Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   176  177  178  179  180  181  182  183  184   - następna »

I m na I Noworocznym Turnieju Piłki Ręcznej

6 stycznia 2012 r. od godz. 16:00 w hali Zespołu Szkół w Lipinkach sześć drużyn walczyło w I Noworocznym Turnieju Piłki Ręcznej zorganizowanym przez miejscowy klub ULKS. Ekipy podzielone zostały na dwie grupy. Pierwszą z nich pewnie wygrał nasz zespół ,,MARATON" Sękowa, drugą drużyna z Wójtowej . W finale UKS ,,Maraton" Sękowa udowodnił swoją wyższość w grze nad ekipą z Wójtowej wygrywając finał różnicą aż dwunastu bramek (19:7).

W meczach eliminacyjnych nasi zawodnicy też nie mieli większych problemów z pokonaniem przeciwników. W pierwszym meczu zwyciężyli rozstawioną drużynę z Libuszy 16:11 a w drugim drużynę z Wilczysk 14:9. Za to osiągnięcie drużyna otrzymała z rąk organizatora naucz. wf miejscowej szkoły Pana Tomasza Świerzowskiego, okazały pamiątkowy puchar wraz z dyplomem.

Najlepszym snajperem w naszej drużynie został Fabian Szarowicz zdobywca 13 bramek oraz Marek Ślimak - 11 bramek i Michał Liana 9 bramek.
Nasza drużyna wystąpiła w następującym składzie: Fabian Szarowicz - kapitan, Łachmanek Damian - bramkarz, Ślimak Marek, Ślimak Paweł, Michał Liana, Kukuła Damian, Rachel Karol oraz trzej bracia Michał, Kamil i Gabryś Tokarzowie.
Trzecie miejsce zajęli gospodarze, czwarte Wilczyska, piąte Libusza a szóste Bednarskie.

Noworoczny Turniej Piłki Ręcznej

„Chrystos Rażdajetsa – Sławyte Jeho”
Chrystus się rodzi-Wychwalajmy Go

Dla wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego nadchodzą Święta Bożego Narodzenia.
Dziś Swiatyj Weczer - odpowiednik rzymskokatolickiej Wigilii - obchodzony zgodnie z kalendarzem juliańskim 6 stycznia.

Do wszystkich wiernych obrządku wschodniego a szczególnie dla mieszkańców gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, na którym mieszka około 8 tyś Łemków
Na szczasti, na zdrowla, Na to Boże Narodżynia, Szczob ste byli zdorowi, weseli, Jak w nebi anheli.

Best Replica Watches

W tym dniu radosnym, oczekiwanym, gdzie gasną spory, goją ... ... się rany - życzę Wam zdrowia, życzę miłości. Niech mały Jezus w sercu zagości, szczerości duszy, zapachu ciasta, przyjaźni, która jak miłość wzrasta.
Życzy Aleksander Gucwa

Po ponadmiesięcznym poście zasiądą, po ukazaniu się pierwszej gwiazdy na niebie, do kolacji wigilijnej, która jest skromna i postna, chociaż składa się z 12 potraw. Łamią się prosforą, chlebem pszennym symbolizującym Ciało Chrystusa i składają sobie życzenia. W cerkwiach w pierwszy dzień świąt rozpoczyna się Święta Liturgia oraz całonocne czuwanie nazywane wsienocznoje bdienije.

Dzieci i młodzież wyznania prawosławnego i greckokatolickiego w naszej gminie są zwalniane z zajęć w szkole. - Miałam zawsze podwójne święta - mówi z uśmiechem nauczycielka Zespołu Szkół w Sękowej Ewa Kołtko - wolne podczas świąt katolickich oraz naszych świąt prawosławnych.

Nasi nauczyciele podczas prawosławnych świąt starają się tak organizować zajęcia szkolne, aby zwolniona młodzież nie miała zbytnich zaległości.

Cerkiew w Bartnem Ikona zamiast szopki

W cerkwiach nie ma żłóbka, jest natomiast wystawiona do adoracji Ikona Bożego Narodzenia. "Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. Ikona dla prawosławnych to coś więcej niż obraz. W niej opowiedziana jest cała historia święta. Dlatego wieczorem i w nocy ikona jest wystawiana na środek świątyni do adoracji.

