Newsy:

znalezionych: 1368 na 274 stronach
« poprzednia -   22  23  24  25  26  27  28  29  30   - następna »

ŻYCZENIA NA BOŻE NARODZENIE 2021 - BÓG SIĘ RODZI DLA CIEBIE

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości, refleksji dotyczących minionego okresu oraz planów na nadchodzący Nowy Rok. Niech nowo narodzony Jezus przyniesie nam wszystkim, naszym rodzinom i Ojczyźnie światło pokoju i nadziei. Niechaj świąteczny nastrój doda mocy w zmaganiu się z pandemią, a nadchodzący rok spełni osobiste nadzieje, przyniesie zdrowie i pomyślność oraz zakończy tak przez nas oczekiwany okres pandemii.

Wszystkim Mieszkańcom gminy Sękowa i nie tylko oraz tym którzy tu zaglądają, składam najlepsze życzenia, zdrowia, pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń, aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok 2022 niósł ze sobą szczęście, pomyślność i nadzieje. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój, radość, tak aby Wasze twarze i twarze Waszych najbliższych zawsze rozpromieniał uśmiech, a gwiazda betlejemska prowadziła Was ku szczęściu.

Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia

ŻYCZY WŁAŚCICIEL TEGO PORTALU - ALEKSANDER GUCWA

repliki zegarków

Prezent dla mieszkańców Gminy Sękowa

23 grudnia 2021 r. w świątecznej atmosferze przekazuję miłą wiadomość z ostatniej chwili. W godzinach popołudniowych, nowo wybudowany most na Sękówce, na drodze wojewódzkiej 977 łączący Siary z Sękową został właśnie otwarty. Krótki czas budowy, trwający od miesiąca lipca bieżącego roku dobiegł końca, do użytku został oddany zupełnie nowy obiekt z szerokim pasem pieszo – rowerowym.

Warto nadmienić, że kierowcy z utęsknieniem wypatrywali otwarcia tego obiektu. Uciążliwość objazdu tego około 300-metrowego odcinka drogi wojewódzkiej łączącej Sękową z Siarami przez ul. Dukielską i Dominikowice oraz przez tzw. ,,Górki” przerosła przewidywania nawet największych optymistów. Serce rośnie na widok nowego i pięknego mostu na Sękówce.

Nieoficjalnie podaję, że znana jest już również jego nazwa – będzie to most im. ks. Prałata Stanisława Dziedzica, zmarłego w 2015 roku długoletniego proboszcza parafii w Sękowej.

Fotorelację z budowy mostu znajdziesz TU - kliknij

Wigilia dla mieszkańców Gminy Sękowa

Dnia 19 grudnia, parę minut przed południem na Placu Długosza w Sękowej rozpoczął się coroczny kiermasz bożonarodzeniowy oraz Wigilia dla mieszkańców gminy Sękowa. Na uroczystość przybyli przedstawiciele samorządu gminnego: Wójt Małgorzata Małuch, Sekretarz Michał Diduch, kierownik GOPS Anna Cieśla, Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Moroń, Proboszcz parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP ksiądz Jacek Piróg, przedstawiciele Rady Gminy oraz sołtysi.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor GOK Iwona Tumidajewicz oraz animator kultury Karolina Florek-Bażyk przybliżając historię, tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem w Polsce i na świecie.

Głos zabrała Pani Wójt oraz ksiądz Proboszcz witając wszystkich zebranych. Następnie rozpoczęliśmy wspólne kolędowanie wraz z grupą śpiewaczą "Razem" pod batutą pana Mirosława Bogonia. Kolędowanie zakończyliśmy dzieleniem się opłatkiem.

Odbyła się także licytacja świątecznego krasnala stworzonego przez panią Alicję Połeć, na rzecz rehabilitacji dziewczynki Laury z gminy Biecz.

Uroczystość zakończył krótki koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczestników warsztatów wokalno-instrumentalnych przygotowanych przez pana Kazimierza Halucha.
W kiermaszu wzięli udział wystawcy: Stowarzyszenie Dobrej Woli, Katarzyna Przybyłowicz, KGW Siary Owczary, Małastów, Fundacja Survival, lokalni rękodzielnicy oraz GOK Sękowa.
Podczas uroczystości przybyli goście mogli podziwiać żywą szopkę bożonarodzeniową oraz alpaki.
Serdecznie dziękujemy, że byliście z nami.
Życzymy wszystkim błogosławionych świąt Bożego Narodzenia!
Tekst: Anna Grzywacz

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Podsumowanie projektu „Nieznani Bohaterowie Niebios”

8 grudnia 2021 roku zorganizowano spotkanie historyczne w ramach projektu pt. „Nieznani Bohaterowie Niebios”. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Manko- organizator Programu Gmina Przyjazna Seniorom- Ogólnopolska Karta Seniora oraz wydawca magazynu Ogólnopolski Głos Seniora, jednym z partnerów jest Gmina Sękowa. Idea projektu polega na upamiętnieniu miejsc upadku i historii związanych z upadkiem samolotów i wypadków lotników alianckich walczących o niepodległość Polski. Na terenie Gminy Sękowa w przysiółku miejscowości Krzywa- Banica rozbił się bombowiec HP Halifax FS- P.

