Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   154  155  156  157  158  159  160  161  162   - następna »

Nowe wydanie książki ,,ODWAGA I NADZIEJA"

Ukazało się wydanie II, zmienione i poprawione książki pt. ,,ODWAGA I NADZIEJA" A. Gucwy
Wydawca - SIKORSKY - Tomasz Sikorski, Rok wydania: 2013, Iloć stron: 178, Oprawa: miękka, Wymiary: 160X230 mm
Cena książki 30 zł + koszty przesyłki. Najwygodniejszą formą zapłaty za książki, które mają zostać wysłane jest przelew na konto, po wczeniejszym zamówieniu mailowym lub tel. Można również wybrać opcje odbioru osobistego lub wysyłkę za pobraniem. Dane teleadresowe w kontaktach na dole strony.

„English, English everywhere”
– Dzień Języków Obcych w ZSP w Sękowej

Tegoroczny Dzień Języków Obcych odbył się pod hasłem „English, English ewerywhere”. Jego celem było uświadomienie młodzieży gimnazjalnej, jak ważną role w dzisiejszym świecie pełni język angielski. Dowiedzieliśmy się między innymi, że dla około 380 mln ludzi język angielski jest językiem ojczystym, a dla 250 milionów to drugi znany język. Co więcej, angielski to język globalizacji – międzynarodowego biznesu, polityki, dyplomacji, komputerów i Internetu. Warto jest więc poznać go na tyle dobrze, by móc się swobodnie komunikować.
Zadaniem poszczególnych klas było zaprezentowanie w ciekawy i niekonwencjonalny sposób wylosowanych przez siebie krajów anglojęzycznych.
Jako pierwsza wystąpiła klasa I prezentując Australię. Oprócz ciekawostek dotyczących tego kraju mieliśmy okazję obejrzeć taniec Aborygenów, rdzennej ludności Australii, oraz wysłuchać piosenki w wykonaniu Patrycji Tenerowicz, której występ bardzo podobał się publiczności.

Z kolei jako druga zaprezentowała się klasa II a zabierając nas w egzotyczną podróż do Indii. Stroje hinduskie, piosenka miłosna, jak również pokaz tańca w wykonaniu dziewcząt wywarł na zebranych niezapomniane wrażenie. Pozwolił choć na chwilę poczuć atmosferę tak odmiennego kulturowo kraju.
Następnie klasa II b zaprezentowała Stany Zjednoczone. Dzięki wspaniałemu połączeniu prezentacji multimedialnej z występem na żywo, mieliśmy okazję znaleźć się w największych miastach Ameryki oraz wczuć się w atmosferę kasyna w Los Angeles, nazywanego „miastem grzechu”. Taniec przy muzyce country bardzo się wszystkim podobał.

Kolejnym państwem, do którego zaglądnęliśmy wraz z klasą III b, była Irlandia. Dzięki sztuce o św. Patryku poznaliśmy patrona tego kraju. Z zainteresowaniem wsłuchaliśmy się również w muzykę celtycką, której korzenie sięgają VI w. pne. Duże wrażenie wywarł na publiczności duet Arek i Łukasz, prezentujący scenkę kabaretu „Ani mru mru” pt. „Polacy w Irlandii”.
Jako ostatni wystąpili uczniowie III a gimnazjum przybliżając nam kraj Czarnego Lądu – Republikę Południowej Afryki. Oprócz wspaniałych zdjęć zaprezentowanych przy pomocy multimediów, wysłuchaliśmy piłkarskiego hymnu pt. „When I get older I will be stronger”. Odważni uczniowie tej klasy zaprezentowali regionalne stroje.

Ostatnim punktem programu była degustacja potraw przygotowanych przez poszczególne zespoły klasowe, z dużą pomocą i zaangażowaniem rodziców. Na stołach znalazły się m.in.: indyjskie curry, amerykański kurczak i hamburgery, australijskie ciasto z truskawkami, irlandzka kawa i afrykański chleb.
Inicjatorami spotkania byli uczniowie klas trzecich gimnazjum, realizujący w br. szkolnym zajęcia w ramach projektu „Youngster”, finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Wszyscy świetnie się bawili i z niecierpliwością oczekują przyszłorocznej edycji. Mamy nadzieję, że Dzień Języków Obcych wpisze się na stałe w tradycję szkoły.

