Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   22  23  24  25  26  27  28  29  30   - następna »

"PIEŚNI UKRAINY" KONCERT BANDURZYSTKI IRYNY HUBIAK

22 kwietnia 2022 roku o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach, odbył się koncert Iryny Hubiak z Ukrainy, która grała na bandurze, tradycyjnym instrumencie ukraińskim, liczącym 62-65 strun.
Ideą koncertu jest okazanie solidarności z artystami ukraińskimi oraz udzielenie im wsparcia w wymiarze artystycznym i finansowym. Wykonawcą koncertu była bandurzystka i śpiewaczka Iryna Hubiak, która z falą uchodźców przybyła z rodziną z Tarnopola i Równego do Polski.

Zaproszenie Artystki do udziału w koncercie daje Jej nie tylko szansę zaprezentowania się przed polską publicznością, ale także możliwość wykonywania swojego zawodu i utrzymania rodziny.
W programie koncertu Artystka zaprezentowała utwory klasyczne oraz tradycyjne: utwory patriotyczne, własne autorskie aranżacje na bandurę, miniatury instrumentalne, utwory skomponowane do tekstów ukraińskich poetów m. in. Tarasa Szewczenki. Bandurzystka zaprezentowała zarówno pieśni ukraińskie, jak i polskie. Publiczność owacyjnie przyjęła występ artystki, pochodzącej z Tarnopola. Na zakończenie ponad godzinnego koncertu Iryna , zagrała i zaśpiewała wspólnie z publicznością pieśń polską i ukraińską „Hej, Sokoły” a koncert zakończyła hymnem Ukrainy.

*

Iryna Hubiak - urodziła się 19 grudnia 1986 roku w obwodzie rówieńskim w Ukrainie. W 2001 roku ukończyła Szkołę Muzyczną w Zdołbunowie, w klasie Tetiany Małaszkiny i Ołeksandry Gnatiowej, a cztery lata później Wyższą Szkołę Muzyczną w Równem, w klasie T. V. Sventacha - Zasłużonego Artysty Ukrainy.
Absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki, gdzie otrzymała tytuł magistra w klasie bandury prowadzonej przez docent Oksany Gerasimenko – Zasłużoną Artystkę Ukrainy, w klasie wokalnej - docent Galinę Gawryś oraz w klasie dyrygentury - docenta Iwana Czupaszko (2010). Od 2010 roku uczy gry na bandurze w Wyższej Szkole Muzycznej im. Salomei Kruszelnickiej w Tarnopolu.
Brała udział w koncercie „Bandurne koło” w sali koncertowej Obwodowego Towarzystwa Filharmonicznego w Iwano-Frankiwsku (2012). Od czerwca 2014 roku tworzy i gra w trio bandurzystek „Oriana”, z którym koncertuje w Ukrainie i za granicą m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Bułgarii, Litwie, Finlandii, Tajwanie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Niedziela Palmowa i Konkurs Palm w Sękowej

W Niedzielę Palmową tj. 10 kwietnia 2022 r. o godz. 10.30 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez księży z parafii Sękowa. Celebrantem Mszy św. był ks. proboszcz Jacek Piróg a koncelebrantem ks. wikary Bartłomiej Ołyniec. Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od obrzędu poświęcenia palm i procesji wewnątrz kościoła. W Niedzielę Męki Pańskiej licznie zgromadzeni wierni, zgodnie z wielowiekową tradycją, wysłuchali opis Męki Pańskiej , kapłani zaś przywdziani byli w szaty koloru czerwonego.

Po zakończonej mszy obok kościoła parafialnego w Sękowej odbył się Kiermasz Wielkanocny oraz Konkurs Palm zorganizowany przez GOK I UG w Sękowej oraz Parafię p.w. św. Józefa w Sękowej. Wszystkie skarby dostępne na świątecznych straganach były ręcznie wykonane czyli o bezcennej wartości artystycznej. Były więc do nabycia wianki, stroiki, świeczniki, kolorowe jajka, barwne króliczki, babki itp. “Ich przygotowanie wymagało wiele pracy, ale dało mnóstwo przyjemności i dumy z efektów. Fundusze z kiermaszu będą przeznaczone na potrzeby GOK w Sękowej – powiedziała dyr. GOK Iwona Tumidajewicz.