W katolickich kościołach na święta Bożego Narodzenia są ustawiane szopki, które ukazują wiernym ewangeliczną scenę narodzin Chrystusa. Natomiast w Cerkwi na święta jest wystawiana ikona Narodzenia Chrystusa, przed którą wierni oddają pokłony i całują ją. Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. W prawosławiu, kult i teologia ikon jest bardzo rozwinięta. Według wschodniej tradycji ikony są kontynuacją objawienia. Na ikony nie tylko należy patrzeć, ale przede wszystkim oddawać i cześć oraz odczytać jej symbolikę. Każde z dwunastu prawosławnych świąt ma swoją ikonę.

Na tradycyjnej ikonie Bożego Narodzenia, Dzieciątko Jezus jest bardzo małe. Jest to nawiązanie do ewangelicznej przypowieści o ziarnku gorczycy. Narodzony Chrystus zawsze przedstawiony jest w centralnej części ikony. Natomiast Matka Boża jest nieproporcjonalnie większa od pozostałych postaci oraz znajduje się tuż obok maleńkiego Jezusa. W prawej dolnej części znajduje się przygnębiony Józef, słuchający jakiejś postaci. Teologia ikony mówi nam, że Józef nie może do końca uwierzyć w to, co się stało, że Mesjasz przychodzi na świat w tak skromnych warunkach.

Ikona Bożego Narodzenia jest jaskrawym przeciwieństwem wyobrażeń do jakich przyzwyczailiśmy się w sztuce Zachodu. Na ikonie nie ma bajkowego Betlejem, jaśniejącego w świetle bożonarodzeniowej gwiazdy, lecz poszarpana skalista góra, która symbolizuje trudny, nieprzychylny świat od czasu wygnania człowieka z Raju. Główną postacią ikony jest Maria, która prawosławni nazywają Theotokos: Bożą Rodzicielką lub Matką Boga.

Na ikonach Bożego Narodzenia przedstawiane są także chóry anielskie, pasterze i Mędrcy ze Wschodu. Pasterze symbolizują naród żydowski, którzy zostali wybrani, aby oddać pokłon Panu w imieniu całego Izraela. Natomiast magowie reprezentują świat pogański.

Prawosławie i święta

Boże Narodzenie jest w prawosławiu jednym z 12 tzw. "wielkich świąt", a także jednym z czterech spośród nich, które jest poprzedzone postem. W sam dzień Wigilii święta Narodzenia Chrystusa obowiązuje ścisły post. Przez cały dzień nic się nie je, aż do wieczerzy wigilijnej, która również ma charakter postny.

Na wsiach do dziś pierwszą potrawą, którą się spożywa jest szary kisiel z płatków owsianych. Nieodzownym posiłkiem wigilijnej wieczerzy jest kutia, sporządzona z pszenicy, miodu, maku i bakalii.

Przy świątecznym stole prawosławni zamiast opłatka spożywają prosforę - chleb eucharystyczny. Jest to niewielka bułeczka przypominająca kształtem maleńką babkę, na której są odciśnięte wizerunki Chrystusa. Każda z dwóch stron prosfory symbolizuje dwie natury Chrystusa: boską i ludzką. Nabożeństwa w pierwszy dzień świąt rozpoczynają się tuż po północy tzw. Wieczornym Czuwaniem. Główna Liturgia rozpoczyna się ok. godz. 2-4 nad ranem i trwa ponad dwie godziny.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy ok. 600 tys. wiernych skupionych w 250 parafiach rozrzuconych po całej Polsce. W ostatnich kilkunastu latach odrodziło się wiele ośrodków prawosławia na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, co związane jest przede wszystkim z powrotami w strony rodzinne Ukraińców i Łemków wysiedlonych po wojnie w ramach Akcji "Wisła". Z tych samych powodów kurczą się prawosławne diaspory na terenach zachodniej Polski. Ostoją polskiego prawosławia jest nadal ludność zamieszkująca wschodnią Białostocczyznę i identyfikująca się najczęściej z narodowością białoruską. Szacuje się, że na Białostocczyźnie mieszka blisko 70 proc. wszystkich wyznawców prawosławia w Polsce. Na terenie naszej gminy mieszka ponad tysiąc mieszkańców wyznania prawosławnego i greckokatolickiego, najwięcej w Bartnem i Bodakach, są wiernymi diecezji przemysko - sądeckiej.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny posiada ponad 400 świątyń, w tym sześć - w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Sanoku i Wrocławiu o charakterze katedralnym tzw. Sobory. Istnieje sześć diecezji - warszawsko-bielska, białostocko-gdańska, lubelsko-chełmińska, przemysko-sądecka, łódzko-poznańska i wrocławsko-szczecińska.

OGLĄDNIJ I WYSŁUCHAJ ŻYCZEŃ ŚWIĄTECZNYCH.

Uroczysta sesja Rady Gminy Sękowa

Ostatnia sesja Rady Gminy Sękowa, odbyła się w dniu 29 grudnia 2011 roku, rozpoczęła się od mszy św. w kościele parafialnym w Sękowej, koncelebrowana była przez ks. Prałata Stanisława Dziedzica oraz ks. Kanonika, proboszcza parafii Męcina Wielka Jana Adamczyka.

Po Mszy Św. w sali obrad GOK w Sękowej odbyła się część robocza sesji.

O godz. 15.00 rozpoczęła się uroczysta część sesji, na którą przybyli dostojni goście a wśród nich wice starosta Gorlic Karol Górski, Czcigodni Księża, Kierownicy Jednostek Organizacyjnych, Pracownicy Urzędu Gminy oraz Sołtysi.

Przybyłych gości powitała Pani Maria Wyżkiewicz - Przewodnicząca Rady Gminy Sękowa, zebrani obejrzeli świąteczny program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Siarach pod kierunkiem pani Małgorzaty Markowicz.

W obydwu częściach sesji uczestniczyła Pani Wójt i Pani Sekretarz naszej gminy. Następnie Pani Przew. podziękowała wszystkim, którzy w kończącym się roku przyczynili się do rozwoju gminy.
W dalszej kolejności swojego wystąpienia Przewodnicząca Rady złożyła wszystkim obecnym życzenia noworoczne.
W kolejnym punkcie głos zabrała Pani Wójt Małgorzata Małuch, która bardzo zwięźle scharakteryzowała kończący się rok i również złożyła przybyłym gościom i Radzie Gminy noworoczne życzenia. Głos zabrał Pan Karol Górski i Prałat St. Dziedzic, składając wszystkim noworoczne zyczenia.

Pod koniec uroczystej sesji przybyła wieloosobowa grupa kolędnicza (schola)i rozpoczęło się kolędowanie, któremu akompaniowało dwoch chłopców. Akcentem kończącym tą część była herbata i świąteczne ciasto.

Uroczysta sesja Rady Gminy Sękowa

Podsumowano projekt ,,Aktywność zawodowa młodych szansą na lepszą przyszłość " przez GOPS w Sękowej

W dniu 28 grudnia 2011 roku odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej spotkanie podsumowujące projekt „Aktywność zawodowa młodych szansą na lepszą przyszłość” realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sękowej w 2011 roku. Spotkanie prowadził Kierownik GOPS Pan Michał Diduch.

W spotkaniu udział wzięli Wójt Gminy Małgorzata Małuch, Przewodnicząca Rady Gminy Maria Wyżkiewicz, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Kazimierz Tenerowicz, radni i pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pracujący przy realizacji projektu.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sękowej w 2011 roku zrealizował projekt, który miał na celu zmotywowanie mieszkańców naszej gminy w wieku 18-50 lat korzystających z pomocy Ośrodka do podniesienia kompetencji społecznych oraz kwalifikacji zawodowych.
Od miesiąca czerwca 2011 roku zorganizowano cykl szkoleń, w którym udział wzięło dwudziestu uczestników spełniających kryteria projektu.

