Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   18  19  20  21  22  23  24  25  26   - następna »

Wapienne - Perły Małopolski 2022

WAPIENNE - jest to jedno z najmniejszych uzdrowisk w Polsce. Jego głównym bogactwem są wody siarczkowe i borowinowe. Leczy się tu m.in. choroby narządu ruchu, reumatyczne, układu krążenia i skóry. Status uzdrowiska miejscowość Wapienne otrzymała w 1986 r., jednak o walorach leczniczych tego miejsca wiadomo nie od dziś. Już na początku XIX wieku poddawali się tutaj leczeniu m.in. żołnierze Wielkiej Armii Napoleona.

To tu po raz szósty zostały zorganizowane zawody biegowe z cyklu - Perły Małopolski – to cykl wydarzeń o charakterze sportowym organizowany w województwie małopolskim od 2013 r. Impreza ta ma na celu połączenie rywalizacji sportowej na wysokim poziomie z formą rekreacyjną, dzięki temu uczestnicy mają okazję poznać dziedzictwo przyrodnicze całego regionu. Inauguracja IX cyklu odbyła się w dniu 19 czerwca 2022 r. w Wapiennym w sercu Beskidu Niskiego i na trenie Magurskiego Parku Narodowego.

Różnorodność dystansów na których przeprowadzane są zawody sprawia, iż w rywalizacji sportowej może uczestniczyć każdy. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale i nagrody z rąk m.in. Sekretarza Urzędu Gminy Sękowa Michała Diducha oraz Przew. Rady Gminy Bogusława Moronia.
W niedzielnych Perłach Małopolski zawodnicy rywalizowali tradycyjnie na trzech trasach: 25 km, 15,5 km oraz 6,5 km. Startowało ponad 300 zawodników.
W rozmowie z zawodnikami usłyszałem bardzo pochlebna słowa - wspaniała trasa, piękne widoki, które towarzyszyły im cały czas, cudowna pogoda i super organizacja. Generalnie wszystkim biegło się dobrze.
Start i meta zlokalizowane były przy Nowym Domu Zdrojowym w Wapiennym. Na mecie dla każdego uczestnika czekał pamiątkowy medal oraz woda mineralna z Uzdrowiska Wysowa.

Do zobaczenia za rok na uroczych trasach Wapiennego!

Wyniki znajdziesz :TU

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Uroczysta procesja Bożego Ciała przeszła Górkami

Mszą świętą koncelebrowaną przez księdza proboszcza parafii p.w. Św. Józefa Oblubieńca Jacka Piroga i wikariusza Bartłomieja Ołyńca rozpoczęto uroczystości Bożego Ciała, które w tym roku odbyły się w Sękowej w przysiółku Górki w dniu 16 czerwca o godz. 10.00-tej na posesji Państwa Krystyny i Mariana Połciów.
Podczas wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Nawiązał do historii Bożego Ciała, powiedział: Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski, niesionym w procesji do czterech ołtarzy. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika.

W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.
Po mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do ołtarzy ustawionych wzdłuż drogi biegnącej przez Górki w kierunku Ośrodka Zdrowia. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane były związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech ewangelii.
Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

DNI BOBOWEJ Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ - SZALOM 2022

5 czerwca 2022 r. w sali widowiskowej Koronka odbyły się organizowane corocznie Dni Bobowej z kulturą Żydowską – Szalom 2022. Ich początek to pamiętna rekonstrukcja ślubu żydowskiego w 2013 roku, która oparta została na wydarzeniach z 1931 roku, kiedy to cadyk Bencjon Halberstam urządził wesele swoje córce Chanie, zwanej powszechnie Nechema Golda albo po prostu Chumcia.
Tegoroczne dni były skromne, co nie oznacza, że przez to mniej atrakcyjne. Pierwszy punkt to projekcja filmu "Tych miasteczek nie ma już", w którym występują między innymi Ewa Warta-Śmietana, Jerzy Trela i Jerzy Nowak. To nostalgiczna filmowo-muzyczna opowieść o splątanych losach Żydów, Niemców i Polaków.

Dla widzów pewnie sporym przeżyciem był fakt, że grająca w filmie Ewa Warta-Śmietana po projekcji pojawiła się na scenie, by być gwiazdą koncertu. Towarzyszył jej krakowski zespół klezmerski Madame Dufracze a na scenie zagościli też aktorzy Teatru Żydowskiego z Warszawy Marek Węglarski i Henryk Rajfer.

