Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   150  151  152  153  154  155  156  157  158   - następna »

Sękowski ,,panteon" odnowiony!!

W czwartek 10 października 2013 r. przy pięknej jesiennej pogodzie, w obrębie cmentarza parafialnego w Sękowej, uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę przy Mauzoleum Władysława Długosza w związku z zakończeniem dwuletnich prac renowacyjnych.
Kaplica wzorowana na antycznych greckich Świątyniach, została zbudowana w 1928 r. W dolnej części ozdobiono je dwoma dużymi lwami i dwoma wazonami artysty z Sanoka Stanisława Piątkiewicza, które wykonał w 1927 r. Budową mauzoleum kierował sam Władysław Długosz.

Od ponad 80 lat mauzoleum nie było remontowane. Powołano w 2009 r. Stowarzyszenia „Pro Memoria" a jego inicjatorem była Ewa Król, Andrzej Drzymała, ks. Janusz Kurasz, proboszcz parafii w Sękowej a także Małgorzata Małuch wójt gminy Sękowa. Dziś podziwialiśmy efekt ich pracy. Podczas uroczystości nie zabrakło przedstawicieli PGNiG z całej Polski,była pani Alicja Wosik wicewojewoda Podkarpacki, przedstawiciele lokalnych samorządów, księży, osób związanych z przemysłem naftowym, dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Siarach, którego patronem jest Władysław Długosz, a także mieszkańców gminy Sękowa. Uroczystość prowadził Józef Chrzanowski , prezes stowarzyszenia, który powitał wszystkich i przedstawił historię prac oraz dobroczyńców, którzy wsparli renowację mauzoleum.

- Wszystko zaczęło od szlaku naftowego. Pojawiła się wówczas idea, ale i ludzie, którzy ją wsparli. Dzięki opatrzności Bożej Ci wszyscy zapaleńcy, ofiarodawcy i wykonawcy uratowali to piękne dzieło, które jest ozdobą naszego cmentarza, parafii i gminy. Wszystkim z całego serca dziękuję i Bóg zapłać – mówił podczas poświęcenia tablicy ks. Janusz Kurasz, proboszcz parafii. Alicja Wosik, wicewojewoda Podkarpacki mówiła m.in.; Ze szczególnym wzruszeniem biorę udział w uroczystościach z górnikami i naftowcami. Współpracujemy razem wiele lat i szczególnie cenię wasze pomysły społeczne, a ten był wyjątkowy, bo i postać Władysława Długosza była wyjątkowa. Trochę zapomniana, ale przecież od niego powstawał przemysł naftowy na naszym terenie – mówiła Alicja Wosik.
Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa szczególnie podkreśliła role Władysława Długosza dla Siar i Sękowej. – To był wielki człowiek. Zasłynął jako pionier przemysłu naftowego. Miał wiele pieniędzy, ale nie zatracił wrażliwości na krzywdę ludzką. Wspierał nie tylko Siary i Sękową, ale także cały powiat. Pamiętamy o tym. Los obszedł się z nim okrutnie. Nie pozostawił po sobie potomków i nie ma się, kto zaopiekować tym mauzoleum. My musimy o tym pamiętać i cieszę się, że tak wiele ludzi i instytucji zjednoczyło się przy odnowie mauzolem – mówiła Małgorzata Małuch
Ciekawe wspomnienia przytoczył ks. prałat Stanisław Dziedzic, wieloletni proboszcz sękowskiej parafii – Miałem to szczęście, że znałem rodzinę Długoszów. Żonę Władysława Długosza – Kamilę. Opowiadała jak przy budowie mauzoleum uczestniczył sam Długosz. To dzięki Wł Długoszowi istnieje zabytkowy kościółek w Sękowej. Wszystkie witraże w kościele parafialnym to też jego zasługa. Jestem mu za to ogromnie wdzięczny. Tutaj w tym mauzoleum chowałem jego syna Tadeusza i wnuka Jerzego oraz prawnuczkę Władysława Długosza. Zostawił po sobie nie zatarte ślady i zawsze za to będziemy mu wdzięczni – mówił ks.prałat Stanisław Dziedzic.

Po uroczystościach odbyła się konferencja naukowa w pałacu Długoszów w Siarach. Na wstępie dyr. Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej Bogusław Diduch ubrany w żupan Wł. Długosza, przedstawił bardzo dokładnie historię i dzieje pałacu Wł. Długosza. Następnie pan Daniel Markowicz, Ewa Król oraz Andrzej Drzymała w swoich wystąpieniach poparte pokazem ikonograficznym, poruszyli zagadnienia związane z postacią Wł. Długosza, przemysłem naftowym oraz polityką PSL-u jaką prowadził Długosz. Można również było podziwiać piękną wystawę fotograficzną, tym bardziej ze niektóre dokumenty były publikowane po raz pierwszy.

