Newsy:

znalezionych: 1428 na 286 stronach
« poprzednia -   130  131  132  133  134  135  136  137  138   - następna »

II Wyścig Górski Magura Małastowska 2015

W dniach od 10 do 12 lipca 2015 r. został rozegrany II Wyścig Górski Magura Małastowska, była to 7 i 8 runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Przy pięknej pogodzie pojawiło się kilka tysięcy kibiców w tym znany skoczek narciarski Maciej Kot. W tym roku trasa została zmieniona. Przesunęliśmy metę za szczyt, co wprowadza po raz pierwszy w GSMP nowość, zjazd w dół na trasie. Powinno być bardzo ciekawie, dla kibiców, których w ubiegłym roku mieliśmy zatrzęsienie, powiedział Marek Sitek – dyr. zawodów. Głównym organizatorem zawodów był Automobilklub Biecki wspierany w tym roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo w Gorlicach, miasto, gminy i lokalni sponsorzy.

Do zawodów zgłosiło się blisko 50 zawodników, w tym jedna kobieta i Czech. W tym roku trasa na szczyt Beskidu Niskiego została wydłużona i mierzy 3440 metrów. II Wyścig Górski Magura Małastowska rozpoczął się w piątek 10 lipca w Gorlicach, gdzie na Rynku zlokalizowane zostało biuro oraz Badanie Kontrolne samochodów, tak aby wszyscy mieszkańcy mogli z bliska obejrzeć samochody oraz potwory o mocach ponad 600 koni, jakie w sobotę i niedzielę 11-12 lipca pojawili się na starcie, a także poznać kierowców, którzy od pierwszej edycji bardzo chwalą sobie wyścigowe zmagania w Powiecie Gorlickim.

W sobotę kierowcy odbyli dwa podjazdy treningowe (start 1-go o godzinie 9:00) oraz dwa wyścigowe, które rozpoczęli punktualnie o 14:30. Niedziela to również dwa treningi (start o 9:00) i dwa wyścigi, które rozpoczęły się o 13.00

Dubai najszybszy na Magurze

Po pierwszym w swojej karierze zwycięstwie podczas GSMP Sienna, Dubai wywalczył również wygraną podczas pierwszego dnia 2 Wyścigu Górskiego Magura Małastowska 2015. Kierowca Mitsubishi Lancera BergMonster był bezkonkurencyjny i wygrał wszystkie podjazdy podczas 7 rundy GSMP. Dubai jest również pierwszym rekordzistą nowej wydłużonej trasy. 3440 metrów pod górę, a następnie w dół na ostatnich 200 metrach przejechał swoim Lancerem w barwach polskiej Huzarii w czasie 1.39.215.

Pierwszy dzień rywalizacji odbywał się bez większych przygód zawodników na trasie. Wśród pretendentów do zwycięstwa oprócz Dubaja, obstawiani byli od rana Andrzej Szepieniec i Tomasz Myszkier, którzy rywalizowali między sobą. Ostatecznie po dwóch podjazdach wyścigowych to Szepieniec okazał się szybszy od nadmorskiego kierowcy w Porsche 911. Andrzej pokonał Myszkiera zaledwie o 1,056 sekundy. Taki wynik zapowiadał ostrą walkę podczas drugiego dnia zmagań na Magurze. W piątce zmieścili się jeszcze Piotr Ostrowski w Lancerze i Marcin Gładysz za kierownicą Volkswagena Scirocco R.

Sobotnie zawody rozegrane zostały w idealnej pogodzie, a na trasie pojawiło się wielu kibiców i sympatyków GSMP. Tuż za najszybszą piątką sklasyfikowano Michała Ratajczyka w N grupowym Lancerze. Siódma pozycja to Grzegorz Kozioł, ósma Krzysztof Dereń. Dziewiąty uplasował się najlepszy kierowca grupy historycznej Wojciech Bełtowski w Audi Quattro S1, a dziesiątkę zamknął Roman Baran w przednio napędowym Renault Clio.

