Wigilia dla mieszkańców Gminy Sękowa 2022
Dnia 18 grudnia 2022 r. o godz. 10.00 na Placu Długosza w Sękowej rozpoczęło się coroczne spotkanie wigilijne oraz kiermasz bożonarodzeniowy dla mieszkańców gminy Sękowa. Na uroczystość przybyli przedstawiciele samorządu gminnego: Wójt Małgorzata Małuch , Sekretarz Michał Diduch , Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Moroń, proboszcz parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP ksiądz Jacek Piróg , przedstawiciele Rady Gminy oraz sołtysi.
Kolędowanie zakończono dzieleniem się opłatkiem a wszystko to przebiegało w pięknej scenerii szopki oraz jarmarkowych straganów, w których można było zasmakować pysznych potraw, spotkać się i podzielić opłatkiem.
|
Wernisaż w 500 rocznicę powstania kościółka w Sękowej12 grudnia 2022 r. o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach, odbył się wernisaż pt. „Kościółek w Sękowej”. Wystawę otworzyła nowo wybrana Prezes Zarządu Oddziału PTTK w Gorlicach Pani Danuta Świerk-Maryńczak , powitała zebranych gości i oddała głos Pani Katarzynie Lianie , pracownikowi Muzeum Regionalnego w Gorlicach, która przedstawiła bardzo szczegółowo historię powstania kościółka p.w. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej. Po tym wystąpieniu głos zabrał Pan Aleksander Gucwa, który powitał przybyłą na wernisaż Panią Agnieszkę Gabryel Kieszczyńską, córkę prof. Stanisława Gabryela i Marii Gabryel-Rużyckiej. Następnie przedstawił epizod kradzieży obrazu z ołtarza głównego kościółka w Sękowej. Powiedział ,, W czasie bitwy pod Gorlicami w roku 1915 kościółek w Sękowej znalazł się w linii okopów austriackich, zajętych przez Pułk Czeski. Czesi rozebrali częściowo historyczny kościółek i zdemolowali ołtarze. Cenny zaś obraz z ołtarza zabrał czeski oficer i odesłał do swojej rodziny.
Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty związane z historią kościółka w Sękowej, a więc zdjęcia i dokumenty. Wystawa została zorganizowana przez PTTK i Muzeum Regionalne w Gorlicach z okazji 500 lecia powstania tego obiektu, który został wpisany w 2003 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na swoją historię oraz specyficzny wygląd często nazywany Perłą Beskidu Niskiego.
|
Uczniowie z Pleśnej piszą historię polskiej załogi Halifaxa z Banicy
10 grudnia 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bronisława Czecha w Pleśnej mieli okazję zapoznać się z historią katastrofy lotniczej polskiej załogi z Banicy, gmina Sękowa z sierpnia 1944 r. Pan Aleksander Gucwa w niezwykle ciekawy i wyczerpujący sposób przedstawił nam wyniki swoich badań nad tą katastrofą. Poznaliśmy wiele ciekawych informacji dotyczących samolotów biorących udział w pomocy Powstaniu Warszawskiemu, biografii lotników, którzy zginęli w katastrofie oraz mogliśmy osobiście odwiedzić miejsce katastrofy, upamiętnione wymownym pomnikiem. PS Praca uczniów ze Szkoły Podstawowej z Pleśnej, pow. tarnowski, będzie już trzecią pracą o katastrofie lotniczej załogi polskiej Halifax z sierpnia 1944 r. Historię tą rozpoczął w 2016 roku uczeń Szkoły Podstawowej w Siarach, gmina Sękowa Hubert Żelazny, który w wojewódzkim konkursie historycznym z cyklu ,,Ani na chwilę nie złożyliśmy broni” – Polacy w walce podczas II wojny światowej 1939 – 1945 zajął I miejsce! Dwa lata później trzy osobowy zespół (Justyna Michalak, Tomasz Bolech oraz Piotr Rotko) ze Szkoły Podstawowej z Gładyszowa, gmina Uście Gorlickie, zakwalifikował się do ogólnopolskiego konkursu historycznego. 8 czerwca 2018 r. ogłoszono wyniki organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny pt.,, Póki nie jest za późno”. replica uhren kaufen Tercet z Gładyszowa zdobył II nagrodę za projekt pt.,,Siedmiu wspaniałych – Historia Halifaxa z Banicy”
W 2021 r. 12-letni Dawid Adamus z Wadowic uczeń klasy szóstej, został laureatem Historycznego Konkursu Tematycznego dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego. „Polscy żołnierze w obronie wolnego świata 1939-1940”. Dawid, zainteresowawszy się historią zestrzelonego nad Olszynami Liberatora, napisał pracę na temat jego dowódcy płk pil. Zygmunta Pluty, a następnie bezbłędnie zdał egzamin przed komisją w Krakowie. |
II Barbórkowy Mityng w skoku wzwyż „O Lampę Naftową Ignacego Łukasiewicza”02.12.2022 r. na Hali Sportowej w Kobylance odbył się II Barbórkowy Mityng w skoku wzwyż „O Lampę Naftową Ignacego Łukasiewicza”. Zawody zostały zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy w Kobylance dzięki wsparciu finansowym Gminy Gorlice i przy współudziale Szkoły Podstawowej w Kobylance. Mając na uwadze duże zainteresowanie skokiem wzwyż wśród dzieci i młodzieży, mityng w Kobylance wpisał się na stałe na terenie powiatu gorlickiego i jest trzecim ośrodkiem po Sękowej i Lipinkach realizujący coroczny cykl halowy w skoku wzwyż.
