Newsy:

znalezionych: 1396 na 280 stronach
« poprzednia -   17  18  19  20  21  22  23  24  25   - następna »

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2022

,,W trosce o pamięć poległych"
czyli VII akcja sprzątania cmentarzy wojennych

W dniach od 6 do 8 października 2022 r. z inicjatywy Pana Jacka Witasa Prezesa Koła nr 8 Klubu Górskiego ,,Orły" przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, odbyło się sprzątanie cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej, zlokalizowane na terenie miast Biecz, Bobowa, Gorlice oraz gmin Gorlice, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa, Uście Gorlickie, Krempna i Lipinek mimo że ta gmina nie przystąpiła do tej szlachetnej, patriotycznej akcji (cmentarz wojenny nr 84 w Bednarce)

„Sprzątanie cmentarzy wojennych jest elementem naszej wspólnej troski o dziedzictwo historyczne jak również dbaniem o polskie dziedzictwo narodowe, dbaniem o naszą pamięć. Każda nekropolia jest wyjątkowo ważna ze względu na swą historię, a dzięki działaniom na rzecz ich rewaloryzacji możliwe jest przywrócenie im należytego stanu, uchronienie ich od niszczenia, a w efekcie zapomnienia przez kolejne pokolenia. Mimo że na tym cmentarzu nie znałem żadnego z pochowanych tutaj żołnierzy a spoczywa tu 27 żołnierzy dwóch cesarzy (14 żołnierzy rosyjskich i 13 niemieckich), to należy im się szacunek. Warto brać udział w takiej akcji, gdyż jest to zarazem nasz wspólny obowiązek" - powiedział w wywiadzie TV pracujący wraz z małżonką wolontariusz na cmentarzu wojennym nr 84 w Bednarce - Aleksander Gucwa.

VII akcja sprzątania cmentarzy w pełni udana. Podczas prac pogoda sprzyjała. Wykonano prace porządkowe na 85 cmentarzach. Na cmentarzach tych pracowało około 200 wolontariuszy breitling replica tym 19 osobowa grupa z Koła Nr 8 Klub Górski ,,Orły” przy Komendzie Stołecznej w Warszawie.
8 października 2022 r. o godz. 16.00 w Wiejskim Domu Kultury w Biesnej, nastąpiło podsumowanie tej szlachetnej trzydniowej akcji. Rozpoczęło się oficjalne spotkanie powitaniem zaproszonych gości przez wójta gminy Łużna Mariusza Tarsy. Następnie Prezes Koła Nr 8 Klub Górski ,,Orły” Pan Jacek Witas, podsumował prace z pokazem zdjęć za ostatni rok. Wszystkim biorącym udział w Akcji serdecznie podziękował.
Głos zabrała: poseł Barbara Bartuś, Dyr. Joanna FLORKIEWICZ – KAMIENIARCZYK - Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego, Małgorzata Małuch – wójt gminy Sękowa. Pułkownik z Austriackiego Czarnego Krzyża uhonorował 6 wolontariuszy Honorowym Austriackim Czarnym Krzyżem, zaś Jacek Witas Wielkim Honorowym Krzyżem.

Po tej części o godz. 18.00 w Domu Ludowym w Ropicy Górnej, odbyła się biesiada opiekunów cmentarzy. Powitała licznie zebranych gości sołtys wsi Ropica Górna p.p. Katarzyna Tokarz i Beata Śliwa. Głos zabrała wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch, która m.in powiedziała: ,,prawdziwym inspiratorem, motorem i kreatorem tej akcji i w ogóle tego ruchu, który jest wokół cmentarzy z I wojny światowej jest Jacek Witas". Pani wójt i poseł Urszula Nowogródzka podziękowały wszystkim za udział w akcji i ogrom wykonanych prac.

Ostatnim etapem spotkania był poczęstunek i zabawa taneczna, podczas którego uczestnicy wymieniali się własnym doświadczeniem i uwagami. Wszyscy opiekunowie cmentarzy wyrazili chęć dalszej współpracy podczas kolejnej tego typu akcji.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

„Niech żyje nam górniczy stan" – gorlickie gwarki

Ziemia gorlicka to kolebka światowego przemysłu naftowego. Od średniowiecza dolina rzeki Ropy i Sękówki znana była z obfitych źródeł oleju skalnego. Rozkwit przemysłu naftowego nastąpił wraz z odkryciem Łukasiewicza – dzięki niemu, w Gorlicach zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa, a okoliczny krajobraz zmieniły setki wież wiertniczych. Wraz z nimi i powstaniem rafinerii, w historię regionu wpisała się tradycja górnicza.
W Gorlicach obchody „Niech żyje nam górniczy stan" – gorlickie gwarki ,,Święta Gwarków” zapoczątkowane zostały w 1975 roku i wydarzenie to jest kultywowane do dnia dzisiejszego jako jedno z większych wydarzeń kulturalnych południowej Polski. Świętowanie kończyła tradycyjna impreza górnicza, której żeńskim odpowiednikiem był babski comber.

