Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   16  17  18  19  20  21  22  23  24   - następna »

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Marii Kotarby i Leny Mańkowskiej w Owczarach.

W dniu 8 września 2022 r., w Owczarach, gmina Sękowa, pow. Gorlice, nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie dzwonnicy przy cerkwi/ kościele pw. Opieki Matki Bożej w Owczarach. Michał Diduch - Sekretarz UG w Sękowej, przywitał wszystkich zaproszonych gości, po czym aktu odsłonięcia tablicy pamiątkowej Marii Kotarby w 115 rocznicę jej urodzin dokonali: Małgorzata Małuch – wójt gminy Sękowa, Jan Kotarba – wójt gminy Rytro, Jan Kotarba – bratanek Mari Kotarba i Aleksander Gucwa – organizator uroczystości.
Tablica została poświęcona przez ks. proboszcza parafii Sękowa Jacka Piroga, następnie odbyły się okolicznościowe przemówienia, głos zabrała wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Aleksander Gucwa, Jadwiga Wójtowicz – Radna Sejmiku Małopolskiego, Stanisław Kaszyk - Wicestarosta Gorlicki, Wacław Ligęza – Burmistrz Bobowej i Jan Kotarba – wójt gminy Rytro.

Odczytany został okolicznościowy list od Pani Poseł Urszuli Nowogórskiej i dr Macieja Korkucia - Naczelnik Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa przy IPN w Krakowie. W uroczystości uczestniczyła liczna Rodzina Marii Kotarby, mieszkańcy Gorlic, Owczar, Siar i Sękowej, młodzież szkolna z Sękowej i Siar wraz z wychowawczyniami i dyrektorami szkół. Poczty sztandarowe wystawiła OSP Sękowa i SP Siary.

Po części oficjalnej odprawiona została msza św. za dusze śp. Marii Kotarby, Leny Mańkowskiej i wszystkich więźniów, którzy zginęli w hitlerowskich obozach zagłady podczas II wojny światowej. Po mszy św. na grobie Marii Kotarby w Owczarach, wójt gminy Sękowa, Sekretarz UG w Sękowej i Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń złożyli wiązankę kwiatów i zapalono znicz, w imieniu Burmistrza Bobowej wiązankę kwiatów złożył Aleksander Gucwa, kwiaty złożył także wójt Rytra.

Po tej części uroczystości, odbył się poczęstunek w budynku OSP w Owczarach a przy kawie i ciastku nastąpiła projekcja filmu dokumentalnego w realizacji Pana Aleksandra Gucwy pt. ,,Mateczka z Auschwitz 1907 – 1956” – ,,Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata” Na zakończenie Pani Ewa Rączkowska sąsiadka ,,Mateczki” opowiedziała historię powojenną naszej bohaterki! Pani wójt podziękowała wszystkim za uczestnictwo i przekazała bardzo miłe i ciepłe słowa pod moim adresem, za zorganizowanie uroczystości i realizację filmu dokumentalnego. Wszyscy obecni otrzymali płytki z nagranym filmem.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

NARODOWE CZYTANIE 2022

Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. To już 11. edycja Narodowego Czytania w ramach którego Para Prezydencka zaprasza do wspólnego czytania. W naszej gminie Sękowa, Akcja Narodowego Czytania odbyła się po raz czwarty. Organizatorem był GOK i Gminna Biblioteka Publiczna w Sękowej, prowadziła dyr. GOK Pani Iwona Tumidajewicz
Tegoroczną lekturą były Ballady i Romanse Adama Mickiewicza. Nasi ,,artyści” wystąpili w pięknej scenerii Karpackiej Majsterni Ziół, obok kościółka św. Filipa i Jakuba w Sękowej, 6 września 2022 r. o godz. 17.00

W czytaniu wzięli udział: Jadwiga Wójtowicz – Radna Sejmiku Młp. Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa, Michał Diduch – sekretarz UG w Sękowej, ks. Dominik Świeboda - wikary parafii Sękowa Renata Karwat – Dyr. SP w Siarach, Małgorzata Mentel – Gminna Biblioteka w Sękowej,Agnieszka Tenerowicz - nauczycielka j. polskiego w Sekowej,Grzegorz Nosal – dyr. Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sękowej , Krystyna Prokop – emerytowana naucz. SP w Siarach, Beata Śliwa – Radna Gminy Sękowa, Joanna Moroń – nauczycielka, Katarzyna Tokarz – sołtys Ropicy Górnej, Maria Szurek – nauczycielka, Zofia Rowińska – emerytowana Sekretarz UG w Sękowej i Piotr Jasion – współwłaściciel Karpackiej Majsterni Ziół. Przekaz tekstu został wzbogacony przez dobiegającą w tle muzykę filmową wykonaniu Mirosława Bogonia, śpiew wykonała Julia Doszna.

Na zakończenie pani Wójt wszystkim podziękowała, wyrażając nadzieję na spotkanie w następnym roku a Karpacka Majsternia Ziół dla wszystkich obecnych serwowała przeróżne herbatki ziołowe i smaczne pieczywo oraz ciasto!
Celem tej corocznej ogólnopolskiej akcji jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Osobiście dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w czytaniu podczas tej pięknej akcji a także tym, którzy przyszli posłuchać lektury tegorocznego Narodowego Czytania. Ktoś powiedział, że akcja ma na celu zachęcić młodych do czytania, ale w jaki sposób, kiedy podczas czytania były większości osoby 50+. Czytać będą ci, którzy czytają. Wolałabym żeby zachęcać tych, którzy tego nie robią!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Jubileuszowy koncert 25-lecia łemkowskiego zespołu folkowego SERENCZA !