Zawody odbyły się w 3 kategoriach wiekowych – dzieci młodszych, dzieci starszych oraz młodzików dla dziewcząt i chłopców. Dodatkową konkurencją był wielobój rzutowy piłką lekarską dla dwóch najstarszych grup. Po zaciętej rywalizacji stojącej na wysokim poziomie wyniki poszczególnych kategorii wyglądają następująco: Kategoria IV i młodsi - dziewczęta *
1. Cieśla Ingrida 2013 - Kobylanka - 1.15 Kategoria IV i młodsi - chłopcy
1.Hajduk Oliwier 2012 - MZS nr 6 Gorlice - 1.20 Kategoria V/VI dziewczęta
1. Karp Julia 2010 - Kobylanka - 1.43 Kategoria V/VI chłopcy
1.Wenc Kamil 2011 - Lipinki - 1.41 Kategoria VII/VIII dziewczęta
1. Galas Wiktoria 2008 - Sękowa - 1.43 Kategoria VII/VIII chłopcy *
1.Kmiecik Miłosz 2009 - Pagorzyna - 1.65 Wyniki wieloboju rzutowego piłką lekarską Kategoria V/VI dziewcząt
1.Pijanowska Maja 2010 - Lipinki - 30.20 Kategoria V/VI chłopcy
1.Kucharczyk Mateusz 2010 - Zagórzany - 22.40 Kategoria VII/VIII dziewczęta
1.Galas Wiktoria 2008 - Sękowa - 36.00
Kategoria VII/VIII chłopcy
1.Łaś Konrad 2009 - MZS nr 6 Gorlice - 34.90 Klub UKS ,,MARATON" Sękowa podczas II Barbórkowego Mityngu w skoku wzwyż „O Lampę Naftową Ignacego Łukasiewicza” oraz w wieloboju rzutowym zdobył 7 medali, w tym 2 złote, jeden srebrny i cztery brązowe! BRAWO!!
|
Jacek Żerański wybrał się na wyprawę rowerem z … Mediolanu do Sękowej!
Podczas dwutygodniowej wyprawy pokonał 1500 km , a średnio dziennie jechał 110 km. Do Sękowej wrócił już ze śniegiem.
Chciał w ten sposób powitać pierwszą swoją emeryturę.
- Dodatkowo były jeszcze inne przełęcze górskie. Najtrudniejsza z nich Aprica (1182 m.n.p.m ) łagodna w Toblach 1241 m.n.p.m oraz później przełęcz Besnik w Nizkich Tatrach na Słowacji – mówi Jacek Żerański o pokonywanej trasie.
Jego podróż obfitowała w bardzo miłe chwile podczas spotkań z innymi rowerzystami oraz mieszkańcami, którzy byli bardzo zainteresowani jego osobą.
Podczas dwutygodniowej wyprawy pokonał 1500 km. Średnio dziennie pokonywał około 110 km. Niestety krótki listopadowy dzień wymuszał krótsze odcinki, bo po godzinie 16 już robiło się ciemno. Wszystkie noce spędził w namiocie, a raz zalał go deszcz. |