Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   111  112  113  114  115  116  117  118  119   - następna »

101 rocznica Bitwy pod Gorlicami

101 lat temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji w sobotę 30 kwietnia w samo południe na cmentarzu wojskowym nr 91 w Gorlicach, rozpoczęły się uroczystości. Po odegraniu hymnu polskiego, niemieckiego, rosyjskiego i węgierskiego, głos zabrał burmistrz Gorlic Rafał Kukla, który powiedział m.in. ,,wojna oznacza śmierć i często dopiero po jej zakończeniu dostrzegalne jest okrutne żniwo, które rodzi niezgoda. Ta myśl towarzyszyła modlitwie ekumenicznej, w której wzięli udział duchowni – rzymskokatoliccy, greckokatoliccy i prawosławni. Mimo różnic poglądów, wyznania oraz odmiennych barw mundurów poległych, dziś na cmentarzu podkreślono jedność i wspólnie modlono się za osoby, które 101 lat temu oddały tu życie. Następnie odbył się Apel Poległych oraz trzykrotna salwa honorowa, po czym składano wieńce, kwiaty i zapalono znicze.

Po tej części wszyscy przemaszerowali na gorlicki Rynek, by zobaczyć w takt orkiestry wojskowej musztrę paradną w wykonaniu Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Wernisaż wystawy „Wzgórze Pustki”

W ramach obchodów 101. rocznicy Bitwy Gorlickiej w Muzeum Regionalnym PTTK otwarta została nowa wystawa czasowa. 25 kwietnia, odbył się wernisaż wystawy zatytułowany „Wzgórze Pustki” . Ekspozycja obejmuje m.in. zagadnienia związane z walką o wzgórze 449, czyli tzw. Pustki znajdujące się nad miejscowością Łużna. Zmagania o ten „klucz obrony rosyjskiej” 2 maja 1915 roku stały się szczególnie ważnym elementem Bitwy. Odbicie Pustek z rąk rosyjskich powierzone zostało austro-węgierskim pułkom piechoty, 56. i 100., które w większości składały się z Polaków.

Specyfika zmagań na tym odcinku frontu możliwa jest obecnie do odtworzenia m.in. dzięki wspomnieniom płk. Franciszka K. Latinika i gen. Tadeusza J. Rozwadowskiego, i ich relacje pamiętnikarskie zostały przytoczone podczas wernisażu. Ekspozycję wzbogaciły także odznaczenia, plakiety oraz fotografie.

Specjalne miejsce zajęły zdjęcia archiwalne i współczesne przedstawiające cmentarz wojenny nr 123, założony właśnie na zboczu Pustek. Ta żołnierska nekropolia, największa tego typu w Galicji zachodniej zasługuje na szczególną uwagę. Znaczenie tego miejsca jako świadka historii, nie tylko w wymiarze lokalnym, dostrzegła Komisja Europejska przyznając obecnie cmentarzowi prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego .

PASCHA NA ŁEMKOWSZCZYŹNIE - 2016

Pascha - bo tak nazywana jest Wielkanoc przez prawosławnych i grekokatolików - wypada w tym roku ponad miesiąc, po świętach w obrządku rzymsko-katolickim.
Zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim, święto to obchodzi się nieco później niż u katolików, choć czasami obchodzone jest razem.
Jest to dzień radosny, związany z początkiem wiosny, który mieszkańcy na ogół spędzają z rodziną. Ścisły post obowiązuje w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W Wielki Piątek w cerkwiach czytane są fragmenty Pisma Świętego przedstawiające Mękę Pańską.

W sobotę, podobnie jak w Kościele katolickim, następuje poświęcenie pokarmów. Prawosławni święcą jajka - symbol życia, a także wielkanocne baby i paschę, czyli potrawę z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odbywają się nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni. Wówczas wierni obchodzą cerkiew trzymając w rękach świece. Msza trwa kilka godzin.

Niedziela powinna zacząć się od radosnego bicia dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Należy wtedy złożyć bliskim życzenia z okazji Wielkanocy - trzykrotnie całując w policzek -słowami: "Christos woskresie" (z języka cerkiewno-słowiańskiego - Chrystus zmartwychwstał), na co odpowiada się "Woistinu woskresie" (Zaprawdę zmartwychwstał). Wierni obdarowują się wówczas kolorowymi pisankami, a także innymi drobnymi prezentami, mającymi sprzyjać szczęściu.

Według Prawosławnych dobry gospodarz na Wielkanoc ma zadbać o to, aby stół prezentował się uroczyście, a jedzenie było smaczne. Dawniej w dniu Paschy podawało się pieczone jagnię, szynkę lub cielęcinę. Obecnie rodzaj potraw ma już mniejsze znaczenie, choć nadal nie przygotowuje się przy tym święcie dań z ryb. Wszystkie serwowane potrawy muszą kojarzyć się z urodzajem.

W Poniedziałek Wielkanocny w Cerkwi odbywa się obrzęd przygotowania krzyżma. Olej ten składa się około 50 olejków i wonnych ziół. Proces przygotowania krzyżma trwa trzy dni. Przeprowadza się go tylko w czasie Wielkiego Tygodnia. Krzyżmo jest potem używane do namaszczenia podczas chrztu i konsekracji ołtarzy.

