W 78. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników Halifaxa w Krzywej-Banicy
Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz małopolski, powiatu, lokalnych samorządów, księża, kombatanci, Wielka Loża Narodowa Polski, przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej, harcerze, leśnicy, mieszkańcy gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, a przede wszystkim rodziny poległych lotników. Po mszy św. zabrały głos Panie Posłanki: Urszula Nowogórska i Elżbieta Zielińska a Aleksander Gucwa odczytał list przesłany przez Panią Poseł Barbarę Bartuś. Następnie zabrał głos Sekretarz UG w Sękowej Pan Michał Diduch oraz Przew. Rady Gminy Pan Bogusław Moroń – wszyscy wypowiadali się o bohaterskiej śmierci Polskich Lotników, którzy nieśli pomoc walczącej Warszawy. Następnie Aleksander Gucwa, prowadzący uroczystość, nawiązał do tragicznej śmierci polskiej załogi a osobom i organizacjom najbardziej zaangażowanych w organizację uroczystości na przestrzeni ostatnich lat wręczył książki o 1586 ESP pt. ,,Powroty Znad Domu” Krzysztofa Mroczkowskiego.
Następnie delegacje udały się pod pomnik 7 polskich lotników w przysiółku Banica, wysłuchano Hymn Lotników, płk pil. Stanisław Wojdyła przeprowadził Apel Poległych a następnie złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem. Poczty sztandarowe wystawili:
1. SSLW RP Kraków –Zbigniew Kolega, płk. Szczepan Kurpisz, Kazimierz Sacha Dziękuję serdecznie przybyłym mediom a w szczególności Panu Maciejowi Trybusowi z Regionalnej Telewizji Gorlickiej, który co roku jest z nami jako wolontariusz! Dziękuję telewizji Gorlice.tv i Panu Darkowi Duranowi. WIEŃCE I WIĄZANKI KWIATÓW ZŁOŻYLI:
1. Wiązankę kwiatów złożyła Pani Poseł Urszula Nowogórska Po złożeniu kwiatów organizator zaprosił wszystkich na lotniczą grochówkę, w nowo wybudowanym ośrodku narciarstwa klasycznego w Krzywej. Nieco historii Wieczorem 27 sierpnia 1944 r. załoga ppor. pil. Kazimierza Widackiego wystartowała z Brindisi (Włochy) na swoje piąte zadanie. Wystartowała na wypożyczonym samolocie HP Halifax FS-P w składzie: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek, sierżant radiooperator Jan Ożga i sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk. Załoga należała do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, która niosła pomoc dla Powstania Warszawskiego. Zadanie bojowe wykonali, zrzucili 10 pojemników i 10 paczek z bronią, amunicją, lekarstwami itp. Zginęli w drodze powrotnej, ich samolot został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec Ju-88 nocą z 27 na 28 sierpnia 1944 r. na granicy Banicy z Krzywą w Beskidzie Niskim. Od wybudowania nowego pomnika w 2009 r. co roku odbywają się uroczystości patriotyczno - religijne, na które serdecznie zapraszam!
|
ZESPÓŁ "WSPAK" KONCERTUJE W CERKWI W BARTNEM
Początki zespołu „Wspak” były czysto wokalne. Z potrzeby wzbogacenia harmonii oraz poszerzenia środków wyrazowych z biegiem czasu dołączone zostały instrumenty smyczkowe takie jak: skrzypce, wiolonczela, suka biłgorajska, fidel płocka czy wspak. Ten ostatni, autorstwa Andrzeja Króla, przypominający wyglądem wiolonczelę jednak zbudowany „na wspak” regułom lutniczym, zainspirował artystki do przyjęcia słowa „Wspak” na nazwę zespołu. Dwoistość znaczeniowa idealnie oddaje charakter i sposób bycia zespołu: „To krok w odwrotną stronę do ciągłego biegu po muzyczną doskonałość, relojes imitacion o którą każda na swój sposób walczy od wielu lat. Wspak to nasza ucieczka od ćwiczeń i presji w coś, co tworzy muzykę od początku jej istnienia - w miłość do słuchaczy i siebie nawzajem”. Aleksandra Pura – Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ukończyła wydział Dyrygentury Chóralnej Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej oraz wokalistykę jazzową. Laureatka wielu konkursów wokalnych. Adrianna Maria Kafel - Absolwentka studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli (prof. Dorota Imiełowska), fideli kolanowych (prof. Maria Pomianowska) oraz wiolonczeli barokowej (prof. Teresa Kamińska). Występowała jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy na wielu koncertach w kraju i za granicą. Laureatka licznych konkursów kameralnych.
![]() |
Kacper Malisz zwyciężył w prestiżowym konkursie skrzypcowym!