Joanna Puścizna – nauczyciel języka angielskiego w ZS-P w Sękowej

Dzień języków obcych - 05.06.2013 r.

Gminny Dzień Dziecka w Ropicy Górnej

Już od wielu lat rady sołeckie z miejscowości należących do naszej gminy organizują w swoich wsiach imprezy plenerowe z okazji Dnia Dziecka. Na ten dzień czekają z niecierpliwością wszystkie dzieciaki na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto pełne radości, doskonałego humoru i świetnej zabawy. Podobne nastroje towarzyszyły zarówno najmłodszym mieszkańcom naszej gminy, jak i tym trochę starszym, podczas Gminnego Pikniku Rodzinnego, zorganizowanego w dniu 2 czerwca na kompleksie sportowo - rekreacyjnym w sołectwie Ropica Górna. W tym roku po raz pierwszy w godzinach popołudniowych odbył się Gminny Piknik Rodzinny. Przepiękna, słoneczna pogoda sprawiła, że wielu mieszkańców postanowiło wyjść z domu i uczestniczyć w imprezie z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Impreza mająca na celu wywołać dziecięcy uśmiech radości u wszystkich mieszkańców naszej gminy.
W tym dniu w centrum Ropicy Górnej na pięknych dwóch obiektach położonych obok szkoły i nowego mostu ,,Europejskiego" zorganizowano wyłącznie dla dzieci i młodzieży oraz ich Rodziców, Piknik Rodzinny z replique montre de luxe wieloma atrakcjami.
W trakcie pikniku odbyły się m.in.: pokazy akcji strażackiej, ratowniczej, policyjnej i słuzb celnych, zawody sportowe dziewcząt i chłopców (piłka kocowa), występ grupy tanecznej z Krzywej, występy milusińskich, pokaz 10-cio letniego iluzjionisty. Licznie przybyła publiczność, która każdy występ i pokaz, nagradzała rzęsistymi brawami.

Obok szkoły panie nauczycielki i przedszkolanki prowadziły blok konkursów i zabaw dla dzieci. Najmłodsi mieszkańcy naszej gminy wzięli udział w wielu konkurencjach, m.in.: wyścigu na czas w biegu z pokonywaniem przeszkód, w biegu sprawnościowym i wielu innych zabawach. Dla wszystkich dzieci biorących udział w konkursach Rady sołeckie, Gmina i sponsorzy ufundowali wspaniałe nagrody.
Późnym popołudniem rozpoczęła się druga część pikniku. Na głównej scenie wystąpił zespół muzyczny ,,The Voice" - rozpoczęły się tance, do późnych godzin wieczornych.

Organizatorami tegorocznych obchodów Gminnego Dnia Dziecka byli: Wójt Gminy Sękowa Małgorzta Małuch oraz sołtys wsi Ropica Górna Katarzyna Tokarz, która kolejny już raz dała się poznać jako wzór niestrudzonego organizatora wielu imprez masowych w Ropicy G. i nie tylko.
Słowa podziękowania w imieniu portalu www. sekowa.info składam wszystkim osobom, którzy wnieśli duży wkład pracy przy organizacji tego pikniku a szczególnie już wspomnianej pani sołtys i Beacie Śliwa za wzorową konferansjerkę.

Pani Kasia i Beata w imieniu organizatorów tegorocznego Święta Dzieci, składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, którzy pomogli nam przy organizacji tej imprezy.

Do zobaczenia w przyszłym roku…

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWA - kliknij

Dzień Samorządu Terytorialnego - wyróżnienie dla Małgorzaty Małuch

28 maja 2013 r. Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, została zaproszona przez Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego, do udziału w okolicznościowych uroczystościach z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim. Dzień Samorządu Terytorialnego jest świętem ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dla upamiętnienia daty przeprowadzenia pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku. W 2000 roku Święto to zostało uchwalone przez Sejm RP.

Podczas uroczystości Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał ordery i odznaczenia osobom zasłużonym w działalność na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej i osiągnięcia w pracy samorządowej, Małgorzata Małuch z rąk Prezydenta otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi.

