Newsy:

znalezionych: 1265 na 253 stronach
« poprzednia -   24  25  26  27  28  29  30  31  32   - następna »

Portal www.sekowa.info dziękuje za życzenia świąteczne.

Przez cały przedświąteczny tydzień oraz przed Nowym Rokiem, portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Pocztą TP (kartki świąteczne) przesłali:
( w kolejności otrzymania)

Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia
Kazimierz Sacha - Gorlice
Lidia Stana – Poznań
Rodzina Wichrowskich i Karasińskich z Warszawy
Andrzej Ratajczak z Rodziną - Poznań
Barbara i Aleksander Guterch - Warszawa
Marzena i Tadeusz Mroczko - Wałcz
Michał Omylak - Wrocław
M i J Krukowie - Kraków
Frances and Derek Gates

Drogą mailową, sms i tel. przesłali:

Janusz i Roma Drzymała - Kanada
Elżbieta i Marcin Gibała - Opole
Krystyna i Krzysztof Sikorowie - Warszawa
Barbara Gabryel – Dorrell - Anglia
Adam Gamon - Ropica Górna
Irena i Kazimierz Sterkowicz - Gorlice
Jacek Kosiba - Gorlice
Marek Białka - Gnojnik
Andrzej Piecuch - Gorlice
Stanisław Job - Kraków
Wojciech Noworyta z Rodziną - W-wa
Aleksander Wietrzyk z Rodziną - Biesna
Wanda i Jerzy Dudek - Gorlice
Ewa i Piotr Mrazek – W-wa
Anna Diduch - Gorlice
Kazimierz Karasiński – Kraków
Orlico Sport - Swarzędz
Zdzisław Thol - Muzeum "Dwory Karwacjanów i Gładyszów" - Gorlice
Stanisław Wojdyła z Rodziną - Kraków
Załoga Niebieskiej Eskadry - Warszawa
Andrzej Stukus - Kraków
Ryszard Stankowski - Pleśna
Hanna Kubiak – Poznan
Sławomir Mrozek - Gorlice
DG-art. - Gorlice
Jolanta Karasińska - W-wa
Karl Fuchs - Gostynin
Halina i Stefan Glądys - Kraków
Kamila Rawluk – Poznań
Irena Serwańska- Przemyśl
Rodzina Dzurišova - Bardejów (Słowacja)
Olga i Ben Wennemuller - Holandia
SRH 1PSP AK - Słopnice
Kamila Rawluk - Poznań
Rosemary i Robert Edmeads - USA
Damian, Agnieszka, Wiktoria i Kamila Olszewscy - Sękowa
Jerzy Kuck z rodziną - Kraków
Adam Sobieraj - Kraków
France i Derek Gates - Australia
Anna - Leszek Kopciał - Poznań
Piotr Spłochowski - Australia
Leszek Koncewicz - Racibórz
Tomasz Sikorski z Rodziną - Warszawa
Mariusz Esmantowicz - Gorlice
Andrzej i Zhanna Orchel - Gorlice
Ted I Maria Maryniak - USA
Alicja Grabowska - Częstochowa
Marek Podraza - Gorlice
Aleksander Żelazny z Rodziną - Siary
Adam Motyka - Kąclowa
Roman Dziubina - Gorlice
Piotr Malaika z Rodziną - Rzepin
Anna i Zygmunt Kotasowie - Kraków

Za wszystkie życzenia świąteczne i noworoczne serdecznie dziękuje.

W Szczawie po raz siódmy uczczono pamięć mjr pilota Antoniego Tomiczka

W niedzielę 29 grudnia 2019 r. w samo południe w przysiółku Szczawy – Polanki, rozpoczęła się VII rekonstrukcja historyczna upamiętniającą ostatni zrzut dla Armii Krajowej przez lotników z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia w 75 jubileuszową rocznicę zrzutów alianckich dla 1 PSP AK na zrzutowisku ,,Wilga”

Inscenizacja odbywa się w miejscu gdzie od nocy z 22/23 listopada ( operacja „ Kazik 1 „ )aż do nocy z 28/29 grudnia 1944 roku, były dokonywane zrzuty zasobników z lekarstwami, bronią, umundurowaniem, oraz desant skoczków spadochronowych – cichociemnych – których, podczas dwumiesięcznych operacji zrzutowych, wyskoczyło i szczęśliwie wylądowało na „ Wildze” dwunastu.

