Rio de Janeiro - 5 - 21 sierpnia 2016 |
Piłsudski i Wieniawa znów odwiedzili Bobową !Obiektem zasługującym z pewnością na uwagę na terenie Bobowej jest Dwór Długoszowskich, będących niegdyś jednymi z właścicieli Bobowej. W miejscu tym spędzał i wychowywał się a póżniej często gościł generał Bolesław Wieniawa- Długoszowski. Był on osobistym adiutantem Józefa Piłsudskiego, który Wielkanoc roku 1916 spędził właśnie w Bobowej. Minęło 100 lat od wizyty Józefa Piłsudskiego w Bobowej. Burmistrz Bobowej, Przewodniczący Rady Miejskiej, Stowarzyszenie “Gryf” oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, upamiętnili to wydarzenie niezwykłą uroczystością pod nazwą „Piłsudski i Wieniawa – wielcy Polacy w służbie Ojczyzny”. Honorowy patronat nad nią objął prezydent RP Andrzej Duda. Przez dwa dni (19 – 20. 08. 2016) w Bobowej odbywały się uroczystości. W pierwszym dniu nastąpiło oficjalne rozpoczęcie uroczystości na placu przy Szkole Muzycznej I stopnia w Bobowej, a następnie koncert replica watch w wykonaniu nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej połączony ze wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych, Koncert Orkiestry Dętej z Bobowej a na koniec pierwszego dnia kino plenerowe: polski film dokumentalny pt. „Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Pierwszy ułan Drugiej Rzeczypospolitej”, polski film komediowy pt. „Śluby ułańskie”
Best Replica Watches Drugi dzień rozpoczął się od uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych w Bobowej, którą koncelebrował biskup tarnowski Andrzej Jeż. Wygłoszonej homilii biskup zwracał się do samorządowców, aby zawsze rozważnie zarządzali swoimi gminami czy miastami.
Powitanie gości (w tym także i mnie) oraz rys historyczny przedstawił burmistrz Bobowej Wacław Ligęza. Następnie odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświecenie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Bolesława Wieniawy- Długoszowskiego.
Przy pięknej pogodzie, licznie zebrana publiczność wysłuchała koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, koncertu Orkiestry Dętej z Siedlisk a na zakończenie nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursów historycznego i plastycznego.
Zobacz galerię zdjęć - kliknij***Bobowa, maj 1916 r. Od prawej stoją, Bolesław Wieniawa-Długoszowski, Józefa Wieniawa-Długoszowska
Cmentarz wojenny nr 388 - Kraków-Rakowice (Kwatera pierwsza - główna) to długa, wąska kwatera wzdłuż południowo-zachodniego muru cmentarza zaprojektowana przez inżyniera Hansa Mayera . Zamknięta od strony zachodniej ścianą pomnikową na której znajduje się tablica z z napisem o treści: PAMIĘCI POLEGŁYCH W WOJNIE ŚWIATOWEJ 1914-1918. Spoczywają tutaj żołnierze niemieccy, rosyjscy oraz austro-węgierscy w tym polscy legioniści, którzy mają niewielki pomnik w formie czwórki legionowej stojącej na piedestale na którym umieszczono wers z Hymnu strzeleckiego: Z TRUDU NASZEGO I ZNOJU POLSKA POWSTAŁA BY ŻYĆ.
Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Pierwszy ułan Drugiej Rzeczypospolitej Od autora
Wacław Ligęza – Najsilniejszy Człowiek Ziemi GorlickiejBurmistrz Bobowej Wacław Ligęza zwyciężył w prestiżowym plebiscycie na Silnego Człowieka Ziemi Gorlickiej. W konkursie nie chodziło bynajmniej o to, aby wyłonić strongmanów, ale o osoby, które swoją pracą i dokonaniami udowadniają każdego dnia, że siłą determinacji, a także uporem można osiągnąć naprawdę dużo. Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek laureatom nastąpiło w trakcie uroczystej gali replica uhren deutschland w Pałacu Bonerowskim w Krakowie. W plebiscycie rywalizowali znani biznesmeni, działacze społeczni, politycy oraz samorządowcy. Burmistrz Wacław Ligęza głosami Czytelników Gazety Krakowskiej zdobył tytuł “Najsilniejszego Człowieka Ziemi Gorlickiej”. “Zwycięstwo w plebiscycie jest dla mnie motywacją do dalszej pracy na rzecz naszej Gminy, a jednocześnie dowodem, że wybrana przeze mnie droga jest właściwa. Jeszcze raz serdecznie dziękuję Czytelnikom i Mieszkańcom Gminy Bobowa za zaufanie, jakim mnie obdarzyli!” – powiedział Burmistrz Bobowej. Źródło:pogórze24
|
ŚWIĘTO MAZIARZY ŁOSIAŃSKICHŚwięto Maziarzy Łosiańskich za nami. 21 sierpnia 2016 r. przy pięknej słonecznej i ciepłej pogodzie pojawiło się w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu około 1000 osób z pobliskich miejscowości. Odbyła się tu cykliczna impreza poświęcona maziarzom z Łosia, którzy handlowali mazią i dziegciem w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja dedykowana jest łosiankom – słynącym z urody bolsos de imitacion i zaradności, żonom maziarzy. Organizatorem tej imprezy było Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów - oddział Zagroda Maziarska w Łosiu i Gminny Ośrodek Kultury w Ropie. W PROGRAMIE ZOBACZYLIŚMY:
KIERMASZ RZEMIOSŁA
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij |
W KRAINIE WILCZYCH GÓRPrzy licznie zgromadzonej publiczności, 19 sierpnia 2016 r. o godz. 20.00 obok hotelu ,,Woryń" w Radocynie, odbył się koncert ,,W Krainie WIlczych Gór" - ,, Dom o Zielonych Progach ". Koncert dedykowany mieszkańcom Wilczych Gór. Po koncercie odbył się pokaz filmowy: "Na tropie dużych karpackich drapieżników" Wilk, Ryś, Niedźwiedź, Żbik. Prezentacja Zenon Wojtas - Wilcze Góry
Zespół ,, Dom o Zielonych Progach " wystąpił w następującym składzie:
Wojciech Szymański - gitara akustyczna, wokal, piosenki „Dom o Zielonych Progach” niektórzy wymieniają dziś jednym relojes replicas tchem z nazwami takich klasyków piosenki zwanej poetycką lub turystyczną jak „Wolna Grupa Bukowina” czy „Stare Dobre Małżeństwo”. I coś w tym chyba jest...
|
PARAFIALNE DOŻYNKI 2016Parafialne dożynki odbyły się 15 sierpnia 2016 r. podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej. Uroczystości kościelne związane są w tym dniu ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszę św. celebrował ks. proboszcz Janusz Kurasz a homilię głosił wikary ks. Arkadiusz Puzio, który powiedział m.in. że obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. W Kościele uroczystość obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba. W tym dniu święci się kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi. Jest to najstarsze święto maryjne, jednak dopiero w 1950 r. papież Pius XII uczynił wniebowzięcie Maryi oficjalnym dogmatem wiary katolickiej. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Janusz Kurasz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za trzy wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszyscy zgromadzeni parafianie zaśpiewali Bogu hymn dziękczynienia Magnificat za wszelkie dobro, które przez Jej wstawiennictwo spływa na każdego z nas i całą naszą parafię. Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez KGW w Siarach, Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej. Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej. Pod koniec mszy zostały poświęcone a następnie odbyła się procesja wokół kościoła.
|