Uroczystość patriotyczno – religijna w dworku w Bistuszowej23 czerwca 2016 r. przy dworze w Bistuszowej, odbyła się uroczystość patriotyczno – religijna związana z odsłonięciem tablicy upamiętniającej porucznika Zdzisława Bossowskiego ps. ,,Kajetan” – dowódcę samodzielnego plutonu dywersyjnego REGINA II 16 pp Armii Krajowej. Zginął 17 października 1944 r. wraz ze swoimi żołnierzami w tragicznej, zdradzieckiej i nierównej walce z przeważającymi siłami niemieckiego okupanta w Dąbrach koło Rzepiennika Strzyżewskiego. Partyzancki cmentarz stał się miejscem wiecznego spoczynku porucznika Bossowskiego i jego współtowarzyszy broni. Wśród zabitych partyzantów czterech pochodziło z Bistuszowej z tej samej wsi, w której urodził się w 1898 roku Zdzisław Bossowski. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 13.00 Mszą Św. z udziałem czterech księży pod przewodnictwem JE ks. bp. Władysława Bobowskiego. Homilie wygłosił były kapelan żołnierzy AK ks. Piotr Gajda. W czasie Mszy Św. ks. bp. w obecności pozostałych księży poświęcił tablicę pamiątkową w dworku w którym urodził się Zdzisław Bossowski. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele rodzin i krewnych poległych żołnierzy, władz powiatowych, samorządowych, organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe SW i szkół, oraz mieszkańcy. Głównym inicjatorem uroczystości a zarazem uczestnikiem tamtych wydarzeń był płk. dr Jerzy Pertkiewicz, który po uroczystej Mszy Św. odczytał Modlitewny Apel Poległych. Pod tablicą pamiątkową delegacje składały wiązanki kwiatów. Państwu Krystynie i Emilowi Sowa właścicielom Dworu w Bistuszowej, chciałem w imieniu osób biorących udział w tej pięknej i doniosłej uroczystości, złożyć wyrazy szacunku, uznania i podziękować za trud włożony w organizację. ***
W oddziale "Regina II" pełnił służbę również plut. pchor. Jerzy Pertkiewicz ps. "Drzazga", który dzień wcześniej został wysłany z meldunkiem do kpt. "Leliwy" i dlatego uniknął losu współtowarzyszy broni. Od tamtych, pamiętnych dni, niestrudzenie przekazuje prawdę o tamtych wydarzeniach kolejnym pokoleniom upamiętniając szlak bojowy I batalionu "Barbara". Uroczystości w Bistuszowej i przemówienie Aleksandra Gucwy 23.06.2016 r. |
II ZJAZD ABSOLWENTÓW LO W BOBOWEJ – 50 LAT MATURA 6650 LAT MATURA 66
„Są w życiu chwile, które pozostają, chociaż czas mija, one nie mijają.
I osoby są takie, które raz poznane mile bywają w życiu wspominane”
18 czerwca 2016 r. z okazji 50 lecia matury, odbyło się spotkanie klasowe, absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Bobowej - MATURA 66. To doniosłe wydarzenie w historii naszej klasy, rozpoczęło się od spotkania na dziedzińcu szkolnym, gdzie rozpoznawaliśmy się z wielkim wzruszeniem. Następnie udaliśmy się do kościoła p.w. Wszystkich Świętych. Mszę Św. celebrował ks. wikary Bogdan Florek, w wygłoszonej homilii zwrócił się do nas bardzo serdecznie. Do Mszy św. służył nasz kolega Aleksander Gucwa, który do nas wszystkich wygłosił piękne słowa, co również wzruszyło nasze serca. Po Mszy Św. udaliśmy się do szkoły L.O. Kol. Roman Trojanowicz przypomniał nam sylwetkę Dyr. Bronisława Płazy. Delegacja złożyła kwiaty przy płycie upamiętniającej naszego Dyrektora , wspaniałego pedagoga i człowieka. Następnie udaliśmy się do n a s z e j k l a s y, usiedliśmy w ławkach jak przed 50 latami, profesorzy odczytali obecność i wspominaliśmy szkolne czasy. Zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcia w klasie oraz na dziedzińcu szkolnym na tle Zamku Długoszowskich, gdzie uczyliśmy się od 8-mej do 11 klasy (1962 - 1966). Stąd udaliśmy się do naszej