Wieczorem 4 września 2022 r. w Bielance odbył się uroczysty koncert zespołu Serencza (Szczęście). Okazją do świętowania było 25 lat istnienia tego wspaniałego muzycznego zespołu. Zespół powstał w 1997 roku z inicjatywy Romana Korbicza, Piotra Kwoki i Mirosława Trochanowskiego. Przez wiele lat grania w składzie zespołu pojawiło się wiele osób, min. Łukasz Dembski, Demko Trochanowski, Jakub Dziubyna, Anna Drejowicz, Sławomir Trochanowski, Marta Korbicz, Halina Czerhoniak, Joanna Michniak, Anna Hończak, Mirosław Kawa, Daniel Gałczyk, Susanna Jara.

Przez 25 lat zespół Serencza zachwycał widzów swoimi twórczymi koncertami. Są to stare czasem zapomniane łemkowskie piosenki w nowych aranżacjach jak i własne kompozycje autorskie. Od ćwierć wieku w "Serenczy" gra artysta muzyk MIROSŁAW  BOGOŃ, który także komponuje i aranżuje utwory.
Do Bielanki na koncert przyjechało mnóstwo widzów, którzy oklaskiwali występy artystów, a na scenie razem z Serenczą wystąpił również Kwartet Galicyjski a także chór Belfersingers.

Po koncercie Goście składali im życzenia tak, jak się to robi wobec przyjaciela, dobrego kumpla czy sąsiada. Szczerze, prawie wszyscy z upominkami. Tym bardziej więc magiczne dźwięki niosły się po okolicznych polach, lasach i wzgórzach całej Łemkowszczyzny. Muzycy pamiętali o śp. Ani Drejowicz, która również śpiewała z Serenczą, minutą ciszy uczczono jej pamięć. Gdy z głośników popłynął jej śpiew, muzycy nawet nie starali się ukryć łez. Na zakończenie koncertu wszyscy zaśpiewali Mnohaya Lita i Sto Lat !
Koncert prowadził niezastąpiony w tej roli ks. Grzegorz Nazar.
Serencza ma za sobą setki koncertów w kraju i na świecie oraz wiele programów radiowych i telewizyjnych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wystawa fotografii ,,Kapelusze mają duszę"

5 ChyżoGranie w Krzywej

W sobotnie popołudnie 4 września 2022 r. o godz. 15.00 obok Chyży u Hani w Krzywej, odbyło się 5 ChyżoGranie czyli spotkanie z muzyką – poezja śpiewana i tradycyjne pieśni łemkowskie.
W piątym cyklu spotkań z muzyką ChyżoGranie wystapiły następujące zespoły:
1. Kapela spod Rubani
2. Hudacy
3.Wszystkiego Najlepszego

W trakcie koncertu można było skorzystać z pieczenia kiełbasek przy ognisku jak również zakosztować przysmaki z kuchni Chyży Hani, było stoisko z rękodziełem a dla dzieci przejażdżki konne. Licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami oklaskiwała występujące zespoły.
Kapela spod Rubani to młody zespół, który działa niespełna 3 lata, ale odwiedzając ważne festiwale z kręgu piosenki turystycznej i poezji śpiewanej rzadko wraca z pustymi rękami.
Trzy wyjątkowe głosy (Michalina Buczyńska, Anna Borkowska i Marcelina Wojtoń), poezja Tadeusza Gajewskiego, Edwarda Lechety, akordeon Bartosza Głowackiego oraz niezwykła muzyka i aranżacja Wojciecha Pelczara, to za każdym razem podróż w świat łemkowskiej muzyki, obyczajów oraz wędrówka do magicznych miejsc w Beskidzie Niskim. Wszystkie te muzyczne cudeńka powstają zwykle w niesamowitych okolicznościach przyrody - w magicznym Olchowcu.

Hudacy

Zespół w roku 2018 był „świadkiem” narodzin Chyży Hani. Tak jak kiedyś wędrowni muzykanci ze wszystkich zakątków Karpat, Hudacy chcą zatrzymać brzmienia, klimat i charakter pieśni, które wykonują w różnych językach. Wędrują, koncentrując na łemkowskich watrach, na spotkaniach z kulturą łemkowską oraz na wszelkich imprezach, które kultywują i dbają o zachowanie tradycji i kultury ludowej w oryginalnych pieśniach. „Hudacy” to anielski głos Anny Kwas, akordeon i śpiew Jarka Mazura (także błyskotliwe opowiastki na temat śpiewanych historii), kontrabas Kuby Augustyna, skrzypce Sylwi Gołębiewskiej.

Wszystkiego najlepszego

Zespół przyjechał z Bydgoszczy, powstał pod koniec lat osiemdziesiątych, więc…oj dużo tego wędrowania było. A tym razem jest to Beskid Niski. Obecny skład zespołu to, jak napisali- „prawie jak sprzed lat”: Justyna Rzeźnikowska (śpiew, perkusja), Beata Łapicka (śpiew), Maciej Rzeźnikowski (śpiew, gitara), Grzegorz Bielawski (śpiew), Tomasz Keszkowski (harmonijka, gitara, śpiew), Iwo Jankowski (gitary, śpiew), Sławek Szymeczko (gitara).
Zaśpiewali o tym, że „ w życiu potrzebny wiatr w plecy” i że „ wszystko można ocalić”, o doganianiu szczęścia, o domu pachnącym chlebem i tulipanami i namiocie z chmur, a scena pod Chyżą z pewnością była idealnym tłem do tych historii.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘC