Newsy:

znalezionych: 1316 na 264 stronach
« poprzednia -   3  4  5  6  7  8  9  10  11   - następna »

5 ChyżoGranie w Krzywej

W sobotnie popołudnie 4 września 2022 r. o godz. 15.00 obok Chyży u Hani w Krzywej, odbyło się 5 ChyżoGranie czyli spotkanie z muzyką – poezja śpiewana i tradycyjne pieśni łemkowskie.
W piątym cyklu spotkań z muzyką ChyżoGranie wystapiły następujące zespoły:
1. Kapela spod Rubani
2. Hudacy
3.Wszystkiego Najlepszego

W trakcie koncertu można było skorzystać z pieczenia kiełbasek przy ognisku jak również zakosztować przysmaki z kuchni Chyży Hani, było stoisko z rękodziełem a dla dzieci przejażdżki konne. Licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami oklaskiwała występujące zespoły.
Kapela spod Rubani to młody zespół, który działa niespełna 3 lata, ale odwiedzając ważne festiwale z kręgu piosenki turystycznej i poezji śpiewanej rzadko wraca z pustymi rękami.
Trzy wyjątkowe głosy (Michalina Buczyńska, Anna Borkowska i Marcelina Wojtoń), poezja Tadeusza Gajewskiego, Edwarda Lechety, akordeon Bartosza Głowackiego oraz niezwykła muzyka i aranżacja Wojciecha Pelczara, to za każdym razem podróż w świat łemkowskiej muzyki, obyczajów oraz wędrówka do magicznych miejsc w Beskidzie Niskim. Wszystkie te muzyczne cudeńka powstają zwykle w niesamowitych okolicznościach przyrody - w magicznym Olchowcu.

Hudacy

Zespół w roku 2018 był „świadkiem” narodzin Chyży Hani. Tak jak kiedyś wędrowni muzykanci ze wszystkich zakątków Karpat, Hudacy chcą zatrzymać brzmienia, klimat i charakter pieśni, które wykonują w różnych językach. Wędrują, koncentrując na łemkowskich watrach, na spotkaniach z kulturą łemkowską oraz na wszelkich imprezach, które kultywują i dbają o zachowanie tradycji i kultury ludowej w oryginalnych pieśniach. „Hudacy” to anielski głos Anny Kwas, akordeon i śpiew Jarka Mazura (także błyskotliwe opowiastki na temat śpiewanych historii), kontrabas Kuby Augustyna, skrzypce Sylwi Gołębiewskiej.

Wszystkiego najlepszego

Zespół przyjechał z Bydgoszczy, powstał pod koniec lat osiemdziesiątych, więc…oj dużo tego wędrowania było. A tym razem jest to Beskid Niski. Obecny skład zespołu to, jak napisali- „prawie jak sprzed lat”: Justyna Rzeźnikowska (śpiew, perkusja), Beata Łapicka (śpiew), Maciej Rzeźnikowski (śpiew, gitara), Grzegorz Bielawski (śpiew), Tomasz Keszkowski (harmonijka, gitara, śpiew), Iwo Jankowski (gitary, śpiew), Sławek Szymeczko (gitara).
Zaśpiewali o tym, że „ w życiu potrzebny wiatr w plecy” i że „ wszystko można ocalić”, o doganianiu szczęścia, o domu pachnącym chlebem i tulipanami i namiocie z chmur, a scena pod Chyżą z pewnością była idealnym tłem do tych historii.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘC

W 78. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników Halifaxa w Krzywej-Banicy

