Dożynki 2012 – podziękowanie za dary ziemi Uroczyście wprowadzono barwny orszak do kościoła. We Mszy Św. uczestniczyli rolnicy, mieszkańcy gminy, władze gminne oraz goście. Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Przew. Rady Gminy Sękowa Maria Wyżkiewicz oraz starostowie sołtys Sękowej Zygmunt Markowicz i Renata Ludwin złożyli na ręce proboszcza ks. Janusza Kurasza dary z tegorocznych plonów bochny chleba, ziarna zbóż, warzywa i owoce. Podniosłą uroczystość zakończyła pieś ..Boże coś Polskę.. Po błogosławieństwie udzielonym przez ks. proboszcza Janusza Kurasza barwny korowód - jedni pieszo, inni na przystrojonych wozach, z pieśnią na ustach - przeszedł na teren obiektów sportowych, aby tam wziąć udział w dalszej części obchodów. Gospodarz uroczystości wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość następujacymi słowami „...Nie zabraknie nam dziś chleba. Pachnących pszennych krom, Więc z serca zapraszam w ten nasz sękowski dom" Starostowie Dożynek przekazali Pani Wójt chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, którym podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Następnie Maria Wyżkiewicz, Karol Górski - wicestarosta gorlicki oraz Karol Tenerowicz - wiceprzewodniczący Rady Powiatu złożyli rolnikom serdeczne życzenia. Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania. Występy rozpoczęli goście z Łużnej - zespół ,,Pod Pustkami" Następnie odbyła sie prezentacja gminnych wieńców. W tym miejscu trzeba przyznać, że wieńce zrobiły imponujące wrażenie. Młodzi artyści zaprezentowali swoje regionalne utwory za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. W dalszej części programu wystąpił młodzieżowy zespół ,,Ruczaj", grupa śpiewacza ,,Razem" i duet akordeonowy - wszystko to było przygotowane za sprawą Pana Mirosława Bogonia, który sam był m.in. wykonawcą. Podczas dożynek odbyła sie loteria fantowa, zebrane pieniądze przeznaczone zostaly na leczenie chorej Julki. Główna nagroda pralka automatyczna powędrowal do Ropicy Górnej. Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych oraz wystawa rzemiosła ludowego. Pod koniec uroczystości na chwilę pokazał się senator Stanislaw Kogut, dziękował rolnikom za ich trud i życzył na lata przyszłe owocnych plonów. Tym razem obeszło się bez przemówień politycznych! Niedzielne obchody dożynkowe zakończył występ kabaretu ,,Derkacz", po czym odbyła się do północy zabawa pod gwiazdami a przygrywał zespół ,,Step Band" . Pogoda tym razem nie splatała figla i można było cieszyć się dużą ilością sękowskiego słońca, co w konsekwencji przyczyniło się do tego, że tegoroczne uroczystości można zaliczyć do bardzo, bardzo udanych!
| ||
Parafialne dożynki w Sękowej - 2012 r. W tym dniu święci się kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi. Jest to najstarsze święto maryjne, jednak dopiero w 1950 r. papież Pius XII uczynił wniebowzięcie Maryi oficjalnym dogmatem wiary katolickiej. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Na zakończenie uroczystości ks. Proboszcz Janusz Kurasz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszyscy zgromadzeni parafianie zaśpiewali Bogu hymn dziękczynienia Magnificat za wszelkie dobro, które przez Jej wstawiennictwo spływa na każdego z nas i całą naszą parafię.
Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez KGW w Siarach, Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej. Pięknie prezentowały się wieńce wykonane przez młodzież KSM i dzieci z GOK w Sękowej. Pod koniec mszy zostały poświęcone i odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła. 15 sierpnia jest także Świętem Wojska Polskiego (święto narodowe) w rocznicę Cudu nad Wisłą w 1920 r.
| ||
Kasia Tokarz czołową sołtyską województwa!!
