Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   175  176  177  178  179  180  181  182  183   - następna »

Woj. liga biegów narciarskich SZS w Banicy

Trasy narciarskie w Banicy były dziś opanowane przez najmłodszych, którzy rywalizowali w pierwszej edycji Małopolskiej Szkolnej Ligi Biegów Narciarskich SZS 2012. Ponad 220 zawodników i zawodniczek z woj. małopolskiego walczyło na dystansach stylem klasycznym.

W pięknej scenerii, wsród lasów okolic Krzywej i Banicy, przy padającym gęsto śniegu młodzi biegacze ścigali się na kilometrowej pętli. Mimo, że wspomniany śnieg dla biegaczy nie był korzystny, radzili sobie na trasie bardzo dobrze. Poniżej wyniki imprezy i obszerna fotorelacja z imprezy autorstwa Tokarskiego i Spyry.

Szkoły podstawowe startowały w trzech kategoriach : klas VI-tych (rocznik 99),klas V-tych (2000) i klas IV-tych (2001 i młodsi). W kategorii klas VI na dystansie 2 kilometrów w kategorii dziewcząt zwyciężyła reprezentantka SP Ptaszkowa Agnieszka Gucwa w czasie 10:41,30 minuty. Drugie miejsce i medal srebrny dla Magdy Piczury z SP 1 Ciche (strata 36 sekund), brąz wywalczyła Iwona Piekarz z SP Osieczany (strata 50,9 sekundy). W tej samej kategorii chłopców na najwyższym stopniu podium stanął Dariusz Staszel z SP Kościelisko, przed dwoma zawodnikami SP Chochołów Kacprem Guńką i Marcinem Krupą.

W kategorii klas V-tych rywalizujących także na dystansie 2 kilometrów, wygrała zawodniczka SP 1 Ciche Sylwia Michalczak, przed Katarzyną Szwajnos (także Ciche) i reprezentującą SP Chabówka Gabrielą Łukaszka. Wśród chłopców złotym medalistą ligi został Dawid Damian z SP Piątkowa, przed Mariuszem Smołą z SP Wysowa Zdrój i Janem Nawarą z SP Kościelisko.

W najmłodszej kategorii klas IV-tych i młodszych, która rywalizowała na dystansie 1 kilometra, najwyższy stopień podium zajęła Weronika Merena z SP Hańczowa. Weronika wyprzedziła Alinę Nawara z SP Kościelisko i Patrycję Jędrocha z SP Osieczany. Wreszcie najmłodsi chłopcy to tryumf Karola Smajdora z SP 20 Nowy Sącz. Srebro fake taschen kaufen w tej kategorii zdobył Jan Guńka z SP Chochołów, brąz dla Dawida Zielińskiego z SP Wysowa Zdrój.

Źródło: www.halogorlice.pl

Zobacz relację filmową z zawodów

Skuter od starosty i wójciny

Starosta Mirosław Wędrychowicz oraz wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch przekazali skuter śnieżny wraz z osprzętem dla Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa. Skuter będzie służył do wytyczania i utrzymywania szlaku narciarstwa biegowego pn. „Śnieżne trasy przez lasy”. Oba samorządy udzieliły wsparcia finansowego w łącznej wysokości 90 tys. zł. Wcześniej, bo we wrześniu 2011 roku Rada Powiatu podjęła uchwałę o przystąpieniu Powiatu Gorlickiego do Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa w charakterze członka wspierającego.