dawnej szkoły. Pani Barbara Kowalska miejscowa regionalistka oprowadziła nas po szkole w której to obecnie mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, przedstawiła nam historię Bobowej oraz historię Rodu Długoszowskich właścicieli dworu. Następnym punktem programu był cmentarz, złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach zmarłych profesorów m. in. Dyrektora Bronisława Płazy, profesor Kazimiery Job oraz Jadwigi i Zenona Krztoń. Potem udaliśmy się na krótki spacer po naszym uroczym miasteczku a nasz kolega Kazimierz Kowalski zaprosił nas wszystkich na swoją wystawę pt. ,,Uzbrojenie wojowników i rycerzy w średniowieczu” Upalny dzień dał wszystkim się we znaki, program wycieczki nieco został skrócony i udaliśmy się zasłużony obiad i wspólne biesiadowanie u naszego kolegi klasowego Mieczysława Martusia. Podczas biesiadowania Komitet Organizacyjny Zjazdu wręczył profesorom pamiątkowe wyroby koronczarskie przedstawiające stary kościółek św. Zofii. W programie multimedialnym prezentowane były przez kol. Aleksandra, zdjęcia nas wszystkich mając lat 18 jak również zdjęcia archiwalne z lat szkolnych 1962 – 1966 oraz zdjęcia z I Zjazdu z 2013 r. Było to piękne i wzruszające spotkanie. Po latach wszyscy stają się bliscy i drodzy sercu. Chyba właśnie to uczucie sprawia, że oprócz oficjalnych zjazdów coraz częściej odbywają się zjazdy klasowe. Ten fenomen sprawia, że ludzie mieszkający z dala od siebie w różnych miastach czy krajach, porzucają codzienne obowiązki, by choć na chwilę przypomnieć sobie atmosferę tamtych gimnazjalnych lat, by po latach - niczym "orły do gniazda" - powrócić. Przez parę godzin wspominaliśmy lata szkolne wraz z naszymi wspaniałymi profesorami prof. Mieczysławem Krokiem oraz Ryszardem Sopalą , który na nasze spotkanie przyleciał z Kanady.
Przy świecach i dźwiękach muzyki, wspominaliśmy nasze młodzieńcze lata, pierwsze miłości i przyjaźnie oraz naszych wspaniałych profesorów dzięki którym jesteśmy tym, kim jesteśmy. Wspomnienia tych szkolnych przeżyć doprowadziły niektórych do łez. Była to wspaniała uroczystość a wspomnienia i przeżycia będą w naszych sercach do końca życia.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego i swoim własnym składam serdeczne podziękowania za udział w II Zjeździe naszej klasy z okazji jubileuszu 50 lat!!
Zorganizowanie tej uroczystości zawdzięczamy Komitetowi Organizacyjnemu , który zadał sobie dużo trudu by zorganizować tak wspaniałe spotkanie.
Mamy nadzieję, że za 5 lat spotkamy się w tym samym gronie i znów przeżywać będziemy te wspaniałe chwile. Zdjęcia i tekst: ALEXANDER GUCWA
|
Piknik Rodzinny z okazji jubileuszu 1050 lecia Chrztu Polski
Przez dwa dni tj. 18-19 czerwca 2016r. w Sękowej odbył się Piknik Rodzinny z okazji jubileuszu 1050- lecia Chrztu Polski. Było to spotkanie z historią jako żywa lekcja dla młodzieży i dorosłych.
W niedzielę o godzinie 15.00 w starym kościółku p.w. Świętego Jakuba i Filipa w Sękowej odbyła się Msza Święta łacińska, celebransem był ks. proboszcz Janusz Kurasz , bezpośrednio po niej na placu kościelnym rozpoczął się Piknik. Na rozpoczęcie Pan Mirosław Bogoń wykonał ,,Pieśń Średniowieczną, a następnie wystąpili przedszkolaki z Przedszkola w Sękowej, młodzież z ZS w Siarach, chór „Mareszka” z Bartnego, dzieci i młodzież z GOK.
W ten skromny sposób chcieliśmy przypomnieć wszystkim z nas, że przyjęcie wiary chrześcijańskiej przez naszego pierwszego historycznego władcę Mieszka I było początkiem i kamieniem węgielnym naszej Ojczyzny. My, jako mieszkańcy ziemi sękowskiej, mamy również swój udział w budowie chrześcijańskiej Polski.
