Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   107  108  109  110  111  112  113  114  115   - następna »

Przez Gorlice przejechał 73. TOUR DE POLOGNE

Nowy Sącz to jedyne miasto, które gości peleton 73. Tour de Pologne przez dwa dni. Fantastyczną atmosferę jednego z najpiękniejszych miast Małopolski kolarze poznali już wczoraj, tu znajdowala sie meta III etapu. Dziś z sądeckiego Rynku wyruszył tour na trasę czwartego etapu (218 km) do Rzeszowa. Czwarty etap rozpoczął się od minuty ciszy dla upamiętnienia ofiar tragicznych wydarzeń w Nicei. O godz. 12.50 nastąpił start honorowy a po pokonaniu 9,2 km start ostry.

Pagórkowaty odcinek prowadzi przez malownicze fragmenty Małopolski i Podkarpacia. Na trasie znajdują się górskie premie w Zaklikówce, Gminie Lubenia oraz Jasiennikach, około 18.40 będą finiszować na mecie w Rzeszowie. Zaraz po starcie oderwala się grupka kolarzy, w Gorlicach siódemka śmiałków miała juz około 7 min przewagi, byli to: Adam Stachowiak (Verva Activejet), Jarosław Marycz (CCC Sprandi), Szymon Rekita (Polska), Igor Bojew (Gazprom), Alessandro Tonelli (Bardiani), Alessandro de Marchi (BMC) i Jens Keukeleire (Orica)

POWODZENIA!!

Synagoga Beszt w Gorlicach wyburzona.

Synagoga Beszt w Gorlicach znajduje się przy ulicy Strażackiej i Krzywej została zbudowana po koniec XIX wieku z inicjatywy jednej z grup chasydzkich w mieście. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi. Po zakończeniu wojny budynek stał się własnością miasta i został zaadaptowany na remizę strażacką. Od ponad 15 lat stał opuszczony i popadał w ruinę. Remont był nieopłacalny, budynek nie był zabytkiem, został sprzedany w 2012 r. prywatnemu inwestorowi. W jego miejscu w 2018 roku ma zostać otwarty obiekt handlowo-usługowy.

Pierwotnie synagoga miała charakter eklektyczny. Złożona była z dwóch członów: kwadratowej, jednoprzestrzennej Sali męskiej oraz parterowego skrzydła bocznego przy ul. Strażackiej. Bryła i wystrój elewacji została całkowicie przekształcona w związku z adaptacją budynku na remizę. W sobotę 9 lipca 2016 r. przystąpiono do wyburzenia dawnej synagogi w Gorlicach.

Żydowska Gmina Wyznaniowa ma żal do obecnych władz miasta, że sprzedała synagogę. "Jest nam przykro, że ostatni symbol gorlickich Żydów znika z pejzażu miasta. Poprzedni burmistrz obiecał nam, że po remoncie budynek będzie nadal służył mieszkańcom i powstanie tam sala pamięci poświęcona gorlickim Żydom. To przykre. Kiedyś Żydzi stanowili pokaźny procent mieszkańców Gorlic. Nagle zostaje tylko cmentarz. Zaczynamy o tym zapominać. Stało się jak się stało, ale to nie jest w porządku" – mówi Tadeusz Jakubowicz, prezes Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie.

Rozbiórka synagogi Gorlickiej - 13.07.2016 r.

ZOBACZ: Rozbiórka synagogi Gorlickiej - 13.07.2016 r.

,,TRAWIATA" na deskach sceny w Stadninie Koni Huculskich w Regietowie.

9 lipca 2016 r. o godzinie 21.00 przy pięknej pogodzie, na deskach sceny w Stadninie Koni Huculskich w Regietowie, odbyła się opera ,,Trawiata" Giuseppe Verdiego z 1853 roku. Muzyczna opowieść oparta jest na "Damie Kameliowej" A. Dumasa. Dziś już z pewnością nikogo nie zbulwersuje fakt uczynienia kurtyzany bohaterką opery, jak to miało miejsce podczas premiery dzieła. Od tego momentu minęło ponad 160 lat i w sferze obyczajowej zmieniło się bardzo wiele. Dlatego dziś "Traviata" (wł. zagubiona) zachwyca przede wszystkim mistrzostwem kompozycji, a arie wchodzące w jej skład należą do ścisłego kanonu sztuki operowej. Na scenie w Regietowie wystąpili soliści Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Warszawskiej Opery Kameralnej a także Chóru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Orkiestry Romantica pod batutą Wojciecha Semerau - Siemianowski

To już kolejna siódma opera, która przyciąga z roku na rok coraz to więcej osób.
Jest to na tyle niecodzienne wydarzenie że tego typu widowiska na terenie Beskidu Niskiego nie odbywają się często. W te lipcowe dni do Regietowa przyjeżdża liczna widownia, aby podziwiać artystów scen operowych. W widowisku zaprezentowały się też miejscowe konie jako "aktorzy" .....bez nich przecież nic nie może się w stadninie odbywać !
Nietypowe dla tego wydarzenia jest to, że opera odbywa się pod gołym niebem w późnych godzinach wieczornych, co dodaje niepowtarzalnego klimatu.