W poniedziałek 29 sierpnia 2022 r. w kościele p.w. NMP w Krzywej, rozpoczęły się uroczystości związane z 78. rocznicą zestrzelenia polskiej załogi z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, bombowca Halifax, który niósł pomoc walczącej Warszawie. Samolot został zestrzelony 28 sierpnia 1944 r w rejonie Banicy/Krzywej w gminie Sękowa, pow. Gorlice.
Śmierć poniosło wówczas 7 polskich lotników, zginęli: dowódca ppor. pilot Kazimierz Widacki , kpt. nawigator Franciszek Omylak, ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ozga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz małopolski, powiatu, lokalnych samorządów, księża, kombatanci, Wielka Loża Narodowa Polski, przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej, harcerze, leśnicy, mieszkańcy gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, a przede wszystkim rodziny poległych lotników.
O godz. 12.00 rozpoczęła się Msza Św. w kościele w Krzywej w intencji poległych załóg lotniczych oraz w intencji wszystkich żyjących lotników z okazji ich święta, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. proboszcza Grzegorza Żywca z parafii Smerekowiec. Wygłosił też Homilię. W koncelebrze uczestniczył ks. proboszcz Adam Prącik z parafii Małastów.

Po mszy św. zabrały głos Panie Posłanki: Urszula Nowogórska i Elżbieta Zielińska a Aleksander Gucwa odczytał list przesłany przez Panią Poseł Barbarę Bartuś. Następnie zabrał głos Sekretarz UG w Sękowej Pan Michał Diduch oraz Przew. Rady Gminy Pan Bogusław Moroń – wszyscy wypowiadali się o bohaterskiej śmierci Polskich Lotników, którzy nieśli pomoc walczącej Warszawy.

Następnie Aleksander Gucwa, prowadzący uroczystość, nawiązał do tragicznej śmierci polskiej załogi a osobom i organizacjom najbardziej zaangażowanych w organizację uroczystości na przestrzeni ostatnich lat wręczył książki o 1586 ESP pt. ,,Powroty Znad Domu” Krzysztofa Mroczkowskiego.

Następnie delegacje udały się pod pomnik 7 polskich lotników w przysiółku Banica, wysłuchano Hymn Lotników, płk pil. Stanisław Wojdyła przeprowadził Apel Poległych a następnie złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem.
W uroczystości 78 rocznicy licznie uczestniczyli członkowie SSLW RP z Krakowa oraz z powiatu gorlickiego: Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha, Dariusz Duran.
Wartę przy pomniku wystawili harcerze z Uścia Gorlickiego i druhowie z OSP Gmina Sękowa

Poczty sztandarowe wystawili:

1. SSLW RP Kraków –Zbigniew Kolega, płk. Szczepan Kurpisz, Kazimierz Sacha
2. Nadleśnictwo Gorlice - Krzysztof Igielski, Przemysław Maczuga i Marcin Widłak
3. OSP Sękowa - Dh. Paweł Baranowskii, dh. Mateusz Slezak i dh. Michał Slezak -
4. Drużyna harcerska z Uścia Gorlickiego – Dh. Janusz Baniak

Dziękuję serdecznie przybyłym mediom a w szczególności Panu Maciejowi Trybusowi z Regionalnej Telewizji Gorlickiej, który co roku jest z nami jako wolontariusz! Dziękuję telewizji Gorlice.tv i Panu Darkowi Duranowi.

WIEŃCE I WIĄZANKI KWIATÓW ZŁOŻYLI:

1. Wiązankę kwiatów złożyła Pani Poseł Urszula Nowogórska
2. Wiązankę kwiatów złożyła Pani Poseł Elżbieta Zielińska
3. Wieniec w imieniu mieszkańców Gminy Sękowa złożyli: Pan Michał Diduch – Sekretarz UG Sękowa, Bogusław Moroń – Przew. Rady Gminy Sękowa oraz Skarbik UG Sękowa Pani Katarzyna Rak – Wachowska
4. Wiązankę kwiatów złożyła Starosta Gorlicki Pani Maria Gubała
5. Kwiaty złożyli członkowie Rodzin Lotniczych: (3)
• W imieniu wnuka Michała Omylaka z rodziną (Wrocław) wiązankę kwiatów złożyła Czesława Sacha
• W imieniu Frances Gates (Sydney) wiązankę kwiatów złożyła Krystyna Gucwa
• Kazimierz Widacki z Krakowa
8. Wiązankę kwiatów złożyło Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego – Prezes Zbigniew Burnat, Józef Kozioł, Gorczyca Stanislaw i Biskupek Edward
9. Wiązankę kwiatów w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice, złożył pan Krzysztof Szadkowski
10. Wiązankę kwiatów złożył Ted Maryniak z USA
11. Wiązankę kwiatów złożyła Agnieszka Kęska i ppor. Krzysztof Kęska z 1 Bazy LT Warszawa
12. Wiązankę kwiatów złożył Wacław Ligęza Burmistrz Bobowej
13. Wiązankę kwiatów złożyli Wójtowie Gminy Pleśna – Pan Józef Knapik i Ryszard Stankowski - vice
14. Wiązankę kwiatów złożyło Nadleśnictwo Gorlice - Leśnictwo Wołowiec – Ziemba Krzysztof
15. Wiązankę kwiatów złożył por. Józef Gucwa Stowarzyszenie Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu
16. Wiązankę kwiatów złożyło Bractwo Rycerskie z Bobowej – Kowalski Kazimierz, Tarasek Tomasz i Jabłoński Wiesław
17. Wiązankę kwiatów złożyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Gładyszowie
18. Wieniec od mieszkańców wsi Krzywa złożyła sołtys Pani Izabela Floryan
19. Wiązankę kwiatów złożyła Wielka Loża Narodowa Polski – były Namiestnik Bogdan Popławski
20. Wiązankę kwiatów złożył Tadeusz Furmanek z Jasła w imieniu Jacka Orchela z Anglii, który reprezentuje Fundacje Rodzin Lotników Polskich - wiązankę złożył w dniu 30.08.2022 r.

Po złożeniu kwiatów organizator zaprosił wszystkich na lotniczą grochówkę, w nowo wybudowanym ośrodku narciarstwa klasycznego w Krzywej.

Nieco historii

Wieczorem 27 sierpnia 1944 r. załoga ppor. pil. Kazimierza Widackiego wystartowała z Brindisi (Włochy) na swoje piąte zadanie. Wystartowała na wypożyczonym samolocie HP Halifax FS-P w składzie: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek, sierżant radiooperator Jan Ożga i sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk. Załoga należała do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, która niosła pomoc dla Powstania Warszawskiego. Zadanie bojowe wykonali, zrzucili 10 pojemników i 10 paczek z bronią, amunicją, lekarstwami itp. Zginęli w drodze powrotnej, ich samolot został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec Ju-88 nocą z 27 na 28 sierpnia 1944 r. na granicy Banicy z Krzywą w Beskidzie Niskim. Od wybudowania nowego pomnika w 2009 r. co roku odbywają się uroczystości patriotyczno - religijne, na które serdecznie zapraszam!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZESPÓŁ "WSPAK" KONCERTUJE W CERKWI W BARTNEM

W niedzielne popołudnie 28 sierpnia o godz. 15:00 w cerkwi greckokatolickiej w Bartnem, odbył się koncert zespołu "Wspak". W tym pięknym koncercie znalazły się pieśni paraliturgiczne, pieśni łemkowskie i ukraińskie, aranżowane do instrumentów.
Zespół „Wspak” to duet założony w 2018 roku przez dwie przyjaciółki, Adriannę Marię Kafel i Aleksandrę Purę-Cidyło. Ich wspólne muzykowanie zaczęło się jednak znaczenie wcześniej, około 2006 roku, jeszcze w czasach gimnazjalnych. Wspólne poszukiwania oraz podobna wrażliwość muzyczna skłoniła artystki do stworzenia własnych, autorskich aranżacji znanych kresowych pieśni. Repertuar duetu to głównie muzyka kresów wschodnich, dokładniej terenów nazywanych przez Kolberga Podlasiem „Ruskim” ze swoistą mową powstałą w wyniku zmieszania języków białoruskiego, ukraińskiego i polskiego oraz Łemkowszczyzny.