Wspieramy w ten sposób niezwykle ważne działania Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa, a nakierowane na wszystkich mieszkańców powiatu gorlickiego oraz turystów z kraju i z zagranicy – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz. Ogromnym nakładem starań członkowie stowarzyszenia, przy udziale właścicieli okolicznych gospodarstw agroturystycznych oraz miłośników narciarstwa śladowego z Gorlic i gminy Sękowa zrealizowali bardzo atrakcyjny turystycznie projekt o wdzięcznej nazwie wymyślonej przez pisarza Andrzeja Stasiuka "Śnieżne Trasy Przez Lasy". Dzięki ich determinacji powstało prawie 100 km oznakowanych tras do uprawiania narciarstwa biegowego zimą a latem do turystyki pieszej. Nie mogliśmy nie docenić takiego dzieła – mówi starosta M. Wędrychowicz. Stowarzyszenie potrzebowało skutera śnieżnego, który pozwoliłby na należyte utrzymanie tras w sezonie zimowym. Wspólnie z samorządem Gminy Sękowa „złożyliśmy się” po połowie na ten sprzęt. Ta potężna maszyna zaparkowała już przy gospodarstwie agroturystycznym „Banica”. Mieliśmy okazję zobaczyć jak sobie radzi na śniegu, bo rejon Krzywej jest pięknie zasypany białym śniegiem i doskonale nadaje się do spacerów na nartach, a nawet jak mieliśmy okazję zobaczyć do zimowych galopów na koniu, bo szlak konny także został oznakowany. Uważam, że to wsparcie dla Stowarzyszenia to bardzo dobra inwestycja w rozwój turystyki aktywnej i mam nadzieję, że za kilka lat na naszych trasach pojawi się na trasach nowe hasło „Gorlice – nowe Jakuszyce”, że będą one dawać radość turystom i zarobek mieszkańcom naszego powiatu – dodaje starosta.

Projekt wyznaczenia tras wymagał uzgodnień z Lasami Państwowymi, Urzędem Gminy Sękowa, Starostwem Powiatowym w Gorlicach, innymi instytucjami oraz prywatnymi właścicielami gruntów. Główny szlak został oznaczony kolorem zielonym, a jego pętla liczy 50 km. Szlaki krótkie oznaczone kolorami niebieskim i czerwonym umożliwiają wybór krótkich i średniodystansowych rozwiązań. Narciarze korzystający ze szlaku mogą przenocować, zjeść, wypożyczyć sprzęt narciarski, uzyskać dokładne informacje o przebiegu tras, ich stanie i pokrywie śnieżnej w gospodarstwach agroturystycznych, które zlokalizowane są w pobliżu. Te same informacje dostępne są także na stronach tych gospodarstw oraz na stronie Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa. Warunkiem dobrego funkcjonowania tych tras jest ich należyte przygotowanie i utrzymanie w sezonie zimowym. Niezbędny był do tego skuter śnieżny wraz z oprzyrządowaniem.

Rada i Zarząd Powiatu Gorlickiego dostrzegając dotychczasowe, bardzo zaawansowane działania Stowarzyszenia w zakresie wyznaczania tras oraz mając na uwadze rozwój narciarstwa biegowego w powiecie gorlickim, jako atrakcyjnego produktu turystycznego podjęły decyzję o przystąpieniu Powiatu Gorlickiego do Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa w charakterze członka wspierającego. Konsekwencją uchwały Rady Powiatu z września 2011 roku było wsparcie udzielone Stowarzyszeniu na zakup skutera do wytyczania tras narciarskich.

Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa powstało w 2001 roku z myślą o dzieciach i młodzieży mieszkających w dawnym PGR-rze w Krzywej i Jasionce. Jednym z pierwszych i zrealizowanych celów Stowarzyszenia było wyposażenie szkoły w komputery i zorganizowanie dla wszystkich chętnych kursów języka angielskiego. Stowarzyszenie dysponuje ponadto bogatą biblioteką, organizuje dla dzieci zajęcia taneczne i plastyczne, a raz w tygodniu - kursy pływania na gorlickim basenie.

Kolejnym celem Stowarzyszenia jest pomoc uczniom szkół ponadgimnazjalnych, jak również studentom, poprzez fundowanie stypendiów socjalnych, zakup biletów miesięcznych, książek i podręczników. Stowarzyszenie zorganizowało m.in. "zieloną szkołę" nad morzem, a także kilka wycieczek - m.in. do Krakowa i Warszawy oraz bardzo interesujące warsztaty fotograficzne, których plonem stał się album "Świat. Fotografie dzieci z Jasionki i Krzywej" oraz wystawa pokazywana w Gorlicach, Warszawie, Wiedniu, Krakowie i Wadowicach oraz podczas międzynarodowych targów książki w Göteborgu.

Stowarzyszenie realizowało również projekt "W Krzywej zwierciadle", obejmujący dzieci i młodzież jednej ze szkół krakowskich oraz dzieci i młodzież z Krzywej i Jasionki.