Zajęcia szkoleniowe prowadzone były w modułach:
- kurs „Sprzedawca z obsługą komputera i kasy fiskalnej”
- kurs „Fryzjer”
- kurs „Kosmetyczka”
- kurs „Przedstawiciel handlowy z kursem prawa jazdy kat. B”

Jednocześnie wszyscy beneficjenci uczestniczyli w warsztatach treningu umiejętności psychospołecznych, treningu rozwoju osobistego, szkoleniu z zakresu równości szans oraz promowania stylu życia bez dyskryminacji płci, a także szkoleniu z zakresu gospodarowania budżetem domowym. Uczestnicy projektu objęci zostali poradnictwem psychologa oraz doradcy zawodowego. W ramach projektu został zatrudniony asystent rodziny, który pracował z mieszkańcami Gminy Sękowa wymagającymi wsparcia w funkcjach wychowawczych. Całkowita wartość projektu wyniosła 151 665,71 zł. z czego 20 696,00 zł. to wkład własny Gminy Sękowa. Dzięki projektowi wzbogacona została praca socjalna świadczona przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sękowej oraz wdrożono w życie założenia Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2008 – 2014.

Podsumowanie projektu - GOPS Sękowa

sekowa.info dziękuje za świąteczne życzenia

Przez cały przedświąteczny tydzień portal sekowa.info otrzymał życzenia świąteczne, a do dziś przesłali: ( w kolejności otrzymania)

* Bohdan Ejbich - Kanada
* Tadeusz Pabis - Libusza
* Michał Adamski - Kanada
* mjr. Szczepan Kurpisz - Kraków
* Frances & Derek Gates - Sydney
* Maria Kretowicz - Sękowa
* prof. Jan Widacki - Kraków
* Alicja Grabowska - Częstochowa
* Tomasz Sikorski - Warszawa
* Piotr Hodyra - Warszawa

  • Agnieszka Golak - Śrem
  • Speed Sport - Warszawa
  • Krzysztof Sikora - Warszawa
  • Trofea Sport Poland - Stalowa Wola
  • Krzysztof Zagórski - Gorlice
  • Paweł Śliwa - Lipinki
  • Zespół Pixel TV - Otwock
  • Zbigniew Kowal - Tarnów
  • Erima Poland - Warszawa
  • Anna i Janusz Bujnowscy - Kanada
  • Biuro Orlico - Warszawa
  • Ivan Dzuriš - Bardejów (Słowacja)
  • Leszek Witkowski - Kanada
  • Damian Sobkowicz - Warszawa
  • Małgorzata Małuch - wójt Gminy Sękowa
  • Trofea Sport Poland - Miedziana Góra
  • Gminny Ośrodek Kultury w Ropie
  • Tomasz Zwierzyk - Dębica
  • Agata Wichrowska - Starogard Gdański
  • Anna i Bogusław Diduchowie - Gorlice
  • Janusz Drzymała - Kanada
  • Muzeum "Dwory Karwacjanów i Gładyszów" - Gorlice
  • Stanisław Gruszkowski - Gorlice
  • home.pl - Szczecin
  • Paulina Gawlik - Jankowice
  • Wiesław Perucki - Rabka Zdrój
  • Szymon Serwatka - Kraków
  • Grzegorz Sobczyk - Kraków
  • Bernadeta Bocian - Koło
  • Agnieszka Peczke - Sękowa
  • MZLA - Kraków
  • Dorota Kaduszkiewicz- Kraków
  • Stanisław Karaś - Łapanów
  • Judith Farkas - Słowacja
  • Zoran Kollarovic - Słowacja

Ponadto życzenia pocztą TP przesłali:

  • Chris Mackey - Anglia
  • Urząd Gminy w Sękowej
  • Zbigniew Ożga - Wrocław
  • Marzena i Tadeusz Mroczko - Wałcz
  • mjr. Antoni Tomiczek - Rybnik
  • Rodzina Wichrowskich i Karasińskich z Warszawy
  • Grażyna i Jacek Kruk - Kraków
  • Paweł Kukurowski - Wrocław
  • Kazimierz Sacha - Gorlice
  • Michał Omylak junior z Rodziną - Wrocław
  • Krzysztof Sikora - Warszawa MON
  • Roman i Wojciech Zmyśleni - Wrocław
  • Frances & Derek Gates - Australia

Portal otrzymał również wiele życzeń drogą ustną i telefoniczną, za które serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom.replique montre