Newsy:

znalezionych: 1389 na 278 stronach
« poprzednia -   5  6  7  8  9  10  11  12  13   - następna »

I Festiwal Pieczonego Ziemniaka w Siarach

Pod szkolna górką w Siarach, w niedzielne słoneczne popołudnie 10 września 2023 r. odbył się I Festiwal Pieczonego Ziemniaka. To niezwykłe wydarzenie, podczas którego ziemniak staje się głównym bohaterem. Dzień ten był wyjątkowo hucznie obchodzony w Siarach i nie bez powodu zrzesza fanów tego pysznego warzywa! Organizatorem tego wspaniałego festiwalu była Nieformalna Grupa My Dla Przyszłych Pokoleń z Renatą Szczepanik, Lidią Spólnik i Piotrem Sekułą na czele oraz GOK Sękowa. Organizatorzy zadbali o wspólną zabawę jak i ogrom atrakcji dla dzieci. Wszyscy, którzy przyszli na wydarzenie zajadali się pieczonymi na ogniu kiełbaskami oraz oczywiście ziemniakami.

O dobrą zabawę dla najmłodszych dbali animatorzy z "Wujkiem Skarpetką" na czele. Po udanych zabawach scenę przejął zespół regionalny "POGÓRZANIE", który zachęcił wszystkich do wspólnego tańca i biesiadowania.
Kolejnym punktem w programie imprezy był koncert "Young Graba" oraz karaoke "Każdy może śpiewać"
W trakcie festiwalu nie zabrakło także intensywnego tańca połączonego z aerobikiem jakim jest Zumba. Na sam wieczór scenę jak i wszystkich uczestników festiwalu rozgrzał koncert zespołu "NIE RÓB SIARY" wprowadzając tym samym wszystkich na kończącą imprezę dyskotekę.
Tego dnia jednak najważniejszy był ziemniak i jego wspólne pieczenie. Dodatkowymi atrakcjami były przejażdżki konne, darmowe dmuchańce, do których tradycyjnie ustawiały się kolejki oraz pokazy sprzętu strażackiego. Całą imprezę prowadził "Dj Polan".

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

prodaja stanova pik smrtovnice avaz blumen horoskop kalkulator online knjige cvijece

Narodowe Czytanie 2023 w Sękowej

Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. To już 12. edycja Narodowego Czytania w ramach którego Para Prezydencka zaprasza do wspólnego czytania. W naszej gminie Sękowa, odbyła się po raz czwarty. Organizatorem był GOK i Gminna Biblioteka Publiczna w Sękowej, prowadziła dyr. GOK Pani Iwona Tumidajewicz.
Tegoroczną lekturą była znana powieść Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Nasi ,,artyści” wystąpili w otoczeniu Karpackiej Majsterni Ziół, przy zabytkowym kościółku pw. św.św. Filipa i Jakuba w Sękowej, 7 września 2023 r. o godz. 17.00
W czytaniu wzięli udział: Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa, Michał Diduch – sekretarz UG w Sękowej, Bogusław Moroń – Przew. Rady Gminy Sękowa, Małgorzata Mentel – Dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej, Renata Karwat – Dyr. SP w Siarach, Katarzyna Rak – Wachowska – Skarbnik UG w Sękowej, Marek Ludwin – Radny Pow. Rady, Krystyna Prokop – Radna Gminy Sękowa, Jadwiga Wojtowicz – Radna Sejmiku Małopolskiego, Mateusz Ślęzak – UG Sękowa, ks. Dominik Świeboda, Piotr Jasion – Karpacka Majsternia Ziół, Julia Doszna - łemkowska pieśniarka i Marek Liana – działacz społeczny z Małastowa.

Na zakończenie pani Iwona wszystkim podziękowała, zaprosiła na poczęstunek, wyrażając nadzieję na spotkanie w następnym roku. Celem tej corocznej ogólnopolskiej akcji jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Osobiście dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w czytaniu podczas tej pięknej akcji a także tym, którzy przyszli posłuchać lektury tegorocznego Narodowego Czytania. Ktoś powiedział, że akcja ma na celu zachęcić młodych do czytania, ale w jaki sposób, kiedy podczas czytania była grupa osób 50+. Czytać będą ci, którzy czytają i przychodzą na takie spotkania. Wolałabym żeby zachęcać tych, którzy tego nie robią!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

prodaja stanova pik smrtovnice avaz blumen horoskop kalkulator online knjige cvijece

