Newsy:

znalezionych: 1265 na 253 stronach
« poprzednia -   5  6  7  8  9  10  11  12  13   - następna »

Od 30 lat prowadzi osobliwe muzeum w Wadowicach.
Zygmunt Kraus odznaczony specjalnym medalem.

Zygmunt Kraus, prowadzący od 30 lat Muzeum Polsko-Amerykańskie Hells Angel w Wadowicach, został odznaczony przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego medalem Milito pro Christi (łac. Walczę dla Chrystusa) Medal wręczono mu w 77 rocznicę zestrzelenia amerykańskiego bombowca nad Zygodowicami. Wadowiczanin pielęgnuje pamięć lotników amerykańskich, którzy zginęli w tej katastrofie.

Muzeum Polsko-Amerykańskie Hells Angel w Wadowicach to prywatna fundacja wspierana zarówno przez Konsulat USA, jak i Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Wizytówką muzeum jest ekspozycja poświęcona amerykańskiemu bombowcowi B-24 Liberator o nazwie "Hell´s Angel" i jego jedenastoosobowej załodze, która została zestrzelona po bombardowaniu zakładów chemicznych w Oświęcimiu 13 września 1944 roku. Samolot rozbił się w Zygodowicach. Zygmunt Kraus - właściciel muzeum w swej kolekcji zgromadził wiele części samolotu, rzeczy osobiste, zdjęcia, dokumenty pilotów - jest to owoc jego wieloletnich poszukiwań. Wszystkie prezentowane eksponaty są w 100 % oryginalne. Oprócz upamiętnienia lotników, którzy zginęli, muzeum posiada eksponaty ukazujące wieloletnią współpracę wojskową pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Przed Muzeum "Hell´s Angel" stoi pomnik strażaka ku czci ofiarom z 11 września w USA.

W poniedziałek (13.09) w kolejną, 77. rocznicę zestrzelenia Liberatora i 30. rocznicę uruchomienia muzeum Zygmunt Kraus odebrał u siebie na terenie muzeum medal honorowy przyznany mu przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. To medal Milito pro Christi. Odznaczenie przyznawane jest corocznie dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom oraz wytrwale służą Rzeczypospolitej, są zaangażowane "w głoszenie prawdy o losach Narodu Polskiego oraz wspierają duszpasterstwo wojskowe". Właściciel muzeum odebrał odznaczenie w towarzystwie swoich przyjaciół, przedstawicieli konsulatu amerykańskiego, muzealników z Krakowa, wysłanników samorządu z Wadowic i Tomic od uczniów ze szkoły Zygodowicach.

Amerykańskiego Liberatora zestrzeliła 13 września 1944 r. nad Zygodowicami niemiecka artyleria przeciwlotnicza. Samolot bombowy B-24 Liberator rozbił się na okolicznych polach. Pięciu lotników uratowało się skacząc ze spadochronami. Po wylądowaniu zostali pojmani przez Niemców i umieszczeni w obozach jenieckich. Pozostałych sześciu, w tym kapitan załogi William C. Lawrence zginęło w maszynie, która eksplodowała i spłonęła. Śmierć poniosła również przypadkowa kobieta, poparzona płonącym paliwem. Okoliczna ludność złożyła ciała poległych lotników w leśnej mogile nieopodal miejsca katastrofy.

Miejsce ich pochówku otoczono drewnianym płotem, postawiono krzyż. Po wojnie, w 1947 r. Amerykanie ekshumowali zwłoki i przenieśli je na cmentarze wojskowe w Belgii i USA. Władze komunistyczne, w odpowiedzi na inicjatywy mieszkańców, zdecydowanie wykluczały jakiekolwiek formy uczczenia pamięci załogi nr 64.

Dzięki zapałowi inicjatorów oraz hojności fundatorów we wrześniu 1991 r. odsłonięto w Zygodowicach Obelisk Lotników Amerykańskich. Projekt zyskał poparcie lokalnych władz samorządowych, okolicznych mieszkańców, w inicjatywę włączył się również Zygmunt Kraus – kolekcjoner, który i wtedy, i później zrobił bardzo wiele dla zachowania pamięci o amerykańskich lotnikach poległych w czasie wojny nad Polską. Źródło:www.wadowice24.pl

PS

W tej pięknej uroczystości udział wzięli członkowie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Kraków - delegatura w Gorlicach w składzie: Alexander Gucwa, Kazimierz Sacha, Dariusz Duran i Bogusław Kuciakowski. Grupa nasza przekazała kol. Zygmuntowi wydanie albumowe ,,Ziemia Gorlicka"

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

IV CHYŻOGRANIE u Hani w Krzywej.

4 września 2021 r. w sobotnie popołudnie o godz. 15.00 w Chyży u Hani w Krzywej, odbyło się IV ChyżoGranie czyli spotkanie z muzyką – poezja śpiewana i tradycyjne pieśni łemkowskie.
IV ChyżoGranie rozpoczęła Anna Dobrowolska, która przedstawiła i przywitała zaproszone zespoły oraz gości.

W czwartym cyklu spotkań z muzyką na scenie pod Chyżą Hani wystąpił nie pierwszy już raz w Krzywej Ruty Uwite, które opowiadały nam o Beskidzie w tradycyjnych pieśniach Łemków, Jacek Kleyff i Nastka Niakrasava z poetyckim folkiem, Orkiestra św. Mikołaja – zespół o wielu stylistycznych żywiołach, Józef Sowa – opowiadał i zagrał na tradycyjnych instrumentach z Karpat Wschodnich, a na koniec Sublokator –kapela z Krakowa alternatywnie i rockowo zabrała nas w świat swoich muzycznych poszukiwań.

Pogoda słoneczna + 20stopni, można było skorzystać z pieczenia kiełbasek przy ognisku jak również zakosztować przysmaki z kuchni Chyży Hani.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Premiera filmu o Ks. Prałacie Stanisławie Dziedzicu

Film o Ks. Prałacie Stanisławie Dziedzicu przedstawia jego życie i działalność w parafii Sękowa oraz ukazuje bardzo duży wkład w renowację trzech zabytkowych kościółków.
Dobrze, że tak wartościowy i ciekawy film powstał. Wielu ks. Stanisława jeszcze pamięta. W parafii Sękowa i nie tylko jest wciąż postacią żywą i obecną.

„Dla mnie to była lekcja pokory i ogromne wyzwanie. Musiałem sięgnąć do biografii ks. Stanisława. Wówczas wszystko zrozumiałem i zyskałem spokój. Ks. Stanisław pokazał mi drogę, którą mam iść, gdyż udźwignąć ciężar tak wielkiej postaci w filmie jest niezmiernie trudno” – powiedział twórca tego filmu Alexander Gucwa

Film trwa 70 min i jak na dokument jest długi, posiadałem bardzo bogate domowe archiwum oraz zdjęcia od Rodzin księdza, mieszkańców parafii i dlatego chciałem pokazać jak najwięcej, bez spłycania tematu, gdyż zdaję sobie sprawę że jestem pierwszą i chyba ostatnią osobą, która wykonała ten film. Film ten dał mi ogromną radość.

Mam nadzieję, że ten film, zostanie wykorzystany, posłuży w jakiś sposób młodym pokoleniom w odkrywaniu osoby ks. Stanisława tak, jak my go odkrywaliśmy i przez to stawaliśmy się duchowo bogatsi” – podkreślał Alexander Gucwa

GOK w Sękowej napisał:

Premiera filmu o ks. Prałacie Stanisławie Dziedzicu odbyła się dziś w kościele św. Filipa i Jakuba w Sękowej na który przybyli licznie zgromadzeni mieszkańcy jak i reprezentacja władz Gminy. Reżyser Pan Aleksander Gucwa wziął się za trudny temat, przedstawienie historii ks. Prałata i jego posługę w czasie jego pięćdziesięcioletniej służby w parafii.
Przygotowania do produkcji trwały kilka miesięcy w ciągu których twórca zgromadził obszerną dokumentację i nawiązał bezpośredni kontakt z licznymi świadkami życia księdza. W toku powstania scenariusza autor konsultował jego treści zarówno z rodziną księdza Stanisława, jego przyjaciółmi, historykami jak i przedstawicielami Kościoła.
Gratulujemy Panu Gucwie za to wspaniałe dzieło które zostanie jako lekcja historii dla przyszłych pokoleń. Są płytki DVD do odebrania - tel 503 082 470

Więcej informacji o Ks. Prałacie Stanisławie Dziedzicu znajdziesz tu - kliknij

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Premiera filmu o Ks. Prałacie Stanisławie Dziedzicu z 29 sierpnia przenosimy na 5 września ze względu na odbywającą się w tym czasie Senioriadę - przepraszamy i zapraszamy ponownie w nowym terminie. Godzina i miejsce nie ulega zmianie.