O przyznanym wyróżnieniu zdecydowały m.in. osiągnięcia inwestycyjne, realizowane dzięki zaangażowaniu pani sołtys. Ponadto Katarzyna Tokarz znana jest jako bardzo dobry gospodarz wsi, jako kobieta z twórczymi pomysłami, która z myślą o lepszym życiu mieszkańców stara się robić jak najwięcej dla swojej wsi. Nie bez znaczenia pozostaje wyjątkowo dobra współpraca z mieszkańcami i samorządem gminnym o
Pani sołtys uczestniczy we wszystkich ważnych wydarzeniach patriotycznych, rocznicowych, kulturalnych i okolicznościowych. Często wychodzi z inicjatywą, a także z determinacją zabiega o sprawy swojego sołectwa, przedstawiając problemy jego mieszkańców i inicjując nowe działania. Jej kreatywność i pomysłowość jest wysoko oceniana przez wójta i radę gminy. Sołtys znakomicie sprawdza się w roli organizatora działalności kulturalnej. W sołectwie przy jej zaangażowaniu organizowane są coroczne imprezy kulturalne takie jak: Dzień Dziecka, Dzień Seniora oraz Wieczór Kolęd – na organizację których pani sołtys bardzo skutecznie pozyskuje środki od licznych sponsorów. Konkurs na najlepszego sołtysa jest organizowany każdego roku przez Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów wspólnie z Województwem Małopolskim. Fundatorem nagrody głównej w wysokości 50.000 zł jest Województwo Małopolskie. Nagroda ta przeznaczona jest na wsparcie inicjatyw lokalnych w zwycięskim sołectwie. Konkurs ten jest jedną z form uznania pracy sołtysa na rzecz swojej lokalnej społeczności oraz okazją do rozpowszechnienia dobrych praktyk. W bieżącym rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 5 sierpnia w Lachowicach, a nagrody zwycięzcom wręczał Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa. Źródło;www.sekowa.pl | ||
Gorlicki Sprint Rowerowy Była to pierwsza okazja w Gorlicach, aby kolarze górscy mogli zmierzyć się w zawodach rozgrywanych w systemie pucharowym, w jakich często startują ich idole. Kolarze rywalizowali na trasie w grupach czteroosobowych, z których dwóch najlepszych przechodziło do najlepszej rundy. Dwaj przegrani kolarze nie odchodzili jednak „z kwitkiem” przechodzili do finału pocieszenie gdzie dalej mogli walczyć o miejsca od 5 – 16. Na starcie stanęło 16 najlepszych zawodników z Polski południowo – wschodniej reprezentantów takich miast jak Rzeszów, Jasło, Rymanów, Gorlice, czy też odległe Ustrzyki Dolne. Zawodnicy to głównie dobrze znana czołówka z serii maratonów Cyklokarpaty. Do dyspozycji zawodników oddano całe ścisłe centrum Gorlic. Pozwoliło to wytyczyć ciekawą i wymagającą technicznie trasę z mnóstwem nawrotów czy też ciasnych zakrętów. Dodatkowym utrudnieniem był obficie zalegający po rewitalizacji rynku piach który utrudnił życie nie jednemu zawodnikowi. Jednym z najbardziej widowiskowych elementów całej trasy był przejazd przez czynne fontanny, które ochłodziły niejednego zawodnika. Impreza zgromadziła kilkuset kibiców, którzy bardzo aktywnie dopingowali uczestników. Ostatecznie, niezwykle zaciętą rywalizację wygrał Wojciech Wantuch (Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów) przed Pawłem Chochołkiem (Eleven Regamet Bieniasz Team) i Łukaszem Olejarzem (RKK OPTeam MTB). Zawodnicy startujący w Sprincie, nie kryli podziwu dla piękna Gorlic. Zapytani organizację oceniali ją na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że nie żałują przyjazdu do Gorlic. Organizatorzy już zapewniają, że w przyszłym roku trasa będzie jeszcze bardziej widowiskowa i trudniejsza, a co najważniejsze zawody zostaną rozegrane w formule OPEN, tak aby każdy chętny kolarz mógł zmierzyć się z gorlicką starówką i zawalczyć o najwyższe trofeum.
Wyniki Gorlickiego Sprintu Rowerowego
1. Wojciech Wantuch, Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów
Wyniki półfinału 1:
1. Wojciech Wantuch
Wyniki półfinału 2:
1. Łukasz Olejarz | ||
XI Obóz Sportowy w Pucku
|
![]() |
Sportowe Wakacje 2012 - Puck |