VI ChyżoGranie u Hani w Krzywej

W sobotnie popołudnie 2 września 2023 r. o godz. 14.00 w Chyży u Hani w Krzywej, gmina Sękowa, odbyło się już po raz szósty ChyżoGranie. Pani Anna Dobrowolska ustawiła koło swojej chyży dużą scenę, na której odbyło się spotkanie z poezją śpiewaną i tradycyjną pieśnią łemkowską. VI ChyżoGranie rozpoczęła Anna Dobrowolska, która przedstawiła i przywitała zaproszone zespoły oraz gości.
Jako pierwszy na scenie zaprezentował się ,,Duet JAK WIDAĆ” to Tomasz Paciorek i Jan Drzewiecki - dwie gitary, flet i wieloletnie wspólne koncertowanie w klimacie piosenki poetyckiej i turystycznej. Pozytywne wibracje, muzyczne podróże są nieodzownymi elementami wieczorów z gitarą (a raczej z gitarami). Do tego jeden z panów – Tomek, to zapalony żeglarz mazurski, więc jego piosenki zabrzmiały szantowo!

Następnie wystąpiła AGATA RYMAROWICZ to śpiewająca autorka i artystka mocno zanurzona w zarówno w poezji śpiewanej jak i nurcie ludowych pieśni rusińskich. Uczestniczka, finalistka, laureatka nagród festiwali studenckich. Trzy albumy wydane w latach 2013–2018 to wyśpiewane historie o drodze, zagubieniu i losie, który nas czasem zaskakuje.
Na Chyżograniu zaśpiewała a na gitarze zagrał Piotr Bzowski z Krakowa wraz z Mateuszem Stawiarskim (akordeon).

STREFA MOCNYCH WIATRÓW Założyciel zespołu STREFA MOCNYCH WIATRÓW, wokalista również autor tekstów – Dariusz "Grzywa" Wołosewicz na muzycznej scenie jest przedstawicielem rocka w marynistycznym klimacie. W tekstach znajdziemy portowe historie, bitwy Wikingów, sztormy, opowieści o dzielnych wojowniczkach – Walkiriach, a wszystko to zmieszane w rockowych, heavy metalowych brzmieniach. Zespół zagrał ok. 300 koncertów, grając w towarzystwie takich wykonawców jak między innymi: Jelonek, Monstrum czy Turbo. Debiut płytowy w 2007 roku (Strefa Mocnych Wiatrów), końcem roku 2009 drugi krążek (Królowie Mórz) i rok 2010 – trzeci album, koncertowy, to dorobek grupy. Obecnie, w składzie: Darek "Grzywa" Wołosewicz – gitara, śpiew, Darek Adamczyk – gitara, Adam Zalewski – gitara basowa i Arek Adamczyk – perkusja, pracują nad kolejną płytą. W Krzywej 2 września był prawdziwy sztorm, ale tylko na scenie!!

U STUDNI Zespół U STUDNI wędruje razem od 2012 roku. Przemierzają festiwale, małe kameralne muzyczne spotkania, klimatyczne wieczory w górach, wielkie sceny i przytulne schroniska. Dzielą się przy tym poezją Krzysztofa Cezarego Buszmana, Edwarda Stachury, Józefa Barana, czy Adama Ziemianina oraz własnymi kompozycjami (Dariusza Czarnego, Ryszarda Żarowskiego, Oli Kiełb-Szawuły).
Wydają i dzielą się płytami od 2013 roku, dzięki czemu możemy posłuchać krążków: U Studni (Dalmafon 2013), Wąwóz naszych czasów (Dalmafon 2014), Wspólne zdjęcie (Dalmafon 2017), U Studni - Jubileusz Poety (Dalmafon 2018), Ześrodkowanie (Dalmafon 2019), Bieszczadzki hymn. Live (Bacówka Jaworzec 2022), Najpiękniejsza podróż (Dalmafon 2023).
Obecny skład zespołu to: Dariusz Czarny – gitary, śpiew, Robert Jaskulski – gitara basowa, Ola Kiełb-Szawuła – gitara, śpiew, Joanna Radzik – skrzypce, śpiew, Ryszard Żarowski – gitary, śpiew, Wojciech Gołosz – realizacja dźwięku.
Sobotni wieczór pod Chyżą Hani był wyjątkowy, bo na scenie pojawił się również wraz z grupą U STUDNI, poeta wędrujący – Adam Ziemianin.

Dodatkowymi atrakcjami były:
• przejażdżki konne dla dzieci
• regionalne jadło
• stoiska z rękodziełem
Pogoda słoneczna + 21stopni, można było skorzystać z pieczenia kiełbasek przy ognisku jak również zakosztować przysmaki z kuchni Chyży Hani

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

prodaja stanova pik smrtovnice avaz blumen horoskop kalkulator online knjige cvijece

Potańcówka na obiektach sportowych w Sękowej

Poprzez realizowanie Programu Potańcówki Wiejskie, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi wspiera i upowszechnia ideę organizowania spotkań społeczności, dla których osią jest kultura ludowa pochodzenia lokalnego. Dzięki Programowi, Instytut chce przybliżyć, szczególnie młodemu pokoleniu, wartość rodzimych tradycji oraz ponadczasowość jej elementów. Zamierzeniem Programu Potańcówki Wiejskie jest również wspieranie artystów i wykonawców w kultywowaniu muzyki tradycyjnej polskiej wsi w ujęciu jak najbardziej lokalnym, pielęgnując tym samym własne, miejscowe tradycje muzyczne i taneczne.