Dla wszystkich przygotowano degustacje potraw z kuchni żydowskiej była też możliwość, by odbyć spacer śladami kultury żydowskiej w Bobowej i obejrzeć wystawę zdjęć, synagogę i cmentarz żydowski w tym kwaterę wojskową z czasów WW, w której to spoczywa siedmiu żołnierzy austrowęgierskich wyznania mojżeszowego.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

XI Powiatowy Dzień Weterana w Gromniku

Przy pięknej pogodzie 27 maja 2022 r. o godz. 10.00 w Amfiteatrze Letnim w Gromniku odbył się tradycyjny XI Powiatowy Dzień Weterana. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Tarnowski Roman Łucarz. W wydarzeniu uczestniczył także wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma. Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Gromnik Bogdan Stasz, Prezes Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego Zbigniew Burnat, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gromniku Bogdan Wójcik, oraz Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie ppłk Andrzej Korytko.

W uroczystościach wzięli udział weterani misji poza granicami państwa, uczniowie i nauczyciele szkół ponadpodstawowych z Tarnowa i powiatu tarnowskiego oraz brzeskiego, samorządowcy, oraz przedstawiciele służb mundurowych i organizacji społecznych.
Podczas uroczystości zostały wręczone medale okolicznościowe oraz odznaczenia.
Srebrny medal "Za zasługi dla obronności kraju" otrzymała Pani Halina Wszołek z miejscowości Olszyny, gmina Rzepiennik Strzyżewski. Prezes Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego Zbigniew Burnat uhonorował medalami i dyplomami wiele osób oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych - laureatów Turnieju Strzeleckiego "O Puchar Prezesa Stowarzyszenia Weteranów", którzy otrzymali także upominki od starosty Romana Łucarza.

W Powiatowym Dniu Weterana na zaproszenie Prezesa Zbigniewa Burnata, uczestniczył Aleksander Gucwa, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Krakowie, Oddział Gorlice, który z rąk Prezesa otrzymał pamiątkowy Medal ONZ za pomoc Weteranom z Regionu Tarnowskiego oraz za kultywowanie tradycji Oręża Polskiego, udzielanie się w dziedzinie obronności i patriotyzmu wśród młodego pokolenia i lokalnych społeczności, prowadzenie ścisłej współpracy ze służbami mundurowymi i administracją samorządową.

Podczas uroczystości wystąpili uczniowie szkoły, prezentując umiejętności muzykalne i wokalne. Wydarzenie zakończyło się poczęstunkiem w Gminnym Ośrodku Kultury w Gromniku.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Gorlice: Mosty i Przęsło Starosty rozdane po raz 21!

24. maja 2022 r. w Dworze Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach , odbyła się po raz 21 uroczystość, podczas której rozdane zostały tegoroczne Nagrody Mosty Starosty.
Zebranych gości powitał Zdzisław Tohl - Dyrektor Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach, zaś spotkanie prowadził Daniel Markowicz - naczelnik Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego. Uroczysta gala odbyła się pod przewodnictwem Starosty Gorlickiego pani Marii Gubały , która wręczała nagrody. Wieczór uświetnił krótki koncert w wykonaniu wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach.

Wręczenie statuetek poprzedziło uroczyste przedstawienie członków kapituły konkursu oraz krótki film prezentujący postacie osób nominowanych do nagrody.

Laureatką nagrody głównej statuetki Mosty Starosty 2022 została Ewa Wachowicz, za wybitne osiągnięcia w promocji sztuki kulinarnej i upowszechnienie kultury ziemi gorlickiej.

Podczas uroczystości zostali uhonorowani działacze i twórcy kultury z terenu powiatu gorlickiego. Laureatami tegorocznej edycji nagrody Mosty Starosty, zostali wyróżnieni: Natalia Hładyk, Elżbieta Knapik, Michał Szarowicz i Robert Motyka
Przęsło 2022 otrzymała Urszula Honek

Przyznawanie nagrody zainicjował starosta Andrzej Welc , a kontynuują ją kolejni starostowie powiatu gorlickiego - Witold Kochan, Mirosław Wędrychowicz, Karol Górski i Maria Gubała.
Od 2011 r., z inicjatywy starosty Mirosława Wędrychowicza , przyznawana jest również nagroda "Przęsło" dla młodych obiecujących twórców.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