Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   20  21  22  23  24  25  26  27  28   - następna »

Gminny Dzień Książki z udziałem Moniki Sznajderman

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich organizowany corocznie od 1995 roku. Obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten obchodzony jest w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.

Gminny Dzień Książki został zorganizowany przez GOK w Sękowej i cosplay spiderman odbył się 24 kwietnia 2022 r. o godz.17.00. Pani dyr. GOK Iwona Tumidajewicz na ten uroczysty dzień zaprosiła mieszkankę naszej gminy, polską antropolożkę kultury, wydawczyni, pisarkę, Panią Monikę Sznajderman.

Spotkanie z Panią Moniką poprowadził Marek Czarnota w sposób profesjonalny. Pani Monika opowiadała o swoich napisanych książkach m.in. ,,Fałszerze pieprzu” czy ,,Pusty Las” za co m.in. otrzymała dwukrotnie Nagrodę Literacką ,,Nike”. Opowiadała też o swoim Wydawnictwie ,,Czarne”, o swojej rodzinie i o ciężkich czasach w Łosiu, w Czarnem i w Wołowcu. Obecnie mieszka w Beskidzie Niskim w Wołowcu wraz z mężem Andrzejem Stasiukiem, który również jest znanym polskim pisarzem. Na zakończenie Pani Wójt Gminy Małgorzata Małuch podziękowała i wręczyła obraz kościółka w Sękowej, który znajduje się na liście Unesco, zaś Pani Dyr. GOK przekazała wiązankę kwiatów.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

"PIEŚNI UKRAINY" KONCERT BANDURZYSTKI IRYNY HUBIAK

22 kwietnia 2022 roku o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach, odbył się koncert Iryny Hubiak z Ukrainy, która grała na bandurze, tradycyjnym instrumencie ukraińskim, liczącym 62-65 strun.
Ideą koncertu jest okazanie solidarności z artystami ukraińskimi oraz udzielenie im wsparcia w wymiarze artystycznym i finansowym. Wykonawcą koncertu była bandurzystka i śpiewaczka Iryna Hubiak, która z falą uchodźców przybyła z rodziną z Tarnopola i Równego do Polski.

Zaproszenie Artystki do udziału w koncercie daje Jej nie tylko szansę zaprezentowania się przed polską publicznością, ale także możliwość wykonywania swojego zawodu i utrzymania rodziny.
W programie koncertu Artystka zaprezentowała utwory klasyczne oraz tradycyjne: utwory patriotyczne, własne autorskie aranżacje na bandurę, miniatury instrumentalne, utwory skomponowane do tekstów ukraińskich poetów m. in. Tarasa Szewczenki. Bandurzystka zaprezentowała zarówno pieśni ukraińskie, jak i polskie. Publiczność owacyjnie przyjęła występ artystki, pochodzącej z Tarnopola. Na zakończenie ponad godzinnego koncertu Iryna , zagrała i zaśpiewała wspólnie z publicznością pieśń polską i ukraińską „Hej, Sokoły” a koncert zakończyła hymnem Ukrainy.

*

Iryna Hubiak - urodziła się 19 grudnia 1986 roku w obwodzie rówieńskim w Ukrainie. W 2001 roku ukończyła Szkołę Muzyczną w Zdołbunowie, w klasie Tetiany Małaszkiny i Ołeksandry Gnatiowej, a cztery lata później Wyższą Szkołę Muzyczną w Równem, w klasie T. V. Sventacha - Zasłużonego Artysty Ukrainy.
Absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki, gdzie otrzymała tytuł magistra w klasie bandury prowadzonej przez docent Oksany Gerasimenko – Zasłużoną Artystkę Ukrainy, w klasie wokalnej - docent Galinę Gawryś oraz w klasie dyrygentury - docenta Iwana Czupaszko (2010). Od 2010 roku uczy gry na bandurze w Wyższej Szkole Muzycznej im. Salomei Kruszelnickiej w Tarnopolu.
Brała udział w koncercie „Bandurne koło” w sali koncertowej Obwodowego Towarzystwa Filharmonicznego w Iwano-Frankiwsku (2012). Od czerwca 2014 roku tworzy i gra w trio bandurzystek „Oriana”, z którym koncertuje w Ukrainie i za granicą m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Bułgarii, Litwie, Finlandii, Tajwanie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Niedziela Palmowa i Konkurs Palm w Sękowej

W Niedzielę Palmową tj. 10 kwietnia 2022 r. o godz. 10.30 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez księży z parafii Sękowa. Celebrantem Mszy św. był ks. proboszcz Jacek Piróg a koncelebrantem ks. wikary Bartłomiej Ołyniec. Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od obrzędu poświęcenia palm i procesji wewnątrz kościoła. W Niedzielę Męki Pańskiej licznie zgromadzeni wierni, zgodnie z wielowiekową tradycją, wysłuchali opis Męki Pańskiej , kapłani zaś przywdziani byli w szaty koloru czerwonego.

