Newsy:

znalezionych: 1303 na 261 stronach
« poprzednia -   25  26  27  28  29  30  31  32  33   - następna »

Wapienne - MUZYCZNY BESKID NISKI

30 sierpnia 2020 r. w porze wieczorowej o godz. 18.00 w sercu Beskidu Niskiego, w najmniejszym uzdrowisku Polski w Wapiennem, odbył się w nowo wybudowanym amfiteatrze koncert – MUZYCZNY BESKID NISKI w wykonaniu Kwartetu Beskid.
Kwartet smyczkowy Beskid powstał z zamiłowania do wspólnego wykonywania muzyki oraz przywiązania do rodzinnego regionu. Składa się z czterech profesjonalnych muzyków - absolwentek wyższych uczelni muzycznych.

Zespół wystąpił w następującym składzie: Justyna Młynarczyk – I skrzypce, Alicja Bogucka –II skrzypce, Laura Szafrańska- altówka i Magdalena Januś – wiolonczela.
Wykonał wiele wspaniałych utworów m.in. Hava Nagila ( Radujmy się) – ludowa pieśń żydowska śpiewana na święta, m.in. na Chanukę, która była powtórzona na bis!
Pozostałe utwory to:

Muzyka klasyczna

• Cztery Pory Roku, Lato, Presto - Antonio Vivaldi
• Taniec węgierski nr 5 - Johannes Brahms
• O sole mio

Muzyka filmowa

• Por una cabeza
• Taniec Eleny

Muzyka ludowa
• Jovano Jovanke
• Hava Nagila
• Shine you no more
• Staedelil

Muzyka rozrywkowa

• Stand by me – Ben E. King
• Don’t stop me now – Queen
• Mamma Mia – ABBA
• Shut up and dance – Walk the Moon
• Viva la vida - Coldplay

Dla licznie przybyłych melomanów (i nie tylko) było to wyjątkowe muzyczne spotkanie z Kwartetem Beskid.

Koncert w sposób profesjonalny prowadziła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej- Pani Iwona Tumidajewicz.
Na zakończenie koncertu Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, podziękowała przybyłym gościom za udział i wysłuchanie koncertu, zaś artystkom wręczyła czerwone róże z podziękowaniami od wszystkich przybyłych gości. Mam nadzieję że ten wspaniały kwartet zobaczymy wkrótce!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

W 76. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników Halifaxa w Krzywej-Banicy

W dniu Święta Lotnictwa Polskiego, w samo południe w piątek 28 sierpnia 2020 r. w Krzywej – Banicy przy pięknej pogodzie odbyła się uroczystość związana z 76. rocznicą zestrzelenia polskiej załogi z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, bombowca Halifax, który niósł pomoc walczącej Warszawie. Samolot został zestrzelony 28 sierpnia 1944 r w rejonie Banicy/Krzywej w gminie Sękowa, pow. Gorlice.

Śmierć poniosło wówczas 7 polskich lotników, zginęli: dowódca ppor. pilot Kazimierz Widacki , kpt. nawigator Franciszek Omylak, ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ozga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz małopolski, powiatu, lokalnych samorządów, księża, kombatanci, Wielka Loża Narodowa Polski, przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej, harcerze, leśnicy, mieszkańcy gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, a przede wszystkim rodziny poległych lotników.
O godz. 12.00 pod pomnikiem 7 lotników rozpoczęła się Msza Św. w intencji poległych załóg lotniczych oraz w intencji wszystkich żyjących lotników, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. proboszcza parafii Sękowa Jacka Piroga . Homilię wygłosił ks. proboszcz parafii Gładyszów Piotr Roman

Po mszy św. zabrała głos pani wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch a następnie Aleksander Gucwa, przew. uroczystości, który nawiązał do tragicznej śmierci polskiej załogi.

Prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Koło Nr 11 w Tarnowie Pan Zbigniew Burnat, za kultywowanie tradycji lotniczych Oręża Polskiego, za wkład pracy oraz wspieranie zamierzeń Koła nr 11 w Tarnowie, podziękował i wyróżnił Pana Aleksandra Gucwę Medalem Pamiątkowym.
Głos zabrał Pan Aleksander Kalinowski, który powiedział: ,,W tym miejscu dla Nas symbolicznie składamy hołd Wszystkim, którzy walczyli o Wolność Polski z totalizmami nazistowskimi i sowieckimi a później już o Niepodległość i Demokrację z reżimem komunistycznym. Obliguje to Nas, aby spoglądać z pogardą na reżim autorytarny rządzący Białorusią, który przemocą stara się zniszczyć powstający naród polityczny pragnący demokracji."
Po przemówieniach i wręczeniu nagrody płk pil. Stefan Glądys, przeprowadził apel poległych , po czym poszczególne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem lotników.
W uroczystości pod pomnikiem uczestniczyli wszyscy członkowie SSLW RP z powiatu gorlickiego: Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran.
Wartę przy pomniku wystawili druhowie z OSP Gładyszów oraz harcerze z Hufca Gorlice - Dominika Gromala

Poczty sztandarowe wystawili:

1. Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie – pocztowy płk. pil. Szczepan Kurpisz oraz płk. mgr Jerzy Adamkiewicz
2. Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa w Krakowie – pocztowy por. Adam Sobieraj oraz Janusz Bielatowicz i Henryk Serda
3. Nadleśnictwo Gorlice - podleśniczy Jan Nogawka - Krzywa, podleśniczy Krzysztof Ziemba - Wołowiec i podleśniczy Michał Grzyb - Grab
4. Komenda Hufca ZHP w Gorlicach - Miłosz Bedryło - Martyna Bugno - Patrycja Nowak

Dziękuję serdecznie przybyłym mediom a w szczególności Panu Maciejowi Trybusowi z Regionalnej Telewizji Gorlickiej, który co roku jest z nami jako wolontariusz! Dziękuję telewizji Gorlice.tv i wszystkim fotoreporterom.

WIEŃCE I WIĄZANKI KWIATÓW ZŁOŻYLI:

1. Wieniec w imieniu mieszkańców Gminy Sękowa złożyli: Pani Małgorzata Małuch, Wójt Gminy Sękowa, Pan Michał Diduch – Sekretarz UG Sękowa oraz Gminny Komendant OSP Paweł Baranowski

2. Wiązankę kwiatów w imieniu Wojewody Małopolskiego złożyła Pani Joanna FLORKIEWICZ – KAMIENIARCZYK, Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego w Krakowie

3. Wiązankę kwiatów złożyła Starosta Gorlicki Pani Maria Gubała

4. Wiązankę kwiatów w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice, złożył pan Krzysztof Szadkowski wraz z kombatantami - Bolesław Jagoda i Czesław Stępień

5. Kwiaty złożyli członkowie Rodzin Lotniczych:

• Prof. Jan Widacki, Kazimierz Widacki oraz rodzina, dowódcy załogi por. pil. Kazimierzowi Widackiemu

- rodzina naw. mjr Franciszka Omylaka

• w imieniu Frances, Derek i Michel Gates ( Australia) wiązankę kwiatów złożyła Krystyna Gucwa

• w imieniu Michała Omylaka z rodziną (Wrocław) wiązankę kwiatów złożyła Halina Godkowicz

• w imieniu Andrzeja Ratajczaka (Poznań) wiązankę kwiatów złożył Kazimierz Sacha

6. Wiązankę kwiatów złożyło Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 11 w Tarnowie – Prezes Zbigniew Burnat, Paweł Baut i ppor. Marta Krzysztołowicz

7. Wiązankę kwiatów złożyli - Wójt Gminy Pleśna Pan Józef Knapik i zastępca wójta Pan Ryszard Stankowski

8. Wiązankę kwiatów złożyło Nadleśnictwo Gorlice - Leśnictwo Wołowiec - leśniczy Jerzy Jucha i leśniczy leśnictwa Krzywa Damian Rotko

9. Wiązankę kwiatów złożyła Wielka Loża Narodowa Polski – były Wielki Mistrz Aleksander Kalinowski i były Namiestnik Bogdan Popławski

10. Wiązankę kwiatów złożył Pan Tadeusz Furmanek wraz z małżonką w imieniu Pana Jacka Orchela, który reprezentuje Związek Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii.