Następnie zaproszeni goście zwiedzili obiekty klasy zerowej w pobliskiej okolicy – cerkiew greckokatolicką w Owczarach, stary kościółek z 1520 r w Sękowej oraz dodatkowo neogotycki murowany kościół pw. św. Józefa. Kościół został ufundowany i całkowicie wyposażony przez Józefę Szymonowiczową w 1885 r. - ówczesną właścicielkę wsi i kopalń naftowych w Sękowej.

Po przyjeżdzie do pałacu czekał na gości Sanocki Zespół Wokalny Soul. Wykonał piękny koncert pieśni dawnych, patriotycznych, przebojów muzyki poważnej i wspólczesno – rozrywkowej, a wszystko to pod batutą pani Moniki Brewczak, która zaznaczyła że zespół tworzą uczennice gimnazjów, szkół podstawowych i średnich powiatu sanockiego.

W odrestaurowaniu mauzolem pomogli:

Górnośląska Spółka Gazownictwa – Zabrze i Warszawa, Fundacja PGNiG im. I.Łukasiewicza – Warszawa, PGNiG SA Oddział w Sanoku, PGNiG Oddział w Zielonej Górze, Poszukiwania Nafty i Gazu Piła, Mazowiecka Spółka Gazownictwa – Warszawa, Karpacki Oddział Obrotu Gazem – Gazownia Tarnowska, Karpacka Spółka Gazownictwa ZG w Rzeszowie, BN Naftomet Krosno, Poszukiwania Naftowe Diament Zielona Góra oraz Parafia i Urząd Gminy Sękowa

Zobacz relację filmową - kliknij

Remont Mauzoleum Władysława Długosza zakończony.

Na cmentarzu parafialnym w Sękowej znajduje się Mauzoleum Rodziny Długoszów. To jedyny w Beskidzie Niskim tego typu obiekt. Kaplica wzorowana na antycznych greckich Świątyniach, została zbudowana w 1928 r. Podstawą świątyni jest monumentalna, zbudowana z ciosów piaskowca krepidoma. Jej podstawowe wymiary wynoszą 10,5 m x 14 m wraz z wystającą z tyłu półkolistą apsydą świątyni oraz kilkunastostopniowymi schodami. W dolnej części ozdobiono je dwoma dużymi lwami i dwoma wazonami artysty z Sanoka Stanisława Piątkiewicza. Dodatkowe dwa lwy strzegą drzwi wejściowych do świątyni. Do krypty prowadzi boczne wejście. Budową mauzoleum kierował sam Władysław Długosz. Ta postać była przez wiele lat zapomniana i wreszcie zaczyna się o niej mówić. W centrum Sękowej 27.09.2011 r. nastąpiło odsłonięcie pomnika Wł. Długosza a 19 listopada Wł. Długosz został patronem Zespółu Szkół w Siarach. W tym samym roku rozpoczęto remont mauzoleum.

Powołano stowarzyszenie „Pro Memoria", którego inicjatorem byli: Zarząd Oddziału SITPNiG w Gorlicach, Sanoku i Krośnie, Wójt Gminy Sękowa oraz Proboszcz parafii Sękowa.
Stowarzyszenie powstało w sierpniu 2009 r., celem uratowania od zniszczenia mauzoleum Władysława Długosza - wielkiego nafciarza, odkrywcy Borysławia i twórcy świetności firm i stowarzyszeń naftowych. Przez wiele lat nikt nie troszczył się o ten zabytkowy obiekt, który ulegał powolnej degradacji.

W akcję renowacji mauzoleum zaangażował się Prezes PGNiG Michał Szubski. W celu sprawnego i transparentnego prowadzenia prac renowacyjnych rolę koordynatora projektu wziął na siebie Oddział PGNiG SA w Sanoku, który odpowiedzialny jest za pomyślną realizację tego przedsięwzięcia w miarę zdobywanych środków finansowych.

Jako, że postać Władysława Długosza nieodłącznie związana jest z historią i tradycją przemysłu naftowego, Oddział PGNiG SA w Sanoku, jest spadkobiercą i kontynuatorem jego dzieła do troski o spuściznę historyczną, którą po sobie pozostawił.