Narodowe Czytanie – Sękowa 2021

Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. To już 10. edycja Narodowego Czytania w ramach którego Para Prezydencka zaprasza do wspólnego czytania. W naszej gminie Sękowa, odbyła się po raz trzeci. Organizatorem był GOK i Gminna Biblioteka Publiczna w Sękowej, prowadziła dyr. GOK Pani Iwona Tumidajewicz oraz Małgorzata Mentel.
Tegoroczną lekturą była ,,Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, to tragifarsa, łącząca elementy komedii oraz tragedii. Swoją prapremierę miała w 1906 roku w Krakowie. Nasi ,,artyści” wystąpili na deskach Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej, 4 września 2021 r. o godz. 17.00

W czytaniu wzięli udział: Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa, Michał Diduch – sekretarz UG w Sękowej, Renata Karwat – Dyr. SP w Siarach, Katarzyna Rak – Wachowska – Skarbnik UG w Sękowej,Beata Wierzbicka – naucz. SP w Sękowej, Krystyna Prokop – emerytowana naucz. SP w Siarach i Beata Śliwa – Radna Gminy Sękowa

Przekaz tekstu został wzbogacony przez dobiegającą w tle muzykę filmową wykonaną przez panią Annę Szkaradek Na zakończenie pani Wójt wszystkim podziękowała, częstując przybyłych wspaniałym tortem, wyrażając nadzieję na spotkanie w następnym roku.
Celem tej corocznej ogólnopolskiej akcji jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Osobiście dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w czytaniu podczas tej pięknej akcji a także tym, którzy przyszli posłuchać lektury tegorocznego Narodowego Czytania. Ktoś powiedział, że akcja ma na celu zachęcić młodych do czytania, ale w jaki sposób, kiedy podczas czytania było tylko parę osób 50+. Czytać będą ci, którzy czytają. Wolałabym żeby zachęcać tych, którzy tego nie robią!

replica watches uk

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

W 77. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników Halifaxa w Krzywej-Banicy

W przeddzień Święta Lotnictwa Polskiego, w piątek 27 sierpnia 2021 r. w kościele w Krzywej rozpoczęły się uroczystości związane z 77. rocznicą zestrzelenia polskiej załogi z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, bombowca Halifax, który niósł pomoc walczącej Warszawie. Samolot został zestrzelony 28 sierpnia 1944 r w rejonie Banicy/Krzywej w gminie Sękowa, pow. Gorlice.

Śmierć poniosło wówczas 7 polskich lotników, zginęli: dowódca ppor. pilot Kazimierz Widacki , kpt. nawigator Franciszek Omylak, ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ozga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz małopolski, powiatu, lokalnych samorządów, księża, kombatanci, Wielka Loża Narodowa Polski, przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej, harcerze, leśnicy, mieszkańcy gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, a przede wszystkim rodziny poległych lotników.

O godz. 14.00 ze względu na złe warunki pogodowe (padający deszcz i zimno) rozpoczęła się Msza Św. w kościele w Krzywej w intencji poległych załóg lotniczych oraz w intencji wszystkich żyjących lotników, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. proboszcza Grzegorza Żywca z parafii Smerekowiec. Homilię wygłosił ks. proboszcz Piotr Roman z parafii Gładyszów. W koncelebrze uczestniczył jeszcze ks. proboszcz Piotr Kaczmar z parafii greckokatolickiej w Łosiu.

Po mszy św. zabrała głos Pani Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Radna Sejmiku Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, Starosta Gorlicki Maria Gubała, odczytany został przez Pana Rąpałę Piotra list od pani Poseł Barbary Bartuś a następnie Aleksander Gucwa, prowadzący uroczystość, nawiązał do tragicznej śmierci polskiej załogi.

Prezes Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego Pan Zbigniew Burnat, za kultywowanie tradycji lotniczych Oręża Polskiego, za udzielanie się w dziedzinie obronności i patriotyzmu, podziękował i wyróżnił Panią Wójt Gminy Sękowa Małgorzatę Małuch i Pana Aleksandra Gucwę Brązowym Medalem ,,Za Wybitne Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”

Na zakończenie uroczystości w kościele Pan Mirosław Bogoń odegrał hymn lotników a Pani Elżbieta Jawor pięknym anielskim głosem zaśpiewała … Lotnik — skrzydlaty władca świata bez granic…

Następnie delegacje udały się pod pomnik 7 polskich lotników, celem złożenia wieńców i wiązanek kwiatów. Pod pomnikiem podczas padającego deszczu Aleksander Gucwa z rąk Prezesa SSLW RP w Krakowie płk. pil. inż. Stanisława Wojdyły odebrał Medal 100-lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego.