Na zakończenie Prezydent gratulował odznaczonym samorządowcom i dziękował tym wszystkim, którzy wykazują inicjatywę i działają na rzecz pogłębienia mechanizmów obywatelskiego zaangażowania


Srebrny Krzyż Zasługi

Nabożeństwa Majowe

Wśród wielu pięknych form chrześcijańskiej pobożności, które wpisały się w krajobraz naszej polskiej kultury, są uroczyste majówki, odprawiane w kościołach, przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach.
Nabożeństwa Majowe zaczęto odprawiać w XVII wieku, jako wyraz głębokiej wiary w fakt, że Maryja, Matka Chrystusa jest naszą Matką. Inicjatorem Nabożeństw Majowych był włoski jezuita o. Mozzorali, który w rzymskim kolegium jezuitów szerzył praktykę poświęcenia miesiąca maja szczególnej czci Matki Chrystusa. Od maja 1814 roku zwyczaj odprawiania Nabożeństw Majowych rozpowszechnił się najpierw w Rzymie a następnie w całej chrześcijańskiej Europe.
Miesiąc maj, jako najpiękniejszy z miesięcy został wybrany na czczenie chwały Maryi, co jest wyrazem żywej wiary i miłości ludzi do Matki Bożej, pragnących poświęcić Jej to co najlepsze i najpiękniejsze.

Początkowo Nabożeństwa Maryjne odprawiano w kościołach, natomiast tradycja odprawiania Majówek poza świątynią powstała nieco później. Prawdopodobnie wynikało to z tego, że nieraz daleko było do parafialnych świątyń, lub nie zawsze ludzie mogli oddalić się od domu.
Zaczęto odprawiać Majówki przy przydrożnych krzyżach, lub specjalnie budowanych kapliczkach, na łonie pięknej majowej natury, co z czasem wrosło w nasza polską tradycję. Zmieniały się losy polskiego narodu, ale zwyczaj odprawiania Majówek nigdy nie zanikł. To religijne święto w przeszłości stało się szkołą narodowego ducha kształtującą chrześcijańskie i obywatelskie postawy.

Również w naszej parafii nie brakuje pięknych kapliczek, czy krzyży które to nasi pradziadowie postawili, aby w ten sposób oddać część Chrystusowi i Matce Jego Maryi. Mieszkańcy naszej parafii pamiętają wieczorne majowe modlitewne spotkania przy kapliczkach. Jednak od jakiegoś czasu tradycja Majówek przy kapliczkach zanikła. Ostatnie Majówki jeszcze kilka lat temu odprawiano przy krzyżu na ul. Kochanowskiego.

Pamiętając o przodkach, którzy budowali te kapliczki, oraz z potrzeby oddania chwały Matce Bożej, naszej Matce członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej wraz z mieszkańcami,strong> Siar codziennie spotykają się wieczorem przy kapliczce na „szlabancie” aby uczcić miesiąc poświęcony Maryi – odprawiając Majówkę. Na ten wyjątkowy wieczór w pełen urokliwy zakątek naszej parafii przychodzą mieszkańcy Siar, żeby poprzez odśpiewanie Litanii Loretańskiej, odmówienie różańca w intencji pogłębienia wiary nadziei i miłości, oraz odśpiewanie pięknych pieśni Maryjnych oddają cześć Naszej Matce.
Nie zapominajmy o naszych pięknych tradycjach , o przodkach którzy budowali te kapliczki, krzyże przydrożne, przy których kształtowało się życie religijne. Jeszcze niedawno, ludzie zatrzymywali się tam, zdejmowali czapki z głów, modlili się. W miesiącu maju obiekty te strojono kwiatami , odnawiano, upiększano. Nie bójmy się wyjść razem z sąsiadami, aby przy pięknych kapliczkach, czy krzyżach dać wyraz naszej wiary. Dbajmy o te miejsca i ożywiajmy je.

Adam Mickiewicz nasz wieszcz narodowy w balladzie „Powrót taty” pisał:

„Pójdźcie, o dziatki, pójdźcie wszystkie razem
Za miasto, pod słup, na wzgórek,
Tam przed cudownym klęknijcie obrazem,
Pobożnie zmówcie paciorek”.

Majowka przy kapliczce w Siarach