Obecnie Stowarzyszenie „Pro Memoria pomyślnie zakończyła projekt, na który wydano ponad 600 tyś zł. Prace są zakończone i w najbliższy czwartek tj. 10 października 2013 r. o godz. 11-tej nastąpi uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy wejściu do mauzoleum.

W mauzoleum spoczywa senator Władyslaw Długosz, jego żona Kamila, dzieci - Tymoteusz i Tadeusz, wnuk - Jerzy, wnuczka Zofia Warmuz z córką Ewą.

Zobacz także tu

Zobacz także tu

Warsztaty historyczne dla Klubu Seniora

W dniach 10 i 24 września 2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej w ramach działalności Dziennego Ośrodka Wsparcia dla osób starszych i młodzieży prowadzonego przez Stowarzyszenie Dobrej Woli oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sękowej, zostały przeprowadzone dwu dniowe warsztaty historyczne. Tematyka warsztatów obejmowała historię 650 lecia lokacji i rozwoju wsi Sękowa. Zajęcia prowadził regionalista Pan Aleksander Gucwa, przedstawiając bogatą dokumentację fotograficzną z dziejów wsi. Uczestnicy zajęć przedstawili swoje przyniesione zdjęcia, zaprezentowali wiedzę i opinie na temat omawianych wydarzeń. Szczególną uwagę zwrócono na rozwój przemysłu naftowego na naszych ziemiach, I wojnę światową z uwzględnieniem nekropolii, oświatę, obiekty sakralne oraz tradycje i kulturę, która w znaczącym stopniu miała miejsce na terenach Sękowej.

Przedstawione dzieje historyczne, przyciągnęły do GOK-u ponad 50 seniorów za każdym razem. Wygłoszony wykład wzbogacił wiedzę mieszkańców w zakresie historii własnej wsi.

Przed rozpoczęciem warsztatów kierownik GOPS w Sękowej Pan Michał Diduch zapoznał zebranych z harmonogramem wycieczki w Bieszczady w dniu 30 września 2013 r.

II Rajd Ogólnopolski DRUM BUN DACIA 2013 dobiegł końca !

W dniach od 06 – 08 września 2013 roku, Krempna w Beskidzie Niskim, gościła uczestników II Międzynarodowego Zlotu Samochodów Dacia. Było to wydarzenie szczególne, a celem organizatorów było pokazanie uczestnikom piękna Beskidu Niskiego zarówno polskiego jak i słowackiego oraz jej bogatej historii.
6 września w godzinach popołudniowych z Krakowa nastąpił start 15 załóg miłośników samochodów wyprodukowanych w Rumunii. ,,Pod Jodłą” w Krempnej, grubo po północy zameldowali się wszyscy uczestnicy w tym 3 ekipy z Satu Mare i Pitesti z Rumunii.

Najstarszy model Dacia 1100 pochodził z końca lat 60-tych. Inne modele wyprodukowane były w latach 70 – 80 ubiegłego wieku.
Pan Michał i Pani Eleonora organizatorzy zlotu zaprosili mnie, abym uczestnikom tego zlotu przedstawił historię regionu. W sobotę po śniadaniu rumuńskim ( była też mamałyga) uczestnicy zlotu zapoznali się z programem całodziennego rajdu. Po odpaleniu swoich pięknych maszyn, ruszyliśmy przez Świątkową do Ożennej na włości jednego z organizatorów. Tu rozegrano konkurencje sprawnościowe a głównym starterem był sam Bukrij Adam - sołtys sołectwa Ożenna - rozegrano m.in. jazdę na czas po ósemkach, strzelanie z wiatrówki. Osoby nie uczestniczące w konkursie przeprowadzali test wytrzymałościowy z rumuńskim Ursusem i Alexandrionem!!!

Po 2 godzinnej przerwie udajemy się w dalszą część naszego rajdu. Po paru kilometrach przekroczyliśmy granicę Polsko – Słowacką i w zwartym szyku dojeżdżamy do centrum Bardejowa. Tu zatrzymujemy się na kolejne 2-3 godziny. Pan Aleksander Gucwa, przewodnik po Beskidzie Niskim na rynku w Bardejowie, opowiedział historię tego najwspanialszego środkowoeuropejskiego miasteczka gotyku i renesansu. Rynek okalają kamieniczki ze spadzistymi, czerwonymi dachami. Pośrodku rynku ratusz, przypominający domek z piernika. A wszystko to, jest otoczone średniowiecznymi murami. W rynku znajduje się też bazylika z XIV wieku pw. Św. Idziego, którą zwiedziliśmy. W 2000 r. bardejowskie Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, powiedział na zakończenie Aleksander Gucwa.

