Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   151  152  153  154  155  156  157  158  159   - następna »

Uczcili pamięć poległych lotników Halifaxa w Banicy - Krzywej.

Pod pomnikiem siedmiu polskich lotników z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, poległych w Krzywej - Banicy w sierpniu 1944 r. odbyła się po raz piąty z rzędu od odsłonięcia pomnika, doniosła uroczystość patriotyczno - religijna. Proboszcz parafii pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Gładyszowie ks. Artur Wesołowski w 69 rocznicę, odprawił uroczystą polową mszę św. w intencji poległych lotników i wszystkich żołnierzy w okresie II wojny światowej. Podczas homilii ksiądz Artur podkreślał, „że o tym co się wydarzyło nie można zapomnieć, i o tych, dzięki którym jesteśmy wolni należy pamiętać. Przytoczył również słowa OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II „Wolność nie jest nadana- Wolność jest zadana”, a więc Wolność nie jest darem stałym i trzeba się o nią troszczyć” Po uroczystej mszy okolicznościowe przemówienie przypominające wydarzenia z katastrofy zestrzelenia Halifaxa z sierpnia 1944 r. oraz heroiczną walkę naszych rodaków wygłosił Opiekun Miejsc Pamięci Narodowych Aleksander Gucwa, następnie przeprowadził apel pamięci.

Moschino Outlet Po apelu uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Rodziny lotnicze reprezentował Pan Andrzej Ratajczak z Poznania, krewny kpt. nawigatora Franciszka Omylaka, który zapalił znicz i złożył wieniec ufundowany przez córkę kpt. Omylaka Frances Gates z Austraralii. Wieńce złożono od Urzędu Gminy Sękowa, od mieszkańców Krzywej, od Zarządu Gminnego PSL w Sękowej i od gorlickich związków kombatanckich. Wiązanki kwiatów złozyli: przedstawiciel starosty gorlickiego pan Krzysztof Mikruta, mecenas Paweł Śliwa, pani Barbara Łań z Nadleśnictwa Gorlice, mjr. Andrzej Stukus – czł. Zarządu KKSLW RP w Krakowie oraz harcerze.

W tym uroczystym dniu rocznicowym 31 sierpnia 2013 r. udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch i Przewodnicząca Rady Gminy Sękowa pani Maria Wyżkiewicz, mec. Paweł Śliwa - radny Sejmiku Małopolskiego - sędzia Trybunału Stanu, kombatanci z Gorlic z płk. Antonim Jaroszem i kpt Tadeuszem Tenerowiczem na czele, mjr. Andrzej Stukus – KKSLW RP oraz licznie zebrani mieszkańcy pow. gorlickiego.

Warte honorową przy pomniku pełnili druhowie z OSP Sękowa oraz harcerze z Hufca Gorlice a poczty sztandarowe wystawiło Nadleśnictwo Lasów Państwowych Gorlice - Zagórzany, Kombatanci z Gorlic oraz harcerze z Komendy Hufca Gorlice.

Lotnikom z Halifaxa i Liberatora z Olszyn zapalono 16 zniczy w biało - czerwonej szachownicy a fundatorem był pasjonat utrwalania pamięci o polskich lotnikach pan Kazimierz Mazurek ze Zgorzelca - DZIĘKUJEMY I ŻYCZYMY WYSOKICH LOTÓW !!

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWA Z UROCZYSTOSCI 69 ROCZNICY KATASTROFY - kliknij

69 rocznica zestrzelenia załogi Halifaxa w Banicy - Krzywej
Swiss Replica Watches

Zapraszam wszystkich na uroczystość patriotyczno - religijną, która odbędzie się pod pomnikiem siedmiu lotników polskich w Banicy - Krzywej, 31 sierpnia (sobota) godzina 18-ta. Załoga ta z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, niosła pomoc materiałową dla powstańców warszawskich, w drodze powrotnej została zestrzelona przez myśliwca niemieckiego JU-87. Śmiercią lotnika poległa cała załoga Halifaksa FS-P (JP295)

Zobacz i posłuchaj Liberator z Olszyn.

KURS JĘZYKOWY W WIELKIEJ BRYTANII

W dniach 20 – 28 sierpnia 25 najlepszych uczniów VI edycji programu Youngster z całej Polski wzięło udział w kursie językowym w Londynie. Ta wspaniała nagroda została ufundowana przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, który przy współpracy z Gminą Sękowa wspiera program nauki j. angielskiego dla młodzieży szkół gimnazjalnych z terenów wiejskich.
Wśród uczniów, którzy uzyskali największy postęp w przyswajaniu języka znalazł się uczeń Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej (tegoroczny absolwent ) Jarosław Chwałyk. Podczas tygodniowego pobytu, oprócz doskonalenia umiejętności językowych, młodzież miała okazję zobaczyć najważniejsze zabytki Londynu: Gmach Parlamentu, Big Ben, Pałac Buckingham oraz znane na całym świecie – London Eye.

