Newsy:

znalezionych: 1353 na 271 stronach
« poprzednia -   4  5  6  7  8  9  10  11  12   - następna »

14 LUTEGO 1942 R. POWSTAŁA ARMIA KRAJOWA

81. lat temu, 14 lutego 1942 r., Naczelny Wódz generał broni Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Dowódcą Armii Krajowej został generał brygady Stefan Rowecki „Grot”. Celem utworzenia Armii Krajowej było scalenie polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych, podporządkowanie ich rządowi RP w Londynie oraz włączenie w struktury Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Armia Krajowa stała się konspiracyjnym Wojskiem Polskim działającym w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, osiągając latem 1944 roku ok. 350-380 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy oraz cywilnych konspiratorów.Obszar działania AK obejmował tereny II Rzeczpospolitej okupowane przez Niemców i Sowietów.
Armia Krajowa była największym oraz najlepiej zorganizowanym podziemnym wojskiem w okupowanej Europie.Armia Krajowa została rozwiązana przez ostatniego Dowódcę gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” rozkazem wydanym 19 stycznia 1945 roku.

Dzień Kobiet w GOK w Sękowej z udziałem Marzeny Kipiel - Sztuka

W niedzielę 5 marca 2023 r. o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej, odbył się tradycyjny Gminny Dzień Kobiet i Mężczyzn, który w tym roku należał do wyjątkowych. Wszystko za sprawą Marzeny Kipiel – Sztuka, polskiej aktorki, której popularność przyniosła rola Halinki Kiepskiej w serialu Świat według Kiepskich.
Pani Marzena miała świetny kontakt z publicznością, która dosłownie się w niej zakochała. Było kameralnie, wesoło i jak powiedziała sama artystka: rodzinnie. Opowiadała o pracy w serialu, kolegach aktorach, młodości. Pewnie niewielu spośród gości nie wiedziało, że artystka jest absolwentką technikum budowlanego. Z humorem opowiedziała, jak przyszło jej się zmierzyć z murowaniem ścianki i egzaminami praktycznymi i techniczną maturą.

Jak pisze Pani Halina Gajda był też lokalny akcent. Nie sękowski, a bobowski. Trzeba bowiem wiedzieć, że pani Marzena ma w pewnym sensie korzenie w Gorlickiem. W Brzanie mieszkali bowiem jej dziadkowie. Gdy padło pytanie: czy jest ktoś z Bobowej, do odpowiedzi natychmiast zgłosił się Aleksander Gucwa, dzisiaj sękowianin, ale z rodzinnymi korzeniami właśnie z Bobowej.

Oprócz udzielonego wywiadu przeprowadzonego przez prowadzącego - Marka Czarnotę, pani Marzena wykonała swoje autorskie utwory. Aktorka zaśpiewała kilka piosenek, a muzycznie towarzyszył jej zespółLoma z Mirosławem Bogoniem. Panowie błyskawicznie zyskali sobie jej serdeczność. Co więcej, kilkakrotnie podkreślała ich muzyczny profesjonalizm. Występy zostały przyjęte gromkimi brawami.

Ten niezwykły wieczór dedykowany był paniom z okazji zbliżającego się ich święta, ale też panom – wszak i oni mają swoje miejsce w kalendarzu.
Wśród gości znaleźli się Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Moroń, Radny Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń, lokalne media i mieszkańcy Gminy Sękowa. Zebrani mogli się delektować słodkimi torcikami truskawkowymi przygotowanymi specjalnie na tę okazję, a każda z pań została obdarowana tulipanem, które osobiście wręczali obecni na uroczystości panowie.

PS

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto ustanowione w 1910 r. dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 r. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wówczas 129 kobiet.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

XVII Spotkanie Noworoczne w gminie Sękowa

W poniedziałek 30 stycznia 2023 r. o godz. 16.00 w Gospodzie Magurskiej w Małastowie, odbyło się tradycyjne XVII Spotkanie Noworoczne, organizowane przez Wójta Gminy Sękowa Małgorzatę Małuch oraz Przewodniczącą Rady Gminy Sękowa Bogusława Moronia , podsumowujące miniony rok oraz przedstawiające plany i założenia na rok 2023 w Gminie Sękowa. Dyr. GOK w Sękowej Iwona Tumidajewicz w towarzystwie Marka Czarnoty, wystąpili w roli konferansjerów, którzy przywitali zaproszonych gości i przedstawili program spotkania.