Początki zespołu „Wspak” były czysto wokalne. Z potrzeby wzbogacenia harmonii oraz poszerzenia środków wyrazowych z biegiem czasu dołączone zostały instrumenty smyczkowe takie jak: skrzypce, wiolonczela, suka biłgorajska, fidel płocka czy wspak. Ten ostatni, autorstwa Andrzeja Króla, przypominający wyglądem wiolonczelę jednak zbudowany „na wspak” regułom lutniczym, zainspirował artystki do przyjęcia słowa „Wspak” na nazwę zespołu. Dwoistość znaczeniowa idealnie oddaje charakter i sposób bycia zespołu: „To krok w odwrotną stronę do ciągłego biegu po muzyczną doskonałość, o którą każda na swój sposób walczy od wielu lat. Wspak to nasza ucieczka od ćwiczeń i presji w coś, co tworzy muzykę od początku jej istnienia - w miłość do słuchaczy i siebie nawzajem”.

Aleksandra Pura – Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ukończyła wydział Dyrygentury Chóralnej Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej oraz wokalistykę jazzową. Laureatka wielu konkursów wokalnych.

Adrianna Maria Kafel - Absolwentka studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli (prof. Dorota Imiełowska), fideli kolanowych (prof. Maria Pomianowska) oraz wiolonczeli barokowej (prof. Teresa Kamińska). Występowała jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy na wielu koncertach w kraju i za granicą. Laureatka licznych konkursów kameralnych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Kacper Malisz zwyciężył w prestiżowym konkursie skrzypcowym!

Nasz krajan pochodzący z Męciny Małej, gmina Sękowa, Kacper Malisz został zwycięzcą prestiżowego, międzynarodowego konkursu dla skrzypków i skrzypaczek Seifert Competition! Dodatkowo Kacper otrzymał specjalną nagrodę dla najlepszego polskiego skrzypka wręczoną przez Europejskie Centrum Muzyczne Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Kacper wielu osobom może być znany z Kapeli Maliszów z Męciny Małej. Serdecznie gratulujemy!

Seifert Competition odbywa się od 2014 roku, a obecna edycja jest piątą. W zmaganiach wzięli udział uczestnicy z Polski, Francji, Portugalii, USA i Brazylii, a oceniało ich międzynarodowe jury, w którym znalazły się takie sławy jak Miroslav Vitouš, Mark Feldman i Michał Urbaniak.

Kacper Malisz (ur. 03.10.1999)

Skrzypek, kompozytor. Poprzez tradycje rodzinne głęboko związany z muzyką tradycyjną. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat. Od 13 roku życia czynnie koncertuje i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych instrumentalistów polskiej sceny folkowej. Jego muzyka to swego rodzaju próba nowoczesnego spojrzenia na muzykę ludową, z jednoczesnym zachowaniem jej tradycyjnego rdzenia. To przykład jak z ekstatycznych tematów mazurkowych, transowych oberków i szalonych polek, można stworzyć muzykę współczesną, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Oprócz działalności jako lider rodzinnego zespołu pracował z takimi artystami i zespołami jak m.in: Atom String Quartet, Krzesimir Dębski, Michał Tokaj, Michał Barański, Krzysztof Ścierański, Jan Smoczyński. Wielokrotnie nagradzany przez najważniejsze festiwale i czasopisma, takie jak festiwal Nowa Tradycja (trzykrotnie), magazyn Songlines (czterokrotnie). Wraz z autorskim trio koncertował w Malezji, Niemczech, Portugalii, Estonii, Finlandii, Wlk. Brytanii, Irlandii, Czechach, Danii, Belgii, na Ukrainie, Węgrzech, Słowacji. Obecnie student klasy skrzypiec Mateusza Smoczyńskiego, na wydziale Jazzu i World Music UMFC w Warszawie.
Źródło: Seifert Competition

