Na Sękówce na granicy Sękowa - Siary oddano nowy most.
Na rzece Sękówka na granicy Sękowej z Siarami powstał odcinek mostu o długości 85 m i szerokość 15 m. Przebudowano także sieć wodociągową, gazową, teletechniczną i sanitarną na odcinku mostu. Prace inwestycyjne rozpoczęto w lipcu 2021 r. a pierwsze pojazdy przejeżdżały już przed świętami Bożego Narodzenia ubiegłego roku, czyli w niespełna pół roku od rozpoczęcia. Po drogowcach nie ma już śladu. Teren został posprzątany, wyrównany, wokół zieleni się trawa. Po starym kompletnie wyeksploatowanym moście nie zostały nawet resztki. Niedługo zapomnimy, jak wyglądał. Przez most prowadzi ścieżka piesza i rowerowa a w pobliżu znajduje się Park Linowy, gospodarzem tego obiektu jest GOK w Sękowej.
Nowym mostem jeździmy już prawie pół roku, to dziś tj. 23 maja 2022 r. w obecności Marszałka Województwa obiekt został oficjalnie oddany kierowcom. Na uroczystości zjawili się także lokalni oficjele oraz trzy posłanki na Sejm RP. Jest to zakończenie pewnego cyklu inwestycji na terenie gminy Sękowa. Cartier replique W ciągu ostatnich 10 lat powstało 5 nowych mostów na drodze wojewódzkiej i to jest właśnie ostatni most. W ciągu tych 10 lat na terenie małej Gminy Sękowa Zarząd Województwa i Zarząd Dróg Wojewódzkich na same mosty wydał prawie 40 milionów złotych - mówiła wójt Sękowej Małgorzata Małuch. W swoim wystąpieniu poruszyła również problem skomunikowania naszego regionu z autostradą i konieczności budowy w przyszłości nowego połączenia drogowego z A4.
Marszałek Województwa z kolei podkreślał jak ważna jest współpraca i realizacja nowej polityki zrównoważonego rozwoju. Mówił o współpracy nie tylko z politykami partii rządzącej, ale również należących do ugrupowań opozycyjnych.
Głos również zabrały wszystkie trzy obecne posłanki. Barbara Bartuś mówiła jak ważna jest to droga dla regionu. Zaznaczyła, że nowy most z pewnością będzie bezpieczniejszy oraz pozwoli na przejazd pojazdom o większym tonażu, co ma duże znaczenie.
|
SREBRNY JUBILEUSZ 25-LECIA KAPŁAŃSTWA KSIĘDZA PROBOSZCZA ADAMA PRĄCIKA W PARAFII MAŁASTÓW
„Nie słyszałeś Jego słów
14 maja 2022 r. w samo południe o godz. 12.00 w kościele p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Małastowie, została odprawiona koncelebrowana dziękczynna Msza św. Dziękowaliśmy Opatrzności Bożej za 25 lat posługi kapłańskiej ks. proboszcza Adama Prącika w parafii Małastów. Na uroczystej Eucharystii zgromadziło się 10 dostojnych księży z dekanatu gorlickiego. W uroczystości również uczestniczyła Pani Poseł Barbara Bartus, Radna Sejmiku Woj. Jadwiga Wójtowicz, Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń, Sekretarz UG Michał Diduch, Nadleśnictwo Gorlice reprezentował Nadleśniczy Józef Legutko i wielu innych gości w tym licznie przybyli parafianie. W uroczystości wziął udział ks. proboszcz Mirosław Cidyło wraz z Matuszką z parafii prawosławnej z Bartnego. Ksiądz Stanisław Ruszel, proboszcz bazyliki gorlickiej, skierował słowo pasterskie do jubilata i wiernych. Odczytał list z podziękowaniami od biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. To tu dla ks. Adama rozpoczęło się nowe życie, nowe obowiązki, nowe zadania, ale też i nowa odpowiedzialność. Dla ks. Adama jest to 5 parafia a zarazem pierwsza z obowiązkami proboszcza. Ks. Adam ponad 40 lat temu zrozumiał, że Pan potrzebuje Jego dłoni, Jego serca, Jego kropli potu i samotności. Zostawił na brzegu barkę swego rodzinnego domu w Ulanowie i rozpoczął studia w Seminarium Duchowym. Po ukończeniu 5 letnich studiów pracował jako wikary w czterech parafiach. W 1997 r. przybył do Małastowa i objął pierwsze probostwo w parafii – NMP Wniebowziętej, służąc wszystkim replica uhren w dziele integracji z Panem Bogiem i ze sobą. 38 lat temu Bóg zaprosił Ks. Adama do wyjątkowej przygody. Jest to przygoda pełna trudności i niebezpieczeństw, ale Bóg wybrał właśnie Jego, troszczy się o Niego i nigdy Go nie opuści. W ciągu tych lat wiele się wydarzyło. Były zapewne chwile radości, ale i chwile smutku czy zwykłej ludzkiej słabości, bo przecież „z ludu i dla ludu został wzięty”. Głosi w parafii i nie tylko Słowo Boże, jest nauczycielem, przewodnikiem i każdego dnia stara się być na miarę Chrystusa – Dobrego Pasterza. Ile dobra przez te lata wyświadczył ludziom i swoim przyjaciołom – to wie tylko sam Bóg, który wybrał Go i przeznaczył, aby „szedł i owoc przynosił”.