Celem projektu jest aktywizacja i edukacja osób starszych poprzez promowanie wiedzy historycznej i patriotycznej. Temat projektu dotyczy zaangażowania bombowców alianckich w walkę o niepodległość naszego kraju.
Podczas spotkania pod pomnikiem siedmiu polskich lotników, pan Aleksander Gucwa opowiedział lokalnej młodzieży oraz seniorom historię tegoż miejsca. Pan Aleksander jest inicjatorem utworzenia pomnika upamiętniającego to wydarzenie. Za swoją działalność został wręczony mu certyfikat Partnera Projektu „Nieznani Bohaterowie Niebios”. Młodzież symbolicznie zapaliła znicze przy pomniku, a organizator wręczył każdemu książki pt. ,,Sobiesław Zasada – moje rajdy” oraz drobne gadżety. W spotkaniu wzięli udział: Sekretarz Urzędu Gminy Sękowa pan Michał Diduch, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pani Anna Cieśla, przedstawiciel Stowarzyszenia Manko- Głos Seniora pani Agnieszka Nowak, koordynator Ogólnopolskiej Karty Seniora pani Magdalena Mendrygał, pan Aleksander Gucwa oraz lokalna młodzież i seniorzy.

Produkcja obejmie cykl filmów o katastrofach 12 bombowców w czasie II wojny światowej w Małopolsce i na Śląsku. Filmy będą opisywać historię strąceń samolotów alianckich i przedstawienia dzisiejszego upamiętnienia tych miejsc. W każdym z filmów wzięli udział: historycy oraz lokalni seniorzy pasjonaci zajmujący się historią swoich małych ojczyzn.

W dniu 29 lipca br. zrealizowaliśmy trzy miejsca upadku alianckich samolotów, byliśmy pod pomnikiem lotników w Krzywej – Banicy, Lipnicy Wielkiej i w Olszynach Aleksander Gucwa przedstawiał historię zestrzelenia dwóch Halifaxów i Liberatora.
Pierwsza część filmu o katastrofach 12 bombowców w czasie II wojny światowej, zgodnie z harmonogramem dobiega końca. Za parę dni zobaczymy historię 12 miejsc wydarzeń upadku samolotów. Na portalu www.sekowa.info będzie można zobaczyć!
Stowarzyszenie planuje także wydać publikację, w ramach której chcieliby opisać historie 12 bombowców.
Następne filmy planowane są na przyszły rok. Przypomnę ze na terenie Polski, istnieje 220 miejsc, które są miejscem katastrofy lotniczej alianckich samolotów walczących o niepodległość Polski. Opieka i promocja takiego miejsca przez grupę seniorów będzie sposobem aktywizacji i integracji międzypokoleniowej lokalnej społeczności.

Następnie odbyło się spotkanie w świetlicy wiejskiej w Ropicy Górnej organizowane przez sołtys wsi panią Katarzynę Tokarz. Grupa seniorów otrzymała certyfikat partnera projektu „Nieznani Bohaterowie Niebios”. Na spotkaniu próbowano lokalnych przysmaków oraz zorganizowano warsztaty śpiewacze.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Zapomniany artysta Antoni Hybel

4 grudnia 2021 r. w oficynie dworskiej przy Kasztelu w Szymbarku, odbyła się autorska wystawa dokumentacyjno - fotograficzna Bogdana Klimczyka, obejmująca eksponaty ze zbiorów prywatnych i muzealnych.
Wystawa „Zapomniany Artysta Antoni Hybel” to część projektu, który realizowany jest od 2018 roku. Przybliżenie sylwetki tego niedocenionego i zapomnianego Artysty jest w pewnym sensie naszym obowiązkiem. Głównym celem tej wystawy jest przedstawienie Antoniego Hybla przez pryzmat całej historii jego życia. Opierając się o dostępne materiały, wspomnienia osób, opracowania i publikacje, fotografie archiwalne i rodzinne pamiątki, prezentując w miarę możliwości część prac Artysty ze zbiorów prywatnych i muzealnych przedstawiona została postać Artysty w szerszej perspektywie nie tylko przez pryzmat jego twórczości plastycznej.

Wystawa z pewnością pobudziła do refleksji, analizy i wielu komentarzy. W trakcie wystawy odbyła się projekcja trzech filmów oraz panel dyskusyjny, na którym poruszone zostały tematy związane z historią życia Artysty i jego twórczością.
Przygotowanie tej wystawy nie było łatwe, wymagało czasu, wytrwałości i ciężkiej pracy. Wszystkim, którzy zaoferowali pomoc i swoją pracę oraz osobistym zaangażowaniem przyczynili się do realizacji tej wystawy serdecznie dziękuję. Bez wsparcia i pomocy wielu osób tej wystawy po prostu by nie było. Nie zacierajmy naszej historii, zapominając o przeszłości, patrząc jedynie w przyszłość i żyjąc teraźniejszością. Nasze życie jest ciągiem wydarzeń z przeszłości i choć przeszłość nie dotyczy nas bezpośrednio jest w pewien sposób częścią naszego życia – powiedział Bogdan Klimczyk

Wystawa obejmuje:

Eksponaty ze zbiorów prywatnych Pani Barbary Klehr-Haberka
Eksponaty ze zbiorów prywatnych Pana Tadeusza Deca
Eksponaty z Muzeum Regionalnego „Gryf” z Szymbarku
Dokumenty, fotografie, przedmioty ze zbiorów rodzinnych spadkobierców po Antonim Hyblu
Materiały archiwalne i dokumenty udostępnione przez polskie archiwa i instytucje kultury
Fotografie prac i miejsc związanych z Antonim Hyblem autorstwa Bogdana Klimczyka

Wystawa będzie otwarta do 15 grudnia 2021 - Kasztel w Szymbarku

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