Newsy:

znalezionych: 1364 na 273 stronach
« poprzednia -   5  6  7  8  9  10  11  12  13   - następna »

Członek rodziny królewskiej Hrabia George Windsor odwiedził gminę Sękowa.

Kolejny członek brytyjskiej rodziny królewskiej pojawił się w Polsce. Tym razem Hrabia George Windsor, kuzyn króla Karola III przyjechał do Warszawy i do… Sękowej. W Warszawie przekazał drogocenną rzecz dla Polski, mianowicie był to starodruk, książka "Lhistoire de Primaleon de Grece" Francisco Vázqueza. Książka należała w XVIII w. do pierwszej polskiej Biblioteki Narodowej, otwartej w Warszawie w 1747 r. przez Józefa i Andrzeja Załuskich. Na zakończenie w Bibliotece Narodowej powiedział: Niech będzie to mój skromny wkład w odbudowę polskiego dziedzictwa kulturowego

Na drugi dzień tj. 16 maja 2023 r. prawnuk króla Jerzego V odwiedził Ziemię Sękowską. W godzinach popołudniowych złożył wieniec pod pomnikiem siedmiu polskich lotników w Krzywej/Banicy w towarzystwie pracownika Ambasady Polskiej w Londynie Clarindy Calma. Wieniec złożyła też delegacja Gminy Sękowa: Wójt Gminy Małgorzata Małuch i Sekretarz Gminy Sękowa Michał Diduch. Miejscowy regionalista Pan Aleksander Gucwa przedstawił obszernie historię zestrzelenia polskiej załogi w sierpniu 1944 r. Na zakończenie wizyty wręczył hrabiemu swoją książkę pt. ,,Odwaga i Nadzieja” opisująca zestrzelenie załogi Halifaxa w Banicy/Krzywej i Liberatora w Olszynach. W rozmowie hrabia powiedział: Mój dziadek także zginął w katastrofie lotniczej w 1942 r. podczas II wojny światowej. Ostatnio miałem okazję odczytywać listę wszystkich, którzy wówczas zginęli podczas odsłaniania pamiątkowej tablicy w Szkocji. Nadmienię że syn księcia Edwarda z wykształcenia jest historykiem i by lepiej zrozumieć dzieje kraju nad Wisłą nauczył się naszego języka.

Następnie hrabia George Windsor zwiedził drewniany kościółek w Sękowej, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mowa oczywiście o kościele św. Jakuba i św. Filipa w Sękowej.
Podczas zwiedzania zabytkowego kościółka był nim zafascynowany. W pewnym momencie wyciągnął telefon, by zrobić zdjęcia wszystkich jego najciekawszych elementów, zarówno ołtarza, obrazów przedstawiających drogę krzyżową jak i samej konstrukcji drewnianej budowli.
Po wizycie na Ziemi Sękowskiej udał się w dalszą podróż po Polsce. Kolejnym przystankiem był Sandomierz.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Tu jest Przyszłość! Spotkanie otwarte PO w Gorlicach

W poniedziałek 15 maja 2023 r. w Gorlicach o godz. 17.30 w Hotelu Lord przy ulicy Sportowej 11, odbyło się spotkanie otwarte z udziałem parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej w ramach akcji „Tu jest Przyszłość” w Małopolsce. Dzisiaj tj. 15 maja do naszego województwa przyjechało aż 100 parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej, którzy spotkają się z mieszkańcami w wielu miejscowościach z całego regionu. Podsumowaniem akcji będzie marsz, który 4 czerwca odbędzie się w Warszawie.
W Gorlicach gościliśmy trzech parlamentarzystów: Krzysztof Grabczuk, Michał Krawczyk i Paweł Poncyljusz. Przed otwartym spotkaniem, odbyło się pierwsze spotkanie z przedsiębiorcami, później nauczycielami i dyrektorami szkół oraz z mieszkańcami powiatu. Łącznie uczestniczyło około 200 osób. Spotkania prowadził Witold Kochan - Przewodniczący Rady Powiatu.
Politycy w części otwartej skupili się na krytyce rządów PiS, mówiąc m.in. o chaosie bezpieczeństwa państwa, o niefortunnych zakupach sprzętu wojskowego dla armii, poruszono kwestie międzynarodowe, w tym przede wszystkim wojnie za naszą wschodnią granicą, odpowiadali na zadawane pytania przez zgromadzonych mieszkańców.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Piknik Historyczny i obchody 108. rocznicy Bitwy pod Gorlicami