„ To była niezwykła przygoda. Poznałem ciekawych ludzi i zobaczyłem wspaniałe miejsca. Mieszkanie u rodzin brytyjskich pomogło mi sprawdzić swój poziom językowy. Zachęcam wszystkich do uczenia się j. angielskiego i życzę tegorocznym Youngsterowiczom wygrania głównej nagrody ” powiedział Jarek.

Ja też im tego życzę

Joanna Puścizna

Realizator projektu

Jarek Chływa na kursie językowym w Anglii

W listopadzie 2013 r. będziemy przejeżdzać przez nowy okazały most.

W lipcu br. zaczęły się prace przy budowie drugiego nowego mostu w Ropicy Górnej na rzece Sękówka w ciągu drogi wojewódzkiej nr 977 Tarnów - Konieczna. Ta inwestycja jest niezwykle ważna zarówno dla mieszkańców powiatu gorlickiego, jak i dla turystów przejeżdżających przez naszą gminę w kierunku Słowacji. Jest to również jedyny dojazd z Gorlic do Małastowa, Bartnego, Bodaków, Pętnej, Radocyny, Krzywej, Banicy, Gładyszowa i oczywiście do obu wyciągów narciarskich i tras narciarstwa biegowego.

Od dawna prosił się o wymianę, gdyż wątła drewniana konstrukcja powoli dopełnia swojego żywota. Inwestor Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, planuje ze przedsiębiorstwo budowlane ,,Godrom" z Gorlic zakończy tą inwestycję w listopadzie br. Nowy most wg projektu mgr inż. Krzysztofa Farona będzie o konstrukcji żelbetonowej. Obecnie w tym miejscu przez Sękówkę można przejazdzać nową prowizorką. Jak powiedziała wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch ,,most ten jest dla naszej gminy mostem życia, gdyż stanowi dojazd do połowy terytorium gminy Sękowa. Poprawi komfort korzystania z drogi woj. nr 977, droga w tym miejscu zostanie wyprostowana a most nie będzie miał ograniczeń tonażowych.

Nowy most będzie ważnym obiektem w ciągu komunikacyjnym Zarządu Dróg Wojewódzkich i co ciekawsze - zostanie wybudowany bardzo szybko. Miejmy nadzieję, że zostanie oddany zgodnie z planem.

Parking koło starego kościółka gotowy !

Nieopodal drogi wojewódzkiej nr 977 biegnącej ku granicy państwa ze Słowacją, po jej prawej stronie znajduje się kościół gotycki św. św. Jakuba i Filipa, położony jest na pograniczu wsi Sękowa i Siary, w zakolu rzeki Sękówka.

Należy do najcenniejszych i najbardziej malowniczych zabytków dawnego drewnianego budownictwa sakralnego na terenie Małopolski. Zręby świątyni położono na początku XVI w. (1522?), a jako budulec wykorzystano modrzew, najtrwalsze drzewo iglaste. Wokół kościółka rozpościera się szeroki duży plac przykościelny na którym często odbywają się przeróżne uroczystości kościelno - gminne. Jak do tej pory brak było tylko parkingu z prawdziwego zdarzenia. Wreszcie w lipcu br. przystąpiono do budowy tego jakże potrzebnego obiektu. Obecnie prace dobiegają końca i na koniec sierpnia będziemy mieli piękny, estetyczny i wygodny obiekt.

Festiwal Bortniańskiego

Muzeum ,,Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oraz Odział Zagroda Maziarska w Łosiu z cerkwią w Bartnem, byli organizatorami Festiwalu Bortnianskiego, który odbył się 25 sierpnia 2013 r. o godz. 16-tej w cerkwi greckokatolickiej p.w. śś. Kosmy i Damiana w Bartnem.
Ta kolejna edycja festiwalu była dedykowana Dymitrowi Bortniańskiemu (1751 - 1825) śpiewakowi, muzykowi, jednemu z najwybitniejszych kompozytorów muzyki cerkiewnej. Bortniański jest autorem ponad 400 utworów muzycznych w tym oper, muzyki kameralnej i wielogłosowych koncertów religijnych. Jego twórczość uważana jest za szczytowe osiągnięcie rosyjskiej muzyki XVIII wieku.
Ród Bortniańskiego wywodzi się z Łemkowszczyzny ze wsi Bartne (łemk. Bortne) powiedział na rozpczęcie festiwalu ks. proboszcz parafii prawosławnej w Bartnem Mirosław Cidyło.

Podczas festiwalu wystąpił chór Cantores Karwacjanum z Gorlic pod batutą Anny Cisoń, miejscowy chór dziecięco - młodzieżowy Parafii Prawosławnej w Bartnem - dyrygent Maria Cidyło oraz chór Kolegiaty p.w. Bożego Ciała w Bieczu - dyrygent Beata Bochnia.
Po każdych zakończonych utworach muzycznych, wypełniona po brzegi cerkiew nagradzała artystów gromkimi brawami.