Wspominaną powyżej grudniową nocą, 8 samolotów - typu Halifax i Liberator - z elitarnej polskiej 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, lecąc z dalekiej włoskiej bazy lotniczej – Campo Cassale, dokonało zrzutów zaopatrzenia. Była to ostatnia operacja tego typu na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Za sterami jednego z samolotów - Halifaxa LL118 C zasiadał mjr pil. Antoni Tomiczek. Ten legendarny pilot wrócił w 2008 r. na to miejsce gdzie zgromadzonym przybliżył historię tego wydarzenia.

- Od siedmiu lat SRH 1PSP AK, w ścisłej współpracy z emerytowanymi pilotami wojskowymi i cywilnymi, zrzeszonymi w Stowarzyszeniach : Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Kraków, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, oraz pasjonatami lotnictwa, również pilotami z Aeroklubu Podhalańskiego Nowy Sącz, Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991,jak również władzami Gminy Kamienica i OSP Szczawa, przywraca pamięć o tym już nieco zapomnianym, ale niezwykle ważnym wydarzeniu z przed 75 lat, by uczcić pamięć takich ludzi jak mjr pil. Antoni Tomiczek, czy też żołnierzy 1 PSP AK, oraz ich współpracowników, czy też rodzin. Po raz pierwszy do grona organizatorów dołączyło Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „ Nila „ w Krakowie, oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. To widowisko wspierają grupy rekonstrukcji historycznej tj. Klub Historyczny im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Słopnicach, oraz Klub Historyczny im, Armii Krajowej z Olkusza. Podczas obchodów, nastąpił przelot trzech samolotów, wiatrakowców ( po raz pierwszy !! ). Na ziemi można było obejrzeć oryginalne wyposażenie, umundurowanie, uzbrojenie, jakim posługiwali się żołnierze 1 PSP AK. Odbył się pokaz modeli latających, można było posłuchać relacji o tym co się działo w tym miejscu 75 lat temu, zarówno na ziemi jak i w powietrzu ( dzięki uprzejmości m.in. Pana por. Leszka Mańkowskiego – pilota, skoczka spadochronowego, pilota balonowego ). Wszystko to odbyło się w przepięknej górskiej zimowej scenerii pogranicza Beskidu Wyspowego i Gorców. Dla najmłodszych była też słodka niespodzianka. Natomiast dla każdego był zapewniony ciepły posiłek, herbata, kawa… zapewniony tez miał być dla seniorów wyjazd na Polanki, niestety po dwóch godzinach stania na parkingu przykościelnym w Szczawie, dobry kol. SW podwiózł nas na miejsce rekonstrukcji, ale niestety była to już kocówka tej zapewne pięknej inscenizacji!

Najbardziej zasłużeni dla organizacji dostali pamiątkowe dyplomy.
Na koniec my – tzn. seniorzy lotnicy – udaliśmy się do chaty na górze polany, by odwiedzić panią Annę Adamczyk z domu Opyd, która pomagała partyzantom i była świadkiem wydarzeń przed 75 laty. Była to już nasza kolejna wizyta. Każdy z nas coś Pani Ani wręczał, otrzymała medal 25 lecia Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, wręczył Prezes SSLW płk pilot Stanisław Wojdyła, por Leszek Mańkowski prezes KKSL w Krakowie wręczył klubowe gadżety, Kazimierz Sacha portret mjr pil. Antoniego Tomiczka (mjr A. Tomiczek w 2008 r. odwiedził Polanki i państwa Adamczyków) a ja Aleksander Gucwa album ze zdjęciami ze wszystkich sześciu rekonstrukcji (około 100 zdjęć)

***

Antoni Tomiczek w ramach 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia - 301 Dywizjonu "Ziemi Pomorskiej - Obrońców Warszawy" odbył 23 skrajnie niebezpieczne loty ze zrzutami: 5 razy nad Polskę, 11 nad północne Włochy, 3 nad Jugosławię, 2 nad Czechosłowację, 1 raz nad Grecję i 1 raz nad nieustalonym krajem. Ostatnim zadaniem lotniczym był zrzut dla I Pułku Strzelców Podhalańskich AK na placówkę "Wilga" na Polankach nad Szczawą w Gorcach nocą z 28 na 29 grudnia 1944 r. (był to jednocześnie ostatni lot specjalny do Polski). Ostatni, 23. lot bojowy, wykonał 25 lutego 1945 r. 20 listopada 1946 r. Antoni Tomiczek zakończył służbę w Polskich Siłach Powietrznych w stopniu polskim chorążego i brytyjskim Warrant Officera (chorąży). Zdecydował się na powrót do kraju i 12 maja 1947 r. po raz pierwszy od wielu lat stanął na polskiej ziemi w Gdańsku. Powrócił na Górny Śląsk, w rodzinne strony. Znalazł zatrudnienie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku, gdzie pracował nieprzerwanie jako starszy inspektor kontroli zakładów pracy od 16 lipca 1947 r. do końca maja 1979 r., kiedy przeszedł na emeryturę. Major w stanie spoczynku Antoni Tomiczek zmarł 19 listopada 2013 r., krótko po swoich 98. urodzinach. Spoczął na cmentarzu parafialnym św. Mikołaja w Pstrążnej. Jego imieniem jeszcze za życia nazwano Gimnazjum w Lyskach koło Pstrążnej. Od 1948 r. był żonaty z Emilią z domu Miliczek. Miał jedyną córkę Alicję.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ŻYCZENIA NA BOŻE NARODZENIE 2019 - BÓG SIĘ RODZI DLA CIEBIE