***

Bohaterką opery jest cierpiąca na nieuleczalną chorobę kurtyzana Violetta. Baron Douphol proponuje jej, by została jego utrzymanką. Kobieta rezygnuje z tego, gdy poznaje poetę Alfreda Germonta. Oboje zakochują się w sobie i postanawiają pobrać. Na przeszkodzie staje jednak ojciec Alfreda, który przekonuje Violettę, że taki związek zaszkodzi całej rodzinie, a przede wszystkim uniemożliwi zamążpójście siostry Alfreda. Violetta poświęca więc swoje szczęście, odchodzi i przyjmuje jednak propozycję barona Douphola. Gdy Alfred dowiaduje się o odejściu ukochanej, nie znając prawdziwej przyczyny tego kroku, na przyjęciu gdzie obecna jest Violetta i baron, rzuca jej pod nogi pieniądze, płacąc za ich związek. Wywołuje tym oburzenie całego towarzystwa, a nawet własnego ojca. Baron wyzywa Alfreda na pojedynek. Ostatni akt rozgrywa się z dala od paryskich salonów. Violetta jest już bardzo chora. Z dalekiej podróży wraca Alfred i dowiaduje się całej prawdy o poświęceniu kochanki. Wraz z ojcem przybywa do jej domu i oświadcza się, lecz Violetta jest już zbyt chora. Umiera w ramionach Alfreda.

,,TRAWIATA" na deskach sceny w Stadninie Koni Huculskich w Regietowie.

ZOBACZ FILMIK - kliknij

Zobacz film - Beskid Niski i Stadnina Koni Huculskich w Regietowie

Prawosławny Chór Duchowieństwa wystąpił w Gorlicach

5 lipca 2016 r. o godzinie 18:30 w katedralnej cerkwi prawosławnej p.w. Świętej Trójcy w Gorlicach, odbył się koncert Prawosławnego Chóru Duchowieństwa Dekanatu Zielonogórskiego i Lubińskiego pod Dyrekcją Daniela Gałczyka, z cyklu ,,Muzyka Cerkiewna w Beskidzie Niskim 2016"

Moschinooutletshop W skład chóru wchodzą duchowni i psalmiści dekanatów zielonogórskiego i lubińskiego Diecezji Wrocławsko- Szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce. Chór istnieje półtora roku. Jego członkowie na co dzień to kapłani, duszpasterze, katecheci, kapelani wojskowi i szpitalni, administratorzy parafii i bardzo często budowniczowie świątyń i domów parafialnych w parafiach, w których realizują swoje powołanie. Wykonywane przez nich obowiązki uniemożliwiają częstsze spotykanie się na repetycjach i na koncertowanie, dlatego też chór duchownych można usłyszeć najczęściej na świętach parafialnych w parafiach diecezji wrocławsko- szczecińskiej. Członkowie chóru, duchowni, przewodniczą nabożeństwom liturgicznym śpiewem „a capella”. Podczas liturgii pontyfikalnych uwidacznia się śpiew chórowy duchownych.

Mimo swojego krótkiego istnienia chór już dwukrotnie uczestniczył w koncercie kolęd w Zielonej Górze. Występował ponadto w cerkwi prawosławnej pod wezwaniem Archanioła Michała w Przemkowie, w auli Collegium Polonicum w Słubicach, w Sali Wielkiej w Ratuszu Wrocławskim, w domu kultury Muza w Lubinie oraz w cerkwi prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy. Chór prawosławny uczestniczy w codziennych, zwykłych usługach cerkwi, pełni ważną rolę w życiu każdej parafii. Bez udziału chóru trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek nabożeństwo prawosławne. Śpiew cerkiewny stanowi integralną część nabożeństw prawosławnych, w tym największego z nich – Liturgii. Uważa się w prawosławiu, że tylko głos ludzki najdoskonalej oddaje chwałę Bogu, z tej racji w muzyce cerkiewnej nie uznaje się jakichkolwiek instrumentów.

Po pierwszej części koncertu wystąpił Męski Kameralny Chór Cerkiewny KLIROS został powołany do życia we wrześniu 2010 roku z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Paisjusza Biskupa Gorlickiego. Działa pod auspicjami Diecezjalnego Ośrodka Kultury Prawosławnej „Elpis" w Gorlicach. Jego dyrygentem jest ks. lektor Jarosław Grycz. Z racji swej krótkiej działalności dopiero zaczyna się rozwijać. MKChC KLIROS swym śpiewem pragnie przede wszystkim kultywować i rozwijać tradycje śpiewacze na terenach łemkowszczyzny. Chór uczestniczył cosplay costumes w wielu uroczystych nabożeństwach na terenie Dekanatu Nowosądeckiego, a także uświetnia swoimi występami spotkania okolicznościowe, różnego rodzaju wystawy i prelekcje. Chór KLIROS brał udział w koncertach kolęd w Krynicy-Zdroju, Rzeszowie i Gorlicach,a także w Przeglądzie Kolęd w Krompachach na Słowacji. W maju 2011 roku brał udział w Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w soborze św.Trójcy w Hajnówce. W dniach 21-22 października w Kętach, koło Bielska-Białej, chór brał udział w przesłuchaniach XIV Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo". W kategorii chórów na tymże Festiwalu chór KLIROS zajął II miejsce, oraz został wyróżniony nagrodą specjalną, ufundowaną przez dyrektora Domu Kultury w Kętach.

