Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   17  18  19  20  21  22  23  24  25   - następna »

Spotkanie Klubu Seniora w Męcinie Wielkiej

We wtorek 5 lipca br. o godz. 17.00 w świetlicy wiejskiej w Męcinie Wielkiej, gmina Sękowa, odbyło się spotkanie Klubu Seniora z trzech miejscowości: Męcina Wielka, Męcina Mała i Wapienne . Spotkanie zorganizowała Pani sołtys Męciny Wielkiej Zofia Prorok.
Zebranych przywitała pani sołtys, po czym zabrał głos Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Moroń.
Na spotkanie został zaproszony sękowski regionalista – dokumentalista pan Aleksander Gucwa, który przedstawił swoje dwa filmy dokumentalne o mieszkańcach naszej gminy – pierwszy pt. ,,Ks. Prałat Stanisław Dziedzic proboszcz parafii Sękowa w latach 1966 – 2005” oraz ,,Senioriada”

Podczas projekcji zebrani seniorzy częstowali się regionalnymi ,,prołziokami’ oraz kiełbaską z rożna. Wspólne spotkanie upłynęło w atmosferze życzliwości i wzajemnego szacunku, a wszystko po to, by najstarsi mieszańcy naszej gminy mogli poczuć się wyjątkowo, by mieli świadomość, jak wiele im zawdzięczamy i jak ważną tworzą społeczność. Oby takich wspólnie spędzonych chwil było jak najwięcej.

Po projekcji tych filmów, pani sołtys powiedziała: Pan Aleksander Gucwa jest wielkim pasjonatem historii, odkrywcą wielu ciekawych wątków historycznych mających miejsce na terenie naszej gminy Sękowa. Pan Aleksander to osoba bardzo zaangażowana w dzieje historii i poświęcająca swój cenny czas na zdobywanie kart historii poprzez fotograficzną dokumentację zebranych materiałów z których powstaje coś wyjątkowego w postaci filmów, które pozostaną dla młodego pokolenia. Dowiedziałam się ze w planach Pana Aleksandra będzie film o naszym rodaku płk Kazimierzu Szternalu, który był żołnierzem Wojska Polskiego na Zachodzie – cichociemny.

W Regietowie Wakacyjne Spotkanie z Operą „Vivat opera! Vivat operetka!”

Na terenie Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie, 2 lipca 2022 r. o godz. 20.00-tej odbyło się Wakacyjne Spotkanie z Operą „Vivat opera! Vivat operetka!”
Przy licznie zgromadzonej publiczności wystąpili Artyści Opery Lwowskiej, Opery Kijowskiej, K&K Berliner Philharmoniker, Opery Narodowej z Warszawy. Artyści wykonali wiele pięknych utworów z różnych oper i operetek pod batutą maestro Leszka Sojki.Podczas koncertu pojawiły się elementy baletu, artyści zostali dowiezieni na scenę bryczkami w towarzystwie koni huculskich.

To już dwunaste spotkanie z operą i operetką , która przyciąga z roku na rok coraz to więcej osób. Jest to na tyle niecodzienne wydarzenie że tego typu widowiska na terenie Beskidu Niskiego nie odbywają się często. W te lipcowe dni do Regietowa przyjeżdża liczna widownia, aby podziwiać artystów scen operowych z kraju i za granicy. Nietypowe dla tego wydarzenia jest to, że opera odbywa się pod gołym niebem w późnych godzinach wieczornych, co dodaje niepowtarzalnego klimatu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

SZYMBARK - Wernisaż Franciszka Kafla i Marka Kretowicza

W szymbarskim Kasztelu w dniu 24 czerwca 2022 r. o godz.18.00-tej w oficynie dworskiej, odbył się wernisaż wystawy malarstwa Franciszka Kafla i rysunku Marka Kretowicza. Wernisaż otworzył i powitał zebranych gości Zdzisław Thol Dyr. Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Na wernisaż przybyła spora grupa koneserów malarstwa i rysunku.

„LA BEAUTE DE LA NATURE” FRANCISZEK KAFEL / PASTELE

Franciszek Kafel

Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach w latach 1975-1980. Dyplom otrzymał w zakresie projektowania graficznego - plakat w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego, litografii – w pracowni prof. Stanisława Gawrona oraz malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Andrzeja Kowalskiego. Jest grafikiem z wykształcenia, jednak dominującą dyscypliną w jego twórczości jest malarstwo sztalugowe.