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości, refleksji dotyczących minionego okresu oraz planów na nadchodzący Nowy Rok. Niech nowo narodzony Jezus przyniesie nam wszystkim, naszym rodzinom i Ojczyźnie światło pokoju i nadziei. Niechaj świąteczny nastrój doda mocy w zmaganiu się z codzienną rzeczywistością, a nadchodzący rok spełni osobiste nadzieje, przyniesie zdrowie i pomyślność.

Wszystkim Mieszkańcom gminy Sękowa i nie tylko oraz tym którzy tu zaglądają, składam najlepsze życzenia, zdrowia, pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń, aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok 2020 niósł ze sobą szczęście i pomyślność. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość, aby wszystkie dni w roku były tak piękne jak ten jeden wigilijny wieczór, aby Wasze twarze i twarze Waszych najbliższych zawsze rozpromieniał uśmiech, a gwiazda betlejemska prowadziła Was ku szczęściu.

Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia

ŻYCZY WŁAŚCICIEL TEGO PORTALU - ALEKSANDER GUCWA

Nie było miejsca dla Ciebie...

BOŻE NARODZENIE 2019

Niechaj Boże Narodzenie ¶wieci blaskiem w Waszych sercach i przyniesie ciepło tym,
których kochacie, a Nowy Rok niechaj będzie szczę¶liwy i dla wszystkich ludzi na Ziemi.

May the wonder of Christmas shine in your hearts and bring warmth to those you love.
And may the New Year be happy and peaceful to all the people on earth.

Cicha noc - kliknij ***Alleluja Miło¶ć Twa - kliknij

Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej - LEST WE FORGET

26 listopada br. o godzinie 10.40 w kwaterze Wspólnoty Brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, odbyły się obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day) żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych.
W uroczystościach uczestniczył Brytyjski Attache Obrony w Polsce Pułkownik (Group Captain) Dominic Morgan, Charge d’Affaires’a Ambasady RPA w Warszawie, Pan Christian Botha, Ambasador Australii w Warszawie JE Pan Lloyd Brodrick, Pastor David Brown, Kapelan Kościoła Anglikańskiego w Warszawie oraz brytyjski Konsul Honorowy w Krakowie p. Kazimierz Karasiński. Uczestniczyła też delegacja Wojska Polskiego i delegację pilotów z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków - Balice oraz żołnierze z jednostek Garnizonu Kraków.

W uroczystościach na cmentarzu uczestniczyli także przedstawiciele Związków Kombatanckich i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie. Byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i KKSL w Krakowie.
Podczas uroczystości na cmentarzu wspominani byli wszyscy obywatele Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej: ,,Pamiętamy także o odważnych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, którzy ramię w ramie walczyli i ginęli w imię wolności i sprawiedliwości, umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni pochodzących z państw Wspólnoty Brytyjskiej” powiedział Dominic Morgan .

Po okolicznościowych przemówieniach, odbyła się także modlitwa w intencji poległych żołnierzy, przeprowadzona przez ks. kapelana Wojska Polskiego.
Po oficjalnych uroczystościach nastąpiła ceremonia złożenia wieńców przez przedstawiciela Ambasady Brytyjskiej, Pułkownika (Group Captain) Dominica Morgana, Ambasadora Australii i RPA, żołnierzy Wojska Polskiego, Związki Kombatanckie i młodzież szkolną.
Wiązankę kwiatów składali też przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, reprezentował: Prezes płk pil. Stanisław Wojdyła, członek zarządu ppłk pil. Szczepan Kurpisz oraz płk nawig. Tadeusz Krzywda. W uroczystości z rejonu Gorlic uczestniczył Aleksander Gucwa i Kazimierz Sacha – członkowie tego Stowarzyszenia.