Najszybszy na 3440 trasie w Beskidzie Niskim w grupie N okazał się debiutujący w tym sezonie Michał Ratajczyk w Evo IX, który wyprzedził aż o 8,4 sekundy drugiego Krzysztofa Derenia i Michała Słomkę w Subaru Imprezie N12.
Piotr Ostrowski zdominował grupę A zostawiając za sobą Grzegorza Kozioła w Lancerze Evo VIII. W walce o zwycięstwo po awarii silnika odpadł Rafał Serafinowicz, który został zwieziony na lawecie do serwisu.
Niekwestionowanym zwycięzcą HS-u został Wojciech Bełtowski, który wyprzedził Jacka Handla w BMW i Łukasza Dziemidocha w Peugeocie 306. W tej klasyfikacji po zawodach ze względu na odstępstwo techniczne Lancii Delty od przepisów zdyskwalifikowany został Rafał Szumiec, za niezgodną z homologacją turbinę, a Paweł Dziewiątkowski w Evo VII za niezgodne przełożenia w skrzyni biegów.

Na mecie 7 rundy GSMP Magura Małąstowska zameldowało się ostatecznie 38 kierowców, którzy w niedzielę wystartowali do 8 rundy. Start do podjazdów treningowych nastąpi orologi repliche o godzinie 9:00, a już o 13:00 kibice zobaczą pierwszy podjazd wyścigowy.

Po sobotniej wygranej Dubaja na trasie na Magurę Małastowską niedziela należała całkowicie do Andrzeja Szepieńca, który w dwóch podjazdach zdecydowanie wygrał ze swoją konkurencją. Szepieniec poprawił również czas rekordu trasy, który od niedzieli 12 lipca wynosi 1.38,745.
Drugie miejsce zaliczył Dubai w swoim Lancerze Berg Monster tracąc 2,318 sekundy do Szepieńca. Trzecie miejsce zajął Tomasz Myszkier w Porsche 911, z mikroskopijną stratą 0,251 do Dubaja. Myszkier podczas drugiego odjazdu zaliczył drugi czas i na mecie żałował, że nie udało się wskoczyć wyżej.
Tuż za podium sklasyfikowany został kierowca Volkswagena Scirocco R Marcin Gładysz. Piątkę uzupełnił czwarty w sobotę Piotr Ostrowski, który w słonecznej pogodzie i przy tysiącach kibiców na trasie ustąpił swojemu koledze z VW.

Wyniki 8 Runda GSMP

Po raz kolejny zdecydowanym zwycięzcą grupy N okazał się debiutant Michał Ratajczyk, który zostawił za sobą Krzysztofa Drenia i Michała Słomkę.
W bardzo słabo obsadzonej na Magurze grupie A wygrał Ostrowski przed Koziołem i Szołiem, który dołączył do rywalizacji podczas niedzielnej odsłony 2 Wyścigu Górskiego Magura Małastowska 2015.
Grupę samochodów historycznych po raz drugi w okolicach Gorlic wygrał Wojciech Bełtowski w Audi Quattro S1. Drugie miejsce należało do Rafała Szumca, a trzecie do Pawła Dziewiątkowskiego.
Tytuł najszybszego kierowcy ośki potwierdził Roman Baran, który został sklasyfikowany na 11 pozycji w generalce. Tuż za nim do mety dojechał Karol Krupa, a trzeci był Szołek w Hodzie Civic Type-R.

Zawody według rajdowców należały do bardzo udanych. Do zobaczenia za rok!!

Pierwszy i drugi dzień rajdu górskiego na Magurze Małastowskiej

„Baron Cygański” w Regietowie.