Na Spotkanie Noworoczne przybyło ponad 100 gości, w tym dwie posłanki Barbara Bartuś i Urszula Nowogórska, Vicewojewoda Mał. Ryszard Pagacz i Starosta Gorlicki Maria Gubała. Do Małastowa przyjechał także Robert Kieć , dyrektor Magurskiego Parku Narodowego i Piotr Ostrowski, zastępca komendanta powiatowego KP PSP w Gorlicach. Uczestniczyli również księża, nauczyciele, przedstawiciele instytucji samorządowych, radni, reprezentanci Stowarzyszeń, Dyrektorzy Jednostek Gminnych, Sołtysi Gminy Sękowa, prezesi i przedstawiciele spółek, przedsiębiorcy oraz liczna rzesza mieszkańców gminy.

Głos zabrała Pani wójt, która podziękowała posłankom, Panu wojewodzie i Pani Staroście za owocną współpracę na rzecz rozwoju naszej gminy. Następnie wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch przedstawiła podsumowanie roku 2022 w zakresie wykonania budżetu, realizowanych inwestycji, oświaty, pomocy społecznej, wydarzeń kulturalnych i sportowych, realizacji Funduszu Sołeckiego. Po prezentacji głos zabrali goście, którzy podkreślali z uznaniem dla zrealizowanych inwestycji, życzyli samorządowcom wytrwałości w dążeniu do nieustannego rozwoju gminy Sękowa. Poseł Urszula Nowogórska podkreśliła również, że ilekroć odwiedza Sękową, za każdym razem pozostaje pod wrażeniem atmosfery serdeczności i otwartości.

Po przemówieniach odbył się koncert zespołu ,,Wspak”, który wykonał kolędy i pieśni para-liturgiczne aranżowane do instrumentów w języku łemkowski, ukraińskim i polskim.
Po koncercie wręczone zostały okolicznościowe nagrody. Po raz pierwszy były to srebrne statuetki w formie skrzydeł. Jak tłumaczyła Iwona Tumidajewicz, szefowa lokalnego ośrodka kultury, mają one nawiązywać do orlika, który z kolei jest symbolem gminy. Nie było jednej nagrody głównej jak to zazwyczaj bywa, a cztery równorzędne statuetki w czterech dziedzinach. Przed rozdaniem wójt gminy powiedziała:,, To jest ten czas, żeby słowo "dziękuję" wybrzmiało, czas, żeby podziękować wszystkim, którzy poświęcają się dla dobra innych mieszkańców. Naszą siłą jesteśmy wszyscy razem. Siła jest w stowarzyszeniach, które działają na terenie gminy. Siła jest w ludziach i w jedności. Największym bogactwem gminy są ludzie, jesteście Wy, Państwo”

Statuetki otrzymali :

• Aleksander Gucwa ( Historia i Nauka ) - za całokształt działalności, zwłaszcza w dziedzinie historii gminy, twórcy lokalnego portalu informacyjnego - www.sekowa.info
• Katarzyna Tokarz - sołtys Ropicy Górnej ( Aktywność Społeczna ) - za wielkie zaangażowanie w działalność lokalnej społeczności
• Kacper Malisz ( Kultura i Tradycja ) - za działalność i osiągnięcia muzyczne
• Daria Szkurat ( Sport ) - za sukcesy w biegach narciarskich
Ponadto specjalne wyróżnienia otrzymały Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia działające na terenie gminy Sękowa.
Wzniesiono noworoczny toast.

W dalszej części spotkania zebrani spędzili swój czas na wspólnych rozmowach, dzieląc się przy okazji swoimi doświadczeniami i planami na przyszłe lata a zespół lokalny ,,Loma” prowadzony przez Pana Mirosława Bogonia zaśpiewał zebranej publiczności piosenki polskie współczesne i z lat XX.
Gospodarze przygotowali poczęstunek i pięknie udekorowali salę.

Od autora:

Spotkania Noworoczne w Gminie Sękowa to wieloletnia tradycja. Służą one przede wszystkim wymianie poglądów i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, samorządowcami i mieszkańcami. Jest to także doskonała okazja do podsumowania całorocznej pracy, przedstawienia najważniejszych zadań, które udało się zrealizować w roku minionym - oraz zastanowienia nad tym, co jeszcze jest do zrobienia.
„Jestem zaszczycony tym, że otrzymałem nagrodę ,,Srebrne Skrzydła". To wielkie wyróżnienie. Niech przyjaźń budowana latami, cementuje wspólnymi naszymi działaniami.! Przesyłam serdeczne pozdrowienia i życzę wielu sukcesów!"
Alexander Gucwa

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

AGNIESZKA BANAŚ TRIO - KONCERT KOLĘD I PROMOCJA PŁYTY "ZAPACH ZIEMI"

