Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   110  111  112  113  114  115  116  117  118   - następna »

Międzynarodowa Konferencja Historyków Lotnictwa

18 maja 2016 r. w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym "Kasztel w Szymbarku", odbyła się Międzynarodowa konferencja naukowa w ramach projektu ,,Od Gorlic po Kaukaz, Lewant Alpy i Adriatyk – czyli lotnictwo na Froncie Wschodnim, nad Bałkanami i na Bliskim Wschodzie 1914-1918”
Konferencja ta była pod honorowym patronatem mgr inż Karola Górskiego - Starosty Gorlickiego a organizatorem był: Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Powiat Gorlicki, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.

Problematyka konferencji dotyczyła wojny powietrznej 100 lat po wydarzeniach z lat 1915-1916 zaś sama konferencja stała się kolejnym ogniwem zapoczątkowanego badawczego łańcucha replica orologi i poprzedzała dwie kolejne międzynarodowe konferencje naukowe przygotowywane na lata 2017 i 2018, mające nawiązywać do ww tematyki w stulecie wydarzeń z historii lotnictwa Wielkiej Wojny z lat 1916/1917 i 19171918.
Opiekę merytoryczną sprawował dr hab. Andrzej Olejko prof. UR - Kierownik Zakładu Historii Wojskowej Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego
Konferencję rozpoczął o godz.9:00 dyr. Muzeum Dwory Gładyszów i Karwacjanów Zdzisław Tohl, po nim wystąpił gość honorowy (Starosta Gorlicki Pan mgr inż. Karol Górski oraz Dziekan Wydziału Socjologiczno-Historycznego UR prof. dr hab. Zdzisław Budzyński)

Panel I prowadził dr Paweł Korzeniowski a w nim wystąpili:

– dr hab. Jerzy Grzybowski – Uniwersytet Warszawski – Polska, Front Wschodni 1915-1916
– dr hab. Andrij Kharuk – Akademia Wojsk Lądowych Lwów – Ukraina, Przemysł lotniczy a wyzwania wojny 1914-1917
– płk. Dr Harald F. Potempa – Zentrum für Militärgeschichte und Sozialwissenschaften der Bundeswehr Potsdam – Niemcy, Niemieckie lotnictwo na Froncie Wschodnim i Bałkanach 1914-1918
– dr hab. Oleksandr Demianiuk – Uniwersytet w Łucku – Ukraina, Lotnictwo w ofensywie Brusiłowa 1916 r.
– dr Maciej Bakun – Uniwersytet Gdański - Polska, Lotnictwo niemieckie na Froncie Wschodnim 1915-1916
– dr Valery Romanenko - Państwowe Muzeum Lotnictwa Ukrainy Kijów – Ukraina, Eskadra Okrętów Powietrznych na Froncie Wschodnim 1915-1916

Panel II prowadził dr hab. Andrij Kharuk a w nim wystąpili:

– Boris Ciglic – Serbia, Serbskie lotnictwo w latach 1915-1916 – historia jego odbudowy i działania wojenne
– dr hab. Andrzej Olejko prof. UR, Uniwersytet Rzeszowski – Polska, Zapomniany Front - działania lotnicze K.u.K. Luftfahrtruppen w kampanii serbskiej 1915 r.
– płk. prof. Dimitar Nedialkov – Dowództwo Bułgarskich Sił Powietrznych – Bułgaria, Bułgarskie lotnictwo na froncie bałkańskim 1915-1916
– David Mechin – Francja, Francuskie lotnictwo na Froncie Salonickim w 1916 r.
– dr Gerald Artl – Österreichisches Staatsarchiv Wien – Austria, Działania lotnicze K.u.K. Luftfahrtruppen na Froncie Włoskim 1915-1916 r.

