczczenia bitwy jaka rozegrała się w czasie I wojny światowej.

Na program składają się nie tylko walki z czasów I wojny światowej, ale również towarzyszące im wystawy i prezentacje z różnych klubów i stowarzyszeń zajmujących się historią wojskowości.

Głównym celem organizatorów jest prezentacja ciekawych walk z pierwszej wojny światowej, oparte na podstawie dokumentów archiwalnych. Z terenu Polski wystąpi pięć grup rekonstrukcji historycznej, na piknik organizatorzy zapraszają fanów z Polski.