Pierwsza indywidualna wystawa jego malarstwa i grafiki została zorganizowana w 1981 roku w BWA w Nowym Sączu. Był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatem polskich i zagranicznych wystaw konkursowych w tym: Międzynarodowej Wystawy Sztuki Współczesnej Flying Soaring w Budapeszcie. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich muzeów i instytucji kulturalnych m.in. Warszawy, Krakowa, Katowic, Rzeszowa, Tarnowa, a także za granicą w Budapeszcie, Lwowie, Kilonii, Hamburgu, Weronie, ale głównie w kolekcjach prywatnych na terenie Polski, Niemiec, Francji, Szwajcarii i Norwegii, jak również innych w krajach europejskich oraz w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Jego twórczość została zaprezentowana na ponad 75 wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Opolu, Gliwicach, Nysie, Nowym Sączu, Tarnowie, Rzeszowie oraz za granicą w Brukseli, Budapeszcie, Kilonii, Hamburgu oraz Lütjenburgu. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych i poplenerowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie brał udział w corocznych salonach malarstwa i grafiki organizowanych przez okręgi ZPAP w Krakowie i Katowicach. Recenzje oraz dokumentacje filmowe z jego wystaw znajdują się w wielu publikacjach.

Franciszek Kafel jest malarzem wielotematycznym. W swojej twórczości podejmuje interpretacje wielu wątków i problemów estetycznych w dwóch nurtach – kolorystycznym i symbolicznym.
„LA BEAUTE DE LA NATURE” (Piękno natury) czyli zew mojej wyobraźni wpisany w kształt owalu.
Koło, które jest najdoskonalszą formą ekspresji, w mojej interpretacji uległo spłaszczeniu, by rzec - stało się owalem wypełnionym bioformami, techniką pastelową.
Barwne mikroformy urzeczywistniają się w naszym otoczeniu i niewątpliwie prowadzą do skojarzeń. To jakby sama natura poprzez liczne zjawiska amorficzne dostarcza nam gotowych prób malarskich i graficznych, począwszy od mikroskopowych struktur komórek,aż do kosmicznej dali, a w tej skojarzonej podróży dostrzeżemy tu i ówdzie fragmenty płócien Williama Blake’a, mglistych pejzaży Williama Turnera, a może nawet geometryczny świat Georgesa Braque’a.
To nie przypadkowość zdarzeń, ale uzupełniająca się relacja natura-sztuka. Ta pierwsza – inspirująca, druga – kreatywna. Cykl - pochwała piękna natury (La beaute de la nature) w mojej interpretacji, stał się urealnioną barwną refleksją wychodzącą poza czyste postrzeganie rzeczywistości – najzwyczajniej moja wyobraźnia.
Franciszek Kafel

Po tej części w Kasztelu odbył się drugi wernisaż wystawy rysunku Marka Kretowicza.

MAREK KRETOWICZ / WYSTAWA RYSUNKU

Marek Kretowicz - urodzony w 1962 r. w Gorlicach. Absolwent Państwowego Licem Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem
Wystawy:
Gorlice – „Przegląd Twórczości” - Wyróżnienie 1986
Gorlice – „Przegląd Twórczości” - Wyróżnienie 1988
Gorlice – „Przegląd Twórczości” - Nagroda A.Długosza 1989
Nowy Sącz – „Robert Hubner i przyjaciele”, - Mała Galeria 1999
Legnica – Międzynarodowa Wystawa Sztuki Satyrycznej „Satyrykon” Nominacje 2005
Gorlice – „Przegląd Twórczośc”, - Nagroda Dyrektora BWA 2005
Gorlice, Monachium, Kraków, Medzilaborce, Presov – „Łemkowskie Jeruzalem” - 2005, 2006, 2007
Nowy Sącz – „Gorlicka Dwunastka” Galeria Sokół - 2006
Gorlice – Wystawa indywidualna BWA Dwór Karwacjanów - 2006
Gorlice – „Przegląd Twórczości” - Wyróżnienie 2007
Presov – Galeria na Hlavnej Salon - Wyróżnienie 2007
Gorlice - Wystawa indywidualna Muzeum Regionalne PTTK - 2012
Wyróżnienia i udział w wystawach Sztuki Satyrycznej: Gorlice, Toruń, Włocławek, Legnica, Niemodlin, Pabianice, Hiszpania, Słowacja, Francja
Ilustracje do książek, czasopism i folderów.
Mając chwilę dla siebie zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą i medalierstwem.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

,,SENIORIADA" w Gminie Sękowa

„Seniorada” to ogólnopolskie międzypokoleniowe wydarzenie mające na celu promocję zdrowia i aktywności fizycznej ludzi w różnym wieku, z naciskiem na seniorów, ich rodzin i wnuków oraz osoby niepełnosprawne. Impreza odbyła się po raz czwarty w gminie Sękowa, tym razem GOK Sękowa zorganizował Senioriadę na obiektach sportowych w Sękowej w dniu 21 czerwca o godz. 16-tej. Seniorzy z gminy Sękowa pokazali, że wiedzą co to znaczy dobra zabawa i integracja. Było aktywnie, kolorowo, kapeluszowo i … wesoło.
Uczestników spotkania przywitała Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Sekretarz Michał Diduch, Przew.Rady Gminy Bogusław Moroń oraz Dyr. GOK Sękowa Iwona Tumidajewicz.
– Widzimy, że ta impreza w gminie była potrzebna i długo wyczekiwana. Cieszymy się, że tak wielu seniorów bierze w niej udział – mówiła wójt Małgorzata Małuch, życząc wszystkim seniorom udanej zabawy.

