Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   152  153  154  155  156  157  158  159  160   - następna »

650 lat lokacji Sękowej - 1363 - 2013

VII Gminne Dożynki

VII dożynki gminne zostały połączone z obchodami 650 lecia lokacji wsi i parafii Sękowa przez króla Kazimierza Wielkiego w 1363 roku. Znakiem rozpoznawczym tych uroczystości było czerwone serce z napisem KOCHAM SĘKOWĄ
W dniu 24 sierpnia 2013 r. wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch oraz Rada Gminy w Sękowej zorganizowali obchody jubileuszowe.

Rozpoczęły się od mszy św. koncelebrowanej przez ks. proboszcza parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej Janusza Kurasza w asyście ks. Prałata Stanisława Dziedzica. We mszy św. uczestniczyli ludzie świata polityki z województwa, powiatu i gminy. Na obiektach sportowo - rekreacyjnych nastąpiło uroczyste powitanie gości przez panią wójt Małgorzatę Małuch. Wystąpiły miejscowe zespoły ,,Ruczaj" i ,,Razem" pod batutą Mirosława Bogonia. Dr Piotr Gryglaszewski w swoim wykładzie przedstawił w zarysie historię wsi Sękowa.

Następnie odbyła się uroczystość nadania po raz pierwszy w historii gminy tytułów Honorowego Obywatela Gminy Sękowa. Tego honoru dostąpili: wojewoda małopolski Jerzy Miller, marszałek Marek Sowa, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Grzegorz Stech (pośmiertnie - odebrała żona pani Marzena Stech), prezes MOT Leszek Zegzda, prof. Aleksander Guterch, starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Gorlic Witold Kochan oraz dr Piotr Gryglaszewski. Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz statuetki przedstawiające postacie św. św. Filipa i Jakuba wraz zabytkowym kościółkiem.

Po tych nominacjach nastąpiło nadanie tytułu ,,Zasłużony dla wsi Sękowa" m.in. i ja go otrzymałem a na grawertonie napis następującej treści: ,,W podziękowaniu za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w upowszechnianiu kultury fizycznej i sportu oraz wybitne zasługi w utrwalaniu historii i tradycji wsi, a także działalność promocyjną".

Po tej oficjalnej części rozpoczęła się część artystyczna, w której można wymienić: ,,Lokacja Sękowej" - scenka Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej, obrzęd dożynkowy, ,,Scenka naftowa" Stowarzyszenia Pogranicze, które przedstawiło kultywowanie tradycyjnych zawodów i rzemiosła Pogórza, scenka wojskowa - GRH Gorlice 2015, następnie odbyły się koncerty zespołów "Wioszczanie", "Kapela Maliszów". Sobotnie obchody jubileuszowo - dożynkowe zakończył występ zespołu góralskiego folkowo/rockowy "InoRos", który przedstawił muzykę rozrywkową zainspirowaną folklorem podhalańskim, ale także muzyką folkową z całego pasma Karpat, po czym odbyła się do północy zabawa pod gwiazdami. Pogoda tym razem nie splatała figla i można było cieszyć się dużą ilością sękowskiego słońca, co w konsekwencji przyczyniło się do tego, że tegoroczne jubileuszowe uroczystości można zaliczyć do bardzo, bardzo udanych.

Aleksander Gucwa

Lista osób, która otrzymała tytuł ,,Zasłużony dla wsi Sękowa"