W piątek 27 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 w Dworze Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, odbył się koncert kolęd w wykonaniu Agnieszki Banaś Trio. Podczas koncertu promowała płytę "Zapach ziemi".
Artystka zagrała z muzykami biorącymi udział w produkcjach jazzowych, folkowych i rozrywkowych, z Romanem Wierciochem - pianistą i kompozytorem i Grzegorzem Klimczakiem - basistą i realizatorem dźwięku. Zaprezentowali tradycyjne kolędy życzące i pastorałki, ale nie zabrakło także kolęd znanych i lubianych. Zgodnie z zapowiedzią pojawił się również materiał autorski, kompozycje pełne poezji i czułych dźwięków, które przez koneserów muzyki zostały przyjęte z owacją.

Agnieszka Banaś - wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Występuje w spektaklach i widowiskach teatralnych. Tworzy muzykę oscylującą wokół szeroko pojętego folku, muzyki poetyckiej i piosenki autorskiej. Właśnie wydała debiutancką płytę pt. "Zapach ziemi". Współpracuje z różnymi muzykami i zespołami, występował na licznych koncertach w kraju i za granicą.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ*** Na prośbę Agnieszki Banaś film został usunięty!!

Daria Szkurat z Bartnego z dwoma medalami na Mistrzostwach Polski Seniorów w narciarstwie biegowym.

W Zakopanem rozdano pierwsze w sezonie zimowym 2022/2023 medale Mistrzostw Polski Seniorów w biegach narciarskich. W pierwszym dniu na starcie stanęło 49 zawodniczek, które rywalizowały w biegu na dystansie 5 km techniką klasyczną. Zwyciężyła Weronika Kaleta z klubu LKS Markam Wiśniowa-Osieczany a wicemistrzynią Polski została Daria Szkurat z Bartnego, gmina Sękowa, pow. Gorlice, która obecnie reprezentuje klub KS Chochołów, trenująca pod okiem trenera Edwarda Budnego. Daria tym samym zdobyła pierwszy w karierze medal w Mistrzostwach Polski Seniorek.
Na pewno trudno było wywalczyć ten medal, ale naprawdę bardzo dobrze biegło mi się dzisiaj i rywalizowało z dziewczynami. Trasa była bardzo wymagająca, ale mieliśmy świetne warunki. Trasa i tory były bardzo dobrze przygotowane i po prostu fajnie się biegło w takich warunkach – podkreśliła Daria Szkurat.
Końcówka biegu była już dla mnie ciężka, bo bardzo mocno rozpoczęłam drugie koło i trudno było utrzymać tempo do końca, ale myślę, że mogę być z siebie zadowolona – dodała.

WYNIKI KOBIET - 5 km CT

1. Weronika Kaleta - LKS Markam Wiśniowa Osieczany - czas 14:09,8 min
2. Daria Szkurat - KS Chochołów - strata 20,6 sekundy
3. Karolina Kaleta - LKS Markam Wiśniowa Osieczany - strata 47,9 sekundy

Bieg ukończyło 48 zawodniczek.

W drugim dniu zawodniczki rywalizowały w biegu na dystansie 10 km techniką dowolną (łyżwa), Daria Szkurat nie dała rywalkom żadnych szans i pewnie triumfowała, w ten sposób zapisała się w historii polskich biegów narciarskich. 18 letnia Daria po raz pierwszy w karierze zdobyła dwa medale w Mistrzostwach Polski Seniorów.

WYNIKI KOBIET 10km FT:

1. Daria Szkurat - KS Chochołów - czas 26:46,9 min
2. Karolina Kaleta - LKS Markam Osieczany - strata 1:02,7 minuty
3. Andżelika Szyszka - MKS Halicz Ustrzyki Dolne - strata 1:06,9 minuty

Bieg ukończyło 47 zawodniczek

PS

Z kronikarskiego obowiązku odnotuję że Daria Szkurat pochodząca z miejscowości Bartne, gmina Sękowa, pow. Gorlice, uczęszczała do Szkoły Podstawowej w Sękowej, była zawodniczką UKS ,,Maraton” startowała w licznych zawodach lekkoatletycznych, brała udział w letnich obozach sportowych w Pucku, trenująca pod okiem trenera Aleksandra Gucwy, długoletniego nauczyciela w-f w SP w Sękowej.

Daria życzę Ci kolejnych sukcesów! Rozwijaj się i osiągaj zamierzone cele. Stawiaj sobie coraz wyżej poprzeczkę! POZDRAWIAM

... a oto kilka wspomnień z obozu sportowego w Pucku