Seifert Competition odbywa się od 2014 roku, a obecna edycja jest piątą. W zmaganiach wzięli udział uczestnicy z Polski, Francji, Portugalii, USA i Brazylii, a oceniało ich międzynarodowe jury, w którym znalazły się takie sławy jak Miroslav Vitouš, Mark Feldman i Michał Urbaniak. Kacper Malisz (ur. 03.10.1999)
Skrzypek, kompozytor. Poprzez tradycje rodzinne głęboko związany z muzyką tradycyjną. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat. Od 13 roku życia czynnie koncertuje i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych instrumentalistów polskiej sceny folkowej. Jego muzyka to swego rodzaju próba nowoczesnego spojrzenia na muzykę ludową, z jednoczesnym zachowaniem jej tradycyjnego rdzenia. To przykład jak z ekstatycznych tematów mazurkowych, transowych oberków i szalonych polek, można stworzyć muzykę współczesną, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Oprócz działalności jako lider rodzinnego zespołu pracował z takimi artystami i zespołami jak m.in: Atom String Quartet, Krzesimir Dębski, Michał Tokaj, Michał Barański, Krzysztof Ścierański, Jan Smoczyński. Wielokrotnie nagradzany przez najważniejsze festiwale i czasopisma, takie jak festiwal Nowa Tradycja (trzykrotnie), magazyn Songlines (czterokrotnie). Wraz z autorskim trio koncertował w Malezji, Niemczech, Portugalii, Estonii, Finlandii, Wlk. Brytanii, Irlandii, Czechach, Danii, Belgii, na Ukrainie, Węgrzech, Słowacji. Obecnie student klasy skrzypiec Mateusza Smoczyńskiego, na wydziale Jazzu i World Music UMFC w Warszawie. |
XVI Gminne i Parafialne dożynki w Gminie SękowaW uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w Dniu Święta Wojska Polskiego tj. 15 sierpnia odbyły się po raz XVI Gminne i Parafialne Dożynki, które rozpoczęły się o godz.10.30-tej od Mszy św. dziękczynnej w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, koncelebrowaną przez ks. Proboszcza Jacka Piroga i celebransa Bartłomieja Ołyńca W homilii ks. proboszcz podkreślił szacunek dla pracy rolników, powiedział m.in. ,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. Ta dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca w rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa".
Na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za cztery wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszystkie wieńce zostały poświęcone. Ciąg dalszy dożynek gminnych - FESTIWAL CHLEBA na stadionie sportowym o godz. 14.00-tej
O godz. 14.00 rozpoczęło się oficjalne otwarcie tegorocznych dożynek przez gospodarza Gminy Sękowa Panią Wójt Małgorzatę Małuch, która powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Głos zabrali również sekretarz Gminy Sękowa Michał Diduch, posłanka Elżbieta Zielińska, Radni Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz i Stanisław Pasoń. Starostowie Dożynek sołtys Sękowej Lidia Kukla i jej mąż Grzegorz Kukla przekazali Pani Wójt chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania a jury wybierało z pośród siedmiu wieńców ten najpiękniejszy. W konkursie brały udział: Stowarzyszenie „Dobra Wola”, Sołectwo Sękowa, GOK Sękowa, Koła Gospodyń Wiejskich z Ropicy Górnej, Małastowa, Męciny Wielkiej, a także Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy z Siar i Owczar. Wybrać najpiękniejszy - nie sposób. Każdy zachwycał precyzją wykonania, kunsztem, pomysłowością. Wszystko jednak było zgodnie z tradycją i zajęły I miejsca. Na gminne świętowanie przyszły tłumy. Jedni siedzieli przed sceną, słuchali przemówień gości, słuchali występów, inni kosztowali przysmaki przygotowane przez koła gospodyń. Każde miało coś wyjątkowego do zaoferowania. Było też trochę rękodzieła, pokazy, wesołe miasteczko. Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych oraz wystawa rzemiosła ludowego. Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami. Przy pięknej pogodzie XVI Gminne Dożynki przebiegały z godnie z planem. Na Sękowskiej estradzie wystąpili m.in. miejscowy zespół LOMA. Ich koncert poświęcony był twórczości muzycznego zespołu ABBA. Część muzyczną swoim interesującym repertuarem urozmaicił, także zespół SAMI. „Lato” to jeden z największych ich hitów. Śpiewała je cała Polska. Publiczność chłonęła hity i emocje płynące z gorącej sceny.
O godz. 20.30 rozpoczął się koncert Michał Wiśniewski Akustycznie który swoje przeboje wykonał z Anią Świątczak. Piosenkę pt. „Jest tak czyli rozmowa Ojca z córką” wykonał wraz ze swoją córką Etiennette Wiśniewską co wprawiło publiczność w wielkie poruszenie i podekscytowanie.
Z punktu kronikarskiego należy odnotować że para Iwona Tumidajewicz i Marek Czarnota w sposób profesjonalny od początku do końca prowadzili XVI Gminne Dożynki.
![]() |
Uroczyste obchody 80. rocznicy likwidacji bobowskiego getta
Wydarzenie otworzył dr Łukasz Połomski – historyk, nauczyciel, publicysta, popularyzator historii żydowskiej.
Modlitwę poprowadził ks. dr Marian Chełmecki Proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej, po czym nastąpiło składnie kwiatów na zbiorowej mogile pomordowanych Żydów . Wydarzeniu towarzyszyło odsłonięcie tablicy informacyjnej w dwóch językach polskim i węgierskim. Na cmentarzu żydowskim jest urządzona kwatera 7 żołnierzy węgierskich wyznania mojżeszowego, poległych w czasie I wojny światowej, jako cmentarz wojenny nr 132. Odsłonięcia tablicy dokonał Wacław Ligęza Burmistrz Bobowej, dr Maciej Korkuć Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa w Krakowie, Anna Grygiel-Huryn Prezes Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Krakowie, ks. dr Marian Chełmecki Proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej oraz Józef Gucwa – fundator tablicy.
Na kwaterze poległych żołnierzy zostały złożone kwiaty i zapalono znicze. W imieniu organizatora i swoim chciałem podziękować Grupie Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915, za wystawienie warty przy tablicy z flagami Polski i Węgier i złożenie kwiatów oraz zapalenie znicza w kwaterze wojennej, w której to spoczywa 7 żołnierzy węgierskich wyznania mojżeszowego.
|