Panel III prowadził mgr Piotr Mrozowski a w nim wystąpili:

– dr Zbigniew Moszumański – Edukacyjne Centrum Wojska Polskiego – Polska, Obrona przeciwlotnicza na Froncie Wschodnim w okresie Wielkiej Wojny
– Paolo Varriale – Włochy, Lotnictwo na froncie włoskim i nalot na Ljubljanę w 1916 r.
– Matjaž Ravbar - Muzeum Lotnictwa Słowenii Ljubljana – Slovenia, Słoweńcy w c.k. lotnictwie w Wielkiej Wojnie
– Michal Plavec – Narodni Technicke Muzeum Praha – Czechy, „Czeska” Fliegerkompanie 29. Pamiętnik Josefa Žůrovce z frontu rosyjskiego i rumuńskiego - lipiec 1916 - lipiec 1917
– Bohumir Kudlićka – Czechy, Ostatni lotu balonu z oblężonego Przemyśla w 1915 r.
– dr K. Mroczkowski, Uniwersytet Rzeszowski - Polska, Plany rozwojowe lotnictwa niemieckiego na rok 1917 w świetle sprawozdań z lat 1915-1916
Po każdym panelu odbyła się dyskusja a po niej przerwa
O godz.18:00 nastąpiło podsumowanie obrad, zakończenie części naukowej
Międzynarodowa konferencja zakończona będzie wydaniem materiałów pokonferencyjnych.

Międzynarodowa Konferencja Historyków Lotnictwa
Szymbark, 18 maja 2016 r.

"Krzyż Pamięci 1914 - 1920" dla Aleksandra Gucwy
CROSS REMEMBRANCE 1914-1920

W imieniu Sztabu Regimentu, na podstawie Rozkazu nr 127/1/V/2016 działając w oparciu o Regulamin Komisji „Krzyża Pamięci 1914 – 1920” z dnia 24 marca 2016 r. zatwierdzonej w dniu 1 kwietnia 2016 r., mam przyjemność poinformować o przyznaniu Panu Aleksandrowi Gucwie „Krzyża Pamięci 1914 – 1920” z brązowym wieńcem.

„KRZYŻ PAMIĘCI O MIEJSCACH SPOCZYNKU ŻOŁNIERZY POLEGŁYCH W LATACH 1914 - 1920” w imieniu: TRADYCYJNY ODDZIAŁ C. i K. REGIMENTU ARTYLERII FORTECZNEJ No. 2 BARONA EDWARDA VON BESCHI – TWIERDZA KRAKÓW, wręczył Komendant mgr inż. Przemysław Jaskółowski Tit. Obstlt.

Ideą przyświecającą jego ustanowieniu jest chęć wyróżnienia osób, które poprzez swoją obecność na cmentarzach wojennych podtrzymują pamięć o niejednokrotnie bezimiennych ofiarach wojen z lat 1914 – 1920. Krzyż ma być widocznym znakiem troski i zainteresowania obecnie istniejącymi cmentarzami replique montre de luxe z czasów Wielkiej Wojny 1914-1918, wojny polsko-czeskiej z 1919 r., wojen polsko-ukraińskiej czy też polsko-sowieckiej, walk wyzwoleńczych w Karyntii z 1919 r. i innych konfliktów zbrojnych na terenie Europy toczących się w latach 1914-1920. Z naszego doświadczenia wynika, że bardzo często osoby odwiedzające cmentarze wojenne niejednokrotnie dbają o wybrane cmentarze i mogiły żołnierskie w swoim miejscu zamieszkania chroniąc je tym samym przed zatarciem w ludzkiej pamięci. Osoby takie będą w pierwszej kolejności honorowane tym odznaczeniem.

Święto Konstytucji 3 Maja.
Msza za Ojczyznę w kościele parafialnym w Sękowej.

3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski, odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, celebrowana przez ks. proboszcza Janusza Kurasza
Podczas Mszy Św. odnowiono Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, poprzez modlitwę złożoną Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski. Dla przypomnienia, autorem Ślubów Jasnogórskich był Prymas Polski, Kardynał Stefan Wyszyński, zawarty został program odnowy moralnej narodu. Poruszały one wielkie sprawy religijności, moralności i etyki społecznej Polaków.

W tej podniosłej uroczystości udział wzięła jednostka OSP z Sękowej oraz młodzież szkolna z Siar wystawiając poczet sztandarowy. Licznie uczestniczyli mieszkańcy Sękowej i Siar.
Na zakończenie mszy św. zaśpiewano radosną pieśń opartą na tekstach ze Starego Testamentu,,Magnificat „ (Wielbi dusza moja Pana).