Już po raz szósty zorganizowane zostało plenerowe przedstawienie operowe w Stadninie Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie. Tym razem w sobotę 11 lipca o godz. 21.00 „Barona Cygańskiego” Johanna Straussa zagrali soliści Teatrów Wielkich w Warszawie i Łodzi wraz z Orkiestrą Romantica pod batutą Piotra Wujtewicza . To niezapomniane widowisko pod rozgwieżdżonym niebem wypadło rewelacyjnie pod każdym względem, choć mogło być nieco cieplej.

Treść operetki bardzo spodobała się publiczności licznie przybyłej do Regetowa.
Akcja Barona cygańskiego toczy się wokół skarbu, jaki ukrył zmarły na wygnaniu węgierski wojewoda Barinkay. I oto po latach tułaczki, do dawnych rodzinnych włości na Węgrzech, zrujnowanych przez wojny i zamieszki, wraca syn wojewody Sandor. Trafia do cygańskiego obozu, zaręcza się z piękną Cyganką Saffi (Małgorzata Długosz) zostaje tytułowym ,,cygańskim baronem" by na koniec dowiedzieć się, iż Saffi też wcale nie jest Cyganką lecz ukrywającą się wśród Cyganów księżniczką... Bo w świecie wiedeńskiej operetki nie ma rzeczy tak nieprawdopodobnych, które by nie mogły się spełnić. Nawet stary rodzinny skarb się odnajdzie, bo we śnie duch ojca wskaże, gdzie został zakopany...
Było to widowisko pełne rozmachu, z dużą obsadą aktorską, przepiękne kostiumy i dekoracja. Wspaniała orkiestra! Brawo Pani Jolu K.

Część I i II - zobacz - kliknij

Galeria zdjęć - kliknij

,,MUZYKA ZAKLĘTA W DREWNIE" w Owczarach

Już od 9 lat w scenerii Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce odbywa się niezwykły Festiwal.
Małopolska Organizacja Turystyczna była organizatorem Festiwalu z cyklu ,,Muzyka Zaklęta w Drewnie”. Koncert odbył się 5 lipca 2015 r. o godz. 17.30 w zabytkowej cerkwi greckokatolickiej p.w. Opieki Bogarodzicy (UNESCO) w Owczarach.

Wystąpiła Susanna Jara-Małecka w programie „Nisko słonko - pieśni duszy”
Artystce towarzyszył Paweł Harańczyk - fortepian (akompaniament)

Repertuarem koncertu były głównie pieśni łemkowskiego artysty Petra Murianki, kompozycje Susanny oraz pieśni tradycyjne. Wykonane w języku łemkowskim, ukraińskim, polskim i cerkiewnosłowiańskim. Wszystkie utwory nawiązują do ludzkich przeżyć i marzeń.
W wypełnionej po brzegi cerkwi, zgromadzeni koneserzy wysłuchali następujących utworów:

Intro - „Poletila ptaszeczka" - „Oj lety ptaszko"
- sł. Susanna Jara-Małecka, muz. Susanna Jara -Małecka i Paweł Harańczyk (j. ukraiński)
„Antonycz" - muz. Susanna Jara-Małecka do wierszy Bohdana Ihora Antonycza (j.ukraiński)
„Nisko słonko" - pieśń kurpiowska (j .polski, dialekt kurpiowski)
„Maria Magdalena" - pieśń ludowa (j.polski, pieśń śpiewana na Beskidzie Niskim i Podkarpaciu)
„Idu do was idu" - muz. sł. Petro Murianka (j.łemkowski)
„Czerczyk" - muz. sł. Petro Murianka (j.łemkowski)
„Szkowranoczok" - muz. sł. Petro Murianka (j.łemkowski)
„Jedna chwila" - muz. sł. Krzysztof Cwynar (j.polski)
„Nedospiwana pisnia" - muz.sł. Petro Murianka (j.łemkowski)
„Posij że sia, posij" - muz.sł. Petro Murianka (j.łemkowski)