Całość koncertu prowadził proboszcz parafii prawosławnej w Gorlicach o. Roman Dubec. Na koncercie obecny był Jego Ekscelencja Paisjusz Biskup Gorlicki, któremu o. Roman złożył życzenia urodzinowe (7 lipiec) i odśpiewano mногая літа (mnohaja lita - sto lat) oraz Roman Dziubina - przewodniczący Rady Powiatu.

***

6 lipca w gorlickiej cerkwi katedralnej św. Trójcy w Gorlicach, w ramach festiwalu Muzyka Cerkiewna w Beskidzie Niskim, wystąpiły dwa męskie chóry kameralne prezentując różnorodność i bogacto śpiewu cerkiewnego. Goście festiwalu był chór duchowieństwa dekanatów lubińskiego i zielonogórskiego prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Duchowni z Legnicy, Zielonej Góry, Głogowa i Studzionek k. Rudnej przedstawili repertuar składający się z kompozycji rosyjskich, ukraińskich, gruzińskich i greckich. Chórem psalmista dyrygował Daniel Gałczyk. Drugim chórem wystepującym tego dnia był miejscowy chór KLIROS działający pod auspicjami Diecezjalnego Ośrodka Kultury Prawosławnej w Gorlicach. Duchowni z naszego regionu zaśpiewali kilka psalmów. Wśród słuchaczy byli m.in.: prawosławny biskup gorlicki Paisjusz oraz Roman Dziubina - przewodniczący Rady Powiatu. Organizatorem festiwalu Muzyka Cerkiewna w Beskidzie Niskim jest Starostwo Powiatowe przy współpracy parafii prawosławnej w Gorlicach.

Festiwal Kultur „Świat pod Kyczerą" zawitał do Ropicy Górnej

Od niedzieli do wtorku na terenie Gminy Sękowa, występowały zespoły folklorystyczne w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego ,, Świat pod Kyczerą”. W tym roku w festiwalu uczestniczą zespoły z następujących krajów: Tajwan, Indie, Turcja, Kolumbia, Słowacja, Czechy, Izrael, Rosja i oczywiście z Polski.

W niedzielę koło starego kościółka w Sękowej występował zespół „Trzanowice” z Czech i „Kurowczanie” ze Słowacji. Barwne stroje i pomysłowa choreografia naszych zagranicznych sąsiadów budziły ogromne zainteresowanie wśród widzów. Mieliśmy okazję obejrzeć krótkie występy z regionu Cieszyna Śląskiego, intrygujący folklor Kurowa oraz spektakl związany z obrzędem nocy świętojańskiej „Rusala”.

W poniedziałek Bartnianie oklaskiwali zespół folklorystyczny przybyły z Kolumbii a we wtorek przy wiejskiej świetlicy zgromadzona publiczność podziwiała zespoły z Indii i Czech. Koncert festiwalowy rozpoczął się z godzinnym opóźnieniem, ale warto było czekać, licznie zgromadzona publiczność gromko oklaskiwała artystów z dalekiej Indii oraz młodych artystów czeskich ze Śląska Cieszyńskiego, przedstawiając bogatą kulturę i tradycje ludowe.
Wieczór w Ropicy Górnej był wypełniony muzyką, tancem i śpiewem. Każdy kto przybył znalazł coś niezwykłego dla siebie, fascynującego i interesującego. Dzięki temu festiwalowi mieszkańcy mogli otrzymać niecodzienną dawkę muzyki, która łączy narody.

*** Kilka słów o zespole z Indii

Stowarzyszenie Promocji Kultury Punjabu jest wiodącym zespołem folklorystycznym w północnej części Indii. Jego szefem jest dr. Darinder Snigh Chhina. Grupa reprezentowała kulturę swojego regionu na 111 festiwalach w wielu krajach Europy, a także w Australii, Tajwanie i Korei Południowej.

Zespół został założony w 1999r. - od tego czasu zdobył wiele nagród i wyróżnień. Ideą działalności SPKP jest szerzenie miłości, pokoju, harmonii i zawieranie międzynarodowych przyjaźni. Charakterystyczne dla tej grupy są kolorowe stroje i turbany symbolizujące sikhizm - religię znaną ze swojej działalności humanitarnej oraz współpracy międzynarodowej.
Podczas występów zespołu widzowie mogą usłyszeć tradycyjne hinduskie instrumenty, takie jak Khoondas, Chihhas, Katos, Dhadd, Bhughchu. W swoim repertuarze członkowie grupy prezentują folklorystyczne tańce narodowe, m.in. Bhangra, Gidha, Thormer oraz wiele innych.

Zobacz film