Taka potańcówka wiejska odbyła się w Sękowej, w godzinach popołudniowych w dniu 2 września na obiektach sportowych a organizatorem było KGW i Gospodarzy Siar i Owczar przy współpracy z GOK w Sękowej.
Potańcówkę otworzyła Wójt Gminy Małgorzata Małuch, Sekretarz Gminy Michał Diduch, Poseł Elżbieta Zielińska i szefowa KGWi Gospodadzy Siary Owczary Pani Klementyna Apola - Pruchniewicz
Taneczna impreza zgromadziła mieszkańców i turystów spragnionych tańca w plenerze. Były tańce, muzyka, śpiew i wiele wspólnych zabaw dla dorosłych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

W 79. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników Halifaxa w Krzywej-Banicy

W piątek 25 sierpnia 2023 r. w samo południe, rozpoczęły się uroczystości związane z 79. rocznicą zestrzelenia polskiej załogi z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, bombowca Halifax, który niósł pomoc walczącej Warszawie. Samolot został zestrzelony 28 sierpnia 1944 r w rejonie Banicy/Krzywej w gminie Sękowa, pow. Gorlice.
Śmierć poniosło wówczas 7 polskich lotników, zginęli: dowódca ppor. pilot Kazimierz Widacki , kpt. nawigator Franciszek Omylak, ppor. bombardier Konstanty Dunin – Horkawicz, ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko, sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek, sierżant radiooperator Jan Ozga, sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.
Na uroczystość przybyli: posłowie, przedstawiciele władz małopolski, powiatu, lokalnych samorządów, księża, oficerowie WP, kombatanci, seniorzy, Wielka Loża Narodowa Polski, leśnicy, mieszkańcy gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, a przede wszystkim rodziny poległych lotników.

O godz. 12.00 rozpoczęła się Msza Św. przy pomniku lotników w Krzywej/Banicy w intencji poległych załóg lotniczych oraz w intencji wszystkich żyjących lotników z okazji ich święta, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. proboszcza Stanisława Szczepanika z parafii p.w. Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Gładyszowie. W koncelebrze uczestniczyli: ks. proboszcz Grzegorz Żywiec z parafii Smerekowiec, który wygłosił homilię, ks. proboszcz Adam Prącik z parafii Małastów, ks. proboszcz Jan Adamczyk z parafii Męcina Wielka i ks. proboszcz Piotr Kaczmar z parafii greckokatolickiej w Łosiu.

Po mszy św. w części patriotycznej odegrano Hymn Lotników, następnie prowadzący Aleksander Gucwa powitał wszystkich gości przybyłych na uroczystość, po czym przedstawił tragiczna historię bohaterskiej śmierci siedmiu polskich lotników z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia.
Głos zabrali: Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Poseł Barbara Bartus i Elżbieta Zielińska, dr Zygmunt Pertkiewicz - Producent Filmu Fabularnego, Marta Mordarska – Radna Sejmiku Młp. Łukasz Salwarowski – Prezes Stowarzyszenia MANKO – Głos Seniora i Starosta Limanowski Mieczysław Uryga - wszyscy wypowiadali się o bohaterskiej śmierci Polskich Lotników, którzy nieśli pomoc walczącej Warszawy.

Do uczestników uroczystości list przesłał Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita (tekst poniżej)
Stowarzyszenie Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego odznaczyło Aleksandra Gucwę ,,Srebrnym Medalem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego” za wybitne zasługi dla Stowarzyszenia. Medal wręczył Prezes Zbigniew Burnat w towarzystwie Edwarda Biskupka i Józefa Kozioła – sekretarz zarządu a z rąk Łukasza Salwarowskiego – Prezesa Stowarzyszenia MANKO – Głosu Seniora otrzymał CERTYFIKAT OPIEKUNA PAMIĘCI.

Następnie por. Krzysztof Kęska z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, przeprowadził wzorowo Apel Poległych a następnie złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem.
W uroczystości 79. rocznicy uczestniczyli członkowie SSLW RP z Krakowa: ppłk pil. Szczepan Kurpisz, mjr pil. Andrzej Stukus oraz z powiatu gorlickiego: Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha, Dariusz Duran i Franciszek Janeczek.

Poczty sztandarowe wystawili:

1. Nadleśnictwo Gorlice – Leśnictwo Krzywa
2. OSP Sękowa - Dh. Paweł Baranowskii, dh. Michał Ślęzak i Patryk Przybyło

Dziękuję serdecznie przybyłym mediom a w szczególności Pani Karolinie Adamczyk z telewizji Gorlice.tv, Panu Darkowi Duranowi i Bogusławowi Kuciakowskiemu.

WIEŃCE I WIĄZANKI KWIATÓW ZŁOŻYLI:

1. Wieniec w imieniu mieszkańców Gminy Sękowa złożyli: Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Przew. Rady Gminy – Bogusław Moroń i Skarbnik UG w Sękowej Katarzyna Rak - Wachowska
2. Wiązankę kwiatów złożyła Pani Poseł Barbara Bartuś
3. Wiązankę kwiatów złożyła Pani Poseł Elżbieta Zielińska
4. Wiązankę kwiatów złożyła Pani Marta Mordarska, Radna Sejmiku Młp. w imieniu Marszałka Woj. Młp. Witolda Kozłowskiego
5. Wiązankę kwiatów złożył Witold Kochan – Przew. Rady Powiatu
6. Wiązankę kwiatów złożył Pan Tomasz Bolek z Młodzieżowej Rady Powiatu Gorlickiego
7. Wiązankę kwiatów w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice, złożył Pan Wojciech Zapłata
8. Wiązankę kwiatów złożył vice wójt Gminy Pleśna – Pan Ryszard Stankowski
9. Wiązankę kwiatów złożyli: Pan prof. mec. Jan Widacki i Kazimierz Widacki - rodzina lotnicza
10. Wiązankę kwiatów złożył Pan Kazimierz Sacha w imieniu Frances Gates z Australii – córka mjr naw. Franciszka
11. Wiązankę kwiatów złożył Tadeusz Furmanek z Jasła w imieniu Jacka Orchela, który reprezentuje Fundacje Rodzin Lotników Polskich w Anglii
12. W imieniu wnuka Michała Omylaka z rodziną (Wrocław) wiązankę kwiatów złożył Pan Kazimierz Sacha
13. Wiązankę kwiatów złożyli: Starosta Limanowski Pan Mieczysław Uryga i Józef Jaworski członek zarządu powiatu limanowskiego
14. Wiązankę kwiatów złożyło Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego – Prezes Zbigniew Burnat, Józef Kozioł i Edward Biskupek
15. Wiązankę kwiatów złożył mjr pil. Andrzej Stukus w imieniu Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Krakowie.
16. Wiązankę kwiatów złożył Andrzej Orchel – Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej ,,Beskid Zielony”
17. Wiązankę kwiatów złożyło Nadleśnictwo Gorlice - Leśnictwo Krzywa
18. Wiązankę kwiatów złożył Łukasz Salwarowski – Prezes Stowarzyszenia MANKO – Głosu Seniora
19. Wiązankę kwiatów złożył Klub Seniora z ŁĄCKA
20. Wiązankę kwiatów złożył Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej Pan Roman Trojanowicz i Bogusław Kuciakowski.
21. Wiązankę kwiatów złożyła Prezes Stowarzyszenia Lege Artis Agnieszka Kęska i por. Krzysztof Kęska z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie
22. Wiązankę kwiatów złożył Dawid Terelak – inspektor IPN Kraków
23. Wiązankę kwiatów złożyła Wielka Loża Narodowa Polski i Ukrainy – były Namiestnik Bogdan Popławski i Aleksander Rufus - Lek
24. Wiązankę kwiatów złożyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Gładyszowie
25. Wieniec od mieszkańców wsi Krzywa złożyła sołtys Pani Izabela Floryan a Radna Maria Połeć znicz

Po złożeniu kwiatów organizator zaprosił wszystkich na lotniczą grochówkę, w nowo wybudowanym ośrodku narciarstwa klasycznego w Krzywej.

Nieco historii

Wieczorem 27 sierpnia 1944 r. załoga ppor. pil. Kazimierza Widackiego wystartowała z Brindisi (Włochy) na swoje piąte zadanie. Wystartowała na wypożyczonym samolocie HP Halifax FS-P w składzie: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek, sierżant radiooperator Jan Ożga i sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk. Załoga należała do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, która niosła pomoc dla Powstania Warszawskiego. Zadanie bojowe wykonali, zrzucili 10 pojemników i 10 paczek z bronią, amunicją, lekarstwami itp. Zginęli w drodze powrotnej, ich samolot został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec Ju-88 nocą z 27 na 28 sierpnia 1944 r. na granicy Banicy z Krzywą w Beskidzie Niskim. Od wybudowania nowego pomnika w 2009 r. co roku odbywają się uroczystości patriotyczno - religijne, na które serdecznie zapraszam!
Film o historii katastrofy Halifaxa z Banicy można zobaczyć poniżej.

Relacja filmowa Gorlice.tv

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