Asystę wojskową i wartę honorową zabezpieczyły jednostki Garnizonu Kraków.
Symbolem tego dnia są czerwone maki (ang. Poppy Day) wpinane w klapy marynarek.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

***

Dzień Pamięci Wspólnoty Brytyjskiej obchodzony jest na pamiątkę zakończenia I Wojny Światowej tj. 11 listopada. Przyjętym zwyczajem jest, że punktualnie o godzinie 11-tej tego dnia w całej Wspólnocie czczona jest pamięć poległych żołnierzy. Ten dzień nazywany jest również "Poppy Day" w związku z tradycją składania na grobach żołnierzy symbolicznych wieńców z kwiatów maku, mających upamiętnić krwawe walki na polach Flandrii w czasie I wojny światowej.

Warto dodać, że Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z trzech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 500 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (22). Są tam również trzy mogiły nieznanych żołnierzy, 24 cywili i tablice upamiętniające 2 żołnierzy brytyjskich pochowanych pierwotnie na Cmentarzu Żydowskim Krolenskahta, których groby już nie istnieją. Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce.

Na cmentarzu znajdują się groby lotników z bazy w Brindisi (Włochy), którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla Powstania Warszawskiego lub podczas bombardowania hitlerowskich Niemiec. Spoczywa tu m.in. siedmioosobowa załoga Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Banicy, którzy zginęli w sierpniu 1944 r.

Remembrance Day - Kraków, 26.11.2019 r.
Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.

Kiermesz parafialny w Bartnem

W dniu 14 listopada, jak co roku , w Parafii Prawosławnej p. w. Św. św. Kosmy i Damiana w Bartnem, odbyły się uroczystości (kiermesz) ku czci świętych opiekunów parafii i wsi. Liturgię prowadził ks. mitrat Stanisław Strach oraz kss. Bazyli Gałczyk , Piotr Pupczyk i Mirosław Cidyło - proboszcz parafii Bartne. Ze słowem do wiernych zwrócił się ojciec Bazyli, który podkreślił głęboką i długą tradycję kiermeszy na Łemkowszczyźnie. Kiermesze czyli łemkowskie odpusty cerkiewne są wszędzie tam gdzie są Łemkowie i czynne cerkwie. Po nabożeństwie wierni udali się na wspólny obiad.

W związku z tym, że święto to ma charakter nie tylko religijny, ale też kulturalny i społeczny wymiar, nie zabrakło innych atrakcji. W świetlicy wiejskiej odbyły się warsztaty modelarsko – etnograficzne dla dzieci. ,,Akcja Translokacyjna/Bartne40”.
Podczas spotkania dzieci wcieliły się w postacie budowniczych majstrów i cieśli sprzed ponad 100 laty, których głównym zadaniem było translokowanie (przeniesienie) modelu drewnianej chyży w nowe miejsce. Zrobiły to zgodnie z zasadami tradycyjnego budownictwa. Gospodarze wybrali miejsce posadowienia domu względem słońca, wiatru i drogi. Cieśle rozebrali i przenieśli model chyży Bartne 40 (w skali 1:10). Różdżkarz i studniarz znaleźli wodę i przenieśli studnię.
Warsztaty miały na celu zaznajomienie dzieci z budową chyży, rodzajem pomieszczeń w niej znajdujących się oraz sposobem rozbierania i przenoszenia drewnianych obiektów.
W warsztatach tych uczestniczyła 15 osobowa grupa dzieci z Gładyszowa.
Organizatorem spotkania była Zagroda Maziarska w Łosiu a prowadzenie warsztatów w sposób profesjonalny przeprowadziła Pani Małgorzata Lewek.

O godz. 14.00-tej w cerkwi greckokatolickiej p.w. ŚŚ. Kosmy i Damiana w Bartnem. (obecnie muzeum), odbyła się premiera filmu „Wieś wirtualna – historia prawdziwa”

Film jest cyfrową rekonstrukcją łemkowskiej wsi Bartne, jest próbą pokazania jego dawnych, utraconych walorów zabytkowych i krajobrazowych.
Film został zrealizowany według stanu na lata 30. XX wieku, na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych: inwentaryzacyjnych, fotograficznych i katastralnych. Bartne, położone w Beskidzie Niskim od lat 70. XX w. stanowi zespół ruralistyczno-architektoniczny, który nie zachował się w swojej pierwotnej formie. Rekonstrukcja była próbą pokazania jego dawnych, utraconych walorów zabytkowych i krajobrazowych.

Organizatorem było: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska w Łosiu. Partnerzy: Stowarzyszenie Ruska Bursa w Gorlicach, Najnowsza trasa Triverna, Parafia Prawosławna w Bartnem, Gmina Sękowa. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