A jeszcze dodam że Magnificat jest najcudowniejszym uwielbieniem Boga! Dusza wręcz napełnia się szczęściem samym jej słuchaniem a śpiewanie unosi ją ku Stwórcy. Pamiętam za mojego dzieciństwa zawsze śpiewano Magnificat w kościele i odprawiano w ten sposób Mszę Św., czyli okadzając ołtarz i przodem do Tabernakulum. Czuło się niezwykłość i wielką moc tej mszy.

Posłuchaj ,,Magnificat „ (Wielbi dusza moja Pana).

***

Dziś obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja na pamiątkę uchwalonego przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Obchody święta 3-go maja były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w kwietniu 1919 roku, po przywróceniu Polski na mapy.
Święto Konstytucji 3 Maja było też zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce. Zastąpiono je obchodami Święta 1-go Maja. W styczniu 1951 r. święto 3-go maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.

Święto zaczęło być ponownie obchodzone od roku 1981. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów oraz demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3-go Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Od 2007 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzi również Litwa, która tworzyła w 1791 roku wraz z Polską Rzeczpospolitą.

Msza za Ojczyznę - Sękowa, 3 maja 2016 r.

101 rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami" - rekonstrukcja historyczna w Sękowej

101 lat temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji 2 maja na obiektach sportowo – rekreacyjnych w Sękowej, odbyła się kolejna już rekonstrukcja epizodu Bitwy pod Gorlicami z czasów Wielkiej Wojny.
Podczas I wojny światowej w 1915 roku na ziemi gorlickiej rozegrała się bitwa o przełomowym znaczeniu. Walki pozycyjne trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915. Front rosyjski między Wisłą a Karpatami został przerwany, a w ciągu następnych tygodni wyzwolono większość Galicji łącznie ze Lwowem.

Rekonstrukcja rozpoczęła się o godz. 17.oo, kilka tysięcy osób obserwowało ponad półtoragodzinne widowisko batalistyczne. To już szósta taka inscenizacja w Sękowej. Były więc ostrzały, wybuchy, walki konnicy, potyczki żołnierzy, eksplozje, wszystko to przy pięknej sprzyjającej pogodzie.
Bitwa Gorlicka, w której wojska austro-węgierskie i niemieckie pokonały armię rosyjską, jest uważana za jedną z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej.

Po rekonstrukcji odbył się pokaz taktyki walki Piechoty Pruskiej z kawalerią - 1813 r. w wykonaniu I Pułku Ułanów Krechowieckich z Gładyszowa, wystąpiły zespoły regionalne a po nich odbyła się potańcówka!!

101 rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami" - rekonstrukcja historyczna w Sękowej

Szanowni Państwo – Mieszkańcy Gminy Sękowa i Jej sympatycy

Punkt Przedszkolny „Promyczek” w Ropicy Górnej , jako jedyna placówka przedszkolna z Gminy Sękowa i jako druga z powiatu gorlickiego, bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie „Nasze ekologiczne przedszkole” prezentując wykonanego z materiałów wtórnych „Rowerzystę – Recyklistę” .
Pragniemy zwrócić się do całej społeczności o wsparcie naszej placówki głosami oddawanymi za pośrednictwem strony internetowej - kliknij
Po wpisaniu adresu strony należy w miejscu nazwy miejscowości wpisać Sękowa następnie Szukaj. Gdy ukaże się nasz „rowerzysta” a przy nim gwiazdka – to moment by zagłosować. Należy pamiętać, że naciśnięcie gwiazdki to jeszcze nie koniec – trzeba wpisać swojego e-maila, oddać głos a następnie potwierdzić jego oddanie na swojej poczcie e-mail w przysłanym do Was linku. Bez potwierdzenia głos nie będzie zaliczony.

Nie ponosimy przy tym głosowaniu żadnych kosztów finansowych, wykazujemy się natomiast solidarnością i zaangażowaniem społecznym oraz wspieraniem inicjatyw podejmowanych przez dzieci przedszkolne i ich wychowawców .
Głosowanie trwa do 9 maja i każda pragnąca nas wspierać osoba powinna codziennie do 9 maja oddawać jeden głos.
Zachęcamy do zapoznania się replique hublot z regulaminem konkursu, wykazem nagród, jak również wynikami głosowania w innych środowiskach lokalnych.
Szczerze liczymy na Państwa głosy i z góry dziękujemy – personel Punktu Przedszkolnego „Promyczek”, dzieci i ich Rodzice.