W uroczystości 77 rocznicy licznie uczestniczyli członkowie SSLW RP z Krakowa oraz z powiatu gorlickiego: Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha, Dariusz Duran i Franciszek Janeczek.

Wartę przy pomniku wystawili harcerze z Hufca Gorlice – Agnieszka Madej

Poczty sztandarowe wystawili:

1.Nadleśnictwo Gorlice - podleśniczy Krzysztof Ziemba – Wołowiec
2. OSP Sękowa - Dh. Damian Grądalski, dh. Mateusz Slezak i dh. Michał Slezak -
3. Komenda Hufca ZHP w Gorlicach - Agnieszka Madej

Dziękuję serdecznie przybyłym mediom a w szczególności Panu Maciejowi Trybusowi z Regionalnej Telewizji Gorlickiej, który co roku jest z nami jako wolontariusz! Dziękuję telewizji Gorlice.tv i wszystkim fotoreporterom.

WIEŃCE I WIĄZANKI KWIATÓW ZŁOŻYLI:

1. Wiązankę kwiatów w imieniu Pani Poseł Barbary Bartuś złożył Rąpała Piotr
2. Wiązankę kwiatów złożyła Pani Jadwiga Wójtowicz – Radna Sejmiku Małopolskiego
3. Wiązankę kwiatów złożyła Starosta Gorlicki Pani Maria Gubała
4. Wieniec w imieniu mieszkańców Gminy Sękowa złożyli: Pani Małgorzata Małuch, Wójt Gminy Sękowa, Pan Michał Diduch – Sekretarz UG Sękowa oraz Bogusław Moroń – Przew. Rady Gminy Sękowa
5. Wiązankę kwiatów w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice, złożył pan Krzysztof Szadkowski wraz z kombatantami - Bolesław Jagoda, Czesław Stępień i Franciszek Janeczek
6. Kwiaty złożyli członkowie Rodzin Lotniczych:
• Prof. Jan Widacki, Anna Widacka, Kazimierz Widacki oraz rodzina, dowódcy załogi por. pil. Kazimierza Widackiego
• W imieniu wnuka Michała Omylaka z rodziną (Wrocław) wiązankę kwiatów złożył Kazimierz Sacha wraz z trzema członkami SSLW RP Kraków
7. Wiązankę kwiatów złożyło Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego – Prezes Zbigniew Burnat i Józef Kozioł
8. Wiązankę kwiatów złożył Pan Tadeusz Furmanek w imieniu Pana Jacka Orchela, który reprezentuje Związek Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii.
9. Wiązankę kwiatów złożyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Gładyszowie
10. Wiązankę kwiatów złożyło Nadleśnictwo Gorlice - Leśnictwo Wołowiec – Ziemba Krzysztof
11. Wiązankę kwiatów złożyła Wielka Loża Narodowa Polski – były Wielki Mistrz Aleksander Kalinowski i były Namiestnik Bogdan Popławski
12. Wiązankę kwiatów złożyło Bractwo Rycerskie z Bobowej – Kowalski Kazimierz, Tarasek Tomasz i Jabłoński Wiesław
13. Wiązankę składał por. Józef Gucwa Stowarzyszenie Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu
14. Wieniec od mieszkańców wsi Krzywa składała sołtys Pani Izabela Floryan oraz Radna Maria Połeć

Po złożeniu kwiatów organizator zaprosił wszystkich na lotniczą grochówkę, w nowo wybudowanym ośrodku narciarstwa klasycznego w Krzywej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - foto - Konrad Korona *** ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - foto - Dariusz Duran***
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - foto - Krzysztof Matusik

Wieczorem 27 sierpnia 1944 r. załoga ppor. pil. Kazimierza Widackiego wystartowała z Brindisi (Włochy) na swoje piąte zadanie. Wystartowała na wypożyczonym samolocie HP Halifax FS-P w składzie: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek, sierżant radiooperator Jan Ożga i sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk. Załoga należała do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, która niosła pomoc dla Powstania Warszawskiego. Zadanie bojowe wykonali, zrzucili 10 pojemników i 10 paczek z bronią, amunicją, lekarstwami itp. Zginęli w drodze powrotnej, ich samolot został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec Ju-88 nocą z 27 na 28 sierpnia 1944 r. na granicy Banicy z Krzywą w Beskidzie Niskim. Od wybudowania nowego pomnika w 2009 r. co roku odbywają się uroczystości patriotyczno - religijne, na które serdecznie zapraszam!