Członek rodziny królewskiej Hrabia George Windsor odwiedził gminę Sękowa.
Na drugi dzień tj. 16 maja 2023 r. prawnuk króla Jerzego V odwiedził Ziemię Sękowską. W godzinach popołudniowych złożył wieniec pod pomnikiem siedmiu polskich lotników w Krzywej/Banicy w towarzystwie pracownika Ambasady Polskiej w Londynie Clarindy Calma. Wieniec złożyła też delegacja Gminy Sękowa: Wójt Gminy Małgorzata Małuch i Sekretarz Gminy Sękowa Michał Diduch. Miejscowy regionalista Pan Aleksander Gucwa przedstawił obszernie historię zestrzelenia polskiej załogi w sierpniu 1944 r. Na zakończenie wizyty wręczył hrabiemu swoją książkę pt. ,,Odwaga i Nadzieja” opisująca zestrzelenie załogi Halifaxa w Banicy/Krzywej i Liberatora w Olszynach. W rozmowie hrabia powiedział: Mój dziadek także zginął w katastrofie lotniczej w 1942 r. podczas II wojny światowej. Ostatnio miałem okazję odczytywać listę wszystkich, którzy wówczas zginęli podczas odsłaniania pamiątkowej tablicy w Szkocji. Nadmienię że syn księcia Edwarda z wykształcenia jest historykiem i by lepiej zrozumieć dzieje kraju nad Wisłą nauczył się naszego języka.
Następnie hrabia George Windsor zwiedził drewniany kościółek w Sękowej, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mowa oczywiście o kościele św. Jakuba i św. Filipa w Sękowej.
|
Tu jest Przyszłość! Spotkanie otwarte PO w Gorlicach
|
Piknik Historyczny i obchody 108. rocznicy Bitwy pod Gorlicami
O godz. 16.30 po trzech latach przerwy spowodowanych najpierw pandemią, a potem wybuchem wojny na Ukrainie, znów rozegrana została rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami z 1915 roku, w której to uczestniczyło 300 rekonstruktorów z kraju i zagranicy. Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch dokonała oficjalnego otwarcia pikniku historycznego na terenie przyległym do kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Sękowej, przeprowadzona została modlitwa ekumeniczna w intencji poległych, po czym odbyło się przepiękne widowisko historyczne z okresu Bitwy pod Gorlicami. Całemu spektaklowi przyglądał się obecny na miejscu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz tysiące mieszkańców miast i wiosek. Lektorem, który w genialny sposób opowiadał dziejące się wydarzenia był profesor i historyk, Andrzej Olejko. Tym razem wydarzenie miało nieco inny charakter niż dotychczas i rekonstruktorzy skupili się na przedstawieniu życia zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w wojennej rzeczywistości. Na sękowskich polach stanęła galicyjska wioska, taka na wzór z początku XX w, gdy przez ziemię gorlicką przetaczały się działania Wielkiej Wojny. Wybudowali ją rekonstruktorzy z Gorlic zrzeszeni w Grupie Rekonstrukcji Historycznej 1915 pod kierownictwem Piotra Kamińskiego, prezesa stowarzyszenia GRH 1915. Na polach, tuż za kościołem w Sękowej stanęły drewniane chaty, karczma, studnia na żurawia, wieża imitująca wiertnicze budowle, którymi przed laty usłane były te pola. Stanął też szpital polowy z pełnym wyposażeniem - łóżkami, ale i noszami do transportu rannych z pola walki w pobliżu linii okopów. Nad sękowskimi polami unosił się samolot z epoki pilotowany przez właściciela Pana Krzysztofa Cwynara z Brzozowa a z kotła wojskowego dolatywał zapach grochówki. Nie zabrakło straganów z rękodziełem, kulinariami i starociami. Zafascynowani historią wojny na pewno byli bardzo zadowoleni.
![]() |
Koncertem uczcili 108 rocznicę Bitwy Wielkanocnej w Karpatach
W części otwierającej koncert wystąpił męski zespół wokalny Hačure przy akompaniamencie muzyki cymbałowej. Zaprezentował ludowe pieśni poborowe i wojskowe, które pochodzą z różnych regionów wschodniej Słowacji. Następnie odbył się koncert orkiestry dętej Malá Haná, która przyjechała do Nižnéj Polianki z Czech. Orkiestra dęta ma na swoim koncie już kilka występów na Słowacji. Jego wyjątkowość tkwi nie tylko w repertuarze pieśni, ale także w ubiorze. Orkiestra występuje w replikach mundurów austro-węgierskich z okresu I wojny światowej. Podczas koncertu wystąpił także Tomáš Plaszky, który zagrał na flecie kilka utworów. Po nich wystąpiła orkiestra wojskowa z Banskiej Bystrzycy. Punktem kulminacyjnym koncertu był występ orkiestry smyczkowej Musica Luvenalis. W jego wykonaniu usłyszeliśmy brzmienia wielu znanych utworów muzyki klasycznej. Nie zabrakło melodii Straussa, Kalmana, Szostakowicza czy Vivaldiego. Orkiestra wystąpiła razem z solistami Koszyckiego Teatru Państwowego Michaelą Várady (sopran) i Mariánem Lukáčem (baryton). Z drugiej obsady: Samuel Salzer (skrzypce), Matúš Trifan (wiolonczela), Júlia Grejtáková (fortepian) i inni członkowie orkiestry. Orkiestra wystąpiła pod batutą Igora Dohoviča.
|
18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Msza św. na Magurze Wątkowskiej
*** NIECO HISTORII
Na Magurze Wątkowskiej, niedaleko szczytu Wątkowa (846 m n.p.m), stoi kamień upamiętniający wędrówki piesze– wtedy jeszcze – księdza Karola Wojtyły po Beskidzie Niskim. Znajduje się przy węźle szlaków, na leśnej polance. *** Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w sobotę - w dzień maryjny o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, mając prawie 85 lat, po 26 latach pełnienia pontyfikatu. Cierpiał na chorobę Parkinsona. Śmierć papieża-Polaka wstrząsnęła światem. Kiedy pojawiła się informacja o pogarszającym się stanie jego zdrowia, pod oknami papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim zgromadziły się ogromne tłumy, by przez kilka dni trwać w modlitwie. Drogę papieża do świętości uznano za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Beatyfikacji Jana Pawła II dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 r. a kanonizacji – papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku, w obecności swego emerytowanego poprzednika. Jan Paweł II w trakcie swojego pontyfikatu odbył 102 pielgrzymki zagraniczne i 142 podróże po Włoszech. Wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień, opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie.
|