Newsy:

znalezionych: 1378 na 276 stronach
« poprzednia -   17  18  19  20  21  22  23  24  25   - następna »

Międzypokoleniowy piknik integracyjny w Męcinie Wielkiej

Słoneczne i ciepłe dni to najlepszy czas na piknik. W sobotę 16.07.2022 odbył się międzypokoleniowy piknik integracyjny w Męcinie Wielkiej, na którym nie brakło śmiechów, śpiewu, tańców i swawoli.
Tak spędzony czas pozwala na tworzenie i umacnianiu relacji w otoczeniu oraz jej ociepleniu zarówno w młodym jak i starszym wieku co było zauważalne m.in. u Sękowskich seniorów, którzy śpiewem zachęcili wszystkich do wspólnej zabawy.
Na żadnej imprezie plenerowej nie może zabraknąć niesamowitych atrakcji – dmuchańce, malowanie twarzy, scenki kabaretowe, które urozmaicały pobyt w Męcinie Wielkiej. Występy dzieci z placówek Wsparcia Dziennego w Sękowej, Siarach i Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej wprawiło widzów w prawdziwy zachwyt.

Trudno sobie wyobrazić piknik bez pysznego jedzenia! Panie ze spółdzielni Sękowskie Smaki przygotowały przepyszny catering, który zadawalał brzuchy najmłodszym jak i tym starszym.
Akcentem tejże imprezy było przekazanie nowego busa do użytkowania dla seniorów, który w całości został sfinansowanego z funduszy jednego z projektów społecznych prowadzonych przez gminę Sękowa. Koszt samochodu wyniósł 182 tysiące. W tej małej uroczystości uczestniczyła Pani Barbara Bartuś Poseł na Sejm RP, a także Pan Rafał Solecki dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

78. rocznica zrzutów alianckich dla Armii Krajowej w Słopnicach Górnych - Dzielec

Miejscem obchodów rocznicowych było tradycyjnie zrzutowisko "Sójka 401" na wzniesieniu Dzielec, znajdujące się na ścieżce historycznej 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej im. kpt. Juliana Krzewickiego. Przybyłych gości powitał wójt Adam Sołtys , prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1. PSP AK Paweł Sułkowski oraz starosta limanowski Mieczysław Uryga. Odśpiewano hymn państwowy i minutą ciszy upamiętniono poległych lotników alianckich oraz ofiary zbrodni wołyńskiej w 79. rocznicę „krwawej niedzieli”. Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji oraz organizacji złożyli kwiaty pod tablicą pamięci. Na uroczystości pojawiły się również delegacje 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic, Instytutu Pamięci Narodowej, krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Powiatu Limanowskiego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Wieliczce, a także pochodzący ze Słopnic ppor. Krzysztof Kęska oraz Agnieszka Kęska, prezes stowarzyszenia „Lege Artis”.

Co jakiś czas, nadlatujące samoloty rozpraszały chmury, które pojawiały się nad Dzielcem. Rozpoczęli piloci z Aeroklubu Podhalańskiego w Nowym Sączu: Jerzy Kołodziej, Janusz Miś oraz Andrzej Sarata. Następnie na niebie pojawił się samolot AN-2 „Wiedeńczyk”, pilotowany przez Tomasza Małkiewicza i Radosława Stępińskiego oraz okazały C-295 M CASA. Z samolotu JAK-12 pilot Janusz Miś dokonał zrzutu cukierków, który jak zawsze wzbudził najwięcej radości, szczególnie wśród najmłodszych. Przez cały czas trwania obchodów w niezwykle ciekawy sposób, o historii zrzutowiska „Sójka”, opowiadał ekspert w dziedzinie historii zrzutowisk z okresu II wojny światowej, dr hab. Krzysztof Mroczkowski.

Zrzutowisko przez cały czas tętniło życiem, a to za sprawą atrakcji, które przygotowali współorganizatorzy wydarzenia, partnerzy oraz zaproszeni goście. Stoiska tematyczne zostały przygotowane przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, artystę – malarza Roberta Firszta, Stowarzyszenie GRH „Południe”, Stowarzyszenie im. 16. Pułku Piechoty, Muzeum Lotnictwa Polskiego, fundację „Wiedeńczyk”, 8. Bazę Lotnictwa Transportowego w Balicach, krakowski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, GRH „Projekt Historyczny Marusia” oraz SRH 1PSP AK w Słopnicach. Warto podkreslić, że w spotkaniu uczestniczyło także wiele osób związanych z działalnością historyczną i lotnictwem.