W tym roku Gorlickie Gwarki, odbyły się w dniu 1 października 2022 r. w Pałacu Długoszów, rozpoczęło się uroczystym ceremoniałem tak jak przewiduje tradycja. Prezydium gwarków przewodził były dyrektor Fabryki Maszyn GLINIK, Tadeusz Lewiński, który kolejno powoływał do prezydium pozostałych członków, m.in. Piotra Dziadzio, Głównego Geologa Kraju, Kazimierza Dudka, prowadzącego Skansen Naftowy, ale również i Rafała Kukli - burmistrza Miasta Gorlice.

Główna sala dworska była wypełniona do ostatniego miejsca, dominowali górnicy - seniorzy, którzy już dobrych kilka, a czasem kilkanaście lat temu zakończyli swoją karierę zawodową w Fabryce Maszyn Glinik. Nie przeszkadzało im to jednak w sentymentalnej podróży do przeszłości, a poczucie wspólnoty wzmacniał górniczy mundur.

Tuż za ścianą Karczmy Piwnej rozsiadły się panie. To był ich czas na Babski Comber. Wejścia do kameralnej sali strzegły informacje o tym, iż miejsce jest zarezerwowane wyłącznie dla kobiet, panowie mają kategoryczny zakaz wstępu, chyba że w kobiecym ubraniu. Choć zza ściany dochodziło postukiwanie kuflami o stół, uczestniczki nie nudziły się i wyśpiewywały o dzieweczce, co szła do lasu. Wspierały się przy tym dołączonymi śpiewnikami.
Tymczasem w Karczmie, w miarę upływu czasu, zaczęły się tradycyjne konkursy. Gdy zabawy się skończyły, nastąpiła wielka integracja obu gwarkowych „obozów”.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Generał Bolesław Wieniawa Długoszowski Honorowym Obywatelem Bobowej

18 września 2022 r. o godz. 14.00 w kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych w Bobowej, rozpoczęła się koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem ks. proboszcza parafii Bobowa, dr Mariana Chełmeckiego w intencji generała Bolesława Wieniawy Długoszowskiego oraz poległych za Ojczyznę, rozpoczynając w ten sposób obchody 80. rocznicy tragicznej śmierci generała Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Po Mszy św. na placu przed Dworem Długoszowskich - rodzinną posiadłością generała, w której spędził najmłodsze lata swojego życia i dokąd z umiłowaniem wracał ze swoją rodziną - odbyły się uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej. Po przywitaniu zaproszonych gości przez Burmistrza Bobowej Wacława Ligęzę, odegranie hymnu RP i wciągnięcie flagi na maszt, odczytano Akt nadania generałowi Honorowego Obywatelstwa Gminy Bobowa. Następnie odsłonięto tablicę pamiątkową na fasadzie budynku Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej ( budynek dawnego dworu Rodziny Długoszowskich) po czym złożono kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i generała Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. Nastąpiły okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości.

Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza cieszy się, że jego miasto ma rodaka, który tak zasłużył się w walce o niepodległość, powiedział: Chcemy uczcić jego pamięć, oddać mu część hołd, cześć należną za to, co zrobił dla Polski. To był wybitny żołnierz, wszechstronnie uzdolniony człowiek, był niezwykłym patriotą, w sercu zawsze nosił Polskę. Dla niego to było najważniejsze. My mamy poczucie dumy, że taki człowiek stąd się wywodził.
Radni Bobowej przyznali generałowi pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Bobowej.
– Jest to na pewno niewątpliwy zaszczyt dla Wieniawy, który swoimi zasługami doprowadził do tego, że jego rodzinna miejscowość postanowiła go w ten sposób uczcić. Zginął na emigracji, powrócił po transformacji ustrojowej do kraju, natomiast tutaj powraca jako Honorowy Obywatel Miasta Bobowa. Myślę, że dzięki temu mieszkańcy miasta, a szczególnie kolejne pokolenia, będą mogły o nim lepiej pamiętać.

Na zakończenie obchodów odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru ze SP w Bobowej oraz orkiestry dętej z Siedlisk, po czym zaproszeni goście spotkali się na wspólnym okolicznościowym poczęstunku.
Parlamentarzyści obecni na uroczystościach zapowiedzieli złożenie wniosku o podniesienie rangi Bolesława Wieniawy Długoszowskiego do godności generała broni.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Koncert „Mozart kontra Sinatra – Aktywizacja integracyjna przez Sztukę”

17 września 2022 r. o godz. 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej odbył się Koncert „Mozart kontra Sinatra – Aktywizacja integracja poprzez Sztukę” w którym to uczestniczył Mirosław Witkowski oraz grupa seniorów z gminy Sękowa, uczestnicząca warsztatach twórczych. Ten golden goose imitazioni wspaniały koncert w sobotnie popołudnie na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Gratuluję wykonawcom i osobom, którzy przygotowali koncert. Wkrótce cały zespół będzie koncertował w Warszawie. ŻYCZYMY SUKCESÓW!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