Najwyższe i najpiękniej zrobione palmy wielkanocne znów można było podziwiać w Sękowej.
Palmy zostały ocenione przez powołaną komisję konkursową – w składzie Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Dyrektor GOK Iwona Tumidajewicz oraz animator Kultury Karolina Florek – Bażyk. Żeby jednak palma mogła zakwalifikować się do konkursu musiała spełniać restrykcyjne kryteria. Palmy były przepiękne i wyróżniały się różnorodnością technik i starannością wykonania, różnobarwnością. Zostały przyznane dwa równorzędne pierwsze miejsca , które otrzymali:

Rodzina Moroniów i Stowarzyszenie Siary – Owczary (Grupa 50+ seniorzy) Wszystkim uczestnikom zostały wręczone babki piaskowe w kształcie pisanek oraz pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy wszystkich za rok.

Kiermasz oraz konkursy miały na celu propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy i pisanki w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarza okazję do indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm i pisanek.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

W Sękowej powstała nowa kapliczka domkowa

Sękowa malowniczo położona wieś w dolinie rzeki Sękówki, na granicy Pogórza i Beskidu Niskiego. To tu w jej centralnej części na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 977 z drogą lokalną prowadzącą do Urzędu Gminy w Sękowej, powstała w tym miesiącu (marzec) nowa kapliczka domkowa. Kapliczka zlokalizowana jest w ogrodzie Pana Łukasza Basisty a fundatorami jest Joanna, Majka i Łukasz Basista. Projektantem tej ,,małej architektury sakralnej” jest artysta Waldemar Hübner a wykonawcą Pan Czesław Janik. Część drewniana o wysokości ponad 2 m, stoi na 60 cm cokoliku z kostek betonowych. W środku kapliczki znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanie Poczęta w postawie wyprostowanej, ręce opuszczone ku dołowi, lekko odchylone na bok. Stopy depczą węża. Figurka ta od lat 80-tych ubiegłego wieku znajdowała się w półkoliście wykończonej wnęce wykonanej w ścianie budynku dawnego domu katechetycznego, który stał w miejscu nowej kapliczki.

Od autora:

Dziękuję fundatorom nowo wybudowanej kapliczki za ubogacanie miejsca i tradycji w której przyszło nam żyć. Dziś nie sposób wyobrazić sobie polskiej wsi, ale i polskiego miasteczka bez tych aktów wiary naszego społeczeństwa.
Zapraszam państwa do podążania Szlakiem Kapliczek i Krzyży Przydrożnych Gminy Sękowa. Chcę w ten sposób pokazać mieszkańcom historie, które kryją się tuż za progiem ich domów, jako wspaniałe dzieła małej architektury miejscowych rzemieślników. To nasza teraźniejszość, historia, świadectwo wiary, jak również kultura i tradycja.

ZAPRASZAM - kliknij


**************************** Dwa ostatnie zdjęcia przedstawiają figurkę wnękową w domu katechetycznym - 30.12.2008 r.

Muzyczna mieszanka czterech kultur, czyli I Międzynarodowa Biesiada w Ropicy Górnej

Przygotowania do I Międzynarodowej Biesiady trwały od kilku miesięcy. Gospodarzami wydarzenia byli uczestnicy zajęć wokalnych, które prowadzone były właśnie w Ropicy Górnej. Wspierali ich członkowie grupy Razem z sękowskiego ośrodka kultury. Jako, że biesiada kojarzy się przede wszystkim z muzyką, podczas spotkania było jej bardzo dużo.