Na zakończenie, wójt Gminy Słopnice wspólnie z prezesem SRH 1PSP AK oraz starostą limanowskim wręczali okolicznościowe podziękowania, był to także moment na podsumowanie wydarzenia i docenienie starań organizatorów i partnerów inscenizacji.
W uroczystości udział wzięli członkowie SSLW RP grupa gorlicka Aleksander Gucwa i Kazimierz Sacha

Od Autora

Urządzone na terenie okupowanej Polski zrzutowiska przyjmujące zaopatrzenie i cichociemnych skoczków z samolotów alianckich miały nadane „ptasie” pseudonimy operacyjne. Stąd nazwy „Wilga” ( na gorczańskich Polankach nad Szczawą ) i „Sójka” (w rejonie Mogielicy w Słopnicach ) dla placówek zrzutowych I Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Były to jedyne zrzutowiska w polskich górach. Loty nad dalekie zaplecze wroga były trudne i niebezpieczne, każdy udany zrzut był dużym sukcesem; o ile na placówce „Wilga” nastąpiło to kilkanaście (?) razy, to odległa jedynie o kilka kilometrów „Sójka” przyjęła zrzut tylko raz w nocy z 9/10 lipca 1944 roku.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Spotkanie Klubu Seniora w Męcinie Wielkiej

We wtorek 5 lipca br. o godz. 17.00 w świetlicy wiejskiej w Męcinie Wielkiej, gmina Sękowa, odbyło się spotkanie Klubu Seniora z trzech miejscowości: Męcina Wielka, Męcina Mała i Wapienne . Spotkanie zorganizowała Pani sołtys Męciny Wielkiej Zofia Prorok.
Zebranych przywitała pani sołtys, po czym zabrał głos Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Moroń.
Na spotkanie został zaproszony sękowski regionalista – dokumentalista pan Aleksander Gucwa, który przedstawił swoje dwa filmy dokumentalne o mieszkańcach naszej gminy – pierwszy pt. ,,Ks. Prałat Stanisław Dziedzic proboszcz parafii Sękowa w latach 1966 – 2005” oraz ,,Senioriada”

Podczas projekcji zebrani seniorzy częstowali się regionalnymi ,,prołziokami’ oraz kiełbaską z rożna. Wspólne spotkanie upłynęło w atmosferze życzliwości i wzajemnego szacunku, a wszystko po to, by najstarsi mieszańcy naszej gminy mogli poczuć się wyjątkowo, by mieli świadomość, jak wiele im zawdzięczamy i jak ważną tworzą społeczność. Oby takich wspólnie spędzonych chwil było jak najwięcej.

Po projekcji tych filmów, pani sołtys powiedziała: Pan Aleksander Gucwa jest wielkim pasjonatem historii, odkrywcą wielu ciekawych wątków historycznych mających miejsce na terenie naszej gminy Sękowa. Pan Aleksander to osoba bardzo zaangażowana w dzieje historii i poświęcająca swój cenny czas na zdobywanie kart historii poprzez fotograficzną dokumentację zebranych materiałów z których powstaje coś wyjątkowego w postaci filmów, które pozostaną dla młodego pokolenia. Dowiedziałam się ze w planach Pana Aleksandra będzie film o naszym rodaku płk Kazimierzu Szternalu, który był żołnierzem Wojska Polskiego na Zachodzie – cichociemny.

W Regietowie Wakacyjne Spotkanie z Operą „Vivat opera! Vivat operetka!”

Na terenie Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie, 2 lipca 2022 r. o godz. 20.00-tej odbyło się Wakacyjne Spotkanie z Operą „Vivat opera! Vivat operetka!”
Przy licznie zgromadzonej publiczności wystąpili Artyści Opery Lwowskiej, Opery Kijowskiej, K&K Berliner Philharmoniker, Opery Narodowej z Warszawy. Artyści wykonali wiele pięknych utworów z różnych oper i operetek pod batutą maestro Leszka Sojki.Podczas koncertu pojawiły się elementy baletu, artyści zostali dowiezieni na scenę bryczkami w towarzystwie koni huculskich.

To już dwunaste spotkanie z operą i operetką , która przyciąga z roku na rok coraz to więcej osób. Jest to na tyle niecodzienne wydarzenie że tego typu widowiska na terenie Beskidu Niskiego nie odbywają się często. W te lipcowe dni do Regietowa przyjeżdża liczna widownia, aby podziwiać artystów scen operowych z kraju i za granicy. Nietypowe dla tego wydarzenia jest to, że opera odbywa się pod gołym niebem w późnych godzinach wieczornych, co dodaje niepowtarzalnego klimatu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

SZYMBARK - Wernisaż Franciszka Kafla i Marka Kretowicza

W szymbarskim Kasztelu w dniu 24 czerwca 2022 r. o godz.18.00-tej w oficynie dworskiej, odbył się wernisaż wystawy malarstwa Franciszka Kafla i rysunku Marka Kretowicza. Wernisaż otworzył i powitał zebranych gości Zdzisław Thol Dyr. Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Na wernisaż przybyła spora grupa koneserów malarstwa i rysunku.