Po zakończonej mszy obok kościoła parafialnego w Sękowej odbył się Kiermasz Wielkanocny oraz Konkurs Palm zorganizowany przez GOK I UG w Sękowej oraz Parafię p.w. św. Józefa w Sękowej. Wszystkie skarby dostępne na świątecznych straganach były ręcznie wykonane czyli o bezcennej wartości artystycznej. Były więc do nabycia wianki, stroiki, świeczniki, kolorowe jajka, barwne króliczki, babki itp. “Ich przygotowanie wymagało wiele pracy, ale dało mnóstwo przyjemności i dumy z efektów. Fundusze z kiermaszu będą przeznaczone na potrzeby GOK w Sękowej – powiedziała dyr. GOK Iwona Tumidajewicz.

Najwyższe i najpiękniej zrobione palmy wielkanocne znów można było podziwiać w Sękowej.
Palmy zostały ocenione przez powołaną komisję konkursową – w składzie Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Dyrektor GOK Iwona Tumidajewicz oraz animator Kultury Karolina Florek – Bażyk. Żeby jednak palma mogła zakwalifikować się do konkursu musiała spełniać restrykcyjne kryteria. Palmy były przepiękne i wyróżniały się różnorodnością technik i starannością wykonania, różnobarwnością. Zostały przyznane dwa równorzędne pierwsze miejsca , które otrzymali:

Rodzina Moroniów i Stowarzyszenie Siary – Owczary (Grupa 50+ seniorzy) Wszystkim uczestnikom zostały wręczone babki piaskowe w kształcie pisanek oraz pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy wszystkich za rok.

Kiermasz oraz konkursy miały na celu propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy i pisanki w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarza okazję do indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm i pisanek.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

W Sękowej powstała nowa kapliczka domkowa

Sękowa malowniczo położona wieś w dolinie rzeki Sękówki, na granicy Pogórza i Beskidu Niskiego. To tu w jej centralnej części na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 977 z drogą lokalną prowadzącą do Urzędu Gminy w Sękowej, powstała w tym miesiącu (marzec) nowa kapliczka domkowa. Kapliczka zlokalizowana jest w ogrodzie Pana Łukasza Basisty a fundatorami jest Joanna, Majka i Łukasz Basista. Projektantem tej ,,małej architektury sakralnej” jest artysta Waldemar Hübner a wykonawcą Pan Czesław Janik. Część drewniana o wysokości ponad 2 m, stoi na 60 cm cokoliku z kostek betonowych. W środku kapliczki znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanie Poczęta w postawie wyprostowanej, ręce opuszczone ku dołowi, lekko odchylone na bok. Stopy depczą węża. Figurka ta od lat 80-tych ubiegłego wieku znajdowała się w półkoliście wykończonej wnęce wykonanej w ścianie budynku dawnego domu katechetycznego, który stał w miejscu nowej kapliczki.

Od autora:

Dziękuję fundatorom nowo wybudowanej kapliczki za ubogacanie miejsca i tradycji w której przyszło nam żyć. Dziś nie sposób wyobrazić sobie polskiej wsi, ale i polskiego miasteczka bez tych aktów wiary naszego społeczeństwa.
Zapraszam państwa do podążania Szlakiem Kapliczek i Krzyży Przydrożnych Gminy Sękowa. Chcę w ten sposób pokazać mieszkańcom historie, które kryją się tuż za progiem ich domów, jako wspaniałe dzieła małej architektury miejscowych rzemieślników. To nasza teraźniejszość, historia, świadectwo wiary, jak również kultura i tradycja.

ZAPRASZAM - kliknij


**************************** Dwa ostatnie zdjęcia przedstawiają figurkę wnękową w domu katechetycznym - 30.12.2008 r.

Muzyczna mieszanka czterech kultur, czyli I Międzynarodowa Biesiada w Ropicy Górnej

Przygotowania do I Międzynarodowej Biesiady trwały od kilku miesięcy. Gospodarzami wydarzenia byli uczestnicy zajęć wokalnych, które prowadzone były właśnie w Ropicy Górnej. Wspierali ich członkowie grupy Razem z sękowskiego ośrodka kultury. Jako, że biesiada kojarzy się przede wszystkim z muzyką, podczas spotkania było jej bardzo dużo.

Ideą muzycznego przedsięwzięcia, któremu szefował Mirosław Bogoń, było zabranie gości w podróż po kulturach, które mamy na wyciągnięcie ręki – pogórzańskiej, łemkowskiej, ale także cygańskiej i żydowskiej. Warsztaty wokalne były okupione ciężką pracą – wiadomo, nie każdy urodził się śpiewakiem, wiele nut wymagało dopracowania, doszlifowania, przetrenowania. Choć nie zawsze było lekko – wszak Mirosław Bogoń uczniom, mimo ich dojrzałego wieku nie pobłażał – wszyscy przychodzili na zajęcia z chęcią. Stąd i efekty – pewność głosu, gromki śpiew, ale też dystans do siebie. Nie było widać cienia tremy – dominowała szczerość, która przełożyła się na taką samą atmosferę.

Do wymienionych kultur nawiązywały nie tylko nuty, ale też elementy kulinarne. Na stołach pojawił się więc czosnek, chleb, prołzioki, cebula. O tym, jak niegdyś celebrowano spotkania w pogórzańskich czy łemkowskich rodzinach, opowiadali uczestnicy Biesiady.
Źródło: gorlice.naszemiasto.pl

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