Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   155  156  157  158  159  160  161  162  163   - następna »

Uroczysta procesja Bożego Ciała przeszła Kożleńcem i Górkami

Mszą świętą pod przewodnictwem księdza proboszcza parafii p.w. Św. Józefa Oblubieńca Janusza Kurasza, rozpoczęły się uroczystości Bożego Ciała, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. W koncelebrze mszy św. uczestniczył prałat ks. Stanisław Dziedzic i wikary ks. Piotr Przypek. Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.30 w przysiółku Sękowej - Kożleńcu. Podczas wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika.

Po mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do ołtarzy ustawionych wzdłuż drogi biegnącej przez Kożleniec i Górki. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane były związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech ewangelii.
Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa.

Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecnośći Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.
W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.

Boże Ciało - 30 maj 2013 r.

Jubileusz 20-lecia istnienia DPS w Sękowej

Obchody 20-lecia działalności Domu Pomocy Społecznej w Sękowej odbyły się dnia 27 maja 2013 r. Na uroczystość przybyła pani Dyr. Wydziału polityki społecznej Urzędu Wojewódzkiego Renata Grochal, Dyr. Diecezji Rzeszowskiej Caritas ks. Stanisław Słowik, władze samorządu gminnego, zaprzyjaźnione domy pomocy społecznej oraz inne jednostki, księża i osoby, które współpracują z Domem na przestrzeni 20 lat.

Organizatorem Jubileuszu była Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Proboszcz Parafii Sękowa ks. Janusz Kurasz oraz Kierownik DPS w Sękowej Danuta Rybczyk

Rolex Replica Watches Uroczystość rozpoczęto o godz. 11.00-tej Mszą Św. w kościółku p.w. św. Filipa i Jakuba, który znajduje się obok miejscowego DPS-u. W koncelebrze uczestniczyło pięciu księży. Homilię wygłosił dyr. Caritas ks. Stanisław Słowik, który na zakończenie mszy św. wręczył Pani wójt i Pani kierownik DPS pamiątkowe dyplomy podziękowania. Po mszy św. obok DPS-u i kościółka Pani kierownik wygłosiła okolicznościowe przemówienie, w którym powiedziała, m.in.,, Dzisiejsza uroczystość, Jubileusz 20-lecia Domu Pomocy Społecznej w Sękowej , jest wielkim, radosnym przeżyciem dla całej społeczności Domu Pomocy, dla jej mieszkańców i pracowników. Każdy jubileusz jest okazją do refleksji nad przebytą drogą. Nasz droga – to już 20 lat. A teraz niezwykłe ciepłe i serdeczne słowa chcę skierować do naszych mieszkańców, zarówno tych aktywnych w kształtowaniu życia Domu, jak również do tych, których choroba i niesprawność uczyniła pozornie biernymi. To Wasza obecność nadaje sens naszej pracy, skłania do głębokiej refleksji nad życiem. Uwrażliwia uszlachetnia i wzbogaca naszą osobowość.
Bezinteresowność a nade wszystko aktywność powoduje ,że dzieła Waszych rąk, serc i umysłów, są widoczne niemalże w każdym zakątku naszego Domu. Świadczą o tym kompozycje ogrodu oraz sztuka manualna wyrobów artystycznych. Aktywny udział mieszkańców w życiu Domu pozwala na zachowanie dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Takimi przykładami są pani Maria Szydłowska - 95 lat oraz Maria Kotarba - 84 lata"

Głos zabrała Pani Dyr. Renata Grochal, która niezwykle ciepło i serdecznie podkreśliła ważność i wyjątkowość pracy personelu i działalności domu pomocy społecznej.

Następnie zaproszeni goście składali życzenia i wręczali pamiątkowe upominki na ręce Pani kierownik Danuty Rybczyk
Uroczystość miała również wymiar rozrywkowo-rekreacyjny. Przewidziano występy artystyczne z Gorlickiego DPS, poczęstunek dla wszystkich zaproszonych uczestników, Jubileusz 20-lecia połączony został z tradycyjnymi obchodami „Zielonych Świąt”, było to już III spotkanie integracyjne mieszkańców DPS-ów połączone ze smażeniem tradycyjnej jajecznicy.
Obchody Jubileuszu z pewnością będą długo i mile wspominane.

20 lat DPS w Sękowej

SĘKOWA - z kart 650 lat historii wsi

Dzień 26 maja 2013 r. zapisze się w historii Sękowej jako szczególna data. Wtedy to, obok starego kościółka p.w. św. Filipa i Jakuba w Sękowej, odbyło się spotkanie promocyjne książki, pracy zbiorowej pod redakcją dr Piotra Gryglaszewskiego ,,SĘKOWA - z kart 650 lat historii wsi". Książka długo oczekiwana, bowiem Sękowa do tej pory nie posiadała takiej publikacji, która ukazywałaby jego dzieje.
Organizatorem promocji było Stowarzyszenie Dobrej Woli w Sękowej, wójt Gminy Sękowa i Autorzy. Promocja książki odbyła się też w ramach Dni Dziedzictwa Kulurowego. Rozpoczęła się o godz. 16.00 mszą św. łacińską, którą koncelebrował ks. proboszcz Janusz Kurasz i ks. prałat Stanisław Dziedzic. Po mszy św. w kościółku, odbył się koncert kwartetu muzyki kameralnej a po nim rozpoczęła się promocja książki prowadzona przez dyr. Zespołu Szkół w Sękowej Bogusława Diducha, który jest również współautorem książki. Słowo wstępne wygłosił miejscowy proboszcz, wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Stanisław Grodziski - profesor nauk prawnych, ks. Sławomir Zych - współautor oraz dr Piotr Gryglaszewski - redaktor pracy zbiorowej. Książkę współtworzyli: Zbigniew Bania, Bogusław Diduch, Andrzej Drzymała, Piotr Gryglaszewski, Aleksander Gucwa Gabriela Kołotyło, Jacek Pięta, Agnieszka Tenerowicz, Miłosz Tokarz, Bartosz Walicki i ks. Sławomir Zych.
Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Senator RP Stanisław Kogut.
Publikacja ta jest ważnym elementem lokalnej tożsamości kulturowej, oprowadza czytelnika od położenia geograficznego, poprzez przyrodę, historię wsi od czasów najdawniejszych do współczesnych, pokazuje historię parafii, szkoły i sportu, opisuje najważniejsze zabytki, kulturę, przemysł naftowy i najblizższych sąsiadów wsi. Treść książki wzbogacają cenne fotografie i dokumenty archiwalne, niektóre z nich ujrzały światło dzienne po raz pierwszy!

Książka ta jest cenną skarbnicą wiedzy na temat lokalnej historii dla mieszkańców Sękowej i gminy, a szczególnie dla młodszego pokolenia, bez wątpienia jest znaczącym wydarzeniem w w dziejach Sękowej, za co należy się wszystkim osobom, mający wkład w powstanie książki duże uznanie. Gratulujemy i polecamy!
Książka ukazała się w rocznicę 650-lecia powstania Sękowej i parafii. Przy pięknej pogodzie, licznie zebrani mieszkańcy Sękowej i okolic mogli posłuchać i zobaczyć, występ zespołu młodzieżowego pod batutą Mirosława Bogonia i koncert grupy śpiewaczej „Razem” z Sękowej.

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWA - kliknij

Promocja książki - Sękowa

Eucharystia - I Komunia Święta w Parafii św. Józefa w Sękowej

Jak co roku w trzecią niedzielę maja dzieci z drugiej klasy przystąpiły w naszej parafii do Pierwszej Komunii Świętej. Dzieci brały udział w przygotowaniach w szkole i w parafii, aby godnie i świadomie przeżyć ten jeden z najważniejszych momentów w życiu chrześcijanina. Przystąpiło do Pierwszej Komunii Św. 17 dzieci, 10 dzieci z Siar i 7-ro z Sękowej.

Przygotowania

Przygotowanie dziecka do komunii to lata pracy w domu, w kościele i na katechezie, aby przybliżyć wiarę i nauczyć praktyki chrześcijańskiej. Bliższe przygotowanie do tej ważnej uroczystości rozpoczyna się jednak w ostatnim roku, czyli w drugiej klasie szkoły podstawowej. Tak jak w większości polskich parafii tak i u nas to przygotowanie nie ogranicza się do lekcji religii, ale jest kontynuowane w kościele. Dzieci naszej parafii przygotowywały się od września pod przewodnictwem ks. katechety Piotra Przypka. Bezpośrednie przygotowania liturgiczne trwały cały tydzień poprzedzający uroczystość. Do pierwszej spowiedzi (sakr. pokuty i pojednania) dzieci, wraz z rodzicami przystąpili w sobotę poprzedzającą uroczystość. (18 maj)

Uroczystość

Po godz. 10.00 dzieci pierwszokomunijne gromadziły się przy drzwiach wejściowych do kościoła, skąd rozpoczęła się procesja wejścia. Gdy zbliżała się godzina 10.30, czyli moment rozpoczęcia uroczystej Mszy św. zgromadzone dzieci w towarzystwie swoich rodziców czekały już ustawione w szpalerze, przygotowane do procesji. To tu właśnie przybył ks. Proboszcz Janusz Kurasz w asyście ks. Prałata Stanisława Dziedzica oraz wikarego Piotra Przypka. Po znaku krzyża i przywitaniu nastąpiło błogosławieństwo dzieci najpierw przez ks. Proboszcza, a potem przez rodziców, którzy nakreślili znak krzyża na czołach swoich pociech.
Dzieci pierwszokomunijne czynnie włączyły się w oprawę liturgiczną Mszy św.
Homilię do dzieci wygłosił ks. proboszcz, który m.in. powiedział: ,,Zwracam się teraz do was, drogie dzieci, dziewczynki i chłopcy, którzy dziś po raz pierwszy macie przyjąć do waszych serc Pana Jezusa jako Pokarm wiecznego zbawienia. Dzisiaj, gdy wasze dziecięce usta przyjmą białą postać chleba, kapłan wypowie słowa: "Ciało Chrystusa", a każdy i każda z was odpowie: "Amen". - "Amen" to znaczy: "wierzę", "przyjmuję z wiarą". Sprawując Eucharystię, sprawujemy wielką tajemnicę wiary. I oto wy, mali chrześcijanie, dojrzeliście już do tego, aby w tej tajemnicy uczestniczyć w pełni. Komunia święta - to właśnie pełne uczestniczenie w Eucharystii, w Ofierze Chrystusa i Kościoła. Ta Ofiara została ustanowiona przez Pana Jezusa w tym także celu, aby być naszym duchowym pokarmem"
Najważniejszym momentem jednak było przystąpienie dzieci do Komunii św. Podchodząc dwójkami przyjmowały pierwszy raz Pana Jezusa do swoich serc. Na koniec dzieci wraz z rodzicami podziękowały Bogu, rodzicom, kapłanom za przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości.Swoją wdzięczność Panu Bogu i parafii dzieci wyraziły fake taschen kaufen także przez dar ołtarza. Po zakończonej mszy św. ks. katecheta rozdał dzieciom pamiątkowe obrazki komunijne oraz chlebek, którym mają się podzielić ze swoją Rodziną.

Biały tydzień

Przez kolejnych siedem dni dzieci w uroczystych pierwszokomunijnych strojach przychodzą do kościoła, aby przyjąć Chrystusa w Komunii Św. Ten okres zwany białym tygodniem znany jest od starożytności. Nowo ochrzczeni przychodzili do świątyni w białych szatach otrzymanych podczas chrztu, aby słuchać katechez mistagogicznych tzn. objaśniających tajemnice, w które weszli przez chrzest.

Portal sekowa.info życzy wszystkim dzieciom, aby radość spotkania z Chrystusem w Eucharystii przeniosła się na całe ich życie.

I Komunia Św. w parafii Sękowa, 19 maj 2013 r.

III Piknik Historyczny dla uczczenia Bitwy pod Gorlicami

Tym razem przy pięknej pogodzie, w dniu 2 maja w Sękowej na "Pańskich Polach", w pobliżu obiektu sportowego ,,Orlik" mieliśmy okazję zobaczyć po raz trzeci rekonstrukcję wielkiej bitwy z 2 maja 1915 r. zwaną Bitwą pod Gorlicami. Tego typu spotkania to żywe lekcje historii, ale również przygotowanie społeczności do zbliżającej się niebawem setnej rocznicy wybuchu wielkiej wojny oraz do stulecia obchodów jednej z jej największych bitew.

Licznie zebrani widzowie, kilka ekip telewizyjnych nie tylko krajowych, przez ponad godzinę z zapartym tchem obserwowali zmagania wojsk koalicji austro-węgierkiej i niemieckiej z wojskami carskiej Rosji.
Podobnie jak w 1915 roku w tej bitwie zwyciężyli ci wydający rozkazy po niemiecku.
W rekonstrukcji wzięło udział ponad 250 żołnierzy w mundurach armii austro–węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej z terenu całej Polski oraz z zagranicy. Łącznie z 10 państw.

W tym roku 98 rocznicę Bitwy pod Gorlicami podzielono na dwie części. Przed południem na cmentarzu wojennym nr 91 w Gorlicach odbył się: Apel poległych, modlitwa ekumeniczna oraz złożenie wieńców przez przedstawicieli władz i korpusów dyplomatycznych. Druga część ,,Historia znana i nieznana" rozpoczęła się o godzinie 14-tej, powitaniem gości, prezentacją pododdziałów, oddanie hołdu walczącym i poległym w Bitwie pod Gorlicami a punktem kulminacyjnym było godzinne widowisko batalistyczne ze wspaniałą narracją dr hab. Andrzeja Olejki. Po zakończeniu głównej części odbyły się kawaleryjskie zawody konne, pokaz obozowego życia na polu walki, przeróżne pokazy i koncerty.

Bitwa pod Gorlicami

Bitwa pod Gorlicami uchodzi za jedną z największych, a zarazem najważniejszych, jakie miały miejsce na froncie wschodnim I wojny światowej. Wpłynęła ona w znaczący sposób na losy wojny, a w dalszej konsekwencji także na możliwość odrodzenia się Państwa Polskiego.

2 maja 1915 roku, o godz. 6 rano, na odcinku ok. 32 km, od Ciężkowic przez Staszkówkę, Łużną, Gorlice, Sękową po Ropicę Ruską starło się ze sobą prawie 300 tyś. żołnierzy. Połączone siły austro-węgierskie i niemieckie dysponowały znaczną przewagą liczebną żołnierzy oraz artylerii nad tymi, jakie posiadała armia carska. Po czterech miesiącach wyniszczającej walki pozycyjnej, wreszcie na zastygłym froncie przebiegającym od Bałtyku po Karpaty Rosjanie zostali pokonani i zmuszeni do odwrotu.

Świetnie prosperująca dzięki przemysłowi naftowemu Ziemia Gorlicka w wyniku działań wojennych została dotkliwie zniszczona.
Dziś niemym świadkiem wydarzeń sprzed 98 lat są liczne cmentarze wojenne. Jest ich 90 na tym terenie. Malowniczo usytuowane, ciekawe architektonicznie nekropolie zostały wzniesione dla upamiętnienia bohaterstwa żołnierzy 3 walczących armii w Bitwie pod Gorlicami.

Bitwa pod Gorlicami - 02.05.2013 r. Część I
III Piknik Historyczny - Sękowa, 2 maj 2013 r. Część II

Zobacz III Piknik Historyczny ,,Bitwa pod Gorlicami"