„LA BEAUTE DE LA NATURE” FRANCISZEK KAFEL / PASTELE

Franciszek Kafel

Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach w latach 1975-1980. Dyplom otrzymał w zakresie projektowania graficznego - plakat w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego, litografii – w pracowni prof. Stanisława Gawrona oraz malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Andrzeja Kowalskiego. Jest grafikiem z wykształcenia, jednak dominującą dyscypliną w jego twórczości jest malarstwo sztalugowe.

Pierwsza indywidualna wystawa jego malarstwa i grafiki została zorganizowana w 1981 roku w BWA w Nowym Sączu. Był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatem polskich i zagranicznych wystaw konkursowych w tym: Międzynarodowej Wystawy Sztuki Współczesnej Flying Soaring w Budapeszcie. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich muzeów i instytucji kulturalnych m.in. Warszawy, Krakowa, Katowic, Rzeszowa, Tarnowa, a także za granicą w Budapeszcie, Lwowie, Kilonii, Hamburgu, Weronie, ale głównie w kolekcjach prywatnych na terenie Polski, Niemiec, Francji, Szwajcarii i Norwegii, jak również innych w krajach europejskich oraz w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Jego twórczość została zaprezentowana na ponad 75 wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Opolu, Gliwicach, Nysie, Nowym Sączu, Tarnowie, Rzeszowie oraz za granicą w Brukseli, Budapeszcie, Kilonii, Hamburgu oraz Lütjenburgu. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych i poplenerowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie brał udział w corocznych salonach malarstwa i grafiki organizowanych przez okręgi ZPAP w Krakowie i Katowicach. Recenzje oraz dokumentacje filmowe z jego wystaw znajdują się w wielu publikacjach.

Franciszek Kafel jest malarzem wielotematycznym. W swojej twórczości podejmuje interpretacje wielu wątków i problemów estetycznych w dwóch nurtach – kolorystycznym i symbolicznym.
„LA BEAUTE DE LA NATURE” (Piękno natury) czyli zew mojej wyobraźni wpisany w kształt owalu.
Koło, które jest najdoskonalszą formą ekspresji, w mojej interpretacji uległo spłaszczeniu, by rzec - stało się owalem wypełnionym bioformami, techniką pastelową.
Barwne mikroformy urzeczywistniają się w naszym otoczeniu i niewątpliwie prowadzą do skojarzeń. To jakby sama natura poprzez liczne zjawiska amorficzne dostarcza nam gotowych prób malarskich i graficznych, począwszy od mikroskopowych struktur komórek,aż do kosmicznej dali, a w tej skojarzonej podróży dostrzeżemy tu i ówdzie fragmenty płócien Williama Blake’a, mglistych pejzaży Williama Turnera, a może nawet geometryczny świat Georgesa Braque’a.
To nie przypadkowość zdarzeń, ale uzupełniająca się relacja natura-sztuka. Ta pierwsza – inspirująca, druga – kreatywna. Cykl - pochwała piękna natury (La beaute de la nature) w mojej interpretacji, stał się urealnioną barwną refleksją wychodzącą poza czyste postrzeganie rzeczywistości – najzwyczajniej moja wyobraźnia.
Franciszek Kafel

Po tej części w Kasztelu odbył się drugi wernisaż wystawy rysunku Marka Kretowicza.

MAREK KRETOWICZ / WYSTAWA RYSUNKU

Marek Kretowicz - urodzony w 1962 r. w Gorlicach. Absolwent Państwowego Licem Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem
Wystawy:
Gorlice – „Przegląd Twórczości” - Wyróżnienie 1986
Gorlice – „Przegląd Twórczości” - Wyróżnienie 1988
Gorlice – „Przegląd Twórczości” - Nagroda A.Długosza 1989
Nowy Sącz – „Robert Hubner i przyjaciele”, - Mała Galeria 1999
Legnica – Międzynarodowa Wystawa Sztuki Satyrycznej „Satyrykon” Nominacje 2005
Gorlice – „Przegląd Twórczośc”, - Nagroda Dyrektora BWA 2005
Gorlice, Monachium, Kraków, Medzilaborce, Presov – „Łemkowskie Jeruzalem” - 2005, 2006, 2007
Nowy Sącz – „Gorlicka Dwunastka” Galeria Sokół - 2006
Gorlice – Wystawa indywidualna BWA Dwór Karwacjanów - 2006
Gorlice – „Przegląd Twórczości” - Wyróżnienie 2007
Presov – Galeria na Hlavnej Salon - Wyróżnienie 2007
Gorlice - Wystawa indywidualna Muzeum Regionalne PTTK - 2012
Wyróżnienia i udział w wystawach Sztuki Satyrycznej: Gorlice, Toruń, Włocławek, Legnica, Niemodlin, Pabianice, Hiszpania, Słowacja, Francja
Ilustracje do książek, czasopism i folderów.
Mając chwilę dla siebie zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą i medalierstwem.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