Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   177  178  179  180  181  182  183  184  185   - następna »

BOŻE NARODZENIE 2011

Wszystkim mieszkańcom naszej gminy oraz tym którzy tu zaglądają, składam serdeczne życzenia, zdrowia, pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń, aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok 2012 niósł ze sobą szczęście i pomyślność.
Życzę aby wszystkie dni w roku były tak piękne jak ten jeden wigilijny wieczór, aby Wasze twarze i twarze Waszych najbliższych zawsze rozpromieniał uśmiech, a gwiazda betlejemska prowadziła Was ku szczęściu.

ŻYCZY WŁAŚCICIEL TEGO PORTALU - ALEKSANDER GUCWA

,

KOLĘDA DLA NIEOBECNYCH... cudowna kolęda, usiąść, wsłuchać się w piękne słowa, nieobecnych wspomnieć i być z Nimi razem i z Matką Nadzieją.... mogłem z nimi być...

Promocja książki ,,Odwaga i Nadzieja"

Autor - Aleksander Gucwa

,,ODWAGA I NADZIEJA" czyli prawdziwa historia Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn

ISBN 978-83-928972-7-9

Książka opisuje historię zestrzeleń Halifaxa FS-P(JP295) i Liberatora GR-R(EW275) z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia w sierpniu 1944 r. Zawiera wiele dotąd niepublikowanych fotografii oraz biogramy wszystkich lotników. Format 23x16, stron 180. W sprawie książki skontaktuj się pod nr 503082470

**********************Pomnik lotników w Krzywej z lotu ptaka

Wystawa Muzealna ,,Odwaga i Nadzieja"

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - ul. Wróblewskiego 10A.
Wystawa Muzealna ,,Odwaga i Nadzieja" czyli prawdziwa historia Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn

Serdecznie zaprasza na wystawę poświęconą dwóm polskim załogom HALIFAXA FS-P (JP295) i LIBERATORA GR-R (EW275) z 1586 ESP. Autorem wystawy jest pan Aleksander Gucwa. Wystawa czynna od 1.XI.2011 r. do 14.XII.2011 r. codziennie w godzinach od 8.00 do 18.00. Wstęp: Dorośli 1.50 zł, młodzież szkolna 0,70 zł. Dzień wolny od opłat: niedziela. W przypadku grup zorganizowanych prosimy o kontakt telefoniczny nr tel.: 18 353 56 18 www.gorlice.art.pl

Ekspozycja na Sali Kameralnej im. prof. Włodzimierza Kunza poświęcona dwóm polskim załogom wykonującym wyjątkowo niebezpieczne, wręcz brawurowe operacje zrzutowe nad okupowaną Polską latem 1944 roku, poległym na terenie powiatu gorlickiego. Autorem wystawy jest pan Aleksander Gucwa nauczyciel z Sękowej, który przez lata dążył do wyjaśnienie historii tych dwóch katastrof lotniczych.
Obejrzeć można bogaty zbiór archiwalnych fotografii związanych z załogą Halifaxa i Liberatora, a także oryginalne fragmenty samolotów wydobyte podczas prac eksploracyjnych w rejonie Olszyn i Banicy.

Wystawa muzealna ,,Odwaga i Nadzieja"

Święty Mikołaj u dzieci w Męcinie Wielkiej.

W niedzielę, 11 grudnia, do Szkoły Podstawowej w Męcinie Wielkiej, przybył długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci do lat 10-ciu z Wapiennego i Męciny Wielkiej, wyjątkowy gość a był nim Święty Mikołaj. Dzieci wszystkich obecnych powitały mini programem artystycznym. Mikołaj przyniósł ze sobą dla 70 dzieci worek prezentów, podarki odbierały osobiście, niektóre z nich razem z mamą.

Spotkanie z Mikołajem zorganizowała Rada Sołecka w Męcinie Wielkiej i Wapiennem na czele z Panią sołtys Zofią Prorok i Wiesławem Grybosiem z Wapiennego. W spotkaniu uczestniczyła Pani Wójt Małgorzata Małuch, Sekretarz Gminy Zofia Rowińska oraz Przew. Rady Gminy Sękowa Maria Wyżkiewicz. Miejscowi radni Pan Stanisław Myszkowski oraz Andrzej Ślimak podziękowali organizatorom za zorganizowanie dla dzieci tak miłego spotkania.

Święty Mikołaj w Męcinie Wielkiej

Spokania autorskie z młodzieżą w Krakowie

W dniu 29 listopada 2011 r. Aleksander Gucwa autor książki ,,Odwaga i nadzieja" spotkał się z młodzieżą ze S.P. Nr 138 w Krakowie im. Polskich Wojsk Lotniczych oraz z uczniami ze S.P. w Morawicy im. kpt.pil.Mieczysława Medweckiego. Autor książki od wielu lat jest zafascynowany historią katastrof loniczych, jakie wydarzyły się w Beskidzie Niskim w sierpniu 1944 r.

Spotkanie było podzielone na dwie części: w pierwszej usłyszeliśmy o historii powstania PSP na Zachodzie na terenie Francji i Wielkiej Brytanii, o zrzutach i pomocy 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia dla placowek AK oraz Powstania Warszawskiego. W drugiej przedstawił niesamowitą historię dwóch polskich załóg niosących pomoc powstańcom warszawskim w sierpniu 1944 r. Przy pomocy środków audiowizualnych zapoznał młodzież sylwetkami polskich lotników, zestrzelonych na terenie powiatu gorlickiego.

Na pewno przedstawiona historia tragicznych wydarzeń, dostarczyła zebranym dużo cennych informacji, które przydadzą się w dalszej edukacji na lekcjach historii czy geografii.

Na zakończenie uczniowie dyskutowali z autorem książki, o pracy, życiu prywatnym – zadawali bardzo dużo pytań.

Spotkania autorskie są doskonałą okazją do zachęcenia dzieci i młodzieży do czytania książek, mam nadzieję, że młodzi czytelnicy będą chętniej sięgali po książki o tematyce lotniczej z okresu II wojny światowej. Panie dyr. z rąk autora otrzymały książki do swoich bbliotek szkolnych.

Spotkania zostały zorganizowane dzięki Panu mjr. pil. Szczepanowi Kurpiszowi, który reprezentuje Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie i jest szef zespołu d/s kontaktów ze szkołami i młodzieżą.

Spotkanie z młodzieżą w Krakowie