Ideą muzycznego przedsięwzięcia, któremu szefował Mirosław Bogoń, było zabranie gości w podróż po kulturach, które mamy na wyciągnięcie ręki – pogórzańskiej, łemkowskiej, ale także cygańskiej i żydowskiej. Warsztaty wokalne były okupione ciężką pracą – wiadomo, nie każdy urodził się śpiewakiem, wiele nut wymagało dopracowania, doszlifowania, przetrenowania. Choć nie zawsze było lekko – wszak Mirosław Bogoń uczniom, mimo ich dojrzałego wieku nie pobłażał – wszyscy przychodzili na zajęcia z chęcią. Stąd i efekty – pewność głosu, gromki śpiew, ale też dystans do siebie. Nie było widać cienia tremy – dominowała szczerość, która przełożyła się na taką samą atmosferę.

Do wymienionych kultur nawiązywały nie tylko nuty, ale też elementy kulinarne. Na stołach pojawił się więc czosnek, chleb, prołzioki, cebula. O tym, jak niegdyś celebrowano spotkania w pogórzańskich czy łemkowskich rodzinach, opowiadali uczestnicy Biesiady.
Źródło: gorlice.naszemiasto.pl

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Demonstracja poparcia dla Ukrainy na Rynku w Gorlicach

Na gorlickim Rynku, o godzinie 18.00 odbyła się demonstracja poparcia dla Ukrainy, wszyscy zgromadzeni pokazali, że jesteśmy solidarni! Były pokazane pokojowe transparenty oraz symboliczne "światełka pokoju".
Kolejny już raz na gorlickim rynku spotkali się wszyscy, którzy mówią stanowcze i głośne NIE dla rosyjskiej agresji na Ukrainie. Tegoroczny 8 marca na długo pozostanie w pamięci. Jeszcze kilka tygodni temu snuliśmy plany obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, ale wszystko zmieniło się 24 lutego, gdy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę. Od niemal dwóch tygodni nasze główne działania skupione są wokół pomocy tym, którzy uciekają przed wojną. Gorliczanie bardzo mocno się w nie włączyli, a dzisiaj przyszli na rynek by jeszcze raz dobitnie powiedzieć Stop Szaleństwu Wojny.

Jeszcze przed koncertem rozpoczęła się zbiórka datków do puszek. Oczywiście z myślą o pomocy dla walczącej Ukrainy. Choć ostatecznie z racji zbyt silnych podmuchów wiatru nie udało się postawić balonu na uwięzi, który za dowolną wrzutkę do owych puszek miał zabrać chętnych na krótką podróż w przestworza, to i tak nie brakowało takich, którym wystarczyło samo wejście do kosza.
Koncert rozpoczął się od piosenki doskonale znanej „Uciekali, uciekali, uciekali” z musicalu Metro miało dzisiaj szczególne i bardzo symboliczne znaczenie. Zaśpiewał też Tomasz Sztaba ,,Dziwny jest ten świat" z repertuaru Czesława Niemena. Publiczność słuchała w skupieniu, potoczyło się wiele łez wzruszenia.

W koncercie wzięli udział: Wielopokoleniowa Grupa Teatralna „Plemię” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Uściu Gorlickim, wraz z Gorlickim Centrum Kultury oraz Młodzieżowym Domem Kultury w Gorlicach, Gminna Młodzieżowa Orkiestra z Brunar pod batutą dyrygenta Romana Korbicza oraz Chór Cantores Carvatiani z Gorlic.

Wystąpili wspaniali muzycy: Mirosław Bogoń, Tomasz Kubala, Rafał Boniśniak i Rafał Belczyk
Koncert w sposób profesjonalny poprowadziła Monika Babula.

Podczas koncertu odbyła się także zbiórka na rzecz ofiar tego konfliktu, zorganizowana przez Gorlicki Klub Seniora a obok gorlickiej sceny stały stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Uście Gorlickie. Cały dochód ze sprzedaży oferowanych przez nich produktów, zasili cel zbiórki.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

„Jesteśmy z Wami

- Slava Ukraini!”