Za swoją działalność Stowarzyszenie wyróżnione zostało Mostem Starosty oraz Kryształem Soli, a Prezes Stowarzyszenia Pani Anna Dobrowolska była nominowana do tytułu Człowieka Roku 2008.
Źródło: www.powiatgorlicki.pl

Dbam o przyszłość dziecka

Zapraszamy do udziału w nowym projekcie ,,Dbam o przyszłość dziecka" w Gminie Sękowa.
Jeżeli:

• jesteś mieszkanką Gminy Sękowa,
• chcesz zostać profesjonalną opiekunką dla dzieci i zdobyć dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe
• chcesz nauczyć się wychowywać dzieci tworząc im najlepsze warunki rozwoju,

to ten projekt jest właśnie dla Ciebie!

Czas spędzony na zajęciach to inwestycja w siebie, która – jak pokazały nasze doświadczenia – szybko procentuje. Za udział nie płacisz nic. My zwracamy Ci koszty dojazdu. Jesteś zainteresowana? Nie zastanawiaj się zbyt długo. Zadzwoń do biura Nowych Trendów lub przyjdź i wypełnij krótki formularz zgłoszeniowy. Możesz to też zrobić w Urzędzie Gminy Sękowa. Rekrutacja trwa do 20 stycznia. Szczegółowe informacje zawarte są w ulotce i dostępne w biurze Nowe Trendy – szkolenia inspiracja rozwój.

,,Skok na stok" w TVN Meteo

Zapraszamy od obejrzenia program "Skok na stok" w TVN Meteo premiera 27 stycznia o godzinie 20:30, poświęcony on będzie Magurze Małastowskiej.
Powtórki programu będą emitowane w sobotę 28 stycznia godzina 8:30, 14:05, 20:30, niedziela (29 stycznia) 8:30, 14:05, 18:30.
Dodatkowo 10 zwiastunów programu pojawi się w TVN Meteo w terminie 23-27 stycznia. Około 2 minutowe skróty programu pojawią się w TVN24 w sobotę 21 stycznia o 10:18 oraz w niedzielę 22 stycznia 10:18. Prawdopodobnie pojawią się także emisje całego programu w N Sport.

Mosty Starosty 2012 rozdane !

W sobotę 14. stycznia w Dworze Karwacjanów odbyła się uroczystość, podczas której rozdane zostały tegoroczne Nagrody Mosty Starosty oraz Nagroda Przęsła.
Zebranych gości powitał Zdzisław Tohl - Dyrektor Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach, zaś spotkanie prowadził Starosta Powiatu Gorlickiego Mirosław Wędrychowicz. Wieczór uświetnił krótki koncert fortepianowy, podczas którego Adam Stępień, uczeń VI klasy PSM w Nowym Sączu zagrał utwory Lista, Beethovena i Rachmaninowa.

Później zebrani mogli obejrzeć prezentację podsumowującą dokonania powiatu gorlickiego w roku 2011, zaś Starosta złożył wszystkim noworoczne życzenia. Wręczenie statuetek poprzedziło uroczyste przedstawienie członków kapituły konkursu oraz krótki film zrealizowany przez Regionalną Telewizję Gorlicką prezentujący postacie osób nominowanych do nagrody.

Laureatem nagrody głównej statuetki Mosty Starosty 2012 został Szymon Modrzejewski - za wybitne osiągnięcia w ochronie europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Szymon Modrzejewski, prezes Stowarzyszenia Magurycz, od wielu lat angażuje się w działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego na terenie powiatu gorlickiego. Dzięki społecznej pracy wolontariuszy, którą organizuje, możliwym było przywrócenie przestrzeni publicznej wielu zaniedbanych przez lata obiektów – kapliczek, krzyży, pomników.
Szczególnego podkreślenia wymagają przedsięwzięcia zrealizowane we wsi Nowica. Stowarzyszenie Magurycz i Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy wspólnie wybrały obiekty małej architektury – kamienne, przydrożne krzyże i kapliczki wymagające natychmiastowej interwencji konserwatorskiej. W latach 2005 – 2007 Stowarzyszenie Magurycz przeprowadziło ich konserwację, a następnie oczyściło 3 greckokatolickie cmentarze zlokalizowane we wsi. Począwszy od 2006 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy wraz ze Stowarzyszeniem Magurycz realizuje projekt „Kamienie Wojny”, którego celem jest odtworzenie cmentarzy wojennych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie naszej wsi w kształcie, jaki nadał im wybitny architekt Duszan Jurkowič. W roku 2008 został zakończony remont cmentarza nr 59, a w roku 2009 rozpoczęto prace na cmentarzu nr 58, których zakończenie planujemy przed setną rocznicą bitwy gorlickiej. Prace, którymi kierował Szymon Modrzejewski zawsze były prowadzone z szacunkiem należnym pochówkowi i dbałością o przywrócenie remontowanych obiektów historycznej formy.