10. W imieniu Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa wiązankę kwiatów złożył Jan Kujawski w asyście wiceprezesa płk pil. Stefana Glądysa ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, Oddział w Krakowie -

11. Wiązankę składał por. Józef Gucwa Stowarzyszenie Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu

12.Wieniec od mieszkańców wsi Krzywa składała sołtys Pani Izabela Floryan oraz Radna Maria Połeć

Po złożeniu kwiatów organizator zaprosił wszystkich na lotniczą grochówkę.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘC - część I*** ZOBACZ GALERIE ZDJĘC - część II*** ZOBACZ GALERIE ZDJĘC - część III

ZOBACZ FILM RTvGorlice Pana Macieja Trybusa

Koncert Arka Zawilińskiego w Banicy/Krzywej

W cichej dolinie potoku Zawoja w Beskidzie Niskim w przysiółku Banica miejscowości Krzywa, w gospodarstwie agroturystycznym, na pięknej malowniczej polanie, można było się zatopić w słuchaniu muzyki w wykonaniu Arka Zawilińskiego.
Koncert Arka odbył się w niedzielny wieczór 16 sierpnia, był przesiąknięty w równym stopniu poezją co prozą. Autor i wykonawca z pogranicza bluesa, folku i ballady. Na czterech gitarach które przywiózł na ten koncert (jedna z 1932r ) wykonał szereg różnych piosenek, posługując się technikami fingerpicking slide i bottelneck.

Arek Zawiliński jest znanym artystą nie tylko na krajowym podwórku ale i za granicą. Koncertował na festiwalach w Polsce, Francji, Czechach, Słowacji jak i grywał na ulicach Amsterdamu. Współpracował m.in. z gorlickim zespołem ,,Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki” W tę gwiaździstą banicką noc wykonał m.in. takie utwory jak: Dzban z wodą życia, PKS Song, U nas na południu, Według Boba D czy Bieda w szprychach piszczy.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Muzyczne wydarzenie w Wapiennem.

W niedzielę 16 sierpnia o godzinie 18:00 odbyło się wyjątkowe "muzyczne wydarzenie". Była to już VII edycja Twórczych Interakcji Międzypokoleniowych a miejscem tego wydarzenia był nowowybudowany amfiteatr w uzdrowisku Wapienne, które jest jednym z najmniejszych uzdrowisk w Polsce.
Przy bardzo pięknej pogodzie oraz przy licznie zebranej publiczności wystąpił: Mirosław Witkowski - laureat, finalista X- Factory, The Voice of Poland, Szansy na Sukces, Mirosław Bogoń, Piotr Przyrowski, Rafał Boniśniak oraz silna grupa uczestników warsztatów z Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej, którzy rekrutowali się z Siar, Ropicy Górnej, Małastowa, Bodaków, z Męciny Wielkiej i Małej i oczywiście z Sękowej. Pani Iwona Tumidajewicz dyr. GOK w Sękowej przywitała zaproszonych gości, liczną publiczność i oczywiście artystów.
Mirosław Witkowski poprowadził w GOK w Sękowej warsztaty wokalno- muzyczne . Zaczął od krótkiego wprowadzenia oraz piosenek. Specjalnie przygotowany program oraz luźna atmosfera zachwyciły wszystkich przybyłych gości. Był to wspaniały wieczór który na długo pozostanie w sercach przybyłych.
Na zakończenie pani wójt gminy Małgorzata Małuch podziękowała za wspaniały koncert, za liczny udział przybyłych gości.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Dożynki Parafialne - Sękowa 2020

„ Bądź pozdrowiona ziemio rodząca,
z dobroci Boga świat odradzająca
tonami zboża, chlebnymi kłosami,
wstęgami rzeki wonnymi lasami
Bądź pozdrowiona ”