Susanna Jara-Małecka - śpiewa w wielu językach, koncertuje i tworzy od dziecka. Była członkinią wielu zespołów, chórów, inicjatyw muzycznych. Wzięła udział w nagraniach kilkunastu płyt. Na bogaty repertuar artystki składają się pieśni jej autorstwa, Petra Murianki, ludowe w aranżacjach Susanny, niesztampowe piosenki muzyki pop, standardy jazzowe oraz arie operowe. Główne języki w których śpiewa to: ukraiński, cerkiewnosłowiański, polski, łemkowski, rosyjski i angielski. W 2013 roku wydała swój debiutancki album „Wesna, wesnoju”, na którym znalazły się jej utwory autorskie oraz własne opracowania ukraińskich i łemkowskich pieśni tradycyjnych. Kolejny repertuar grany od 2014 roku nosi nazwę „W sześciu kolorach” – wokalno-instrumentalna podróż po zróżnicowanych przestrzeniach kultury i wrażliwości, utwory śpiewane w sześciu językach. Obecnie pracuje nad płytą tegoż repertuaru.

Paweł Harańczyk - pianista, kompozytor, aranżer, akompaniator. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie student na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Miał zaszczyt pobierać lekcje u najlepszych pianistów Polski w sferze muzyki jazzowej, rozrywkowej i klasycznej. Koncertował w Niemczech, Belgii, Węgrzech, Słowacji, i wielu Miastach Polski. Grał z takimi artystami jak: Harriet Lewis (USA), Mieczysław Szcześniak, Ryszard Rynkowski, Ania Wyszkoni, Renata Przemyk. Od dwóch lat związany z Teatrem Nowym w Krakowie, w którym komponował, aranżował i wykonywał muzykę na żywo do spektakli teatralnych.

Muzyka Zaklęta w Drewnie - Owczary - 05.07.2015 r.

Muzyka Zaklęta w Drewnie - Owczary - 05.07.2015 r - kliknij.

Owczary - cerkiew - koncert

Zarobki naszych samorządowców: Najmniej zarabia burmistrz Gorlic Rafał Kukla

Ile zarabiają wójtowie i burmistrzowie gmin i miast powiatu gorlickiego? Nasi włodarze nie mają się czego wstydzić na tle innych powiatów Małopolski. Ich wypłaty mieszczą się między 10 115 zł do 12 365 zł brutto.
Zarobki samorządowców są ograniczone przepisami prawa – nie mogą oni zarabiać więcej niż 12 365 zł brutto. Taką pensją w całej Małopolsce poszczycić się może 8 włodarzy na czele z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim. W powiecie gorlickim najwyższy dopuszczalny prawem poziom zarobków ustaliła dla swego wójta Ryszarda Guzika Rada Gminy Gorlice. Pozostali wójtowie i burmistrzowie zarabiają nieco mniej.
Pensją w wysokości 12 100 zł brutto pochwalić się mogą wójtowie trzech gmin: Lipinek (Czesław Rakoczy), Sękowej (Małgorzata Małuch) oraz Uścia Gorlickiego (Dymitr Rydzanicz). Mniej zarabiają burmistrz Bobowej Wacław Ligęza (11 800 zł), wójt gminy Moszczenicy Jerzy Wałęga (11 710 zł) oraz burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz (11 580 zł). Poniżej 12 tys. zł brutto zarabiają: wójt gminy Łużna Kazimierz Krok (), wójt gminy Ropa Jan Morańda. Najniższą pensję w powiecie gorlickim pobiera burmistrz Gorlic Rafał Kukla (10 115 zł).

Trzeba przyznać, że pensje dla burmistrzów i wójtów naszego powiatu są jednymi z najbardziej wyrównanych w całym województwie małopolskim. W zdecydowanej większości powiatów rozpiętość zarobków prezydentów, burmistrzów i wójtów jest o wiele większa, a dolna stawka rozpoczyna się od kilku tysięcy. Podobnie jak u nas, czyli wszystkie pobory powyżej 10 tys. zł brutto, jest tylko w dwóch powiatach: wielickim i tatrzańskim.