Następnie udaliśmy się do restauracji Peppino, która serwuje tradycyjną kuchnie słowacką. Przez Bardejowskie Kupele, Niżną Polankę, Grab wróciliśmy w godzinach już wieczornych na zasłużoną rumuńską kolację z mamałyga na czele!!.

Po kolacji odbył się koncert w wykonaniu uczestników, który zakończył się po północy. Ja musiałem opuścić miłe i sympatyczne towarzystwo, gdyż rano wyjeżdżałem do Krynicy na odbywający się IV Festiwal Biegowy.
Uczestnicy zlotu w trzecim dniu beskidzkiej przygody, zatrzymali się na Rynku w Gorlicach, z krótkim pokazem, lunchem i ogłosili wyniki konkursu na najładniejszy samochód. Dwa pierwsze miejsca przypadło Rumunom George Negrea i Mezok Traian
Wszyscy uczestnicy II Międzynarodowego Zlotu DACIA 2013 szczęśliwie wrócili do swoich domostw.

PS

Mam nadzieję, że miłość do tego rumuńskiego auta i Beskidu Niskiego, na stałe wpisze się w kalendarz imprez i już za rok będziemy mogli wspólnie bawić się na III zlocie samochodów Dacia w .... ? – nieoficjalnie zapowiedział nam Michał Sowa.

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ TAKŻE TU

IV Festiwal Biegowy - Krynica 2013

W dniach od 6 do 8 września 2013 r. w Krynicy Zdroju odbył się Kulturalny Festiwal Biegowy. Przez trzy dni Festiwalu Biegowego odbyła się niezliczona ilość imprez towarzyszących. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertów, obejrzeć pokazy specjalne, wziąć udział w Jarmarku Festiwalu Biegowego i zajrzeć na Targi sprzętu sportowego. Każdego dnia Festiwalu odbywało się też Forum "Sport Zdrowie Pieniądze" - spotkania z wybitnymi przedstawicielami sportu m.in. z Justyną Kowalczyk.

UKS ,,Maraton" Sękowa uczestniczył w tych imprezach przez dwa dni. W pierwszym dniu, w piątek 17 osobowa reprezentacja uczestniczyła w Biegu Małopolski. Zawodnicy startowali w eliminacjach a najlepsza 30-tka w biegu finałowym na dystansie 600 m. Wszyscy nasi zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale.
W ostatnim trzecim dniu Festiwalu uczestniczyła 35 osobowa ekipa zawodników UKS ,,Maraton" Sękowa w tym trzech opiekunów i miała za zadanie na punkcie nr 13 koło Tylicza (32,5 km) obsłużyć maratończyków w wodę i płyny energetyczne oraz dopingować.

W trakcie trzech dni trwania imprezy w biegach wzięła udział rekordowa liczba około 6000 zawodników. Podczas Festiwalu uczestnicy rywalizowali m.in. w: Biegu Małopolski, Finale Giełdowej Mili w kategorii Masters i Sztafecie Deptaka 3 x 1000 m.– Ultramaraton Bieg 7 Dolin. Ponadto odbyły się: bieg na dystansie 33 km, bieg na dystansie 66 km, Górskie Mistrzostwa Polski w Nordic Walking oraz Życiowa Dziesiątka Taurona.

W tym roku na biegaczy czekała rekordowa pula nagród pieniężnych,ponad 500 000 złotych. Nagrodą główną Festiwalu był samochód osobowy Fiat 500, który został rozlosowany wśród tych, którzy ukończyli wymagający ,,Koral Maraton". Szczęśliwą osobą okazała się Izabela Komar z Nietuliska Dużego w województwie świętokrzyskim. Wśród kobiet zajęła IX miejsce z czasem 3.32.48.

Maraton ukończyło 524 zawodników wygrał BIWOT WYCLIFFE KIPKORIR z Keni z nowym rekordem trasy 2.23.53, drugi był SALO TARAS ze Lwowa (Ukraina)02:24:21 a trzeci Polak Kamil Sieradzki z Innowrocławia - 02:34:44
Najlepszą zawodniczką okazała się CIRLAN DANIELA ELENA z Rumuni - 02:54:52, druga zawodniczka z Keni a trzecia Polka Kuta Krystyna z Serocka - 02:58:42