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zawsze w naszej parafii przeżywamy dożynki parafialne, które są podziękowaniem Panu Bogu za plony już zebrane i te, które zostaną dopiero zebrane. I tak było i tym razem.
Nasze dziękczynienie zanieśliśmy podczas Mszy Świętej, bowiem to Bóg jest źródłem wszelkiego dobra i to tylko dzięki Jego łasce możemy się cieszyć jakąkolwiek obfitością zbiorów. Święto Matki Bożej Wniebowziętej w Sękowej obchodzone jest zawsze bardzo uroczyście dzięki paniom z Sękowej i Siar, które stoją na straży naszej regionalnej i narodowej tradycji. Tak też było i w tym roku, kiedy to 15 sierpnia bardzo aktywne Panie, w galowych strojach ze śpiewem a równocześnie z wielką powagą wniosły do kościoła pełen przepychu wieniec dożynkowy z najdorodniejszych kłosów zbóż. Wieńce te ofiarowano Matce Bożej Wniebowziętej i świętemu Janowi Pawłowi II w 100 rocznicę Jego urodzin, jako podziękowanie za opiekę nad wszystkimi pracami rolników naszej wioski i całej naszej Ojczyzny. Zaś najmłodsze dzieci z GOK w Sękowej i dzieci pierwszokomunijne niosły też wieniec, kwiaty i kłosy zbóż. Ich dziecinne, miłe głosy recytowanych wierszyków wzmacniały dożynkową atmosferę. Kościół zaś rozbrzmiewał śpiewami pieśni maryjnych.

Parafialne dożynki odbyły się 15 sierpnia 2020 r. podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej. Uroczystości kościelne związane są w tym dniu ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Mszę św. koncelebrował ks. proboszcz Jacek Piróg. Homilię okolicznościową wygłosił ks. wikary Bartłomiej Ołyniec, zwrócił uwagę, że musimy jakby na nowo nauczyć się dziękczynienia za Bożą opiekę, która nam nieustannie towarzyszy.
Powiedział m.in. obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu święci się kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi.Ks. proboszcz wspomniał na zakończenie Mszy św. oraz w intencjach również o 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, o ,,Cudzie nad Wisłą" oraz o Święcie Wojska Polskiego.

Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za cztery wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Pod koniec mszy św. zostały poświęcone, po czym Pani Wójt Gminy Małgorzata Małuch podziękowała wszystkim rolnikom, sadownikom, pszczelarzom za ich ogromny trud w szczególności w tych ciężkich czasach pandemii.

Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez: Sołectwo Sękowa, Koło Gospodyń i Gospodarzy z Siar i z Owczar, dzieci, które przystąpiły w tym roku do I Komunii św. Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej.

Po Mszy św. na dziedzińcu przykościelnym odbył się konkurs wieńców, wszystkie zdobyły I m i otrzymały bony pieniężne. Starościna dożynek a zarazem sołtys Sękowej pani Lidia Kukla wraz z mężem Grzegorzem przekazali pachnący bochen chleba, owoc ciężkiej pracy rolników pani wójt Małgorzacie Małuch, bochen chleba od dzieci z GOK otrzymał też ks. proboszcz Jacek Piróg. Dwa wieńce dożynkowe pojechały w odwiedziny do Małastowa na kończące się uroczystości odpustowe. Pani wójt przedstawicielom trzech wieńców parafii Małastów wręczyła bony pieniężne i podziękowała za trud ciężkiej pracy.

Koło kościoła ucichły śpiewy dożynkowe to znak że zakończono już wielkie żniwa. Pola posmutniały. Łąki tracą swoją letnią barwę, milkną radosne śpiewy ptaków. Lato powoli odchodzi, a nieubłagalnie zakrada się również piękna, tajemnicza jesień, która przypomina nam przemijanie. Składam serdeczne podziękowanie wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania 15 sierpnia parafialnych dożynek oraz za ustawiczne pielęgnowanie cennego dziedzictwa naszych przodków.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

IWC replica