2 maja 2023 r. punktualnie o godz. 10.00, przy pięknej pogodzie rozpoczęły się na cmentarzu wojennym nr 91 w Gorlicach, obchody 108. rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, w swoim przemówieniu powiedział m.in.,,Bitwa pod Gorlicami była punktem kulminacyjnym toczących się od wielu miesięcy walk, których efektem było przełamanie frontu wschodniego. Najcięższe starcie miało miejsce w dniach 1-5 maja 1915 roku, a w operacji poległo kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy”. Na wzgórzu Korczak odegrano 4 hymny państwowe – polski, austriacki, węgierski i ukraiński, była salwa honorowa, odczytany został Apel Poległych oraz odmówiono modlitwę ekumeniczną za poległych w bitwie. Ponad 30 delegacji złożyło wieńce i wiązanki kwiatów pod centralnym pomnikiem cmentarnym.
Po tej części nieco po 11-tej spod bramy Cmentarza nr 91 wystartował IV Międzynarodowy Półmaraton „Bitwa pod Gorlicami”. Meta biegu zlokalizowana była w Sękowej na stadionie. Bieg wygrał Paweł Smędowski mieszkaniec Sękowej! Około godz. 12-tej delegacje złożyły wieńce i kwiaty na cmentarzu wojennym nr 67 w Ropicy Górnej oraz 60 na Przełęczy Małastowskiej.

O godz. 16.30 po trzech latach przerwy spowodowanych najpierw pandemią, a potem wybuchem wojny na Ukrainie, znów rozegrana została rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami z 1915 roku, w której to uczestniczyło 300 rekonstruktorów z kraju i zagranicy. Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch dokonała oficjalnego otwarcia pikniku historycznego na terenie przyległym do kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Sękowej, przeprowadzona została modlitwa ekumeniczna w intencji poległych, po czym odbyło się przepiękne widowisko historyczne z okresu Bitwy pod Gorlicami. Całemu spektaklowi przyglądał się obecny na miejscu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz tysiące mieszkańców miast i wiosek. Lektorem, który w genialny sposób opowiadał dziejące się wydarzenia był profesor i historyk, Andrzej Olejko.

Tym razem wydarzenie miało nieco inny charakter niż dotychczas i rekonstruktorzy skupili się na przedstawieniu życia zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w wojennej rzeczywistości. Na sękowskich polach stanęła galicyjska wioska, taka na wzór z początku XX w, gdy przez ziemię gorlicką przetaczały się działania Wielkiej Wojny. Wybudowali ją rekonstruktorzy z Gorlic zrzeszeni w Grupie Rekonstrukcji Historycznej 1915 pod kierownictwem Piotra Kamińskiego, prezesa stowarzyszenia GRH 1915.

Na polach, tuż za kościołem w Sękowej stanęły drewniane chaty, karczma, studnia na żurawia, wieża imitująca wiertnicze budowle, którymi przed laty usłane były te pola. Stanął też szpital polowy z pełnym wyposażeniem - łóżkami, ale i noszami do transportu rannych z pola walki w pobliżu linii okopów. Nad sękowskimi polami unosił się samolot z epoki pilotowany przez właściciela Pana Krzysztofa Cwynara z Brzozowa a z kotła wojskowego dolatywał zapach grochówki. Nie zabrakło straganów z rękodziełem, kulinariami i starociami. Zafascynowani historią wojny na pewno byli bardzo zadowoleni.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Koncertem uczcili 108 rocznicę Bitwy Wielkanocnej w Karpatach

W niedzielne słoneczne popołudnie 23 kwietnia 2023 roku w Niżnej Polance (Słowacja) dla koneserów muzyki przygotowano bogaty program. Celem organizatorów a był nim „Klub vojenskej histórie Beskydy”, było przedstawienie wydarzeń z I wojny światowej poprzez połączenie faktów – opowieści – sztuki i muzyki.
Koncert rozpoczął się o godzinie 14:00 z okazji 108. rocznicy Bitwy Wielkanocnej w Karpatach.