1) Ks. Prałat Stanisław Dziedzic - W podziękowaniu za przywrócenie do świetności niepowtarzalnych zabytków sakralnych parafii Sękowa oraz wyjątkowe zasługi dla społeczności lokalnej.
2) Ks. Proboszcz Janusz Kurasz - W podziękowaniu za kreatywność i zaangażowanie, w ochronę zabytków oraz liczne inicjatywy promujące tradycję i historię.
3) Kazimierz Tenerowicz - W podziękowaniu za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w realizację inicjatyw i działań ważnych dla rozwoju wsi, a w szczególności za wieloletnią pracę w samorządzie.
4) Bania Zbigniew - Za wybitne osiągnięcia naukowe, emocjonalną więź z Sękową oraz umiłowanie jej zabytków, historii i tradycji.
5) Bogoń Mirosław - Za pasję, trud i oddanie w krzewienie kultury i tradycji, a w szczególności za zaangażowanie na rzecz edukacji muzycznej dzieci, młodzieży i seniorów.
6) Caritas Oddział w Sękowej reprezentowany przez Przewodniczącą Krystynę Smędowską - W podziękowaniu za wieloletni wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w działalność charytatywną na rzecz osób potrzebujących.
7) Diduch Bogusław - W podziękowaniu za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w rozwój oświaty oraz liczne inicjatywy promujące Sękową.
8) Drzymała Andrzej - W podziękowaniu za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w upamiętnianie historii przemysłu naftowego w Sękowej.
9) Drzymała Helena - W podziękowaniu za pracę, społeczny trud i zaangażowanie w upowszechnianie dziedzictwa kulturowego i tradycji oraz wybitny wkład w rozwój kultury i bibliotekarstwa w Sękowej.
10) Gucwa Aleksander - W podziękowaniu za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w upowszechnianie kultury fizycznej i sportu oraz wybitne zasługi w utrwalaniu historii i tradycji wsi, a także działalność promocyjną.
11) Jasion Piotr - W podziękowaniu za koncepcyjne i mądre wspieranie aspiracji społeczności gminy w dążeniu do poprawy jakości życia.
12) Kłapsa Czesław - W podziękowaniu za wkład pracy i zasługi dla rozwoju Sękowej.
13) Komitet gazyfikacji wsi Sękowa reprezentowany przez Wiceprzewodniczącego Jana Tenerowicza - Za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w gazyfikację wsi.
14) Komitet kanalizacyjny wsi Sękowa reprezentowany przez Przewodniczącego Władysława Basistę - Za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w budowę kanalizacji dla wsi Sękowa.
15) Komitet wodociągowy wsi Sękowa reprezentowany przez Prezesa Ryszarda Hogendorfa - W podziękowaniu za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w budowę wodociągu dla wsi Sękowa.
16) Król Ewa - W podziękowaniu za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w upamiętnianie historii przemysłu naftowego ze szczególnym uwzględnieniem postaci Władysława Długosza.
17) Ludowy Klub Sportowy „Ogień" w Sękowej reprezentowany przez Prezesa Romana Korbę - W podziękowaniu za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w upowszechnianie sportu na terenie wsi Sękowa.
18) Ochotnicza Straż Pożarna w Sękowej reprezentowana przez Prezesa Leszka Kowalczyka - W podziękowaniu za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w sprawy ważne dla wsi, a szczególnie za zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego i powodziowego.
19) Podstołowicz Ludwik - W podziękowaniu za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w realizację inicjatyw i działań ważnych dla rozwoju wsi.
20) Połeć Marian - W podziękowaniu za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w realizację inicjatyw i działań ważnych dla rozwoju wsi, a w szczególności za wieloletnią pracę w samorządzie.
21) Przyszlak Władysław - W podziękowaniu za zaangażowanie w ochronę zdrowia w Sękowej oraz społeczny trud i pracę w samorządzie.
22) Sandecki Jan - W podziękowaniu za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w realizację inicjatyw i działań ważnych dla rozwoju wsi
23) Stowarzyszenie Dobrej Woli w Sękowej reprezentowane przez Prezesa Annę Durlak - W podziękowaniu za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie orologi replica w działalność charytatywną na rzecz osób potrzebujących oraz kultywowanie tradycji i promocję wsi.
24) Tokarz Andrzej - W podziękowaniu za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w realizację inicjatyw i działań ważnych dla rozwoju wsi, a w szczególności za wieloletnią pracę w samorządzie.
25) Zieliński Piotr - W podziękowaniu za wkład pracy, społeczny trud i zaangażowanie w rozwój gminy, a w szczególności za realizację inwestycji poprawiających jakość życia mieszkańców Sękowej.
26) Zielińska Elżbieta - W podziękowaniu za oddanie, trud i zaangażowanie w utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej mieszkańców Sękowej.

650 lat Sękowej

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWA - kliknij *** Zobacz relację filmową także TU - kliknij

Parafialne dożynki w Sękowej 2013

Parafialne dożynki w Sękowej odbyły się 15 sierpnia 2013 r. podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym pw. św. Józefa w Sękowej. Uroczystości kościelne związane są w tym dniu ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ks. Proboszcz Janusz Kurasz w swojej homilii powiedział m.in. że obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. W Kościele uroczystość obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba. Nawiązał do ciężkiej pracy na roli i do 93 rocznicy święta Wojska Polskiego, do cudu nad Wisłą w 1920 r.

W tym dniu święci się kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi. Jest to najstarsze święto maryjne, jednak dopiero w 1950 r. papież Pius XII uczynił wniebowzięcie Maryi oficjalnym dogmatem wiary katolickiej. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.

Na zakończenie uroczystości ks. Proboszcz Janusz Kurasz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za cztery wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszyscy zgromadzeni parafianie zaśpiewali Bogu hymn dziękczynienia Magnificat za wszelkie dobro, które przez Jej wstawiennictwo spływa na każdego z nas i całą naszą parafię.

Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez KGW w Siarach, Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej. Pięknie prezentowały się wieńce wykonane przez młodzież KSM i dzieci z GOK w Sękowej. Pod koniec mszy zostały poświęcone. Podziękował ks. Piotrowi za trzyletnią pracę duszpasterską w naszej parafii, z dniem 24 sierpnia odchodzi do parafii Sędziszów Młp.