Po Mszy Świętej było wiele życzeń dla Jubilata, składanych przez gości i przedstawicieli grup parafialnych. Ciekawym momentem na zakończenie uroczystości było wystąpienie dzieci przedszkolnych z Ropicy Górnej. Wystąpienie przyjęto gromkimi oklaskami.
Czcigodny Księże Proboszczu!
|
Obchody rocznicy ,,Bitwy pod Gorlicami” w Sękowej
W samo południe o godz. 12.00 spod cmentarza wojennego nr 91 w Gorlicach, odbył się start 225 zawodników w III Międzynarodowym Półmaratonie (21 km) z metą na obiektach sportowych w Sękowej. Zwycięzcą tego biegu został Tomasz Pociecha – TLC Gorlice – 1.19.04, wśród kobiet zwyciężyła Paulina Surówka z Nowego Sacza – 1.33.33. Za trzy pierwsze miejsca zawodnicy otrzymali pamiątkowe puchary a pierwsza dziesiątka dyplomy i nagrody rzeczowe. Nagrody wręczali: Poseł na Sejm – Elżbieta Zielińska, Radna Sejmiku Woj. Jadwiga Wójtowicz oraz Maria Gubała – Starosta Gorlicki. Wręczali również: dr inż. Elżbieta Wojna-Dyląg - Akademicki Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy AGH w Krakowie, Mł. bryg. Dariusz Surmacz, oficer prasowy KP PSP Gorlice, Michał Diduch – Sekretarz UG Sękowa i Bogusław Moroń – Przew. Rady Gminy Sękowa oraz Dariusz Cieśla – członek Zarządu Głównego PCK Po zakończeniu części oficjalnej, miejscowy regionalista, emerytowany nauczyciel Pan Aleksander Gucwa, zapoznał przybyłych na tę uroczystość z historią nekropoli z I wojny światowej na terenie Galicji Zachodniej, z uwzględnieniem 23 cmentarzy na terenie Gminy Sękowa w tym nekropoli nr 80.
|
Gminne obchody święta Konstytucji 3 maja: msza św. za ojczyznę.3 maja 2022 r. w uroczystość NMP Królowej Polski, odprawiona została uroczysta koncelebrowana msza święta w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, celebrantem był ks. proboszcz Jacek Piróg, który wygłosił homilię powiedział m.in. ,,Dzisiejszy dzień łączy w sobie dwie uroczystości. Święto religijne, czyli Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz święto państwowe, 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dlatego dzisiaj modlimy się za wstawiennictwem Królowej Polski, aby owe wielkie ideały zawarte w Konstytucji 3-go Maja nie były deptane, ale by odżyły i uzdrowiły ducha naszego Narodu."Koncelebrantem był miejscowy wikary ks. Bartłomiej Ołyniec
W tej podniosłej uroczystości udział wzięła jednostka OSP z Gminy Sękowa oraz młodzież szkolna z Siar, wystawiając poczty sztandarowe. Licznie uczestniczyli mieszkańcy Sękowej i Siar. Po zakończonej Mszy św. młodzież szkolna ze SP z Siar wykonała montaż słowno-muzyczny, który nawiązywał do 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowany został przez Marzenę i Mirosława Bogoniów. *** Dziś obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja na pamiątkę uchwalonego przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Obchody święta 3-go maja były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w kwietniu 1919 roku, po przywróceniu Polski na mapy. Święto zaczęło być ponownie obchodzone od roku 1981. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów oraz demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3-go Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Od 2007 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzi również Litwa.
KONSTYTUCJA 3 MAJAObraz Jana Matejki pt. Konstytucja 3 Maja 1791, w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie. Obraz powstał 100 lat później.
|
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
|