Na terenie gminy Sękowa ponad tysiąc mieszkańców jest wyznania prawosławnego i greckokatolickiego. Dla łemków jest to najważniejsze święto w roku, bardzo pięknie śpiewają ,,Święto świąt i uroczystość uroczystości"

PS

Христос Воскрес! "Світло в темряві світить, і темря ва не обгорнула його, щоб повірили всі, що Він - Світло правдиве яке просвітлює кожну людину, що приходить на світ" Ів. (1,5,7 і 9) Веселого, Здорового і Щасливого Празника Пасхи цілому світу бажаєт - Alexander Gucwa

Chrystus Zmartwychwstał "Światłość w ciemności świeci, i ciemność nie pochłonęła go, aby wszyscy uwierzyli, że On jest Światłością prawdziwą, jaka oświeca każdego człowieka, który przychodzi na świat" Wesołych, Zdrowych i Szczęśliwych Świąt Wielkanocnych całemu światu życzy Alexander Gucwa.

Zapraszamy do Wysowej łyżworolkarzy, nartorolkarzy i maratończyków.

21 maja 2016 r. w sobotę, w Wysowej Zdroju rozegrane zostaną zawody rolkarskie i nartorolkarskie - Roll and Ski 2016, a w niedzielę 22 maja zawody biegowe w tym II edycja Maratonu Beskidu Niskiego na trasie z Gorlic przez Sękową i Magurę Małastowską do Wysowej.
Regulaminy i zapisy na stronie - kliknij oraz TU - kliknij

Zawody odbywają się w ramach weekendu na sportowo w Gorlicach i Wysowej-Zdroju i w ramach corocznego Weekendu Naftowego, na Ziemi Gorlickiej regionie historycznie związanym ze światowymi początkami przemysłu naftowego oraz osobą Ignacego Łukasiewicza, nestora naftownictwa na Ziemiach Polskich. Ziemia Gorlicka to także historia I wojny światowej, zabytki architektury drewnianej i przyroda Beskidu Niskiego.

Medale dla zawodników K2 Roll and Ski oraz MBN już zaprojektowane. Teraz jadą do odlewni. Warto choćby dla nich przyjechać w maju do Gorlic i Wysowej Zdroju.

Szkolny Turniej Ekologiczny w Sękowej

Jednym z ważnych zadań współczesnej szkoły jest wykształcenie u uczniów świadomości ekologicznej i właściwych postaw wobec otaczającej ich przyrody. Jeśli nauczymy dzieci szacunku i miłości do wszystkiego, co żyje – może w przyszłości znikną problemy związane z ochroną środowiska naturalnego. Aby tego dokonać należy już od wieku przedszkolnego prowadzić edukację ekologiczną uczniów. Dzieci najchętniej i najszybciej uczą się poprzez zabawę - powiedziała organizatorka turnieju, naucz. przyrody i biologii Gabriela Kolotyło. Właśnie w formie zabawy przebiegał Szkolny Turniej Ekologiczny zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, który odbył się 22 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Sękowej. W turnieju tym uczestniczyły dzieci i młodzież od pierwszej klasy szkoły podstawowej do pierwszej gimnazjalnej. Każdą klasę reprezentowała czteroosobowa drużyna a pozostali uczniowie aktywnie dopingowali. Zespoły były podzielone na dwie kategorie wiekowe.

Celem turnieju było krzewienie kultury i postawy ekologicznej oraz uświadomienie problemów związanych z ekologią, zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne, zaktywizowanie młodzieży do działań na rzecz ochrony środowiska, ukazanie różnorodności działań podejmowanych na rzecz ochrony klimatu i zagadnienia związane z energią odnawialną.

Zadaniem każdego zespołu klasowego przed turniejem było przygotowanie plakatu o tematyce ekologicznej oraz wykonanie przedmiotów użytecznych z surowców wtórnych. Fantazja dzieci nie znała granic.
W dniu turnieju uczestnicy wzmagali się z różnorodnymi konkurencjami:
• testy i quizy ekologiczne
• krzyżówki
• zagadki
• rozpoznawanie roślin i zwierząt chronionych
• rozpoznawanie symboli parków narodowych Polski
• rozsypanki wyrazowe
• układanie haseł

Wszyscy uczniowie rozwiązywali poszczególne konkurencje a zakres wiedzy zdecydowanie wykraczał poza podstawę programową. Uczniowie nie tylko mogli się pochwalić posiadaniem podstawowej wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska, ale także musieli wykazać się własną inicjatywą w rozwiązywaniu wielu problemów ekologicznych.
Wszyscy świetnie się bawili, jednocześnie pogłębiając swoją wiedzę z zakresu ekologii. Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w turniejach tego typu, gdyż pytania są związane z codziennym życiem gucci borse imitazioni w przyjaźni ze środowiskiem.

W końcowej klasyfikacji zwycięzcami w kategorii klas I – IV została klasa II b a w kategorii V – I gimn. klasa V. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez dyr. szkoły Bogusława Diducha. Wszystkie uczestniczące zespoły otrzymały dyplomy i słodycze.

Na zakończenie turnieju pani Gabriela Kołotyło zwycięzcom i wszystkich pozostałym uczestnikom konkursu serdecznie pogratulowała i życzyła dalszych sukcesów!

Szkolny Turniej Ekologiczny w Sękowej