PS

Portal www.sekowa.info pragnie Ci podziękować za Twoją obecność pośród nas, współpracę, życzliwość, modlitwę. Z serca życzymy Ci, aby Twoje życie nadal było cudownym darem Bożym dla całego Kościoła.
Niech wspiera Cię Maryja, matka wszystkich kapłanów,błogosławiony Jan Paweł II i Twój patron, święty Piotr.
Niech Twoja praca przynosi obfite owoce. Swoją modlitwą wypraszaj nam i całemu światu potrzebne łaski, i jednocz ludzi w jedną Chrystusową owczarnię.

Życzę Ci również pogody ducha, wiele radości każdego dnia, niech uśmiech zawsze gości na Twej twarzy. Byłes dobrym i niezapomnianym kolegą.

Z poważaniem Aleksander Gucwa

Dożynki parafialne 2013

Koncert Kameralny w starym kościółku w Sękowej

W czwartek 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia NMP, po mszy św. popołudniowej w starym kościółku p.w. św. św. Jakuba i Filipa w Sękowej (zbudowany został w 1522 roku) , odbył się koncert kameralny z cyklu , cosplay anime,Wakacje z Muzyką". Organizatorem Festiwalu była Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu a współorganizatorem m.in. była Parafia p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej.

Wykonano utwory Bacha, Geminianego i Boccheriniego. V Suite na wiolonczele solo J.S. Bacha wykonała Antonina Przybyszewska, po niej wystąpił duet skrzypcowy w składzie: Zuzanna Dulęba i Aleksandra Bartkowiak wykonały Adagio sostenuto z Duetu nr 10 na dwoje skrzypiec. Duet Ottocorde w składzie: Prof. Magdalena Szczepanowska - skrzypce i Piotr Hausenplas - wiolonczela, wykonali utwory J.S. Bacha, R. Gliere i B. Martinu.
Organizatorzy zapowiedzieli przyjazd na podobne koncerty w roku przyszłym.

Sękowa - ,,Wakacje z Muzyką"

XXII Sesja Rady Gminy Sękowa

Dnia 12 sierpnia br. odbyła się w GOK w Sękowej kolejna sesja Rady Gminy Sękowa. Jak zawsze program zawierał punkty stałe oraz sporo pkt. dotyczących wprowadzenia nowych projektów uchwał. Dwa projekty uchwał zasługują na specjalne wyróżnienie, a są to: „ Projekt uchwały na wyrażenie zgody na przystąpienie do realizacji Projektu i złożenie wniosku o jego dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w sprawie zabezpieczenia środków niezbędnych na realizację projektu w przypadku jego umieszczenia na liście rankingowej i otrzymania decyzji o przyznaniu dofinansowania” i drugi projekt uchwały związany z 650- leciem lokacji wsi Sękowa dotyczący nadania tytułów Honorowy Obywatel Gminy Sękowa.

Wiele dobrych informacji w swoim wystąpieniu podała Pani Wójt; np. że na listę UNESCO została wpisana dawna cerkiew greckokatolicka w Owczarach, że będzie budowany (dalsza część) chodnik Sękowa – Ropica Górna, że Instytut z Wrocławia przygotował dokumentację na wodociąg w Owczarach, która została pozytywnie zweryfikowana w kraju i skierowana do Brukseli; a tym samym pojawia się szansa na pozyskanie środków na tak bardzo oczekiwaną inwestycję.

Nie zabrakło też na tej Sesji interpelacji radnych, co świadczy o ich zainteresowaniu sprawami swoich miejscowości. Na interpelacje skierowane bezpośrednio do Pani Wójt - radni otrzymali od razu odpowiedzi. Pozostałe zostaną przesłane do właściwych adresatów.

Festiwal ,,Wakacje z Muzyką" w Bartnem

W niedzielę 11 sierpnia późnym popołudniem w cerkwi greckokatolickiej pw. św. Kosmy i Damiana w Bartnem (wzniesiona została w 1842 roku) , odbył się koncert kameralny z cyklu ,,Wakacje z Muzyką". Organizatorem Festiwalu była Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu a współorganizatorem m.in. było Muzeum ,,Dwory Karwacjanow i Gładyszów" w Gorlicach, którego cerkiew jest obiektem filialnym tego muzeum.

Cała cerkiew wypełniona była publicznością, która dla koneserów tej muzyki była nie lada gratką. Wykonano utwory Bacha, Cassado, Weinberga, Haendla oraz Reinholda Gliere. Wystąpiła: Antonina Przybyszewska, Kinga Piotrowska oraz Piotr Hausenplas na wiolonczeli, Natalia Reichert na altówce, w duecie wystąpiła prof. Magdalena Szczepanowska - skrzypce i Natalia Reichert na altówce.

Na zakończenie tego wspaniałego koncertu wystąpiła ponownie prof. Magdalena Szczepanowska z Piotrem Hausenplasem, wykonali - Prelude, Gavotte, Berceuse, Intermezzo, Etude i Scherzo Reinholda Gliere, kompozytora rosyjsko - ukraińskiego, pochodzenia polsko-niemieckiego.

Bartne - ,,Wakacje z Muzyk±"