Dla przykładu w sąsiednim powicie nowosądeckim burmistrz Grybowa Paweł Fyda zarabia 7695 zł, Wójt gminy Rytro Władysław Wnętrzak 6380 zł, a burmistrz Piwnicznej-Zdroju Zbigniew Janeczek 9000 zł. Wszystkie kwoty brutto. O wiele biedniej niż na Ziemi Gorlickiej jest również w powiecie tarnowskim, gdzie aż sześciu wójtów i burmistrzów musi zadowolić się pensją niższą niż 10 tys. zł brutto.

Widać więc wyraźnie, że wszelkie pogłoski o złej sytuacji finansowej samorządów powiatu gorlickiego trzeba uznać za grubo przesadzone.

Źródło: „Gazeta Krakowska”

PS

W rankingu najbogatszych i najbiedniejszych gmin, gmina Sękowa zajmuje 2093 miejsce na 2479 gmin w Polsce.!!!
Bez komentarza!

Matka Boża Niepokalana patronką Gorlic

27 czerwca 2015 r. o godz. 11.00 na Rynku w Gorlicach rozpoczęły się uroczystości związane z ogłoszeniem Maryi Niepokalanej Patronką Gorlic. Inicjatywa ogłoszenia Maryi Niepokalanej Patronką Gorlic wyszła od Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Po trwającym 3 lata procesie angażującym bp. rzeszowskiego i Stolicę Apostolską dzisiaj odbyło się uroczyste ogłoszenie Maryi patronką miasta.

Uroczystości rozpoczęły się od specjalnej sesji Rady Miasta w Dworze Karwacjanów. W jej trakcie bp Jan Wątroba poświęcił kopię ikony znajdującej się w gorlickiej bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zostanie ona zawieszona w holu wejściowym do ratusza miejskiego w Gorlicach, by przypominać o patronce miasta.

Przed uroczystościami głównymi kilka tysięcy mieszkańców i wiernych przybyłych z Gorlic i okolic mogła podziwiać piękny montaż słowno - muzyczny w wykonaniu młodzieży z I LO im. bp Marcina Kromera. Nawiązywał on do pomocy jakiej gorliczanom udzieliła Matka Boża w czasach zarazy na początku XVII wieku. W czasie epidemii dżumy dziewczęta noszące imię Maria obchodziły granice miasta, prosząc Matkę Bożą o ratunek. Ich modlitwa została wysłuchana. Na pamiątkę tamtego cudu parafianie każdego roku 8 grudnia, podczas obchodów patronalnego święta ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, organizują procesję "Maryjek".

Parę minut po jedenastej na gorlickim rynku rozpoczęła się uroczysta msza święta, której przewodniczył ordynariusz diecezji rzeszowskiej ks. bp Jan Wątroba. Homilię wygłosił natomiast bp pomocniczy Jan Niemiec, z diecezji kamieniecko – podolskiej na Ukrainie.

,,Gorlice to miasto o niezmiernie silnym kulcie Najświętszej Marii Panny, kulcie który ma swoje zakorzenienie w historii. I to właśnie dzięki niemu zaczęły się starania o objęcie miasta opieką Maryi” – mówił ks. Stanisław Ruszel, proboszcz parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach.

Podczas Mszy św. odczytano Akt Nadania Matce Bożej Niepokalanej tytułu Patronki Miasta Gorlice oraz odbyło się zawierzenie gorliczan Niepokalanej Maryi - Pani Gorlickiej.

Po uroczystościach każdy z uczestników mógł zabrać do domu pamiątkowy obrazek Niepokalanej – Patronki Gorlic. Moschinooutletshop

Maryja Matka Boża Niepokalana patronką Gorlic

Zobacz fragment homilii