Piknik Rodzinny, Sękowa, 19.06.2016 r. |
Wernisaże w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
W dniu 3 czerwca w Dworze Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, odbyły się wyjątkowe wernisaże – wystawy poświęcone sztuce – grafika i fotografia. Wystawy te będą czynne do 29 czerwca. M. Gabryel-Rużycka (1905-1961) urodzona we Lwowie. W latach 1925-29 studiowała na ASP w Krakowie, później w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Brała udział w I Międzynarodowej Wystawie Drzeworytu zorganizowanej w Instytucie Propagandy i Sztuki. Prace swoje wystawiała w Hamburgu i Florencji. W 1936 reprezentowała Polskę na XI Olimpiadzie Sztuki w Berlinie. W latach 1936-37 jako stypendystka Rządu przebywała w Paryżu doskonaląc swój warsztat malarski i graficzny w pracowni prof. Józefa Pankiewicza. Uczestniczyła w wystawach w Chicago oraz we Francji. Pół roku przebywała w Kanadzie. Wojna przerwała jej błyskotliwa karierę artystyczną. Zmuszona była ukrywać się w czasie okupacji. W 1945 roku osiedliła się w Gorlicach, gdzie założyła rodzinę. Trudne warunki rodzinne, brak materiałów do pracy spowodowały przerwę w pracy twórczej, jednakże w latach 1948-49 artystka wznowiła działalność wystawienniczą prezentując swój dorobek m.in. w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Waszyngton), a także wzięła udział w wystawie osiągnięć sztuki polskiej w Szanghaju i Pekinie w Chinach. Od 1937 roku Maria Gabryel-Rużycka była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Pozostawiła po sobie wiele prac graficznych i malarskich poświęconych Ziemi Gorlickiej i naszemu miastu, jak chociażby cykle graficzne „Gorlice”, „Biecz” oraz obrazy olejne, przeważnie portrety i pejzaże. Swiss Replica Watches B. Gabryel- Dorrell od wielu lat mieszka w Londynie. Od ponad 15 lat fotografuje. Należy do grupy fotografików zrzeszonych w ”Ealing Hampshire House Photographic Society”, w którym regularnie prezentuje swoje prace. Bierze tez udział w wystawach Stowarzyszenia. Interesuje ją głównie fotografia uliczna, zwłaszcza w Londynie. Odwiedza z kamerą często te same miejsca jak słynne Portobello Road Market, okolice Shordich czy Brick Lane. Chodzi na Trafalgar Square, do Soho czy Covent Garden. Często fotografuje muzyków ulicznych, żebraków, czy bezdomnych, straganiarzy, ludzi siedzących w kafejkach. Czasami spotyka tych samych ludzi, z którymi się zaznajomiła, czy nawet zaprzyjaźniła. Jej zdjęcia ukazują się regularnie na łamach najstarszego w Londynie pisma polskiego “Tydzień Polski”. Fotografie Barbary wiążą się też z licznymi podróżami. *** U. Gawron – ur. w 1975 roku w Tarnowie. Ukończyła PLSP , specjalność wystawiennictwo oraz Policealne Studium Plastyczne w zakresie meblarskich technik konserwatorskich w Tarnowie. W roku 2003 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego Filii w Cieszynie, na kierunku Edukacji Artystycznej w pracowni grafiki warsztatowej prof. Eugeniusza Delekty. Pracę magisterską pisała pod kierunkiem prof. Katarzyny Olbrycht. W ramach programu Erasmus/Sokrates otrzymała stypendium naukowe i kontynuowała swoją naukę we Francji na Universitaire Rennes 2. Po studiach odbywała staż w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, a obecnie jest nauczycielem w Katolickim Liceum Plastycznym w Nowym Sączu.
Wernisaż ,,Matka i Córka” Maria Gabryel – Rużycka – grafika i rysunek oraz Barbara Gabryel – Dorrel – fotografia. |
Koncert w Gorlickiej Szkole Muzycznej z okazji Dnia Rodziny.
3 czerwca 2016 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. I. J. Paderewskiego w Gorlicach, odbył się koncert z okazji Dnia Rodziny, zatytułowany "Dla Ciebie Mamo", w wykonaniu uczniów szkoły, pod opieką nauczycieli.
Następnie na scenie prezentowali się młodzi artyści: 5 osobowy zespół akordeonistów wraz z nauczycielem, trio saksofonistów, chor młodzieży starszej, duet puzonistów, duet skrzypce + akordeon, duet fortepianowy, pięcioosobowy zespół muzyczny (trąbka, klarnet (2) i flet(2) PS Na koncerty do PSM w Gorlicach chodzę już od czterech lat, zauważyłem, ze u dzieci widać wielkie postępy w nauce i prezentowanych umiejętnościach oraz efekty ciężkiej pracy ich oraz nauczycieli prowadzących. Ten wszechstronny rozwój PSM w Gorlicach im I. Paderewskiego jest możliwy dzięki wysiłkowi i przedsiębiorczości wykwalifikowanej i zaangażowanej w pracy z dziećmi kadry pedagogicznej. To dzięki niej szkoła zawdzięcza wysoki poziom nauczania. Oni to, dzięki swojej osobowości i pedagogicznym umiejętnościom stworzyli klimat wspaniałej pracy, równocześnie stając się na długie lata wzorem dla nowych, młodych nauczycieli.
W obecnych czasach autorytetem pedagogicznym w szkole powinien być kreatywny nauczyciel. Swoją bogatą osobowością, otwarciem na świat i innych ludzi pozytywnie wpływa na ucznia, rozwija w nim talent, uwrażliwia na piękno muzyki, daje poczucie bezpieczeństwa, także wychowuje i uczy. Alexander Gucwa
Koncert w PSM w Gorlicach
|