Wyróżnienia otrzymali:

Gabriela Ślawska - za całokształt działalności popularyzatorskiej w dziedzinie historii

Jej działalność wydawnicza jest ważnym elementem promocji miasta Biecza i Ziemi Gorlickiej, utrwalania ich historii i tradycji. Jest głęboko zaangażowana w działania zmierzające do przywrócenia do użytkowania i działania historycznego Szpitala św. Ducha w Bieczu. Gabriela Ślawska jest długoletnim, emerytowanym pracownikiem Muzeum w Bieczu. W ramach pracy zawodowej m.in. gromadziła unikalne zbiory harcerskie Muzeum, jest współautorką artykułu „ Z przeszłości harcerstwa w Bieczu” opublikowanego w roku 1983.Po przejściu na emeryturę współtworzyła Towarzystwo Kulturalne imienia Biskupa Marcina Kromera w Bieczu, a obecnie jest jego Prezesem. W ramach tego towarzystwa prowadzi szeroką działalność wydawniczą – są to bądź reedycje prac historycznych dotyczących przeszłości Biecza, przewodników turystycznych itp., bądź nowe opracowania o charakterze regionalistycznym, wiele z nich jest jej autorstwa.

Aleksander Gucwa – za cenne inicjatywy w dokumentowaniu lokalnej historii

Jako przewodniczący społecznego komitetu wybudował pomnik poświęcony katastrofie lotniczej w Banicy – Krzywej oraz uaktualnił tablicę pamiątkową na pomniku w Olszynach. Co roku pod pomnikiem prowadzi lekcje patriotyczne dla młodzieży gimnazjalnej.

W sierpniu 2011 r. odbyła się promocja jego książki „Odwaga i Nadzieja” czyli prawdziwa historia Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn, w której opisuje historię zestrzeleń Halifaxa FS-P(JP295) i Liberatora GR-R(EW275) z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia w sierpniu 1944 r. Zawiera ona wiele dotąd niepublikowanych fotografii oraz biogramy wszystkich lotników.

Aleksander Gucwa w 1968 r. rozpoczął pracę pedagogiczną na stanowisku nauczyciela wychowania fizycznego w SP w Stróżnej a następnie w Siarach. Od 1976 r. do chwili obecnej pracuje jako nauczyciel WF w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Sękowej. Jest także instruktorem ZHP w stopniu harcmistrza PL, posiada instruktora lekkiej atletyki, piłki ręcznej, narciarstwa klasycznego a także instruktora Powszechnej Samoobrony i Społecznego Inspektora Pracy.

Za działalność społeczną został odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi; Złotą Odznaką ,Za zasługi dla woj. nowosądeckiego”, Złotą Odznaką ,,Za zasługi dla obrony cywilnej” Złotą Odznaką Honorowa PZLA, Złotym Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”; Medalem 90 lat Lotnictwa i Medalem 20–lecia SSLW od Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Poznaniu, w uznaniu zasług dla kultywowania pamięci o polskich lotnikach; kilkoma Nagrodami Kuratora Oświaty i Wychowania, szeregiem Nagród Dyrektora Szkoły i Wójta Gminy i wieloma podziękowaniami od władz lokalnych i regionalnych oraz od Zarządu Wojew. SZS. Ostatnio otrzymał odznakę za zasługi od Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Dr Roman Kryk – za osiągnięcia w tworzeniu filmów dokumentalnych.