XVI Gminne i Parafialne dożynki w Gminie Sękowa

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w Dniu Święta Wojska Polskiego tj. 15 sierpnia odbyły się po raz XVI Gminne i Parafialne Dożynki, które rozpoczęły się o godz.10.30-tej od Mszy św. dziękczynnej w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, koncelebrowaną przez ks. Proboszcza Jacka Piroga i celebransa Bartłomieja Ołyńca W homilii ks. proboszcz podkreślił szacunek dla pracy rolników, powiedział m.in. ,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. Ta dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca w rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa".

Na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za cztery wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszystkie wieńce zostały poświęcone.
Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez: Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej, KGW - Siary - Owczary oraz Sołectwo Sękowa . Pięknie prezentował się ,,Orlik" wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej.

Ciąg dalszy dożynek gminnych - FESTIWAL CHLEBA na stadionie sportowym o godz. 14.00-tej

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

O godz. 14.00 rozpoczęło się oficjalne otwarcie tegorocznych dożynek przez gospodarza Gminy Sękowa Panią Wójt Małgorzatę Małuch, która powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Głos zabrali również sekretarz Gminy Sękowa Michał Diduch, posłanka Elżbieta Zielińska, Radni Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz i Stanisław Pasoń.

Starostowie Dożynek sołtys Sękowej Lidia Kukla i jej mąż Grzegorz Kukla przekazali Pani Wójt chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania a jury wybierało z pośród siedmiu wieńców ten najpiękniejszy. W konkursie brały udział: Stowarzyszenie „Dobra Wola”, Sołectwo Sękowa, GOK Sękowa, Koła Gospodyń Wiejskich z Ropicy Górnej, Małastowa, Męciny Wielkiej, a także Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy z Siar i Owczar. Wybrać najpiękniejszy - nie sposób. Każdy zachwycał precyzją wykonania, kunsztem, pomysłowością. Wszystko jednak było zgodnie z tradycją i zajęły I miejsca.

Na gminne świętowanie przyszły tłumy. Jedni siedzieli przed sceną, słuchali przemówień gości, słuchali występów, inni kosztowali przysmaki przygotowane przez koła gospodyń. Każde miało coś wyjątkowego do zaoferowania. Było też trochę rękodzieła, pokazy, wesołe miasteczko. Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych oraz wystawa rzemiosła ludowego. Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami.

Przy pięknej pogodzie XVI Gminne Dożynki przebiegały z godnie z planem. Na Sękowskiej estradzie wystąpili m.in. miejscowy zespół LOMA. Ich koncert poświęcony był twórczości muzycznego zespołu ABBA. Część muzyczną swoim interesującym repertuarem urozmaicił, także zespół SAMI. „Lato” to jeden z największych ich hitów. Śpiewała je cała Polska. Publiczność chłonęła hity i emocje płynące z gorącej sceny.

O godz. 20.30 rozpoczął się koncert Michał Wiśniewski Akustycznie który swoje przeboje wykonał z Anią Świątczak. Piosenkę pt. „Jest tak czyli rozmowa Ojca z córką” wykonał wraz ze swoją córką Etiennette Wiśniewską co wprawiło publiczność w wielkie poruszenie i podekscytowanie.
Całe wydarzenie zakończyła dyskoteka z pianą party już po północy.

Z punktu kronikarskiego należy odnotować że para Iwona Tumidajewicz i Marek Czarnota w sposób profesjonalny od początku do końca prowadzili XVI Gminne Dożynki.
Czas wszystkim zleciał szybko, przy wspólnej zabawie już do późnych godzin nocnych. Impreza przy bardzo dużej frekwencji przebiegła bez problemów, myślę że wszyscy goście wracali z uśmiechniętą miną i mówili że do Sękowej znów przybędą za rok!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