Po oficjalnym rozpoczęciu przyszedł czas na zabawy, tańce, sesje fotograficzne. Jedna z uczestniczek powiedziała: Nikt nas nie pyta o wiek. Liczy się tylko wspólna zabawa. Bardzo się cieszę, że została zorganizowana Senioriada, podczas której możemy się spotkać. Mamy też możliwość pokazać, że jesteśmy aktywną grupą – dodała Krystyna z Ropicy Górnej.

Seniorzy podczas przeglądu pokazali, że wiek nie ma znaczenia. Nie trzeba było ich długo zachęcać do wspólnej zabawy. Dla seniorów zagrał i zaśpiewał Mateusz Mijal.
,,Sękowskie smaki” serwowały specjały, w tym ciasta.
Seniorzy z Gminy Sękowa zrealizowali hasło: ćwiczmy, ruszajmy się, w każdym wieku!! Do zobaczenia na podobnej imprezie!

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

9. Samochodowy Wyścig Górski - Magura Małastowska 2022

9. Wyścig Górski na Magurze Małastowskiej, stanowił 5 i 6 rundę Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, która odbyła się w dniach 17 - 19 czerwca 2022 na malowniczej trasie Magury Małastowskiej, Gmina Sękowa, pow. Gorlice.
68 zawodników znalazło się na liście startowej. Organizowany przez Automobilklub Biecki Wyścig Górski Magura Małastowska, to najmłodsza, rozgrywana dopiero po raz dziewiąty, eliminacja Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, wciąż udoskonalana zarówno pod względem organizacyjnym ( choć dotychczasowe oceny są bardzo wysokie) jak i przebiegu trasy. Na liście zgłoszeń nie mogło zabraknąć aktualnych liderów klasyfikacji generalnej GSMP: Karola Krupy (Skoda Fabia CT, Automobilklub Małopolski Krosno), Jędrzeja Szcześniaka (Lamborghini Huracan Super Trofeo, Automobilklub Królewski) czy zajmującego na razie czwartą lokatę Szymona Piękosia (Mitsubishi Lancer, Automobilklub Małopolski Krosno). Zawodnicy mieli do pokonania 3610 m długości w tym 25 łuków.

9. Wyścig Górski Magura Małastowska został objęty Honorowym Patronatem przez Marszałka Województwa Małopolskiego. Impreza odbyła się przy wsparciu samorządów Województwa Małopolskiego, Powiatu Gorlickiego: Starostwa Powiatowego, Miasta Gorlice, Gminy Sękowa oraz pozostałych sąsiednich gmin.

W sobotę i w niedzielę po oficjalnym treningu zawodnicy przystąpili do oficjalnego 1 i 2 podjazdu wyścigowego. Po 2 podjeździe wyścigowym w niedzielę nastąpiła ceremonia wręczania nagród.
Trasa została w sposób profesjonalny przygotowana, wokół trasy wyścigu wycięto samosiejki co ułatwi obserwację imprezy przez kibiców, uzupełniono ubytki nawierzchni asfaltowej. Duża grupa kibiców zlokalizowana została w okolicy samego startu, na wprost restauracji ,,Gospoda Magurska” Inne punkty widokowe rozmieszczone były na trasie w miejscach bezpiecznych dla miłośników sportów samochodowych.

Zarówno podjazdy treningowe jak i wyścigowe odbyły się, bez większych kłopotów, nie licząc krótkich przerw, powodowanych awariami samochodów na trasie wyścigu.
W roli faworytów zawodów wystąpili liderzy klasyfikacji generalnej GSMP po czterech rozegranych dotychczas rundach: Karol Krupa (Skoda Fabia), Jędrzej Szcześniak (Lamborghini Huracane), Szymon Piękoś (Mitsubishi Lancer) i Sebastian Stec ( Ford Fiesta).
Zawodom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, nie zabrakło atrakcji dla kibiców.

W klasyfikacji generalnej:

I m zajął Jędrzej Szczęśniak - Lamborghini Huracan Super Trofeo 01:50,635
II m Jakub Ulanowski Mitsubishi Lancer EVO IX RS 01:51,574
III m Sebastian Stec Ford Fiesta 01:52,872

Wyniki znajdziesz TU

Dla najlepszych zawodników puchary wręczali: Starosta Gorlicki Maria Gubała, Przew. Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak oraz Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