Roman Kryk ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale Filologii Ukraińskiej. Pracowała jako dziennikarz - ekspert ds. wschodnich w Radiu Wolna Europa (program „Co nowego na wschodzie” oraz korespondent PAP i TVP w Kijowie. Jego artykuły prasowe publikowały: Gazeta Wyborcza, Ozon, Nasze Słowo, Dziennik Zachodni, Nowy Dziennik (USA), „Zustriczi”, Harazd.net, wydał trzy numery czasopisma „Perturbancje” (1989-90).

Film „Dweri Łemkiwszczyny”. z 2011 roku oraz o rok wcześniejszy „Ostatnia podróż do domu” to dokumentalne produkcje założonej w 2010 roku przez Romana Kryka Fundacji „Losy Niezapomniane”, która bada losy Ukraińców objętych w 1947 r. akcją „Wisła”. Premiera filmu - „Dweri Łemkiwszczyny”, odbyła się pod koniec 2011 roku w Gorlicach.

Rafał ,,Boni" Boniśniak - za cenne inicjatywy w zakresie kultury muzycznej.

Na scenie zadebiutował w 1992 roku. Od tego czasu współpracował z wieloma wybitnymi artystami (min: David MacDonald, The Sakala Brothers, Tomek Kamiński, Brunershaft, Artur Barciś) koncentrując i nagrywając. Występował na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Szwecji, Niemczech, Litwie, Kanadzie, Malawi oraz Zambii. Ważniejsze nagrania fonograficzne obejmują ponad 50 albumów, w tym 6 nagranych z własnym zespołem New Day, z którym z powodzeniem koncertował w latach 2003 – 2010. Od 2005 roku pracował jako realizator i producent w swoim HEADMAN MUSIC STUDIO, a przebywając w Afryce zdobywał doświadczenie w Don Bosco Studio w Lilongwe ( Malawii), gdzie jako realizator zetknął się z wybitnymi muzykami z Czarnego Lądu. Rok 2008 zaowocował powstaniem własnego, nowego studia – PAPAYA STUDIO w Lipinkach, w Beskidzie Niskim, gdzie obecnie pracuje realizując swoje i innych muzyczne pasje jak i pomysły. Obecnie oprócz prowadzenia własnej firmy, znajduje również czas dla osób niepełnosprawnych, pracując jako muzykoterapeuta w DOR Caritas w Gorlicach i angażuje się w działalność charytatywną na terenie powiatu gorlickiego.

Przęsło - nagrodę dla młodych obiecujących twórców otrzymał zespół Zespół Back Off - za propagowanie polskiego rocka o zabarwieniu alternatywnym.

Back OFF powstał w 2008 roku w Gorlicach. Na początku 2011 roku na stanowisku wokalisty po współpracy z Mateuszem Bierytem, Andrzejem Poliwką oraz Michałem Szpakiem stanął Patryk Kmiecik. Latem 2011 roku zespół zrezygnował z większości dotychczas wykonywanego materiału i nagrał świeże demo - Endorfina. Obecnie występują w składzie: Patryk Kmiecik – wokal, Ewa Borcz - skrzypce, wokal, Łukasz Chrzanowski – gitara, Piotr Przyrowski – gitara, Maciej Sawicki – bas, Krzysztof Trybus – bębny.

Osiągnięcia zespołu: zwycięzca V edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Muzycznych "Rockowa Noc 2010" na Rzeszów Breakout Days; zwycięzca IV edycji przeglądu Scena Muzzo 2010 w klubie Lizard King w Krakowie; zwycięzca oraz laureat nagrody publiczności na Wielkiej Bitwie Gorlickiej 2009; zwycięzca przeglądu "Rockowe Wieczory" 2010 w Rzeszowie; finalista Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Alternatywnej 2010 w Dobrym Mieście (Dobremiastock Festival 2010); zakwalifikowanie się do 2. etapu łódzkiego festiwalu "Łódźstock 2009"

Opracowanie Paweł Nowicki**********Zobacz relację filmową - Mosty Starosty 2012

ZOBACZ - Mosty Starosty

Gazeta Gorlicka, 17.01.2012 r.