W części otwierającej koncert wystąpił męski zespół wokalny Hačure przy akompaniamencie muzyki cymbałowej. Zaprezentował ludowe pieśni poborowe i wojskowe, które pochodzą z różnych regionów wschodniej Słowacji. Następnie odbył się koncert orkiestry dętej Malá Haná, która przyjechała do Nižnéj Polianki z Czech. Orkiestra dęta ma na swoim koncie już kilka występów na Słowacji. Jego wyjątkowość tkwi nie tylko w repertuarze pieśni, ale także w ubiorze. Orkiestra występuje w replikach mundurów austro-węgierskich z okresu I wojny światowej. Podczas koncertu wystąpił także Tomáš Plaszky, który zagrał na flecie kilka utworów. Po nich wystąpiła orkiestra wojskowa z Banskiej Bystrzycy.

Punktem kulminacyjnym koncertu był występ orkiestry smyczkowej Musica Luvenalis. W jego wykonaniu usłyszeliśmy brzmienia wielu znanych utworów muzyki klasycznej. Nie zabrakło melodii Straussa, Kalmana, Szostakowicza czy Vivaldiego. Orkiestra wystąpiła razem z solistami Koszyckiego Teatru Państwowego Michaelą Várady (sopran) i Mariánem Lukáčem (baryton). Z drugiej obsady: Samuel Salzer (skrzypce), Matúš Trifan (wiolonczela), Júlia Grejtáková (fortepian) i inni członkowie orkiestry. Orkiestra wystąpiła pod batutą Igora Dohoviča.
Na zakończenie starosta Niżnej Polanki Ján Cundra, prowadzący koncert i wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch podsumowali to piękne widowisko.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Msza św. na Magurze Wątkowskiej

Obchody związane z XVIII rocznicą śmierci Jana Pawła II odbyły się w Niedzielę Palmową 2 kwietnia 2023 r. o godz.16.00 na Magurze Wątkowskiej przy obelisku upamiętniającym wędrówki ks. Karola Wojtyły obecnego świętego Jana Pawła II po Beskidzie Niskim.
Ks. proboszcz z Desznicy Józef Obłój odprawił Mszę św. w intencji zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II oraz wygłosił Słowo Boże do około 200 wiernych przybyłych z Jasła, Gorlic oraz mieszkańców okolicznych wiosek. Pomimo że pogoda nie rozpieszczała, padający deszcz, śnieg i temperatura +1,5 C to mimo to było nas sporo. Wszyscy zebrani wierni podczas Mszy św. dziękowali Bogu za dar, jakim dla Kościoła był i jest Jan Paweł II. Mszę św. zakończono modlitwą i błogosławieństwem.
Organizatorem obchodów 18. rocznicy śmierci papieża Polaka było Duszpasterstwo turystów i Zarząd Oddziału PTTK w Jaśle.
Więcej historii o wędrówkach JPII znajdziesz TU

*** NIECO HISTORII

Na Magurze Wątkowskiej, niedaleko szczytu Wątkowa (846 m n.p.m), stoi kamień upamiętniający wędrówki piesze– wtedy jeszcze – księdza Karola Wojtyły po Beskidzie Niskim. Znajduje się przy węźle szlaków, na leśnej polance.
W tym właśnie miejscu późniejszy papież nocował w namiotach wraz z grupą towarzyszy wędrówki i w tym miejscu odprawił mszę św. Obelisk stanął w 50. rocznicę tamtej wycieczki oraz w 25. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. To miejsce jest ważnym, bo początkowym punktem na trasie papieskiego szlaku w Beskidzie Niskim. Prowadzi głównym, czerwonym szlakiem Beskidzkim od Magury Wątkowskiej właśnie, do Komańczy. Przypomina miejsca, w których bywał Karol Wojtyła podczas swoich górskich wędrówek i te, które odwiedził podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku.

***

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w sobotę - w dzień maryjny o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, mając prawie 85 lat, po 26 latach pełnienia pontyfikatu. Cierpiał na chorobę Parkinsona. Śmierć papieża-Polaka wstrząsnęła światem. Kiedy pojawiła się informacja o pogarszającym się stanie jego zdrowia, pod oknami papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim zgromadziły się ogromne tłumy, by przez kilka dni trwać w modlitwie. Drogę papieża do świętości uznano za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Beatyfikacji Jana Pawła II dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 r. a kanonizacji – papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku, w obecności swego emerytowanego poprzednika. Jan Paweł II w trakcie swojego pontyfikatu odbył 102 pielgrzymki zagraniczne i 142 podróże po Włoszech. Wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień, opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie.